LEYDSCHE COI li AM .- ssr>5. MAANDAG, 30 JULIJ. A l 7^ V0. 93. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. Yf' n i tf-r fj I I» De Prijs der Courant is f 12 in Act jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Jiilij. Z. SI. heeft eenige Kadets van de Koninklijke Academie voor de zee ën landmagt, bij onderscheiden corpsen des legers aangesteld o. a. bij het 5Je regement Infanterie, lot 2(,e Luitenants E. F. Kempers, L. J. B. Verschoor en Jhr. L. D. SIcyer, en bij het regement (lijdende Artillerie, tot 2Je Lui tenants Jhr. W. A. Ailing von Geusau en Jhr. W. G. Hovy. De 2Jc Luitenant A. J. van SVinsheym, van het 5dc regement Infan- 1erie, is in zijnen rang overgeplaatst hij dat wapen in Oost-lr.dië. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgcloopcn weck is geweest als volgt 22 Julij G6 volwassenen, 24 kinderen, te zamen 90. 23 78 B 21 B 99. 24 77 22 99. 25 79 22 B 101. 20 1' 2/ o B 74 21 B 95. 73 22 B B 95. 28 B 73 B 21 b B 94. Bij Koninklijk besluit is de gemeente Haarlemmermeer, wat betreft de invordering der directe belastingen en accijnscn, voorloopig ingedeeld bij het ontvangkantoor dier middelen te Sloten, onder beheer van den Ontvanger M. M. J. van der Meer aldaar. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot Pracceptor bij bel Gym nasium aldaar benoemd Dr. A. II. G. P. van den Es. De ArnhemscJie Courant meldt dat het Utrechlsche studentencorps onlangs een 100-laI zijner leden heeft verloren, en dat thans omtrent de eigenlijke oorzaak dier scheuring en de ware toedragt van het gebeurde een officieel verslag, namens het corps, gereed is en binnen een paar weken liet licht zal zien. Het groenwezen wordt slechts door dat gedeelte der studenten in stand gehoudendat zich beeft afgescheiden en dus tot het wettig voort- bestaande corps niet meer behoort. Men heeft in deze week een aanvang gemaakt om tenten te plaatsen op den Zandberg bij Kampenten behoeve van het kamp dat aldaar door het instructie-bataillon zal worden betrokken. Uit onderscheiden oorden des lands komen berigtcnomtrent zware onweders, die in deze week gewoed hebben, vooral in de provinciën Overijssel en Drenthe. Te Wildcrvank is de bliksem in een korenmolen geslagen en beeft den knecht doodelijk getroffen. Vijf koeijen zijn ook in dien omtrek gedood, lil de gemeente Stcenwijkerwold is een arbeider in het hooiland door den bliksem doodgeslagen en cene boerderij met een aantal beesten verbrand. Te Frederiksoord is een kolonist incde getroffen, maar niet doodelijk. Ook uit Noordbrabant gewaagt men van zware onweders. Te 's Hertogenbosch is een meisje aan den arm getroffen. Te Nuland is de bliksem in den toren geslagen en de helft daarvan vernield, en te Cuyk bij Grave, zijn twee mo lens daardoor getroffen, waarbij ook enkele personen, doch niet ernstig, zijn beschadigd. Omtrent den toestand van het aardappelengewas komen hij voortdu ring berigten in, die meestal gunstig maar ook somtijds zeer ongunstig zijn. Zoo meldt men uit NaardenReeds sedert eenige dagen sprak men van de ontdekking van sporen der aardappelenziekte. Sedert den 25stcn dezer, heeft zij zich plotselings, als door een tooverslag in al haren omvang vertoond. Op een akker in de onmiddelijke nabijheid dier stadwaar de aardappelplant en ook de knol den 23stcn nog een gezond uiterlijk hadden, is thans het loof -geheel zwart; het verspreidt een onaangenamen stank en is de knol door de ziekte aangetast. iDaarentegen wordt uit Ilardcnberg cene opbeurende stem vernomenHoe wel het heden de gewone tijd van den rogge-oogst is, zal dit product echter nog wel 14 dagen noodig hebben om goed te rijpen. De aren zijn niet zoo -veelvuldig als het voorgaande jaarmaar oneindig zwaarder geladen, zoodat men een ruimere opbrengst te gemoet ziet. De gerst, haver en boekweit be loven insgelijks veel. Van de aardappelenzickte is hier tot dusverre (niette genstaande enkelen hare wederverschijning trachten te verspreiden,) gelukkig geen spoor, zoodat de staat der veldgewassen in die streken schier niets te wenschen overlaat. 's GRAVENHAGE, 28 Julij. Z. M. de Koning zal waarschijnlijk Dingsdag van het Loo alhier tcrugkeeren. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan II. van de Poll en L. J. Stralingh, als Burgemeesters van Vecncndaal en Hoogkerk. Z. D. II. de Hertog Eduard van Saxen-Weimar is naar Londen vertrokken. Z. Exc. de Heer Mutsaers is alhier aangekomen. Het bcrigt dat de Heer Lightenvelt naar Parijs zou zijn teruggekeerd, is van allen grond ontbloot. Heden morgen beeft de Kolonel Jhr. Singendonck, Inspecteur-generaal der Artillerie, eene wapenschouwing gehouden over de alhier in bezetting lig gende batterij veld-artilleric. De vergaderingen van de Synode der Nederl. Ilerv kerk zijn heden gesloten. Provinciale Staten vau Zuidhotland. Zitting van Donderdag 26 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de ontwerp-reglc- rnentennopens de Hoogheemraadschappen van den Alblasserwaard. Men is gevorderd tot art. 25. De vergadering heeft van drie voorgestelde amende menten een verworpen en twee aangenomen. Zitting van Vrijdag 27 Julij. In deze zitting heeft de Voorzitter mededeeling gedaandat bij Gedep. Stalen is ingekomen eene missive van den Minister van Binncnl. Zaken, houdende kennisgeving dat het reglement voor het Hoogheemraadschap van den Krimpenerwaard onverwijld aan 's Konings goedkeuring zal worden on derworpen, zoo de Provinciale Staten mogten goedvinden in art. 151 nog eene wijziging te brengen, ten einde dat artikel niet de bestaande verorde ningen te doen overeenstemmen. Voorts is mededeeling gedaan, dat bij Kon. besluit van 23 dezer goed gekeurd zijn de wijzigingen in het reglement nopens de uitoefening van de Jagt en Visscherij. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna zijn voortgezet de beraadslaging over de onlwerp-reglementen nopens de Hoogheemraadschappen van den Alblasserwaard. De verdere be handeling is bepaald op Donderdag aanslaande. ROTTERDAM 27 Julij. Gisteren is alhier het examen voor de kwcekelingen der Inrigting voor Doof stommen gehouden. De Voorzitter Dr. J. I!. Molcwater. opende de weikzaam- heden met eene sierlijke en gepaste rede. Daarna deed de Hoofdonderwijzer, de Heer llirseh, eenige op het onderwijs betrekkelijke mcdedeelingen. Ver volgens geschiedde het examen van 27 kweekclingc'nin drie klassen. De minstgevorderden uitten verschillende klankende daarop volgenden spraken woorden en volzinnen uit, gepaard met proeven van verstandsontwikkeling; de meest gevorderden wekten de bewondering der aanwezigen onder anderen door de oplossing van rekenkundige voorstellen; vooral muntte een der leer lingen uil door het beantwoorden van vragen over bijbelschc en vadcrlandsche geschiedenis, benevens het ontleden van eenige volzinnen. Het examen werd besloten door het min of meer duidelijk opzeggen van verscheidene dichtregelen door eenige leerlingen, waarna een hunner eene korte toespraak tot dankzeg ging aan onderwijzers, bestuurders enz. hield, waarna de vergadering door de Voorzitter is gesloten. AMSTERDAM, 27 Julij. Onder begunstiging van bet schoonste zomerweder hield de Amstcrdamsche zeil- en rociverceniging de Hoop eergisteren baar jaarlijksch huishoudelijk feest op den Builcn-Amstcl. Eene tallooze schare van toeschouwers was ge tuige van de wedstrijden en woonde tot laat in den avond het feest bij, dat met een fraai vuurwerk besloten, zonder eenige stoornis tot aller genoegen afliep. De Minister van Marine heeft Woensdag II. 's Rijks Marine-werf in oogen- schouw genomen. GRONINGEN, 26 Julij. Z. M. beeft tot Rector Magnificus onzer Iloogeschool voor het volgende Academiejaar benoemd den Hoogleeraar J. II. Jansen. Gisteren had in de Noorderkerk het gewone jaarlijksche examen der doof stommen plaats. De Heer R. T. Guyot opende de pleglighcid met eene toe spraak Over de herhaling bij het onderwijs der doofstommen. Na de gewone oefeningen en voorstellingen werden er ten slotte prijzen uitgereikt. Het getal kweekelingcn bedraagt 146, waarvan 81 jongens en 65 meisjes; ontslagen worden er dit jaar 13. Door den Gemeenteraad alhier is in zijne zitting van gisteren het be langrijk besluit genomen, om aan Burgemeester en Wethouders op te dragen een onlwerp-verordening over de belastingen aan den Raad in te dienen, waarin lol beginsel moet worden aangenomen, geene belastingen te heffen op het gemaal, geslagtturf en steenkolen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1