LEYDSCHE v COURANT. mn V MAANDAG, 25 JCNIJ. N". 7/7. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. V De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Junij. Z. M. heeft benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Heer .1. van der Hoeven, Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Hoogeschool alhier. Ter aanvulling van ons berigt omtrent de 89ste jaarlijksche Vergade ring van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde strekke nog het volgende: De Voorzitter Ier Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde, de Hoogleeraar de Wal (zie ons vorig nommer), stond in den aanvang zijner belangrijke rede vooral stil hij de gebeurtenissen welke in vroegere eeuwen, in ditzelfde eeuwjaar, hier te lande voorvielen: den dood van Bonifacius (755), het eind der ongelukkige woelingen tusschen Hertogin Margareta en haren zoon Willem V van Beijeren (1355), de overdragt der Nederlanden door Keizer Karei V (1555); en voorts, de lotgevallen der Maat schappij vermeldende, bepaalde de spreker de vergadering korter of langer bij de in dit jaar afgestorvene medeleden, waaronder vooral bet onverwachts en smartelijk afsterven van den Hoogl. A. Niermeyer en de langdurige ver diensten san den Hoogl. M. Siegenbeek treffend herdacht werden. Onder de benoemde inlandschc leden is de Heer van Duinen thans, niet te V'ledder, maar te Mantgum-en-Schillaard woonachtig. Tot Bestuurder is, in plaats van den aftredenden Jhr. Rammelman Else vier gekozen Dr. L. J. F. Janssen. Van 13 Mei tot 22 dezer zijn alhier ter weekmarkt aangebragt 27,341 lammeren. De prijs was ƒ1.50 tot ƒ9.50. ilet getal opgenomeneu in het werkhuis gedurende de afgeloopen week i» geweest als volgt 17 Junij 65 volwassenen, 18 kinderen, te zamen 83. 18 19 20 21 22 23 n x 76 81 78 82 78 79 20 23 22 22 23 23 96. 104. 100. 101. 101. 102. Het getal adspiranten om als leerling bij de telegrafie benoemd te wor den en dat aanvankelijk 35 bedroeg, is reeds tot 75 geklommen, waarvan er 15 na afgelegd examen zullen benoemd worden. Wij zijn in staat gesteld, het bedrag der gelden mede te deelendie in Engeland, volgens de daarvan opgemaakte eindlijst, bijeenverzameld zijn ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood in ons land. Deze gelden bedragen niet minder dan 1739,10.6 (N. R. C.) Dc Noord-Bral. meldt, dat Z. M. de Koning den bekenden Vlaamschen schrijver, den Heer A. Sniedcrs, benoemd heeft tot Ridder van dc Eikenkroon. 's GRAVENHAGE, 23 Junij. De Commissie der Tweede Kamer, belast met het verslag des Ministers over dc verrigtingen aangaande het armbestuur voor 1853heeft haar verslag uilgebragt. Het is haar wenschelijk voorgekomendat nevens het algemeene verslag over het geheele Rijk, tevens dat over elke provincie in het bijzonder, meer aanschouwelijk werd gemaakt. 914 Instellingen van wel dadigheid hebben weder geweigerd om de gevraagde inlichtingen te geven. Art. 10 en 11 der wet van 23 Junij zal daaraan echter, hoopt zij, een einde gemaakt hebben. Met leedwezen heeft zij gezien, dat de armenbevol- king sedert 1851 en 1852 is toegenomen. Zij erkent de redenen daartoe, door den Minister aangegevenalsde aanwas der bevolking met 35,226 zielen, de strenge winter en daarop gevolgde vroege winter van 1853 op 1854, de slechte oogst, en de wederverschijning der cholera. Viveeiie Hamer sier Staten-fieneraat. Vervolg van de Zitting van Donderdag 21 Junij. Verder werd behandeld het wets ontwerp tot goedkeuring van artikelen der overeenkomst met Frankrijk lot wering van den nadruk. De behandeling van die voordragt is niet ten einde gebragt, maar, nadat door de Hcercn van der Linden en van Lennep daarover het woord was gevoerd, werd bepaald dat die op morgen ten 11 ure zal voortgezet worden. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-onlwerp tot uitstel van den termijn bij art. 293 der gemeentewet gesteld, heeft daaromtrent haar eind verslag uitgebragt. De overweging van dat ontwerp zal plaats hebben op aanstaanden Maandag. De Commissie tot onderzoek van het Regeringsverslag omtrent den toestand van West-Indie over 1853, heeft deswege rapport gedaan, zullende over ds daarbij voorgestelde conclusie nader heslist worden. Zitting van Vrijdag 22 Junij. In deze zitting werden voortgezet de beraadslagingen over het wets-ont- werp tot goedkeuring van artikelen der overeenkomst met Frankrijk tot we ring van den nadruk. Bij deze gelegenheid werd omtrent dat voorstel van wet in beschouwingen getreden door de Ileeren Winlgcns, Mackay, Dirks, van HoëvellRochussen, van Zuylen van Nyevelt, Hoffman, Elout van Soe- terwoude, Thorbeeke en den Minister van Buitenl. Zaken. De beraadslaging zal morgen ten 11 ure voortgezet worden. Zitting van Zaturdag 23 Junij. De beraadslagingen over bel tractaat met Frankrijkover den letterkundigen eigendom, worden voortgezet, en het ontwerp aangenomen met 36 tegen 20 stemmen. Daarna is aan de orde de behandeling van het wefs-ontwerp houdende hepalingen omtrent het vervoer van buskruid, enz., aangenomen met 38 tegen 17 stemmen. Vervolgens met algemeene (55) stemmen het ontwerp van wet, houdende uitzondering op de artt. 523, 526 en 549 Burg. Wetboek, ten opzigle van vermiste personen bij scheepsrampen. De beraadslagingen worden geopend over het wetsontwerp tot regeling der voldoening van kosten van overbrenging naar en verzorging in bedelaarsgestichlen. De Heer Nollhenius is aan het woord. AMSTERDAM, 22 Junij. De firma A. Poort en C". alhier heeft van het Hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruisop haar verzoek magtiging bekomen tot het bonwen van een schip voor de groote vaart, dat den naam zal voeren: het Metalen Kruis. De firma is voornemens den afloop van de kiel in Augustas van het volgende jaar te doen plaats hebbenhij de reünie van het oude leger van 1830 en 31, tijdens de onthulling van het gedenkteeken op het Damplein. Blijkens hét uitgegeven programma zal het tweede Nederlandsche congres over het armwezenalhier in het gebouw der maatschappij Felix Meritis den igden, 19<ien cn? I00 de omstandigheden dit medebrengen, den 20^™ Septem ber c. k. zijne zittingen houden. Verschillende hoogst gewigtige aangelegen heden, die met het armwezen in verband staan, zullen aldaar het onderwerp van beraadslaging uilmaken, als o. a. de oprigting van plaatselijke commission van armbestuur, zamengesteld uit leden van bet gemeentebestuur, en van wege kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid daartoe aange wezen; aanstellen van bezoldigde armbezoekers, wier taak het zou zijn van den toestand der behoeftigen, die zich om onderstand aanmelden, behoorlijk verslag aan de armbestuurders te gevenonvolledigheid der wetgeving omtrent het verleenen van geneeskundige hulp aan armen, en de middelen om daarin te voorzien; instelling van plaatselijke commissiën, ten behoeve van openba ren gezondheidstoestand, bouwen van arbeiderswoningen, verkoop van sterken drank, spaarkassen, statistiek, toepassing en werking der wet op het armbe stuur van 28 Junij 1854. AmstCour.) BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 20 Junij. De Heer Ileadlam heeft in het Lagerhuis voorgesteld, om een adres aan de Koningin aan te bieden, strekkende dat de gelden, door Officieren aan den staat verstrekt tot het koopen hunner commissie, aan iiunne faniiliëu zouden worden teruggegevenzoo die in dezen oorlog inogten sneuvelen. De voorsteller zeide, dat de rcgtvaardiglieid gebood zoo te handelen. Lord Palmerston heeft toegestaan, dat aan de nagelatene familicn de keus zou wor den gelaten tusschen het terug erlangen dier gelden en een pensioen, waarop de weduwe en dc kinderen aanspraak hebben. Hierop heeft de Heer Ileadlam zijne motie ingetrokken. In de Times leest men het volgende: Het zijn niet alleen noch hoofd zakelijk schitterende wapenfeiten die den uitslag van eenen oorlog beslissen, dc groote vraag is, welke partij het eerst uitgeput is, welke het langst den strijd kan volhouden. Deze waarheid op den toestand onzer krijgsmagt in de Krim toepassende, is het ons uit de jongste berigten blijkbaar dat, daar gelaten de dadelijke vooruitgang en het welslagen der operalien van louter krijgskundigen aard tegen Sebastopol en aan de rivier Tschernaya, al de al gemeene oorzaken, die op den afloop van dezen strijd invloed moeten heb ben krachtig werken ten gunste der bondgenooten en tegen de Russen. Zelfs het gevaar dat de vijand middelen mogt vinden om aanzienlijke verstuikingen in de Kiirn te brengen, is niet langer te vrcczen na de vernieling van zijnen

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1