COURANT. LEYDSCHE N\ 80. 6' De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar t de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 1cSf>5. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 2 JULTT. uit Zaturdag Avond. Daar de Couranten waarin de feeslelijkheden dezer dagen vermeld zijn, zijn uitverkocht, zijn om aan de verdere aanvrage te voldoen deze stukken te zamen in een los blaadje a 10 Cents ter Druk kerij verkrijgbaar gesteld. BUVNENLANDSCHE BEUIGTEN. LEYDEN, 30 Junij. tiet getal opgenomeneo in het werkhuis gedurende de afgcloopen week is geweest als vojgt 24 25 20 27 28 29 30 Junij y> x> 67 volwassenen, 22 kinderen, te zaïnen 78 77 78 79 81 81 9 9 9 24 24 25 23 25 25 89. 102. 101. 103. 102. 106. 106. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht de navolgende 27 schepen, als: 19 voor Amsterdam: 3 voor Rotterdam: 1 voor Dordrecht; 2 voor Middelburg en 2 voor Schiedam. De examina van de O. F. ambtenaren der l"e klasse zijn aan de Koninkl. Akademie te Delft gehouden op 11. Woensdag; van de 4 geëxamineerden zijn 2 aangenomen en 2 afgewezen, terwijl de Civiel-Ingenieur, die verlangde het diploma te hekomen, noodig om cene aanstelling te verkrijgen van ambtenaar der 2dc klasse in O. 1., voldoende bewijzen van bekwaamheid heeft gegeven. Op de tentoonstelling van landbouw en nijverheid, te 's Hertogenbosch gehouden, is aan de firma J. Perk Zoon, te Delft, de eerste prijs toege kend voor de door haar ingezonden Delftsche boter. Hceren concessionarissen en andere belangstellenden hielden den 23slcn dezer te llarlingen eene vergadering ter raadpleging over de zaken van den aan te leggen Noorderspoorweg. Men heeft besloten eene leening open te stellenin kleine aandedenter bekoming van een nog gering deel van het benoodigd kapitaaloverigens vordert men zeer goed in alle voorioopige schikkingen lot deze zoo wenschelijkc zaak. RIJNSBURG, 28 Junij. Heden had alhier eene eenvoudige maar niettemin belangrijke plegtighcid plaats. De Heer A. van Marion, Hoofdonderwijzer in deze gemeente, zoo lof felijk bekend door de vele verdiensten, die hij in zijnen stand bezit, als ook door de opleiding van zeevarenden, had den 4Jcn April 11. zijne 50-jarige ambtsbediening vervuld. Het naburig departement de beide Katwijken c. a., meende hierop het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, opmerkzaam te mogen maken; en het gunstig gevolg hiervan was, dal het departement in staat werd gesteld, den eerwaardigen grijsaard, een bewijs van achting en belangstelling te kunnen overbrengen. Door eene daartoe be noemde Commissie, werd lieden de zilveren medaille met gepaste bijschrift, aan de woning van den cervollen Onderwijzer, hem ter hand gesteld. Een toepasselijk woord der leden vergezelde de uitreiking, en werd door den be kroonde, met aandoening en op bet hartelijkst beantwoord. Moge ook deze gebeurtenis weder strekken, om te doen zien, hoe de Maatschappij, ware verdiensten weet te huldigen, en moge in ons vaderland, dat zich reeds op zoo vele waardige Onderwijzers mag beroemen, dergelijke plegtigheid nog dikwerf gevierd worden. 's GRAVENHAGE, 30 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Kanlonregter te Alphen, Mr. P. G. ten Zeldam Gansw ijk thans te 's Gravendeel. Het vertrek van Tt. M. den Koning met HD. militair huis uil de Resi dentie naar het Loo blijft op morgen bepaald. Z. M. zal, zoo men verneemt', voor de eerste maal gebruik maken van de spoorweglinie van Gouda op Utrecht. Z. M. beeft heden middag de oefeningen der Heeren Officieren bijge woond, die proeven met de miné-geweren nemen. Z. M'. heeft aan den Heer Kramers, Directeur van het Instituut te Noortheytot aandenken, ten geschenke gezonden het portret, ten voelen uit, van Z. K. 11. den Prins van Oranje, vervaardigd door den Kunslschilder N'. Pieneman. Alhier zijn aangekomen de Vrijheer von Sohlichlen, Generaal in Pruis sische dienst, vergezeld van zijnen Adjudant, belast met eene zending bij Z. M. den Koning. Z. M. heeft dien Generaal ten 7 ure in een bijzonder I 1 'li' _LL. i gehoor ontvangen, dat geruimen tijd beeft gednurd. Gisteren heeft er ten llove groot diner en gala ter cere van dien Generaal, plaats gehad, dat ook door Z. D. H. den Hertog van SaxenAVeimar-Eisenacli en door Hoofd-Ofïicieren van liet regement dragonders werd bijgewoond. De Generaal is overbrenger van de benoeming van Z. M. den Koning tot Kolonel en Commandant van het llde regement Pruissische huzaren. Heden zal de Generaal Graaf van Heerdt. Adjudant van Z. M. zich met cene zending naar Berlijn begeven. II. M. de Koningin zal morgen op het Paviljoen te Sclievcningen bet diner gebruiken, waarop zijn genoodigd de Pruissische Generaal Slichten cn zijn Adjudant. Gisteren heeft de Voorzitter der Eerste Kamer, Mr. J. A. Philipse, op zijn buitengoed Leeuwendaalaan een groot deel der leden een diner aange boden, waarbij ook de Ministers van Justitie en Koloniën tegenwoordig wa ren. Woensdag aanslaande zal genoemde Heer een diner aan de overige leden dier Kamer geven. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, ontvangen: 1". een Belgisch bankbiljet, groot 50 fr. door den Heer Jules Busscbop, zich noemende «compositeur de musiijue," Ridder van de Eikenkroon, aan Z. M. Gezant te Brussel ingezonden; 2°. drie dito elk groot 100 fr., door den Heer Mr. H. Metdepenningennamens de vrijmetselaarsloge »le Septentrion" te Gent, aan Z. M. Consul aldaar ter hand gesteld; en 3". eene som van ƒ4.15, van de Heeren C. Corvcr van Wessem en E. Ilul, te Zaandam, opbrengst eener dramatische en muzikale voord ragt. Dingsdag jl. is door de policie bij een aardappelcnveikooper, uil zijne woning gebaald een voorraad aardappelen, zoo slecht dat zij voor menschen niet meer waren te gebruiken. Zij werden naar den mesthoop vervoerd. Deze maatregel verwierf algerneene goedkeuring. Door de gunstige verandering van het weder, zijn reeds op bet groot stedelijk badhuis te Scheveningen verscheidene familien aangekomen, die eerst daags door anderen zullen gevolgd worden. H. M. de Koningin zal in den loop der volgende week een aanvang maken met hel gebruiken der baden aldaar. Müerste Hamer tier Staten-fiesieraal, Zitting van Donderdag 28 Junij. In deze zitting is bet wels ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring, na beraadslaging met 23 tegen 9 stemmen aangenomen. De vier wets-ontwerpenwelke gisteren door de Tweede Kamer aangenomen werden, zijn naar de Afdeelingen verzonden. Zitting van Vrijdag 29 Junij. In deze zitting geeft de Voorzitter kennis, dat tot Rapporteurs voor bet ontwerp tot afschaffing van den accijns op bet gemaal, benoemd zijn de Heeren: Insinger, van Sasse van YsseltCost Jordens en Borski. Van de Tweede Kamer zijn de bij baar aangenomene wets-ontwerpen ontvangen. Aan de orde is het ontwerp van wet tot verlenging van den termijn bij art. 293 der gemeentewet, dat met algemecne stemmen wordt aangenomen. Viveetie Kamer tier Staten'fSeneraal. Avondzitting van Donderdag 28 Junij. De wets-ontwerpen tot vereeniging van gemeenten zijn alle aangenomen. De Vergadering beeft daarop achtereenvolgens behandeld de conclnsien der rapporten, voorgesteld door de com missiën tot onderzoek van onderscheidene verslagen. In deze zitting beeft de nieuw benoemde afgevaardigde uit Sneek, MU S. YVijbenga, de gevorderde verklaring en belofte in handen des Voorzitters afge legd, en zitting genomen. Na het uitbrengen van eenige verslagen is de Kamer tot nadere bijeenroe ping uiteengegaan. BUITENLANDSCHE BERlGTEiM. BEL. «SIK. BRUSSEL, 29 Junij. Met den lsten Julij aanst. zal alhier de uitgave beginnen van het dagblad le fiord, hetwelk bepaaldelijk- aan de verdediging van Ruslands zaak tal ge wijd zijn, gelijk door den Hoofdredacteur, eetien Belg, die als dagbladsebrij-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1