Pr. W De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. WOENSDAG, 20 JUNJJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden legen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Junij. De 37ste verjaardag van H. M. de Koningin, is liier eergisteren door het uitsteken van vlaggen gevierd. Wij vernemen nader, dal de Commissie voor het feest op 26 dezer aan HU. Studenten aan te bieden, niet was uitgegaan uit de Sociëteit Amicilia, zoo als wij in ons norniner van II. Maandag vermeldden; maar dat cenige ingezetenen zich daartoe hadden verecnigd, zijnde zelfs niet eens al de leden dier Commissie, leden dier Sociëteit. Ofschoon zulks tot de zaak wel niets afdoet, meenden wij onzen lezers deze tercglwijzing schuldig te zijn. Het publiek dat prijs stelt op degelijke zang, wordt opmerkzaam ge maakt op de Soiree Musicale van het Zanggezelschap uit Keulen Woensdag avond in het Koftijhuis de Twee Kolommen. In Rotterdam en 's Hage inogt dit gezelschap vele bijvals-heluigingen erlangen en wenschen wij hun ook hier een ruime opkomst toe. [Ingezonden). De vergadering der afdceling Taal- en Letterkunde, enz. van de Ko ninklijke Academie te Amsterdam, werd gisteren uit deze stad bijgewoond door de HIl.Bake, Rutgers, Leemans, Juynboll, Hoffmann, Cobet, Janssen en de Vries. De Heer de Bosch Kemper heeft een uitvoerig rapport uitgehragt over het voorstel van den Heer Cobet, betreffende de wering van misbruiken bij het hoogcr onderwijs bestaande, waaromtrent wij in ons volgend noinmer eenig verslag zullen geven. De tiende verkooping van de gronden in den Ilaarlemmermeer-poldcr heeft op den 15den Junij jl. Ie Amsterdam plaats gehad. De 1498 bunders zijn verkocht voor ƒ747,700, en alzoo gemiddeld voor ƒ499 per bunder. In het geheel hebben de lot dos verre verkochte 15,335 bunders opgebragt ƒ7,308,200 of gemiddeld ƒ476 per bunder. Er blijven nu nog ruim 1500 bunders over, die vermoedelijk den 20sten Julij zullen worden geveild. Aan het Nederlandsch-Zendeling-Genootschap zijn onder meer andere gif tenweder de volgende legaten toegekomen, als: van wijlen den Heer T. van Straalcn Monsieur, te Rotterdam, ƒ1000; van Mevr. de Wed. II. P. van Voorst Ilesseling, geb. Beijerman, ƒ500; van den lieer J. P. Riboulleau, te Am sterdam ƒ500en van den Heer J. de Neufville, mede te Amsterdam 400. Zaturdag morgen zijn van Rotterdam de eerste kersen in dit saizoen naar Londen, Hull en Leith per stoomboot verzonden. De Heer P. van Cranenburglideelgenoot van het huis E. en II. van Cranenburgh, te Amsterdam, is door Z. II. den Paus benoemd tot Comman deur der orde van den H. Gregorius. De zeven wel uitgeruste hariugbuizen werden te Enkhuizcn op den be paalden buizenzcildag, door een aanhoudenden en sterken wind verhinderd om uit te varen. Den volgenden dag hebben ze bij een gunstig getij en kalmer weder de haven verlaten. Bij de herslemming in het kiesdistrict Sneck ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn uitgehragt 1552 geldige stemmen. De Heer M1'. S. Wijbinga verkreeg 824, en de Heer Mr, S. A. Veiwcy 728 stemmen. Eerstgenoemde is derhalve gekozen. Men meldt uit Dreumel, dat de bouw- en weilanden aldaar van het overstroomings-water bevrijd zijn; maar nu ziet men de ramp der doorbraak ook in haar geheelen omvang. Ontzettend groot is het bundertal landerijen, dat. onder het zand bedolven zit. Twee der beste blokken bouwland zijn ecne onvruchtbare heide geworden. Sluizen, bruggen, duikers zijn geheel of gedeeltelijk verwoest, vele waterleidingen verstopt, wegen afgeloopcn en on bruikbaar geworden in een woord, de schade is daar zoo ontzettend, dat welügt van al de overstroomde dorpen in Nederland, Dreumel wel zeker het meest geleden heeft. In de Groninger ijzer- en metaalgietcrijonder het bestuur var. den Heer G. J. Boschis gegoten de standaard van de aan de haven aldaar tc plaatsen ijzeren loskraan. Dit stuk, dat de aanzienlijke zwaarte heeft van pl. m. 5000 Ned. tC, is volkomen naar wensch uitgevallen. Wij ontvingen dezer dagen van den verdienstelijken Landkaarten-Uitge ver,, den Heer Justus Perthes, te Gotha, de eerste drie afleveringen ccner onlangs,begonnen, uitgave van Geographischen Mittheilungendie van tijd tot. tijd znjlen verschijnen, bewerkt door•Dr. A,. Pelennnnn en inededeelingen zullen bevatten van al wat bij de beroemde inriwtinc des Hoeren Postl.»» het aardrijkskundig gebied, merkwaardig nieuws bekend wordt. De eerste aflevering bevat o. a. iets over den togt van Dr. Barth naar Midden-Africa en over de geologie van Indie, beide met kaarten; de bevolking van Rusland' en kortere mededeclingen en aankondiging van geschriften over die wetenschap. Het tweede nommer beschrijft o. a. Punjab, een landstreek der Engelsclie O. I. bezittingen, ontdekkingen in Zuid-Africaen is nrede van kaarten voorzien. Het derde nu eerst uitgekomen, bevat een stuk over de plantengroei in Noord-Groenland, over de sneeuwvelden in Noorwegen, over den hydrographi- schen arbeid der Britsche Admiraliteit, waarbij de kaarten van de Orkney en Schel land eilanden, ten noorden van Schotland en liet eiland Tristan da Cunlia, iit de Atlantische zee bebooren. In de voorrede zegt Dr. Pelermann o. a.: Onze mededeclingen zullen zich daardoor van alle soortgelijke schriften onderscheidendal zij op zorg vuldig bewerkte en zuiver uitgevoerde kaarten, de uitkomsten der nieuwe aardrijkskundige ontdekkingen aanschouwelijk maken. Geen nommer wordt zonder een of meer kaarten uitgegeven, die zoo ontworpen zijn. dat ze den bezitters van Sliehlcrs Handatlas, van den phvsischen Atlas van Berghaus en anderen in handzaam formaat, tot toevoegsel strekken. Een der jncesl beroemde Spaanschc rcgtsgeleerden, Dón Fiorcncio Garcia Gaycna, is in 7t-jarigen leeftijd overleden. Gcruimen tijd was hij Hoogleeraar bij de Uoogeschool van Salamanca; in 1847 was hij Minister van Justitie. De iSfmzra-Courant'bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, over de vijf cerste maanden van 1855, tegenover de opbrengst van de vijf eerste maanden van 1854. 7,656,514.45 7,393,716.201 1,791,420.03} 8,351,282.85 5,232,770.22} 94,074.88 639,984.79 138,387.50 2,009,202.30 8,314,832.49 4,814,169.32 90,114.61 628,405.94» 138,153.00 Directe belastingen In- en uitgaande regten, scheepvaart-rcgten vuur-, ton- cn bakengeld Accijnson Registratie-, zegel-, successicregten enz. Regt van waarborg op de gouden cn zil veren werken Posterijen Loterij Totaal ƒ23,904,434.73! [ƒ23,388,593.87 Meerder in 1855 ƒ515,840.86}. 's GRAVENHAGE, 19 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Graauw c. a.A. Bogaeit. Z. M. heeft benoemd tot Procureur bij de Arr.-Regtbank te Almelo, Mr. B. G. ten PolAdvocaat aldaar. Z. M. beeft benoemd tot Substituut-Griflier bij het Prov. Geregtshof in ZiiidhoIIand Mr. II. A. Rigail Certon, thans plaatsvcrv. Kanlonregter te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tol Notaris te Edam, J. C. van der Wolff Courrech. Candidaat- Notaris. Z. M. heeft aan Mr. E. A. SandhrinkBurgemeester van Amerongen c. a. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. -Z. M. heeft aan J. G. Sta rekDirecteur van de werkplaats aan de Leeghwatcr, vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheid ing-- teekenen van de Ridderorde van Christushem door Z. M. den Koning van Portugal -geschonken. Eergisteren word alhier met de gebruikelijke plegtighedende verjaar dag van II. M. de Koningin, cn levens die van Z. M. den Koning, gevierd. Z. K. H. de Prins van Oranje was uit Leyden overgekomen. De illuminatie van het Willemspark cn het vuurwerk op het Alexanderspleinhebben wegens' het onstuimige weder geen plaats gehad. NaSr men verneemt zullen die, hij gunstig weder, waarschijnlijk Zaturdag aanst. worden gehouden. - 11. M. de Koningin heeft de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk hij- gewoond, onder hel gehoor van den Wel Ecrw. lieer van Koetsveld. Men wil weten dat Hri. MM. de Koning en Koningin gedurende' dezen zomer de; residentie niet dan met korte tussehenpozen zullen Verlaten. Naar-men. verneemt ral Z. M. Ulc Koning zich Wiorgen nanc es Hertngefl- VinanK karvni-o»i

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1