ontslaan, vermits hij plotseling den aflogt. voor de Fransclien ging slaan en onmiddellijk daarop den Russischen aanval sloeg. In den Constitutionnel leest men dat dezer dagen te Hamburg 50,000 schapen vachten besteld zijn, voor winterk leeding van de troepen der bondge- noolen in de Krim. Sl'AIJE. MADRID, 4 Julij. De lieer Drncker, Vertegenwoordiger alhier van de belanghebbenden bij de uitgestelde schuld van 1831 vertrekt hedenom over twee maanden terug te keeren. Hij vleit zich dat hij deze zaak tot een gewenscht einde zal brengen. Hij heeft op nieuw eer. onderhoud gehad met den Hertog der Overwinning, die hem zijn woord heeft gegeven, dat hij de onreglvaardigheidvroeger door den Heer Bravo Murillo begaanzoude herstellen. Uit de Provinciën zijn verontrustende berigten ontvangen. Volgens dezcl- ven is Catalonie in opstand gekomen. Er hebben verscheidene moorden plaats gehad twee leden der Cortes zijn vermoord. Te Barcelona heeft de Kapitein- Generaal Zapatero zich met de hem getrouw gebleven troepen in de citadel teruggetrokken. De nationale garde weigert tegen de opstandelingen op te rnkken. De Regering heeft bemiddelaars uitgezonden om met de opstandelin gen te onderhandelen, wier vereenigingskreet luidt: Leve Espartero. Als voorwendsel tot den opstand noemen zij de lage arbeidsloonen. Al de arbei ders hebben het werk gestaakt. ITALIË. ROME, 1 Julij. De Koning van Portugal is den 26sten Junij alhier aangekomen, en heeft den volgenden dag bezoeken bij den Paus en den Kardinaal Antonelli afge legd. Ook de Hertog en de Hertogin van Brabant bevinden zich sedert den 25stcn aldaar. De Paus heeft zijnen Nuntius te Madrid, Mgr. Franchi, teruggeroepen. Omtrent bet lofwaardig gedrag van den Kardinaal Feretti wordt het volgende gemeld Zoo als men weet heerscht de Cholera in vrij sterke male in de voornaamste steden der legation in een dorp had die ziekte eerst den geestelijke aangetast, die gestorven was, en vervolgens eene menigte inwo ners; de beide ontstelde Kapelaans hadden de zwakheid te vlugten; de Kar dinaal Feretti, die zich bij toeval niet ver van daar bevond, verontwaardigd over het gedrag van deze geestelijken, vestigt zich, vergezeld van drie of vier kapucijnen, in de verlaten pasloorswoning, alwaar hij zoo als men zegt nog de pligten van den overleden geestelijke vervult. Aan de St. Petersfeestenwaaraan overigens het geheel corps Diplomatiek in gala deel neemt, nam sedert 1776 het Napelsche Gezantschap geen deel, omdat de Koning weigerde zekere jaarlijksche belasting van 7,000 dncaten aan den Paus te betalen, waarom deze tegen den Koning geregeld telken jare een banvonnis uitsprak. Dit is thans niet gebeurd, maar de hoop van den Koning van Napels door deze toegefelijkheid tot de toelating der Jesuiten te bewegen, is ijdel geweest. Z. M. heeft nog onlangs den Generaal der Je suiten op de grenzen doen aanhouden en afwijzen. Te Napels hadden talrijke staatkundige in hechtenisnemingen plaats ge- bad. De personendie men weet dat betrekkingen met Piemont onderhou den worden in het oog gehouden. Het uilvoerregt op hooi was verhoogd en de Napelsche Regering heeft den uitvoer verboden van hennep en levensmiddelen naar de Krim. De vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland hebben dien ten gevolge ernstige vcr- toogen tot de Napelsche Regering gerigt. 0OSTENRIJK. WEENEN, 3 Julij. De Minister van FinanticnBaron v. Bruckbeeft aan den Keizer een voorstel gedaan over bezuinigingen in de huishouding van staat. Naar men verder verzekert, houdt de Heer v. Bruck zich thans ook bezig met het ver vaardigen van een veelomvattend plan, ten doel hebbende om bet evenwigt tusschen de uitgaven en inkomsten te herstellen. De troonrede van Keizer Napoleon heeft alhier geen goeden indruk ge maakt. Vele Fransche bladen beijveren zich de zinsneden, ten opzigte van Oostenrijk daarin voorkomendete verzachten. Te Belluno in Lombardye, waar de cholera reeds verscheidene slagtof fere bad gemaakt, werden de jonge lieden eencr kostschool eensklaps allen ziek. De geneesheeren verklaarden het voor cholera en behandelden de zie ken als zoodanig, met dat gevolg dat er 50 stierven. Bij lijkopening ont dekte men, dat een onwetende kok dolle kervel voor pieterselie had genomen. RUSLAN I». Behalve het reeds door ons gemelde, verneemt men nog uit het verslag, van Vorst GortscbakofF over den strijd van den 18den, dat de Russen daarbij hebben verloren aan dooden één (Ioofd-Oflflcier, 4 Officieren en 530 soldaten, en aan gekwetsten 6 Hoofd-Officieren42 Officieren en 3378 soldalen. De Bevelhebber der belegeraars had den volgenden dag des avonds een wapenstilstand verlangd om de lijken te begraven, doch het aantal der dooden was zoo aanzienlijk, dat het aan draagbaren tot vervoer ontbrak, en de Fransche Officieren de Russische verzochten om de lijken, die zij moes ten achterlaten, ter aarde te bestellen. »Alzoo (dus eindigt bet verslag) beeft de bezetting van Sebastopol, na eene belegering van 9 maanden, en 3 moordda dige bombardementen, een storm afgeslagen, die beslissend had moeten wezen." Van de Russische zijde was men in tijds door geheime voorposten onderrigt van de onderneming der bondgenootenzoodat men ook in de vesting buiten gewone maatregelen heeft kunnen nemen om zich te weer te stellen. De Generaal Gortscbakoff had een gelijktijdigen aanval zijner stelling op de 1 hoogten bij de Tschernaya verwacht, en zich in persoon derwaarts begeven. Hij had de leiding van de verdediging der vesting aan den Generaal Osten- Sacken toevertrouwd en de bezetting met pas aangekomen troepen versterkt, behalve eene aanzienlijke reserve op den noordelijken oever. 2,000 schepelin gen, van de kusten van de zee van Azof aangekomen, hebben kunnen mede werken tot de bediening van het geschut, waarvan niet minder dan 380 stukken dienden om met schroot op de aanstormende belegeraars te worden losgebrand. De telegrafische verbinding tusschen Petersburg en Odessa, is thans vol komen gereed en zal zich binnen kort tot Sebastopol uitstrekken. In Odessa wemelt het van troepen, zijnde de reserven van het 2de, 3de er. 5de legercorps, die zich naar het kamp van Nikolaijef begeven, dat op 68,000 man infante rie, 22,000 man ruiterij en 148 stukken geschut zal gebragt worden. Van tijd tot tijd verschijnen vijandelijke stoomvaartuigen op dereede, om verken ningen te doen. Om zich een denkbeeld te vormen van het laatste bombardement van Sebastopol, kan dienen dat daartoe verbruikt zijn 20,000 kogels en 10,000 bommen. De krijgsbedrijven voor Sebastopol stonden den 3den Julij nog stil. Intusschen hadden de Russen den 22slcn Junij een levendigen uitval gedaan, die echter met geen gunstig gevolg bekroond is. Door de dagbladen wordt medegedeeld de briefwisseling tusschcn den Admiraal Dundas en den Russischen Generaal van Berg, bel rellende de veel besprokene zaak van de Cossack. Generaal van Berg verdedigt bet gedrag der Russische troepen, welke dat vaartuig hebben hemagtigd en beweert, dat de komst van de korvet Cossack blijkbaar eene vijandelijke bedoeling en geen parlementair karakter had. De Russische Opperbevelhebber heeft daaromtrent onder dagteekening van 17 Junij, hoofdzakelijk hel volgende geantwoord: »Met leedwezen moet ik u doen opmerken, dat de schepen van de Engel- sche vloot de Russische vlag hijschcn, ten einde gemakkelijker meester te worden van de vaartuigen die zij ontmoeten. Van den aanvang des oorlogs heeft men in alle zeeën misbruik van de parlementairs-vlag gemaakt, om peilingen en militaire verkenningen te doen. Wcerlooze steden en gehuch ten, door eene vreedzame bevolking bewoond, zijn in de Oostzee dikwerf vijandelijk bejegend. Er bestaat geen mogelijkheid of verpligling om eencu parlementair te ontvangen, overal waar hij goedvinden mogt zich aan te melden. Zoo dikwerf op die wijze parlementairen gezonden worden, zullen mijne voorposten daarin eene bedekte verkenning zien. Dat de bewuste sloep met een vijandig doel kwam, blijkt ook daaruit dat wij in dezelve geladen geweren gevonden hebbenalsmede 360 geweerpatronen en eene kist vol brand stichtende stoffen. De bemanning der bewuste sloep is het slagtoffer harer eigen sluwheid geworden. Echte parlementairen komen met eene ontplooide wille vlag van behoorlijke grootte, en blijven, buiten het bereik van ge schut wachten, lot iemand kome om hunne boodschap aan te nemen. Op geene andere wijze zullen wij ooit parlementairen ontvanger.. Dat alles is verzuimd bij de zending der bedoelde sloep." Het Journal de St. Pètersbourg van 27 Junij, dat deze brief mededeelt vestigt de aandacht op de omstandigheid, dat den 26sten Mei jl. eene Engel- sche sloep bij het dorp Tweenninne op de Finsche kust gekomen is met eene kleine witte vlag op den voorsleven, maar, geen troepen ontmoetende, eenige hutten in brand gestoken heeft. Het verslag van den Opperbevelhebber van het Kaukasische leger, den Generaal Muraview, gedagteekend van 14 Junij, meldt, dat de Russische troepen de Turksche grenzen zijn overgetrokken en een gedeelte van bet pachalik Kars hebben bezet. De Russische magt had zich in den omtrek van Alexandropol en Akalkalahi verzameld en was in drie kolonnes op Turksch grondgebied getrokken, het punt van zamenkomst dezer drie kolonnen was het dorp Zaim, gelegen aan de rivier Kara-Tchai in de nabijheid van Kars. Te gelijk bij het verslag van deze gelukkige onderneming deelt die Generaal een verslag mede van eene welgelukte verkenning van 29 Mei tot 2 Junij in het sandjak Kohulct, volbragt door het detachement van Goeriel. Uit de Picmonteschc legerafdeeling in de Krim komen veel deserteurs in Rusland aan. Zij worden naar de binnenlanden gezonden, en lot de landarbeid gebezigd. TURKTE. Nadere bijzonderheden worden medegedeeld omtrent bel gedrag van de troepen der bondgenooten in de vernielde stad Kcrtch. De Franschen gedroe gen zich van het eerste oogenblik af aan zeer goed, betaalden de door hen gekochte benoodigdheden en waakten zelfs voor de veiligheid der ingezetenen. Niet alzoo was bet met de Engelschen. Zij pleegden de schanelelijkste euvel daden jegens personen en bezittingen. De Turken hielden in den omtrek als eene wilde horde huis; zij plunderden de buitenverblijven en mishandelden de bewoners. Men zag Engelsche zee-soldaten en matrozen pianofortes en ander huisraad vernielen, winkels plunderen, ook kerken niet versrhoonen, uit welke zelfs Officieren met de brandende cigaar in den mond, heiligen beelden en andere kostbare voorwerpen inedeslecptcn. Wee den ongelukkigen huisvader, die zich voor de zijnen wilde teweer stellen! Verscheidene vrou wen werden door hen aan boord der schepen gesleept en de woning van den Gouverneur werd in een bordcel herschapen. Eene minne met haren zuigeling aan de borst werd door de matrozen weggevoerd, de schrik beroofde de moeder van het verstand. De Tuiken bedreven de schandelijkste buitensporigheden in de nabuurschap, waar zij even als te Jenikale, vereenigd met Tartaren op echt kanibaalsche wijze te werk gingen. Aan «en meisje, wier ouders voor hare oogen vermoord werden, omdat deze de onschuld van hun kind wil den verdedigen, gelukte het aan de klaauwen der woestaards te ontkomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3