De weduwe van Lucicn Bonaparte is den ia*1®" dezer te Sinigaglia in de Romeiusche Stalen aan de cholera overleden. SPANJE. MADRID, 20 Jnlij. De botsing onzer Regering met Rome neemt meer en meer een ernstig karakter aan. Mgr. Franchi, de zaakgelastigde van den Paus heeft zijne passen gevraagd, en verklaard dat de Paus thans in'de noodzakelijkheid is om strikt op zijn regt te staan en niets toe te geven, omdat toegeeflijkheid in Spanje hem tot toegeeflijkheid in Napels en in Piemont zou verpligten en alzoo in de tegenwoordige omstandigheden ecne voor de Kerk zeer gevaarlijke strekking zou hebben. De zaak is opzettelijk in den Ministerraad behandeld; en er is besloten den Heer Franchi zijne reispassen, onder betuiging van leed wezen over de breuk tusschen Spanje en het hoofd der Kerk, toe te zenden. Ook is besloten den Vertegenwoordiger van Spanje te Rome, den Heer Pa- chcco, van daar terug te roepen. Voorzeker zal de partij der geestelijkheid haar voordeel doen met deze zaak; doch de Regering zal ook van die zijde geen de minste poging tot rustverstoring gedoogen, en heeft de hoofden der gewestelijke besturen aangeschreven om op de handelingen dier partij scherp toezigt te houden. Heden is alhier, per buitengewone koerier uit Rome, een memorandum van het Pauselijk Hof ontvangen, betrekkelijk de wet op den verkoop der kerkelijke goederen. De maatregelen tot herstelling van de orde te Barcelona zijn waar schijnlijk niet krachtig genoeg geweest. Men is bevreesd voor eene nieuwe uitbarsting. SARDINIË. Onze dagbladen zijn opgevuld met berigten over plaats hebbende bankroe ten en diefstallen. Veel opzien baart, o. a. een diefstal met inbraak in het hotel van den Graaf Laugier, te Turyn gepleegd. De geroofde juweelen en andere kostbaarheden worden op 200,000 fr. geschat. Onder deze bevond zich een prachtige met diamanten bezette snuifdoos, een geschenk van Napoleon I. De berigten uit de Kerkelijke Staat zijn bedroevend. De cholera en de roovers zijn overal. De Regering vlugt uit alle steden. Te Bologne telt men op 80,000 inwoners 1G8 gevallen op een dag. De Pauselijke Legaat Grasseï- lini heeft niets beter welen te doen dan ook die stad te onlvluglen. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Julij. De graanprijzen zijn op nieuw in den Elzas gedaaldwaar met den oogst reeds een aanvang is gemaakt. De berigtenwelke men daarover van alle zijden ontvangt, luiden uiterst gunstig. Men wil ook met zekerheid we ten, dat onze Regering, reeds in de maand Augustus e. k. het verbod van uitvoer van granen naar Tessino zal opheffen. De oogst is in de Lombardijsche Staten zeer ruim uitgevallen. Men houdt het voor zeker dat de Weslerschc Mogendheden plan heb ben Rusland ook van den kant van den Donau, aan de zijde van Bessarabië, aan te tasten, in welk geval de vraag te pas zal komen of Oostenrijk, vol gens de verdragenal dan niet verpligt is den doortogt van troepen over zijn grondgebied toe te staan. RIJ S E AN D. Bij Keizerlijke ukase is aan de Israëliten verboden vaste goederen te koopen en zich als landbouwers te vestigen in de gouvernementen van Tschernigow en Poltawa. Gedurende den tegenwoordigen oorlog zullen de krijgsraden in Polen kennis nemen van alle misdaden en politieke misdrijven. Men wil alhier weten, dat Prins Paskewitsch, op zijn verzoek, zal ge- pensionneerd worden. De Prins van Pruissen heeft TsatskoseloPeterhof, Streina en lm be zocht en ook een togtje met het jagt Alexandrine gemaakt. De Russen koesleren eene hooge achting voor dien Koninklijken Prins en verbinden aan zijne aanwezigheid hoop op den vrede, welken Rusland meer dan ooit be hoeft. De inspanningen der laatste jaren doen zich door eene blijkbaar wor dende uitputting gevoelen. Het Journal de St. Pétersbourg behelst wederom een uitvoerig artikel over het gebeurde met de Engelsche sloep onder parlementaire viag nabij Ilangö. Op grond der uitkomsten van een nader onderzoek, van regerings wege daaromtrent met alle zorg gedaan, houdt het blad de bewering staande, dat er geen witte vlag op die sloep gezien is, en dat hare bemanning in allen gevalle geen aanspraak op de bescherming der parlementaire vlag had, daar zij die vlag geheel onregelmatig en tot andere doeleinden dan tot over brenging eener boodschap gebruikte. Tot bewijs beroept het blad zich ook op een officieel en schriftelijk rapport van den Zeeofficierwelke bij de lan ding der sloep bevel voerde en, in Rnssischc krijgsgevangenschap geraakt zijnde, aan den Britschcn vlootvoogd een ongesloten brief gezonden heeft: een getuigenis (zoo zegt het Russische dagblad) waarop het beter voegt een oor deel te bouwen dan op het mondelinge en ongestaafde verhaal van een matroos, in hetwelk het Engelsche Parlement zonder cenig nader onderzoek grond heeft gemeend te vinden tot bittere klagtcn over het moordtooncel van Hangö, zoo als het in Engeland genoemd wordt. Verder wordt in genoemd blad medegedeeld, dal de Russische Regering op geen andere punten in de golf van Finland, dan te Kronstadt, Sweaborg en Reval, parlementairen toelatende, het nadeelige eener al te groole beper king der gemeenschap tusschen de oorlogvoerende partijen erkent, en daarom ook te Libau en Windan in de Oostzee, te Wasa en Tornea in den Bolhni- scben zeeboezemboodschappen van parlementairen zal aannemen. Eindelijk deelt hel blad officiële rapporten uit Finland mede, ten bewijze dat de Engelsche vloot er ook particulieren eigendom, ja de schamele have welke hel eenige bestaanmiddel eener arme en wcerlooze bevolking uitmaakt aantast en vernielt, in regtstreekschen strijd met de beginselen die in de En gelsche dagbladen niet alleenmaar ook in de instruction der Engelsche scheepsbevelhebbers verkondigd worden. De vorige week is voor Petersburg ongelukkig geweest. De bliksem is in 3 woningen geslagen en heeft op straat 2 personen gedood en 9 gekwetst. Ook heeft een brand groote magazijnen vernield en zelfs de Keizerlijke glas blazerij bedreigd. In de Oostzee heeft een zware storm gewoeddie veel schade heeft toegebragt aan de Engelsche vloot, vooral aan de kanonneerbootcn8 daar van zijn buiten dienst gesteld, 2 door de bliksem getroffen, zijn in de lucht gevlogen en de bemanning slechts met moeite gered. Onze kustbewoners zijn zeer gerust en gelooven niet, dat Admiraal Dundas door eenen aanval eene verantwoordelijkheid op zich zal laden waarvoor Napier heeft teruggedeinsd. Daarenboven zijn de kusten overal met troepen bezet, en dat op zoodanige wijze dat de vijand de zwakste punten inoeijelijk kan raden. Den 14den Julij hebben de Engelschen met eenige sterk gewapende kanonneerbooten eene verkenning gedaan in de haai van Wijborg. Aldaar aangekomen, werden zij een groot Russisch schip gewaar, dat, na eenige schoten te hebben gewisseld, terugtrok. In de baai stuitten zij op palen of andere beletselen op den bodem des vaarwaters aangebragten bezig zijnde dit te onderzoeken, werden zij door eene verborgene batterij met een hevig schrootvuur begroet, dat niet naliet hen in verwarring te brengen. Nadat zij het gevecht een uur hadden volgehouden, en eenige stukken der batterij hadden tot zwijgen gebragt, zijn zij weder vertrokken. TURKTE. De Regering is op het spoor eener verceniging van opkoopers, die op de behoefte der verbondene krijgsmagt speculeert en houtsteenkolenenz. opkoopt om het haar in den winter duur te verkoopen. Verscheiden lieden van aanzien, Grieken en Armeniërs maar ook Turken, hebben deel aan die speculatie, welke nu reeds de duurte der levensmiddelen nog drukkender maakt, doch, naar men hoopt, zal gestuit worden. De Fransche Gezant de Thouvenel is alhier aangekomen. Ook Omer- Pacha, Bevelhebber onzer krijgsmagt in de Krim. Men wil zijne komst toe schrijven aan zijne begeerte om van het opperbevel ontslagen te worden. Onder de in dienst van Engeland staande ongeregelde troepen is een oproer uitgebarsten. Men zegt dat zij het Engelsche vaandel met voeten hebben getreden, vrouwen, waaronder die van den tolk van het Engelsche Consulaat, hebben beleedigd, en dat zelfs de Kommandant eener korvet met schroot op hen heeft moeten vuren. Zij hebben zich overal in het land ver spreid en bedrijven allerlei gruweldaden. Engelsche kanonneerbooten zijn Konstantinopcl voorbij gevaren. Men zegt dat zij bestemd waren om in de zee van Azof dienst te doen. In het leger der bondgenooten was het gerucht verspreid dat Géneraal Tottleben aan zijne wonden was overleden. De Kolonel David is gesneuveld. Generaal Muraview heeft het beleg van Kars opgebroken en zich naar Erzerum gewend, waarschijnlijk om die stad, die zonder noemenswaardige bezetting is, te verrassen, en ook om het Turkschc leger in het open veld te lokken. De Pacha van Trebisonde is met 10,000 man die stad ter hulp gesneld, maar zijne artillerie had gebrek aan paarden. STADS BERIGTEN. Butrgevltjfcc Van den 19 tot en niet den 35 Julij 1855. BEVALLENJ. J. T. van Zwietcngeb. Gugelot, D. -- L. A. van Velden, Z. C. S. van Werkhovengeb. Broekveld, Z. G. C. M. Montagnc, geb. Landa, D. E. Lardeegeb. RobberseD. J. Figeletgeb. Brecdeveld, Z. J. W. Latestein, Z. M.Lagas, geb. de Vrind, D.E. van Berge Henegouwengeb. van Soest, D. J. M. van der Meer, geb. van den WijngaardZ. E. J. Bcensgeb. Haldc- rietZ. II. Bellof, geb. LangwardenD. P. Monlagne, geb. Chaudron, Z. S. E. de Munckgeb. PoïtD. C. van Disselgeb FlamanD. M. J. Breebaart geb. BoezaartZ. M. H. Bonfreergeb. Hoogervorst, D. C. E. Kapaangeb. Schamper, D. OVERLEDEN: J. M. J. Groen D., 6 m. J. MooiD.16 j. en 4 m. A. Jas- perseD.8 j. en 5 in. J. van der Veen Z.3 j. en 2 m.;S. M. OvervcldD. 3 m. G. Tegelaar, Z., 13 j. en G m. Catha. Ma. de Just, G9 j. S. Taflijn Z.1 j. en 9 m. 11. Neuleboom Z.4 w. G. A. van der Waals, Z.2 m. A. L. de Vries, geb. Feenstra 57 j. KrynljeHobbel50 j. J. Mierloo. 38j. C. M. Lut, D.12 j. en 4 m. S. E. Kettenes, D.2 j. en 3 m. W. Planjer, 18 j. P. Gysbert, 77 j. S. P. Sam pionD., 2 j. en 4 m. J. C. de Heer, D. 14 in. W. A. Nieboer, 7.., 5 m. J. Verkouw, geb. Nolt, 85 j. J. Kuytcrs. 70 j. II. van der Meer64 j. KERKNIEUWS. ZWOLLE, 23 Julij. Ter voorziening in de vacature door het vertrek van Ds. G. L. van Loon naar Leydenheeft de Kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente het volgende alfab. gestelde 12-tal van Predikanten gevormd: DD. Brouwer, te Oudkerk en Roodkerk; Denier v. d. Gon, te Soeterwoude; Hoevers, te Blok zijlMoens, te Edam; v. d. Mculcn, te Kruisland; Rauwcnhoff, te Mijdrecht; Rijkens, te Akkrum; Rink, te Bathmen; Romeny, te Geervliet; Scheller, te Zwaag; Vorstman, te Noordwijk-Binnenen Verff, te Mastenbroek. Te Nisse (prov. Zeeland) is beroepen Ds. J. A. Bakker, van Pocderooijcn en te Gorrcdijk II. Cannegicter, van Melzlawier. ADVERTENTIES. Heden ontsliep zacht en zalig, na eene korte ongesteldheid, onze teederge- Iiefde Moeder, JANNETJE VEBKOUW, geb. Nolt, in den ouderdom van 85 jaren, diep betreurd door hare Kinderen en Klein-Kindcrcn. Dit aller Naam Letten 22 Julij 1855. W. VERKOUW.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3