LEYDSCHE COURANT. WOEJNSDAG27 JUiNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ï;.y> j N". 7^ De Prijs der Courant isf12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 26 Junij. Z. M. heeft aan P. O. van der Chijs, llooglecraar, Direclenr van het Munt en Penningkabinet der Hoogeschool alhier, vergunning verleend lot het aan nemen van de onderscheidingsteekenen der Ridderorde van Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Onder het ter perse gaan dezer begint de feestelijke bijeenkomst, der studerende jongelingschap, door de burgerij aangeboden, waartoe het ruime Ruïneplein, in verband met de zalen van het gebouw der Maatschappij tot Nut van '(Algemeen, daartoe op uitstekende wijze ingerigt en versierd, en in de rondte der muziektent met breede dansvloer betimmerdde schoonste ge legenheid schenkt. Wij hopen in ons volgend nommer nader verslag van dit feest te geven. De stoomboot de Volharding biedt thans des Zondags namiddags eene aangename gelegenheid aan, ter beschouwing van den Haarlemmermeer polder. Het is een gelukkig denkbeeld der Directie, om baren boot ook op die wijze tot genoegen te gebruiken van zoo velendie nog nimmer iets van den drooggemaaklcn polder zagen, op welks uitgestrektheid de landbouw zich thans op het schoonste begint te ontwikkelen, en zeer vele woningen ver rezen of in aanbouw zijn. Zie de Adv. Zaturdag 11. is te Delft het vervaardigen en leveren van 293 gegoten ijzeren naven tot raden, en 196 gegoten ijzeren draaischijven, aangenomen door de Heeren D. A. Schrctlen en C°. alhier, en dat van 2 millioen bronzen schoorsteentjes tot slagpijpjes, door den Heer W. Hoven te Delft. Bij de Ist0 Militaire Directie te 's Gravenhage, zal op Vrijdag den 20slCQ Ju 1 ij in het openbaar worden aanbesteed: de leverantie van 2000 Dekens voor het eenmans-nachtleger, volgens de modellen en voorwaarden in 's rijks maga zijn te Delft ter bezigtiging en lezing liggende, en ook bij den Intendant W. Craay, op de Lange Beestenmarkt wijk V. n°. 388 te 's Hage. De lldc en laatste verkooping van gronden in den Haarlemmermeer- polder, deels in het zoogenaamde Spieringmeermecrendeels langs de Hoofd vaart in het midden van den Polder, zal op Vrijdag den 20slen Julij te Am sterdam plaats hebben. Gisteren zou de behandeling der zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers voor bet Prov. Gcregtshof te Amsterdam zijn voortgezet. Een groot aantal van de door de beklaagden ter ontlasting opgeroepen getuigen waren tegen woordig. Door tickle van den Raadsheer Wiardi Beekman, is de voortzetting van bet geding onbepaald uitgesteld. De Voorzitter heeft wijders medegedeeld, twee brieven ontvangen te hebben van deHH. Mrs. Boonackcr en Haas, waarin deze berigten dat zij zich onttrekken aan de verdere verdediging der beide beklaagden. 's GRAVENHAGE, 2G Junij. Z. M. heeft aan G. R. Iteinders, Burgemeester van Oldehove, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend. Z. M. lieert benoemd tot Ontvanger te Ruinen c. a., den Heer II. J. Wessels, thans te Strijen, te Oude Tonge c. a.den Heer E. C. A. Plancken, thans te Zuid-Bcijerland c. a.; in diens plaats den Heer J. W. Holtius, thans te Voorthuizen; en aldaar den Heer W. 11. D. Broers, thans te Beets c. a. Z. M. de Koning wordt morgen uitGelderland alhier terug verwacht. Z. M. zal zich aanst. Zondag voor ecnigen lijd naar het Loo begeven. Z. K. II. de Prins van Oranje is eergisteren morgen ten 9' ure, na van II. M. de Koningin afscheid te hebben genomen, vergezeld van zijn Gouver neur Jhr. de Casembroot, van hier naar Rotterdam vertrokken, om zich van daar naar Vlissingen te begeventen einde aan boord van de Doggers bank te gaan tot het doen eener zeereis in de Middellandsclie zee en ook Portugal aan te doen. Z. K. H. is des avonds te Vlissingen aangekomen en bij den Schout-bij Nacht Ferguson afgestapt. De Minister van Financiën zal aanst. Donderdag geen gehoor vcrleenen. Gisteren avond heeft de illuminatie in het Willemspark en het prachtig vuurwerk op het Alexanderspleinter cere van HII. MM. de Koning en Koningin, voortgang gehad. Het eerste was fraai verlicht. De verschillende ingangen prijkten met verlichte pyramides, versierd met de wapens van Oranje, Neder land, Wurtemberg en 's Gravenhage. In het midden en aan een der hoeken van het Park bevonden zich smaakvol verlichte muziektempels, waar zich de korpsen muziekanten der dienstdoende schutterij van de residentie en der dragonders bij afwisseling deden iiooren. Eerste Kamer der Statest-Generaal, Zitting van Maandag 25 Junij. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Onder de in deze zit ting ingekomen stukken behooren de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. De Kamer heeft bepaald dat op Donderdag den 28sten dezer, zal behandeld worden het wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de huizen van bewaring, welks behandelingvolgens een vroeger besluit der Vergadering, tot eene nadere zitting zou worden uitgesteld. In deze zitting zijn de Afdeelingen hernieuwd, waarna de leden zich tot benoeming van Voorzitters en Onder-Voorzit Iers naar hunne sectien hebben begeven. Tweede Kamer der Staten-Generaat. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 23 Junij. Na den Heer Nolthenius hebben nog gesproken van der PoelGodefroiv au Deinse, van Nispen van Sevenacr, Schiinmelpenninck van der Oije, Dirks en van Akerlaken. Avondzitting van Zaturdag 23 Junij. In deze zitting is de beraadslaging over de wet, ter regeling der kosten voor het plaatsen en onderhouden van bedelaars en landloopers, ten einde gebragt. Nadat de voordragt door den Heer van Ilheede was bestreden, is zij door den Heer van Rappard verdedigd, volgens welken de bevoegdheid heeft bestaan; om het oorspronkelijke dekreet bij koninklijk besluit te handhaven, gelijk door den Hoogen Raad is beslist, en hij den wetgever de bevoegdheid aanwezig is, om aan eene bepaling, als in de onderwerpelijke zaak, eene terugwerkende kracht te geven. Naar het oordeel des sprekers, zoude de Staat, bij eene afwijzing der wet, in geldelijke moeijelijkheden geraken, ter zake van de vorderingendie van de zijde der gemeenten kannen worden ingesteldom terug te erlangen hetgeen zij hebben betaald. De Minister van Binnen). Zaken heeft de voordragt verdedigd. Naar zijn oordeel, bestaat er geen grondwettig bezwaar tegen de goedkeuring van den voorgesleldcn maatregel, die, in elk geval, niet anders dan billijk kan wor den beschouwd; gedurende 36 jaren hebben de gemeenten zich aan de beta ling der kosten, waarvan hier spraak is, onderworpen, maar in 1844 heeft zich tegenstand beginnen te openbaren, derwijze, dat, terwijl voor dit onder werp meer dan 2 millioenen zijn betaald, de schuld der gemeenten in 1854 tot 467,000 guldens is geklommen. Z. Exc. meent, dat de Regering vcrpligt is geweest, om in billijkheid middelen voor te dragen om daarin te voorzien, en zij welk ook het lot moge zijri, 't welk de voordragt zal wedervaren, aan deze verpligting heeft voldaan. Wat het punt der teruggave betreft, is bet den Minister voorgekomen, dat deze geenszins met uitzigt op goed gevolg zou kunnen worden gevorderd. Na den Minister te hebben gehoord, heeft de Heer van Nispen verklaard, zijne stem aan het voorstel te kunnen verlecnen. Bij h oofdelijke omvraag is de wet, met 35 tegen 19 stemmen, verworpen. Zitting van Maandag 25 Junij. In deze zitting zijn behandeld de volgende w els-ontwerpen1°. dat lot ver lenging van den termijn hij art. 293 der gemeentewet gesteld; 2°. dat tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een rijweg te Veendam (prov. Groningen); 3°. dat tot inkoop en amortisatie van nationale schuld; 4°. dat tot verhooging der som lot inkoop van schuld, toegestaan bij de wet van 22 April 1855; 5°. dat tot goedkeuring eener dading lusschen het be stuur der domeinen en de gemeente Kampen; 6". dat tot wijziging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1851. De vijf eerste wets ontwerpen werden met algemeene (46), het zesde met 31 tegen 15 stemmen aangeno men 7°. de raming der voor de Kamer benoodigde uitgaven in 1856; 8°. het wets-ontwerp houdende vaststelling der raming van uilgaven wegens verstrek kingen voor het Departement van Marine, dienst 1855. Aangenomen met algemeene (46) stemmen. In deze zitting zijn ingekomen: 1°. een wets ontwerp lot verbooging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1854; 2°. een voorstel van den Heer Rochussen, strekkende om een onderzoek (enquête) in te stellen omtrent het misbruik van sterken drank. Verzending naar de Afdeelingen. De Kamer zal morgen bijeenkomen ter behandeling van de wels-onlwer- pen: 1°. tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het Ministerie van Oorlog, dienst 1855; 2°. tot wijziging der wetten betrek kelijk het pensioneren enz. der Officieren bij de landmagt en de zeemagt 3°. tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1855; 4°. tot vaststelling der provinciale en gemeentelijke indeeling van hel Haarlemmermeer. Zitting van Dingsdag 26 Junij. I. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet, houdende vaststelling der ratning van uitgaven wegens verstrekkingen voor het Departement van Oorlog, dienst 1855. Hetwelk wordt aangenomen met 28 tegen 20 stemmen. II. Daarna zijn behandeld de ontwerpen tot wijziging der wetten, om trent de bevordering het ontslag en het op pensioen stellen der Officieren en omtrent de regeling der pensioenen bij de landmagt, en wél over het onl- werp nopens de bevordering, het ontslag en hel op pensioen stellen der Officieren.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1