dfen Heer M«VB. Donker Cartius, President van de Directie der Rijnspoorweg, is reeds in ons vorig nommer vermeld.) Z. SI. heeft den Ingenieur der lsle klasse H. G. Janseneervol ontsla gen als Adviseur voor den scheepsbouw bij het Depart, van Slarine, en hem geplaatst bij 's Rijks werf te Vlissingen. Z. SI. de Koning zal zich, naar men verneemt, in de aanstaande maand September, naar zijne goederen in Pruisseri begeven. Deze reis zal zamen- treffen met de herfst-oefeningen van het Prurssische legerde Koning van Pruissen zal bij die gelegenheid aldaar tegenwoordig zijn en Z. SI. onze Ko ning zal het llde regement Pruissischc huzaren, waarvan hij Kolonel is, inspecteren. U. C.) II. SI. de Koningin zal heden op reis naar Duitschland gaan. Zondag middag is alhier aangekomen Prins Eduard van Saksen-SVcimar, broeder van II. K. II. Prinses Hendrik der Nederlanden. Gelijk men weet, keert de Prins uit de Krim terug, waar Z. D. II. zich in het Engelsche leger zrer heeft onderscheiden, den rang van Luitenant-Kolonel behaald heeft, en Adjudant was van Lord Raglan. De Hertog van Saksen-Weimar, die zijnen zoon was te gemoet gereisd, is met den Prins in deze residentie teruggekeerd. Zijne aangekondigde reis naar Potsdam is daardoor natuurlijk vervallen. De Heer Lighteveld, Ned. Gezant te Parijs, heeft deze stad weder verlaten om naar zijnen post terug te keeren. Hij is reeds te Brussel aangekomen. Z. Exc. de Baron Forstner van Dambenoy, Minister van Oorlog, bevindt zieh thans te Aken, tot het gebruiken der baden. Bij het Dep. van Binncnl. Zaken is ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood ontvangen: van den Ileer A. XV. J. Groos te Arnhem ƒ90, van wege eenigen zijner vrienden in Saksen; en van den Heer XV. L. Welter, Pred. te St. Petersburg ƒ324, van wege gevestigde Nederlanders aldaar. Zaturdag 1. 1. hadden twee jongelieden van 18 a 19 jaren oud, het ongeluk door zwemmen het leven te verliezen. Hoewel spoedig uit het water gehaald, was alle geneeskundige hulp vruchteloos. Provinciale Staten van 2jui<lholtand. Zitting valt Dingsdag 24 Julij. In deze zitting heeft de Commissie voor het reglement voor het Hoogheem raadschap van Rijnland verslag gedaan. Dat ontwerp werd vroeger door de Prov. Staten van Noordholland verworpen met 30 tegen 21 stemmen. Gedep. Staten van Zuidholland hebben daarop voorgesteld het reglement dezerzijds vast te stellen, aan den Koning aan te bieden en Z. M. te verzoeken oin ten deze op zoodanige wijze te voorzien, als HD. zal vermeenen te behooren. De Commissie heeft zich hiermede vcrcenigd en zich bepaald tot het voordragen van verschillende wijzigingen, die aangqnomen zijn. Ten slotte is het regle ment aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. ROERMOND, 20 Julij. De oogst belooft hier zeer goed te zullen zijn. In hel bijzonder echter zal de aardappelenoogst alle verwachting te boven gaan. Geen zweem van ziekte is er te bemerken, en men mag zelfs aannemen dat deze ook niet weer ver schijnen zal. De bloei der aardappelen is toch zoodanig schoon en volkomen, als zij gedurende al de jaren dat de ziekte heerschte, niet gezien is. De vroege aardappelen worden reeds ingeoogst; zij zijn rijk in opbrengst en uit muntend van smaak. In de gemceente Ottersum heeft bij den Landbouwer van Baal ecne inbraak plaats gehad. Door het geblaf van de honden werd de stiefzoon Sluiters gewekt, die, in het achterhuis drie mannen ontdekte, welke hem zeer mishandeld en gewond hebben, waarna zij, toen zij meer gerucht hoor den, ontvlugl zijn. Van Baal, toen nog niet te huis zijnde, is den vol genden avond op eenigen afstand van het huis, achter een struik vermoord gevonden. Van wege de Reglbank alhier is te dezer zake een onderzoek ingesteld. Onlangs had hij gelegenheid van een brand in de gemeente Jumct een zonderling geval plaats: Eene 80-jarigo vrouw, die in een der in brand staande huizen woonde, en die van de algerneene liefdadigheid leefde, kwam aanloopen en wierp zich in hare woninghoewel die reeds geheel met rook gevuld was. Niemand kon zich rekenschap van deze roekelooze daad gevenj maar een der spuitgasten op het dak zittende, zag haar op den zolder bezig met het bij een brengen van een groot getal 5-francs stukken, die in alle hoeken verborgen waren. Hij stelde het zich ten pligt haar eerlijk eene be hulpzame hand te bieden en niet zonder moeite werd de schat in veiligheid gebragt. Een beambte van den spoorweg, in dronkenschap verkeerende, was Za turdag 11. het voorwerp der bespotting van eenige straatjongens. Om zijnen toorn lucht te geven greep hij een onnoozel daarbij staand kind en wierp het vier malen tegen den grond. Het bebloedde kind heeft niet éénen verdediger gevonden onder de omstanders. De dader is aangehouden. Een groot ongeluk heeft in de vorige week te Gembloux plaats gehad. De meesterknecht in eene brouwerij had het ongeluk in eene kuip met kokend water te vallen. Hoewel terstond door twee werklieden er uit gehaald, heeft hij nog maar weinige oogcnblikken geleefd. ENGELAND. LONDEN, 22 Julij. 11. M. heeft Sir IV. Molesworth in de plaats van Lord Russell bij het dep. van Koloniën aangesteld. Die benoeming wordt beschouwd als eene eerste schrede op den weg der noodzakelijke hervormingen. liet voorstel der Regering tot waarborging van de Turksche leening is in het Lagerhuis aangenomen met eene meerderheid van slechts 3 stemmen. Luit.-Generaal Sir George Brown, dezelfde die reeds eenmaal naar de Krim terugkeerde, den inval op Kcrtch aanvoerde, alsmede de bestorming van den Redan op 18 Junij leidde, is te Southampton aangekomen. De Minister van Oorlog heeft aan de nieuwsbladen eene depêche uit de Kriin van 20 Julij medegedeeld, inhoudende dat niets belangrijks te beriglen vielde belegeringswerken goed vorderden en de gezondheidstoestand des le gers goed is. Te Portsmouth zijn heden ochtend weder verscheiden gewonde Officie ren en andere militairen uit de Krim aangekomeneen hunner, de Luit. Malan, heeft 5 wonden van geweerkogels en een soldaat 17 bajonetsteken. De Koningin en baar gemaal, alsmede de Koning der Belgen, kwamen van het eiland Wight over, om hen te bezoeken. De Times verklaart dat de staat des oorlogs weinig bemoedigend is. De verriglingen in de Oostzee zijn volgens dat blad slechts herhalingen van die des vorigen jaars; slechts de repetitie van een nader te houden toonecl- voorstelling. In de Krim is de tegenwoordige stilstand zorgwekkend. Het is alsof Sebastopol stuksgewijze in zee moet geworpen worden. Voor een veld- togt aldaar is de geschikslc tijd reeds voorbij. Genoemd blad dringt aan op doortastende maatregelen, vooral op het in werking brengen van een goed plan van krijgsoperatien door dén hoofdin staat het geheel te omvatten en te besturen; en roept de natie op, de Regering te ondersteunen, mits deze zich verbindt het beleg van Sebastopol voor den winter ten einde te brengen, of anders eene afleiding in het hart van Rusland te maken. De Koning der Belgen heeft Zaturdag Osborne verlaten en een bezoek afgelegd bij de Gravin de Neuilly (Koningin-Weduwe van Lodewijk Filips, zijne bchuwd-moeder.) Hij lscert Dingsdag naar zijne staten terug. De Commissie, belast met het onderzoek naar het gedrag der polieie bij de ongeregeldheden in Hydepark, heeft onderscheidene getuigen gehoord die allen zich zeer ongunstig over haar hebben uitgelaten. Volgens hunne ver klaring, hebben de policie-agenten de menigte ruw behandeld, deze zonder aanleiding met hunne stokken geslagen en mishandeld, zoodat verscheidene der door haar aangevallen personen zelfs eenige dagen buiten staat waren to arbeiden. Een der kanonncerbootcn in de Oostzee is tol op 4800 ellen Kroonstaüt genaderd en heeft met een 32-ponds kogel het strand bereikt, doch eene bom doorliep den afstand niet en barste in de lucht, zoo men zegt doordien de lont te snel branddespoedig openden echter ook de Russen hun vuur en kwamen de kogels zoo nabij, dat de Engelschen zich verwijderden. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Julij. In weerwil van de gemaakte toebereidselen zal de reis des Keizers naar Boulogne waarschijnlijk niet plaats hebben. De staat van zaken in het Oosten heeft tot heden niets belangrijks op geleverd. Onze werken blijven langzaam vooruitgaan, hoewel zij veel gehin derd worden door het Russische vunr. Er worden groote toebereidselen ge maakt voor eene expeditie ter zee, maar de plaats der bestemming was nog geheim. Het leger heeft een dank-adres van den Sultan ontvangen, wegens de betoonde dapperheid en volharding. De Minister van Oorlog heeft eene som van 50,000 fr. naar Petersburg gezonder.oin in de behoeften te voorzien der Franschc krijgsgevangenen in B-usland. De Gezant van Beijeren bij het Hof van Petersburg heeft zich met deze taak belast. De Keizerlijke bibliotheek is verrijk', met onderscheidene werken, welke in de Krim en Oostzeelanden gevonden zijn. De Generaal de Crenneville, Krijgscommissaris van wege Oostenrijk, is voor zijn vertrek naar Weenen, benoemd lol Grootkruis van het Legioen van Eer. Graaf Zamoschi is uit Konstantinopel in deze hoofdstad aangekomen, met oogmerk de organisatie te bespoedigen van het korps Poolsche kozakken in. Turksche dienst. Hij zal zich ook naar Londen begeven, om zich met de BUITENLANDSCHE BERIGTElX. BFLGIE. BRUSSEL, 22 Julij. De Hertog van Braband en de Graaf van Vlaanderen zijn beiden tot den rang van Generaal-Majoor bevorderd. Het blad le Norddat alhier wordt uitgegeven, spreekt het beweren tegen van sommige dagbladen dat de Generaal Totleben geen Rus maar een Duitschcr zoude zijn. Hij is te Mitau in Koerland den 25sten Mei 1818 geboren. We Generaal ontving zijne opvoeding op de genieschool te Petersburg. Hij heeft reeds vroeger aan twee belegeringen in den Kaukasusalsmede aan die van Silistria deelgenomen. De vader van Totleben is een slechts weinig be middeld koopmanmaar zijn naam is welbekend in de krijgsgeschiedenis. In de geschiedenis van den 7-jarigen oorlog komt zijn naam dikwijls voor. Een soldaat van het 7de regement, die dienst naar de Krim had genomen en zich reeds op eene Engelsche stoomboot bevond, is voor het vertrek nog in hechtenis genomen. De werver is ook aangehouden. In eene gemeente nabij Doornik is de bliksem onlangs in de woning van den Pastoor geslagen, op het oogenblik dat bij hem eene vergadering van geestelijken uit den omtrek werd gehouden. Ilij kwam door den schoorsteen naar binnen, sloeg door een en muur en een houten beschot en wierp zich in eene aangrenzende kast, die aan duizend stukken sprong, waardoor zelfs het plafond van de kamer vernield, en de stecnen uit den muur werden gerukt. Al de aanwezigen stonden als aan den grond genageldmaar zijn er echter goed afgekomen. Een hunner is slechts ligt gewond.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2