AMSTERDAM, C Julij. Naar men verneemt heeft de Staatsraad Commissaris des Konings in deze provincie zijn ontslag aan Z. M. verzocht. De Ned.Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, hield eergisteren avond, in het kerkgeboaw der Doopsgezinde gemeente eene algemcene verga dering. Nadat de Voorzitter, de lieer Mr. C. C. E. d'Engelbronneruit 's Gravenhagemet eene toepasselijke aanspraak de vergadering had geopend, nam de Heer Mr. J. J. L. van der Brugghen, President van de Arrond. Reglbank te Nijmegenhet woord. Spr. wees o. a. op het voorbeeld van Schotland en Amerika, waar de afschaffing de misdrijven vermindert, de ge vangenissen en krankzinnigen-gestichten ontvolkten zedelijkheid en gods vrucht bevordert, bloei en welvaart in de maatschappij en in het huisgezin, rijkdom en zegen alom heeft verspreid. Spr. verklaarde de redenen welke hem genoopt hebben tot de vereeniging toe te treden en drukte zijn gevoelen in deze woorden uit: «de zaak der afschaffing van sterken drank in Neder land is de zaak des Heeren." De Heer Harting, Hoogleeraar te Utrecht, bepaalde zich tot de wederleg ging van den blaam, op de Vereeniging gelegd, dat zij zou zijn een genoot schap van drijvers en zedclijken dwang zou uitoefenen, alsmede tot de be strijding der algemeen heerschende dwaling, dat het genootschap is eene ver eeniging tot genezing van dronkaards. De sterke drank, verklaarde spr.o. a. is geen geneesmiddelhij werkt bijna nooit nuttig en bijna altijd schadelijk hij versterkt niet, maar verslapt het ligchaam; hij verstompt de geestvermo gens. Het doel der Vereeniging is niet om «dronkaards te bekeeren," maar om van ieder Nederlander de behulpzame hand te vragenen door woord en daad mede te werken tot wegneming van een voor de Nederlandsche volks welvaart hoogst verderfelijk kwaad. De Heer Hofstede de GrootHoogleeraar te Groningenwees aan hoe het misbruik van sterken drank een zedelijke ramp is, die verwoestend om zich grijpt, en de rust, liefde en eensgezindheid uit de huisgezinnen verbant. Eene krachtdadige bestrijding van dit euvel is de roeping van eiken Nederlander; het is eene zedelijke schuld die drukt op het geweten der geheele natie. De Heer Vroom, Predikant der Herv. gemeente te Zwolle, herinnerde aan hetgeen in den jongsten lijd uit den boezem der natie verrigt is. zooals het teekenen van petitiën aan de volksvertegenwoordiging, betreffende het nemen van beperkende bepalingen op den verkoop van sterken drankhij wees op het gunstig gehoor dat de klagten over het misbruik en de verderfelijke ge volgen daarvan bij de Regering gevonden hebben; en op het voorstel, door den Heer Rochussen aan de Tweede Kamer ingediend, tot onderzoek dezer aan gelegenheid. Spr. wederlegde verschillende bedenkingen en betoogde dat door woord en geschrift, door daad cn voorbeeld, door eensgezinde pogingen, de zaak der afschaffing steeds meer en meer veld zou winnen. Daarna heeft de Voorzitter, onder dankbetuiging aan de sprekers, de ver gadering gesloten. Gisteren werd de vergadering in het lokaal de Eensgezindheid voortgezet en bijgewoond door een groot aantal afgevaardigden en correspondenten van verschillende oorden van ons vaderland. Uit de mededeelingen bleek het, hoe zeer de zaak der afschaffing meer cn meer algeraeene belangstelling on dervindtzoo worden o. a. op een 100-tal vaartuigen voor de groote vaart de geschriften der vereeniging gelezenzijn door toedoen van den Minister van Justitie, in 's Rijks gevangenissen bibliotheken aangelegd, waarin die geschriften gevonden worden is door de Regering vrijdom van zegel verleend voor alle advertentien die de vereeniging betreffen, voor alle afdeelingen enz. Tot hoofdbestuurder werd gekozen de Heer Mr. A. de Vries, lid van de Arrond.-Regtbank te Amsterdamen tot Secretaris herkozen de Heer Dr. W. Egeling te Renkum. Verder werden de verschillende voorstellen behandeld, hetgeen aanleiding gaf tot hoogst belangrijke beraadslagingen. Na afloop der vergadering, vereeriigden zich de leden in den Franschen Tuin tol een vrienschappelijkcn maaltijd. NIJMEGEN, 3 Jnlij. Een sjouwerman hier ter slede, Theodorns Verburg, een man van 50 ja ren, was gisteren, in beschonken toestand verkeerende, een speelbal der bal dadige jeugd. Hij gaf met duidelijke teekenen zijn voornemen te kennen om te gaan zwemmen. Hierop door de jongens voor een bluffer uitgekreten zijnde, wilde hij het tegendeel bewijzen, en sprong gekleed in het water. Hij geraakte langzamerhand in de diepte, en toen men begon te begrijpen, dat zijne grap hem het leven zoude kunnen kosten, kwam de aangebragte hulp te laat. Men haalde slechts een lijk uit het water. 's HERTOGENBOSCH, 4 Julij. Zondag avond zijn de zonen H. en L. van den Heer J. d. L.... alhier, na eene som van 16 a 17 duizend guldens, bestaande grootendeels in effecten (Certif. 4 pCt. Rusland) uit eene secretaire te hebben genomen, met eene tilburry den weg van Utrecht ingeslagen, om zich, naar men zegt, na te Amsterdam specie voor de effecten te hebben gekregen te Rotterdam naar Amerika in te schepen. De oudste der zonenH.heeft reeds eenigen lijd in Amerika doorgebragt en was slechts sedert drie dagen binnen deze stad terug. Of hun de ontsnapping zal gelukt zijn cn zij reeds de volle zee be reikt hebbenis nog niet bekend. (N.-Brab.) BLUTENLANDSCtlE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 5 Julij. Daar de werving van vrijwilligers voor ons leger niet voorspoedig gaat en de gedwongene dienst niet in den geest des volks valt, zoo is in het Huis dtr Gemeente ter sprake gekomen, om slraffelingendie wegens goed gedrag voorloopig uit de gevangenissen worden ontslagen en onder loezigt der policie staan, hij het leger in te lijven, om ze aan de krijgstucht te gewennen cn daardoor naderhand geschikter voor de maatschappij te maken. Men is echter voor dezen maatregel teruggedeinsd, met het oog op de vernedering, die daardoor het Britsche leger zoude worden aangedaan. De Times deelt mede dat de Generaal Simpson tot Opperbevelhebber van bet leger in de Krim, de Generaal Knollys, Bevelhebber in het kamp bij Aldersholt, tot Chef van den generalen staf, en de Kolonel Markham, die zich hij het Indisch leger een grooten naain verworven heeft, tot Bevelhebber over eene afdeeling benoemd is. Ook zou de Kolonel Pakcnham, die slechts 36 jaren oud is, tot Adjudant-Generaal benoemd zijn. Heden hebben in de hoofdstad niet minder dan 6 hranden gewoed, dio aanzienlijke schade hebben aangerigtonder anderen heeft jl. Zaturdag een brand de linnen-magazijnen van de HH. Coulton en Zoon, Bridge-road alhier, vernield, waardoor eene schade van 100,000 is veroorzaakt. Onderscheidene helsche machines, die uit de Oostzee zijn weggenomen, zijn alhier aangebragt. Verscheidene personen, beschuldigd van deelneming aan het oproer in Hydeparkzijn veroordeeld elk tot eene boete van 20 shilling en 14 dagen gevangenisstraf. De beklaagden zijn verdeeld in vijf klassen: 11 oproerma kers, 21 die steenen hebben geworpen, 10 die de policie-agenten sloegen, 5 die den openbaren weg hebben belemmerd en 3 die eene poging tot zak kenrollen hebben gedaan. Uit het legerkamp voor Sebastopol wordt de volgende daad van onver schrokkenheid medegedeeldDe grenadier John Lyonsbevond zich met nog eenige anderen militairen in eene veroverde batterij toen een 32-ponds bom daarbij nedervielen opspringende, binnen de borstwering viel. Allen achtten zich verloren; maar Lyons nam de bom op en wierp haar over de borstweringwaar zijzonder schade te veroorzaken sprong. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Julij. De Keizer heeft heden te Vincennes de proefnemingen bijgewoondwelke plaats hadden inel een nieuw soort van geschut. Men verzekert dat de Schoul-bij-Nacht Baudin het opperbevel zal over nemen over het eskader van de Levant in de plaats van den Admiraal Le Barbier de Tinan. Men verzekert dat bij den Staatsraad eene wet in overweging is, om eene voor de Turksche schatkist te sluiten gcldleening van 120 milliocn frs. namens Frankrijk te waarborgen. Men meent dat die wet zal worden aange nomen, als eene schrede verder op den weg tot vestiging van Frankrijks over- wigt in het Oosten. Het Wetgevend Ligchaam heeft reeds de vroeger vermelde ontwerpen omtrent de leening en de nieuwe ligting goedgekeurd. Omtrent de opcen ten op de belastingen zijn tegenwerpingen gemaaktmaar men twijfelt daarom niet of dit ontwerp zal mede aangenomen worden. Op voorstel van Prins Napoleon heeft de Keizer besloten, dat dagelijks 1500 man der bezetting van Parijs de wereld-tentoonstelling kosteloos zullen bezoeken. Bij beschikking van den Minister van Staat is Mad. Rachel benoemd tot Onderwijzeres (professeur) in de declamatie aan het Conservatoire. De Moniteur bevat, een op de tegenwoordige oogenblikken zonderling berigt, namelijk dat de telegrafische linie voor bijzondere bcriglen met Rus land is opengesteld. Berigten van staatkundigen aard zullen aan de bureaux niet mogen worden aangenomen. Volgens berigten uit Marseille zullen 1000 artilleristen naar de Krim ingescheept worden. De Generaal Pélissier heeft in eene dépêche gemeld, dat het lijk van Lord Raglan op den 3de" Julij was ter aarde besteld, me', al den luister die de omstandigheden veroorloofde. Heden is het berigt ontvangen van het sneuvelen van een der dapperste Officieren waarop het Sardiuischc leger zich inogt beroemen, de Marquis Victor de Saint-Marsan-Caraïl. Hij is onder de muren van Schastopol gevallen, waar hij als Koninklijk Commissaris van Piemont den Generaal Pélissier ter zijde stond. Als men de opgaven van de drie legerhoofden optelt, blijkt het, dat er den 17<l«n en 18(len Junij van weerskanten te zamen ongeveer 10,000 man buiten gevecht gesteld zijn, een grooter getal dan de vereenigdc verliezen van meer dan eene der groote veldslagen van het Keizerrijk. Voorts zijn er veel meer Officieren der bondgenooten dan der Russen omgekomendoor bunne meer kenbare uniform. Het verslag van den Generaal Pélissier omtrent de gebeurtenissen op den 18dcn Junij is ook thans openbaar gemaakt. Het vermeldt geene nieuwe bijzonderheden dan die alreeds van elders bekend zijn. Hij schrijft de mis lukking van de onderneming daaraan toe, dat de ahleeling van den Generaal Mayran te vroeg oprukte, daar de Bevelhebber eene lichtende bom aangezien had voor eenen vuurpijl, die als teeken tot den aanval zoude opgelaten wor den. Het sneuvelen van de Generaals Brunet en Mayran wordt door dit verslag bevestigd. Ook is nog gesneuveld de Luit.-Kolonel der Artillerie La- boussinière. Omtrent de verdere verliezen schijnt het. dat de Opperbevel hebber niet rond voor de waarheid uitkomt. Uit de Krim wordt gemeld, dat een tamboer van het 13de regiment Fransche infanterie, die tot de Russen was overgcloopenweder in handen der bondgenooten is gevallen. Die deserteur was er in geslaagd, om bij den aanval op het Mameion-Vert groote verwarring in de Fransche gelederen te doen

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2