De Gymnasten, ten getale van 7werden gedurende het afgeloopen jaar bezocht door 433 leerlingenwaarvan die te Leyden door 43. Hooger Onderwijs. Omtrent de Hoogeschool te Leyden, kunnen wij over het akademiejaar 1853—54 mededeelen het afsterven van twee verdienstelijke emeritus Hoogleerarende Heeren C. G. C. Reinwardt en M. Siegenbeek. Bij Koninklijk besluit van 10 Mei 1854, werd de builengcwone Hoogleeraar in de Faculteit' dcT Wis- en Natuurkunde, de fleer P. L. Rijke, tot gewoon' Hoogleeraar benoemd, terwijl de lieer Mr. P. C. Snellen van Vollenhoven, tot Conservator der insecten bij 's Rijks Museum van Nat. Hist, werd aangesteld. Op uit0. December 1854 bedroeg het aantal Studenten in de rolle dér Leydscbe Hoogeschool ingeschreven (516. In genoemd akademiejaar promo* veerden er 56 in onderscheidene vakken. Over het geheel werden de colle- gien geregeld gehouden. Blijkens bet verslag van Curatoren, bestaat er dringende behoefte aan ver grooting der bibliotheek, aan de betere inrigting van het chemisch labora torium en van het locaal voor de natuurkundige lessen en voor plaatsing van de daarvoor bestemde instrumenten. Het ontwerp bestaat om hiervoor een nieuw gebouw te stichten, waartoe de grond op de zoogenaamde Kleine Ruïne kosteloos door bet Gemeentebestuur is toegezegd. Ook is liet zeèr wenschelijk, dat de zeer gebrekkige foren voor sterrekun- dige waarnemingenworde vervangen door een aan de vorderingen der we tenschap beantwoordend observatorium. De aanvankelijk door particulieren niet vruchteloos aangewende pogingen, om de kosten gedeeltelijk uit vrijwil lige bijdragen te vindendóen Curatoren hopendat in deze behoefte zal kunnen worden voorzien. Aan het ontwerp lot liet bouwen van een nieuw stedelijk gasthuis te Lcvden waarin ruime gelegenheid zal worden gegeven voor de Clinische lessen dèr llooglcerarenis door het Gemeentebestuur bereids een begin van uitvoering gegeven. Mogten al deze voor de wetenschap zóó nuttige inrigtingen tot stand komen, dan zal de Hoogeschool te Leyden zich eerlang in belangrijke verbeteringen inogen verheugen. Wij vertrouwenin een volgend jaar hieromtrent gunstige berigten te zullen kunnen mededeelen. Verv. Tiièrwa. 'sGRAVENHAGE, 12 Julij. Z. M. beeft benoemd tot Ridders der orde van den Ncderl. Leeuw Mr. A. Prins, algemeen Secretaris van de Regering in Nederl. Indie' en Commissaris voor de Wesler-afdeeling van Borneo, en Dr. II. Gchle, Pred. bij de Herv. Gemeente te Londen. Z. M. heeft aan P. van Cranenburghte Amsterdamvergunning ver leend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van Kommandeur der orde van den H. Gregorius de Groote, hem door den Paus verleend. Tot Griflier hij de Arr.-Regtbank te Rotterdam is benoemd A. Eickma, thans Substituut-Griflier aldaar. Prins en Prinses Fredcrik zijn den 30,ten Junij te Petersburg aangekomen. De Minister van Marine heeft benoemd tot adelborsten bij de Kon. Acad. voor de zee- en landmagt, voor het vak van den scheepsbouw: J. C. Jansen; S. Meihuizen F. W. O. A. van Franckenberg en Proschlitz en J. L. von Leschen. Gisteren morgen is in dc nabijheid van het badhuis te Scheveningen een houten timmerloods ingestort. De vijf werklieden, die zich daarin be vonden, zijn gelukkig ongedeerd gebleven, en zijn er met den schrik afgekomen. Eerste Kamer der Stat en-tiener nut. In de zitting van Dingsdag is het ontwerp van wet tot voorziening in som mige waterstaatsbelangen, met 23 tegen 14 stemmen aangenomen. In de avondzitting van dien dag zijn de beraadslagingen over de afschaffing van den accijns op het gemaal aangevangen. Zes leden hebben toen nog daarover het woord gevoerd, en hunne bezwaren tegen het ontwerp blootgelegd. Zitting van Woensdag 11 Jul ij. ïn deze zitting zijn de beraadslagingen over bovengenoemd ontwerp voort gezet en hebben négen leden het woord gevoerd. De meeste van hen vonden in de voorgestelde afschaffing bezwaar. De Heer v. Ryckevorsel heeft zijne goedkeurende stem toegezegd. In den loop dezer zitting werden twee voorstellen gedaan tot sluiting der beraadslagingen nadat de Minister van Financien het ontwerp zou heb ben verdedigd; het eerste was van den Heer van Dam van Isselt, die bet na den tegenstand dieö het ondervond, introkhet tweede werd gedaan door vijf leden, de IleerCn: van Dam van Isselt, Lotsy, van Goltstein van Oldenaller, van Eysinga en de Villers de Pité, dat met 19 tegen 17 stemmen werd afgewezen. Heden avond ten 8 ure voortzetting der beraadslagingen. Avondzitting van Woensdag 11 Julij. Voortzetting der beraadslagingen. Nog verscheiden leden voeren het woord. De Minister van Finantien treedt daarna in eene breedvoerige verde diging van bet wets-ontwerp, en wordt nog door verscheiden leden beant woord. Daarna vraagt de Voorzitter of nog iemand over deze zaak het woord wil voeren; van verschillende kanten wordt met klem aangedrongen op het sluiten der beraadslagingen,- zelfs eene motie daartoe strekkende gedaan, die met 22 tegen 13 stemmen wordt aangenomen. De beraadslagingen aldus gesloten zijnde, wordt het ontwerp in stemming gebragt en aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. De zitting is opge heven lot Donderdag morgen ten 11 ure. Zittiiig van Do/iderdag 12 Julij. In deze zitting is ingekomen een adres van de Heeren Wylhoflf en Zoon omtrent het ontwerp van de suiker-accijns. Nedergelegd ter griffie. Vervolgens zijn de beraadslagingen aan de orde over heF ontwerp tot ver hooging van de opbrengst van den accijns op de sniker. Negen leden hebben daaraan deelgenomen alsmede de Minister van Finantien. Aangenomen met 25 tegen 6 stemmen. Ten slotte wordt het ontwerp tot afschaffing van het tonnegeld zonder be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Dc zitting is tot nadere bijeenroeping opgeheven. Provinciate Staten van Xuidhatland, Zitting van Woensdag 11 Julij. In deze zitting zijn door onderscheidene Commissien verslagen uitgebragti over vier onderwerpen, als: 1°. over de adressen tot het brengen van eenige- wijziging in het reglement op de uitoefening der jagt en visscherij; 2°. de- begrooting der kosten van het prov. bestuur van Zuidholland, voor zooveel' het Rijksbestuur is voor het jaar 1856: 3°. de-begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de prov. Zuidholland voor de dienst van 1356en 4°. nopens de wijzigingen te brengen in het regle ment voor het Hoogheemraadschap van Delfland. Wat het eerste onderwerp aangaat, is met 52 tegen 16 stemmen verworpen het voorstel der commissie, om eene nadere enquête te houden over de maat welke voor de mazen der verschillende vischnetten de beste is. Daarna is gehandeld over het tweede onderwerp. Die begrooting is aange nomen op een bedrag van ƒ67,550. Vervolgens zijn de beraadslagingen aangevangen- over het derde onderwerp. Die beraadslagingen zijn voor een groot deel afgeloopen en zullen morgen ochtend ten half 11 ure worden voortgezet. AMSTERDAM, 11 Julij. Een Conducteur bij de brievenposterij alhier heeft de stoutheid gehad om, terwijl hij 11. Vrijdag met het overbrengen der briefpaketter. van Amsterdam naar Arnhem was belasten zich daarmede in den voor de brievenposterij bestemden wagen op den spoortrein bevondeen dier pakettenbestemd voor Maastricht, open te breken, daaruit te ontvreemden eene geldswaarde van ongeveer ƒ8000, grootendcels beslaande in Nederlandsche bankbiljetten, en in plaats daarvan eenig pakpapier te stellen, zoodat de ontvreemding eerst den volgenden dag hij aankomst van den post te Maastricht is ontdekt, door welk verloop van tijd aan den dief de gelegenheid is verschaft zich te ver wijderen. Hij is sedert voorlvlugtig, terwijl de justitie, spoedig van het voor val onderrigt, door middel van den telegraaf alle mogelijke nasporing doet. MEPPEL, 8 Julij. De Policie hier ter stede beeft zich sedert eenige dagen ijverig betoond om vermoedelijk gepleegde misdrijven op te sporen. Ll. Vrijdag avond werden Meppels inwoners met verontwaardiging vervuld, toen zij op last van den Heer Officier van Justitie te Assen, voorloopig in arrest zagen nemen zeker jonge Jufvrouw M.sedert 1 Mei jl. alhier woonachtig, die, door hare verregaande zucht tot opschik, beschuldigd wordt van opligterij, door goederen ter bezig- tiging in huis te vragen en daarvan iets af te nemen. Zij is dan ook met eenige goederen heden morgen naar den Heer Officier van Justitie te Assen overgebragt. STEEN WIJK, 8 Julij. De ongunstige uilkomsten van den hooioogstde hooge prijzen die in dezo streken en in de naburige provinciën Friesland en Drenthe voor het hooi besteed worden, alsmede de dagelijks verminderde prijzen van het vee, be wijzen genoegzaam dat de vroeger bestaan hebbende vrees voor gebrek aan hooi voor den volgenden winter zich maar al te zeer verwezentlijkt. Het on gemeen vruchtbare weder geeft wel is waar hoop op eene ruime opbrengst der tweede snedewaardoor het gebrek wel minder nijpend kan worden maar ook onder de gunstigste omstandigheden moet in de behoefte voorzien worden. Voor de kwaliteit hooi is dezer dagen te Zwartsluis 14.50te Blokzijl 14 a 15 en te Genemuiden ƒ15 per 1000 Ned. besteed, terwijl aau de Kuinre te vergeefs 14 is geboden, omdat de huurders niet kunnen berekenen dat zij door dien prijs schadeloos kunnen gesteld worden voor het bedrag van den huur, veel minder eenige winst kunnen behalen. (A. C.) BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. RELGIE. BRUSSEL, 10 Julij. Een brief uit Londen door een hoog geplaatst persoonaadje geschreven meldt dat het in Engeland steeds invloed hebbende woord van Koning Leo pold nogmaals zijne gewone overtuigende werking heeft gehad en hij er in is geslaagd te doen begrijpen dat België het beginsel van zijn bestaan zou in gevaar stellen, indien het eenig deel aan den oorlog nam. Het is hem niet moeijelijk geweest de meening van Lord Palmerston te we derleggen, die wilde dat ons land zich nieuwe en zware uitgaven getroostte om ons slaande leger te verdubbelen. Voldoende was het hem te herin neren, hoe België in 1848 zijne onzijdigheid en onafhankelijkheid had we ten te doen eerbiedigen met veel minder krachtige verdedigingsmiddelen dan die, waarover het thans beschikken kon. De zending, die onze Koning zich had opgelegd, is dus gelukkig volhragt. Derhalve zal hij zijn oponthoud te Londen niet verlengen, maar er den Graaf van Vlaanderen en Prinses Char lotte laten, die binnen kort door den Hertog en de Hertogin van Braband zullen gevolgd worden. AmstC.) Twee tweelingbroeders, 18 jaren oud, zijn alhier in hechtenis genomen ter oorzake van dieverij welke zij onder zeer bijzondere omstandigheden ge pleegd hebben. Zoodra de nacht gevallen wasbegaven beide broeders zich door het dakvenster hunner woning op de daken hunner buren, en traden door openstaande vensters hunne woningen binnen, en namen aldaar alles weg wat op die wijze vervoerbaar was. Aangemoedigd door den goeden uit slag, hadden zij reeds lang deze nachtelijke reizen bij de hand gehad. Een groot ongeluk heeft Zondag 11. plaats gehad, in eene der vier kolen mijnen van de groote inrigting te Scraing, nabij Luik. ten gevolge van de ontbranding van hydrogcen-gaz. De ontploffing heeft plaats gehad des mor gens ten 2 ure. Negen werklieden zijn gedood en vijf anderen gekwetst. Terstond na het vernemen van het onheil is de Directeur van de inrigting vergezeld van twee Ingenieurs bij bet mijnwezen en vier werklieden in de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2