Brilsclie Regering te verstaan over het organiseren der Poolsclie gevangenen en overloopers van het Russische leger, waaraan men ccne groolere uitbrei ding wenscht te geven. De leening gaat bij voortduring zeer voorspoedig. De Minister heeft maatregelen moeten nemen om aller deelneming aan de lecning mogelijk te maken. Sommige inschrijvers hebben den nacht op stoelen voor het bureau doorgebragt. Vele kapitalisten hadden lieden in dienst genomen om tegen cene premie op hunnen naam in te teekenen voor een bedrag van 50 fr. renten. Het werkvolk eener uitgebreide fabriek was tot dal einde gehuurd. Van nu aan zullen langs al de spoorweglijncn van Frankrijk treinen loopen, tcntoonstcllings treinen gehcelen, welke des Zondags morgens alhier aankomen en des Dingsdags morgens vertrekken zullen, waardoor men twee dacen in deze hoofdstad zal kunnen vertoeven om de tentoonstelling te be- zigtigen. De prijzen der plaatsen voor deze treinen zijn 40 pCt. verminderd, terwijl men vrijen toegang tot de tentoonstelling hebben zal. Men verzekert dat de Koning van Denemarken en zijne echtgenoote, de Gravin von Dar.ncr, eerlang alhier worden verwacht, om de tentoonstelling te bezoeken. Het getal bezoekers van de tentoonstelling vermindert van dag tot dag. De ontvangst is zeer schraal. Het paleis der schoone kunsten is somtijds ge heel ledig. Het inschepen van troepen en krijgsvoorraad te Marseille duurt steeds voort. In twee dagen tijds bedraagt het laatste reeds 1700 ton. De Napelschc Regering heeft het verbod op den uitvoer van bewerkt deeg en beschuit voor het leger ingetrokken. Er bestaat vooruitzigt, dat een dergelijke maatregel zal worden getroffen ten aanzien van het graan. SPANJE. MADRID, 18 Jul ij. Onze Regering is voornemens aan de meeste Hoven van Europa cene uit eenzetting van de geschillen met Rome te doen toekomen. Onze stad viert heden het feest ter gedachtenis van de Omwenteling. Alle huizen zijn versierd en de verlichting is algemeen geweest. Openbare vermakelijkheden van regcringwege zullen er niet plaats hebben. Een ontzettend voorval heeft alhier algcmcene ontsteltenis verspreid. De Luitenant-Generaal Schelly, vroeger Kapitein-Generaal van Grenada voor de omwenteling, en thans te Sevilla woonachtig, is aan de cholera over leden. AVeinige uren na zijn verscheiden, bezweken ook zijne dochter, twee zijner zusters, de rentmeester zijner goederen en diens echtgenoote, benevens drie bedienden. De vrouw, de moeder en de broeder van den Generaal ver- kceren nog in ccnen bedenkelijken toestand. De cholera heerscht ook sterk te Grenada. Dagelijks worden 500 a 600 zieken in de hospitalen opgenomen. Het getal der dooden bedraagt 100 a 130. Te Bajadoz zijn onlusten voorgevallen, maar niet van staatkundigen aard. De rust is spoedig hersteld. SARDINIË. De Geestelijkheid is nogal lijdelijk onder de uitvoering der wet op de kloos ters. Alleen de nonnen in het klooster Santa Chiara boden tegenstand, in zoo verre haar dit was vergund. Op de deur van het klooster las men deze regelep»die het mogt beproeven, in dit klooster te dringen en alzoo de wetten der kerk te schenden, vervalt onmiddelijk in den kerkelijken ban.'' De burgerlijke autoriteiten 'traden evenwel binnen en toen werd namens het klooster daartegen geprotesteerd. Sedert hunne aankomst in de Krim hebben de Sardinische troepen, zonder met den vijand in ecnige aanraking geweest te zijn, ruim 1150 van de hunnen, waaronder 53 Officieren, ten grave zien dragen, terwijl 1500 van hen in het hospitaal gebragt zijn. Thans neemt onder hen de sterfte door de cholera en andere ziekten snel af. Onder de slagtoffers lelt men ook den Generaal Asnoldi, Bevelhebber van de 2dc brigade. Cechelti, te Florence tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, Ier zake van het lezen van den Bijbel, is weder in vrijheid gesteld, zijnde zijne straf veranderd in een jaar ballingschap buiten hel grondgebied des Groothertogdoms. De Groothertog was volkomen geneigd om Cechelti genade te verlcencn, doch het was beneden zijne waardigheid den schijn aan te nemen, als gaf hij toe aan de hevige artikelen waarmede de Engelsche bladen hem aanvielen. Lord Normamby, Britsch Minister te Florence, heeft door zijn voorzigtig gedrag, veel hijgedragen tol het zoo gelukkig einde dier zaak. Een Engelsch bankier, te Florence woonachtig, vroeg Cechcttis genade, en zij werd verleend. Hij begeeft zich naar Sardinië, alwaar hij leven zal van een jaargeld dat bij inschrijving door de Londensche Bijbelgenootschappen voor hem is bijcengebragt. Over een jaar kan hij, des verkiezende, in Toskane terugkeeren. De Hertog en de Hertogin van Braband hebben Turyn verlaten om zich naar het meer van Como te begeven, alwaar hun vader eeue prachtige villa bezit. De Koning van Portugal en zijn broeder vertrekken over den 'Simplon naar Zwitserland. PRUIS SEN. BERLIJN, 20 Jnlij. Na gedurende de eerste dagen van zijn verblijf te Erdmannsdorf zeer wel gebleven te zijn, werd de Koning den 18(le" dezer wederom door de koorts genoodzaakt het bed te lioudenmaar was den volgenden dag weder heter. Van Regeringswege zijn aanzienlijke bevorderingen hij hel leger bekend gemaakt. De Zeef, een ministerieel blad, een overzigt gevende van de tot nu toe plaats gehad hebbende krijgsbedrijven in het Oosten, zegt ten slotte: Hen kan alzoo met tamelijk veel zekerheid aannemen dat ook dit jaar afloo- pen zal, zonder dat de oorlog loteenige uitkomst van beslissendcn aard leidt, U en dat het volgende jaar even bloedig en gewelddadig zal optreden als het tegenwoordige heengaat. In dit niet zeer troostrijke voornitzigt is voor Duilsch- land cene ernstige les gelegen: de toekomstige ontwikkeling der gebeurtenissen vinde het eendragtig, of zij zal Duitschland zonder kracht en invloed vinden. De Iloogleeraar Hagen te Heidelberg is tot Hoogleeraar in de vakken der geschiedenis en statistiek aan de Universiteit te Bern benoemd en heeft dat beroep aangenomen. Men verneemt dat de Ilanoversche Regering haar verzet heeft ingetrok ken tegen het voornemen van Pruissen om de aan den Jahde-boezem aan te leggen oorlogshaven door een spoorweg met het Pruissische spoorwegnet in verbinding te brengen. Eergisteren werden in Neuremberg twee Russische agenten gevangen ge nomen, op het oogenblik dat zij willens waren zich per spoorweg van daar te verwijderen, met eenige geweer- en buksenmakers, die door hen voor Rus sische dienst waren aangenomen, legen een vast traclement van 500 zilveren roebels. A'olgens een brief, voorkomende in een onzer dagbladen, zonden in do laatste jaren in Rusland omstreeks 80,000 Israëlitcn tot het Christendom zijn overgegaan. Tot nog toe waren zij van de krijgsdienst vrijgestelddoch vol gens eene onlangs uitgevaardigde ukase zullen zij daaraan voortaan onderwor pen zijn, naar den maatstaf van 1 op 30. Het te Munchen gegoten standbeeld voor den beroemden scheikundige Bcrzelius is te Stockholm aangekomen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 15 Julij. De Veldtuigmeester van Hess heeft bij dagorder aan het leger bekend gemaakt, dat hij de betrekking van Opperbevelhebber van het 3dc en 4de legercorps had nedergelegd. Dezer dagen zijn verscheidene Spaansche Officieren over Roctschoek en A'arna naar de Krim vertrokken; zij hebben in last, om de belegeringswerken van Sebastopol te gaan bestuderen. RUSL.A.N D. De dépêches tot hiertoe door Prins Gortschakoff gezonden, behelzen al leen een uitvoerig verslag van de werkzaamheden der hondgenooten tegen Se bastopol. Daaruit blijkt, dat de vijand meer en meer met zijne loopgraven de stad nadert, nieuwe batterijen opwerpt, en van tijd tot tijd mijnovens en fladdermijnen tegen onze verschansingen laat spelen zonder ons echter schade te veroorzaken. Tc Sebastopol herstelde men alle toegebragte schade en men heeft nieuwe schutsweringen zoowel voor als achter de reeds bestaande werken opgerigt. Onze artillerie vuurde met goed gevolg op de werken en de batterijen des vijands. Van den linkervleugel onzes legers werd het bc- rigt ontvangen, dat een corps van 30,000 man zich bij bet dorp Tschorgun gelegerd heeft. Een berigt uit Sebastopol meldt, dat de Admiraal Nachimoff den 12don Julij overleden is aan eene wonde, die hij twee dagen vroeger bekomen bad; hij is als Militair-Gouverneur der stad en Bevelhebber der haven van Sebas topol voorloopig door den Schout-bij-Nacht Panliloff vervangen* Zijn dood wordt als een groot verlies beschouwd. A'olgens ontvangen berigten beeft bet garnizoen te Sebastopol zeer vect met ziekten te kampen, en de gewonden zijn er zoo talrijk, dat men ze heeft moeten overbrengen naar SimferopolNicolaiëff cn andere plaatsen. Ook klaagt Prins Gortschakoff over het late aankomen van versterkingstroepen en levensmiddelen. Ondertusschen dient men niet uit het oog te verliezen, dat de troepen, die op weg naar Sebastopol zijn, op hunnen togt gemis aan wa ter hebben, tengevolge van de hitte in de steppen, die zij moeten doortrekken zoodat het lijden dier troepen daardoor niet gering is. Te Odessa verwachtte men algemeen een aanval der hondgenooten. De dagbladen bevatten thans ook de mededeeling van het gebeurde te Lowisa, waarin duidelijk wordt te kennen gegeven, dat de Engelschen aan leiding hebben gegeven tot den brand der stad. Hun verslag bevat het vol gende: Den 5dcn Julij vertoonden zich vijandelijke schepen voor Swarlholm; zes gewapende sloepen werden daarvan afgezonden cn stevenden naar de open liggende en onverdedigde slad. De vijand begon congrcvische vuurpijlen af te schieten cn zette 100 man aan land, die de deuren cn vensters van een ledig magazijn gingen vernielen, hetwelk niet ver van de landingsplaats af lag. AA'einige uren na de tcrugkccring der sloepen naar Swartholm was de gehecle stad Lowisa de prooi van een algernecnen brand Toen liet de vijand de werken van Swarlholm in de lucht springen. Ziedaar de daden welke eene vloot zich veroorlooft, die voorwendt voor de vrijheid van Europa en de al- gemeene beschaving te strijden! In 1855 gelijk in 1354 brengt zij brand en vernieling in vreedzame steden over, waar zelfs geen timmerhout of pek te vernielen is! TURKTE. De Russen hebben de belegering van Kars aangevangen. De Turksche bezetting bedraagt slechts 1800 man. Onze Regering heeft besloten 20,000 man versterking naar Azie te zendenwaarvan 600 man van liet legioen van Generaal Vivian. De Pacha van Trebizonde heeft cene ligting in massa bevolenten einde Kars te hulp te komen.De Christenen weigeren daarin te deelen of stellen hieromtrent voorwaarden. Onlusten van bedenkelijken aard zijn in het regentschap Tripoli uitge broken. Omtrent de oorzaak kan men nog niets met zekerheid melden. AVaarschijnlijk is die gelegen in de heerschzucht en verkeerde handelingen van den Bey, waardoor zijne staten thans zeer achterstaan niet alleen bij de Europeschc staten maar zelfs bij die van Tunis. Een Fransch schip, te Malta aangekomen, had in last hulptroepen voor den Rey te verzoeken.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3