LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, G JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Daar de Couranten waarin de feeslelijkheden dezer dagen vermeld zijn, zijn uitverkocht, zijn om aan de verdere aanvrage te voldoen deze sl ukken te zamen in een los blaadje a 10 Cents ter Druk kerij verkrijgbaar gesteld. BINKENLAXDSC11E BEKIGTEN. LEYDEN, 5 Julij. lieden is de 1 verjaardag van H. K. II. Prinses Maria, tweede dochter van 1111. KK. IIII. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebrui kelijke wijze gevierd. Op Dingsdag 17 dezer moet de verkiezing plaats hebben van 8 leden voor den Gemeenteraad, in plaats van de Heeren Dr. J. Adriaans, Mr. J. C. Bucaille, Mr. II. Cock, 15. F. KrantiA. Lihrecht Lezwijn, S. J. Ie Poole, H. P. C. Stoffels en G. II. Ysselsteynwelke Heeren alsdan moeten aftreden doch on- middelijk weder verkiesbaar zijn. De keurige gedenkpenning door den graveur v. d. Keilen ontworpen en bewerkt, en op kosten van de oud-leerlingen van Noorthey geslagen, bij ge legenheid van het 35-jarig bestaan dier inrigling (zie ons vorig nonimer), prijkt met het borstbeeld van den Heer de Raadt, en het omschriftPetrus de Raadt Roterodamensisconditor scholae RoortheyanaeC'WIOCCCXX. Aan de keerzijde te midden van een krans van eikenbladerenMagistro. cnrissimo. vitae. tabernaculo. per. Septem. lustra, in. erudienda. et. formanda. j uventute. collocato. discipuli. grati. et. memores. cijijccci.v. De bewerking is uitmuntend en de profiel-gelijkenis van Dr. de Raadt voor treffelijk. Utr. Cour.) Gisteren is te Hellevoetsluis aangeland 's Lands stoomschip Sindoro met 90) ton haring, die heden morgen ten 7{. ure in de residentie is aange- bragten zijn de gewone geschenken aan U. M. de Koningin en den Com missaris des Konings dezer provincie aangeboden. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. is te Woubrugge een groote boerenwoning met nagenoeg al haar toebehooren afgebrand. De laat ontdekte brand nam zoo hevig toe, dat de beide brandspuiten der gemeente, hoe spoe dig ook in werking, weinig meer vermogten dan een hooiberg te behouden. De woning was verzekerd, doch de inboedel, gereedschappen en voorraad niet. Van de woning is alleen eenig muurwerk over. Het meeste huisraad, 15 mud rogge, vele zoelcmelksche kazen en 6 vette varkens zijn verbrand. Ook twee dienstboden hebben daarbij haar geld en kleedcren verloren. De woning behoort aan vijf minderjarigen. Een particulier schrijven uit 's Hage, aan de Amst. Cour. dd. 2 dezer, bevat het volgende: »ln verband met hetgeen ik vroeger een en andermaal schreef, betrekke lijk dc bestemming van de Doggersbatikde reis aan boord daarvan door den jeugdigen Prins van Oranje, enz., welke beriglcn, door de uitkomst zijn bevestigd, waaraan ik ook geenszins twijfelde, kan ik u thans mcdedeelen dat er bereids berigten van den dezer dagen vertrokken jeugdigen vorstclijken reiziger zijn ontvangen, uit het Kanaal, die allen gunstig waren; aan boord was mede alles wel, en de reis wordt onder de gunstigste vooruitzigten voort gezet. Het reisplan wordt mij aldus opgegeven: Cadix, Gibraltar, Malaga, Carthagcna, Genua, Napels, Sicilië, Mala enz. Aan de Consuls en andere agenten in de verschillende, door de Prins te bezoeken plaatsen, moet de kennisgeving gezonden zijn dat Z. K. II. onder het gestrengste incognito zijne reis zal volbrengenten einde, zoo als men vermoedtdoor geene onnoodige formaliteiten en festiviteiten aan het nuttige doel der reis hinderlijk te zijn. »In het reisplan schijnt, wat den duur daarvan betreft, eene nog al be langrijke wijziging, of laat ik liever zeggen uitbreiding, gebragt te zijn; immers men verzekert mij dat de terugkomst, die in Augustus bepaald was, lot het laatst van September is uitgesteld." Het Nederlandsche Zendeling-Genootschap heeft reeds in de eerste maan den dezes jaars aan giften en legaten ontvangen de som van ƒ11,732.13. Omtrent gehoudene grasveilingen wordt uit Overijssel gemeld, dat zij in dit jaar lot. eene buitengewone hoogte van 20, 40 ja zelfs tot 100 pCl. booger dan in 1854 opgedreven worden, en ten einde daarvan een voorbeeld onder dc veel bestaande op te sommen is onder de gemeente Steenwijkerwold een stuk hooiland verpacht voor 1,500 dat in 1851 750 heeft opgebragt, tgrwijl het in vroeger jaren meer dan eenmaal voor de voldoening der grond belasting is aangeboden om te hooijen, en het den tegenwoordige eigenaar in koop minder kost dan het thans in pacht bedraagt. Een geweldige brand heeft te Boyen, in Belgisch Luxemburg, 23 wonin gen vernield. De schade hierdoor veroorzaakt beloopt 70,000 fr. Voor het grootste gedeelte wordt zulks door verzekering gedekt. Uittreksel uit het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zuidholland. Hoofdstuk I. a. Staat en loop der bevolking. De wettige bevolking in dit gewest is in 1854 vermeerderd met 7,958. De feitelijke bevolking met 7,731. De geboorten waren 22,849; het aantal overledenen 10,784. Hel aan tal nieuwe inwoners 27,320, waartegen dat der vertrokkenen bedroeg 25,918. b. Landverhuizingen. Het getal personen, uit 33 gemeenten dezer Pro vincie naar overzeesche gewesten vertrokken, bedroeg in 1854 723, en wordt verdeeld als volgt: 238 hoofden van huisgezinnen, waaronder 11 welgeslel- den, 158 mingegocden, 69 hehoeftigen, 111 vrouwen, 373 kinderen, 1 dienst bode, en alzoo 545 meer dan in 1853. Verreweg het grootste aantal dezer personen is uit de gemeenten Gocderecde en Ouddorp vertrokken, waardoor dan ook de bevolking dier gemeenten beduidend is verminderd. De verdeeling der vertrokkene hoofden van huisgezinnenmet betrekking tol hunne godsdienstige gezindheden, is als volgt: 211 Nederd. Hei vormden, 1 Waalscli IJerv., 14 Christelijk Afgescheidenen, 11 R. Kalh., 1 Israëliet, te zamen 238. c. Bevolkingregisters. Wij hebben ir. den aanvang dezes jaars van de verschillende Gemeentebesturen op nieuw de verzekering ontvangen, dat dc registers van bevolking en daarbij behoorende bladwijzers, overeenkomstig de bestaande voorschriften, zoo veel mogelijk worden bijgehouden. Financien van de Provincie. Bcurooting der kosten van het Provinciaal O O Bestuurvoor zoo veel het Rijksbestuur is. Deze is voor 1854, opge maakt in de zitting van 1853, tot ƒ68,950, nader bepaald op ƒ65,850, terwijl dc uitkomst van de dienst 1854 aantoont, dat van die soin is aange wend ƒ64,948.97, weshalve ƒ901.03 is beschikbaar gebleven; moetende wij hierbij doen opmerken, dat, ofschoon enkele onderdeden der begrooting voor de behoeften niet voldoende zijn geweest, dit te kort komende evenwel is ge dekt door hetgeen op sommige andere onderdeden is overgeschoten. Van de Begrooting der enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven is overgebleven ƒ22,547.931, hetwelk als eerste post van ont vangst in de begrooting voor 1856 is voorgedragen. Het voormeld voordcelig slot is verkregen: Ten eerste, uit hoofde de ont vangsten, geraamd op 187,546.50later uit het overschot van 1852, zijn verhoogd met 13,500.00, te zamen ƒ201,046.50; hebben opgebragt ƒ204,242.63, makende alzoo een verschil met de raming, in meerder, van ƒ3,196.13. En ten tweede, uit hoofde de uitgaven, op 187,546.50, ver hoogd bij besluit de Staten, van 12 Julij 1853, met 13,500.00, te zamen ƒ201.046.50, slechts hebben bedragen 181,694.69en derhalve met eene som van ƒ19,351.80), beneden de raming zijn gebleven; makende alzoo ge zamenlijk het batig saldo van ƒ22,547.93). Uit eenen slaat der ontvangsten en uitgaven in 1854, blijkt, dat de ont vangsten beloopen ƒ163,356.99 en de uitgaven ƒ113,393.76, en het laat zich aanzien, dat ook de einduitkomst van deze dienst gunstig zal zijn. Uit dit een en ander, gevoegd bij de omstandigheid, waarop meermalen is gewezen, dat ten laste der Provincie geene geldleeninger. of buitengewone uitgaven bestaan, vloeit voort, dat bare geldmiddelen kunnen beschouwd worden in eenen zeer gunsligen toestand te verkeeren. II AAR LEMMERMEERPOLDER, 28 Junij. In den omtrek nabij Sloten (afd. Rijk) staat het gewas op bet veld bijna tonder uitzondering rijk; het koolzaad belooft een bijzonder ruimen oogst, doch die zegen kan gedeeltelijk verloren gaan, alzoo het te vreezen is, dat er handen ook voor veel geld zullen ontbreken, en te wenschen is het, dat er ecnige duizende personen om te werken in den polder komen. Reeds onder scheidene percelen zaad zijn in publieke veiling te koop aangebodendoch hebben op eene enkele uitzondering na geene koopers gevonden. Door de ondervinding van A°. P®. geleerdhadden de meeste verkoopers ook de betaling contant bepaald. Voor zaadkoopers, die over handen en geld of goede borgen beschikken kunnen, bestaat het vooruitzigt grof te kunnen winnen. Hbl -r~ De bijenhouders van Staphorst zijn alhier tot dus ver in hunne ver wachting niet te leur gesteld. Van dc massaas winlerkoolzaad is door deze

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1