kwame financier le Madrid is gekomen. De Heer Druckers aangemoedigd door de woorden des Ministers, lieeft dien eigen dag nog telegrafisclie dépêches naar Amsterdam gezonden, en het zal niet le verwonderen zijn, dat de kapi- listen aldaar deel nemen aan een aanzienlijke leening. De Bank van Sb Ferdinand heeft zich verbonden om de noödige fondsen te leveren voor de betaling van het halfjaar rente der buitenlandsche staatsschuld. PRUIS EN. De Vulturedie in den avond van den lldcrl de vloot bij Kroonstad ver laten had, is den 15dcn te Dantzig aangekomen en brengt bet berigt mede dat de Merlin en de Firefly bij eene verkenning op den 9deQ op drie onder- zeesche ontplofbare machines hadden gestootcn, welke bij de losbarsting slechts de koperen huid dier schepen beschadigden, waarop deze terng stevenden. Den 8slen had de Magicienne met goed gevolg een half uur lang op de rijdende artillerie op het eiland Revensari gevuurd en was daarna eenigzins beschadigd van daar vertrokken. Den 6dcn hadden de Russen te Hangö op eene Engelsche boot van de Cossack welke 7 Finlanders aan land wilde zetten, gevuurd en laatstgenoemden als mede 16 Engelschen van de bemanning gedood. De bemanning der Vulture verzekertdat de Engelsche boot de parlementaire vlag had geheschen. Te Breslau zal den 21sten Julij eene conferentie van de Directeuren der Duitschc, Hongaarsche, Nederlandsche en Fransche spoorwegen worden gehouden. FRANKFORT. 13 Junij. De viering ven het Bonifaciusfeest heeft te Fulda met de grootste praal plaats gehad. Een groot aantal Duitsche Bisschoppen was tegenwoordig. Zij hebben onder voorzitting van den Pauselijken Nuntius te Weenen, Mgr. Viale Prela, verscheiden onderhandelingen gehouden, welke te Mainlz zullen wor den voortgezet. Men hecht daaraan groote beleekenis. Uit onderscheidene handelsplaatsen in Pruissen en Oostenrijk wordt ge meld, dat in den wolhandel eene hernieuwde levendigheid heerscht. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Junij. De Keizer is te Krakau aangekomen. De op 1 Julij aanstaande verschijnende coupons der 5 pCt. Nationale Leening zullen reeds van den 25stcn dezer maand niet alleen door de K. K. Staatssch. Kassa, maar ook lot den 15dcn Aug. door de Oostenr. Nationaal Bank en de algemeene rijks-ontvangers betaald worden. Men verzekert, dat het dividend der Oostenrijksche Bank-Actiën op 30 fl. (waaronder 15 fl. extra dividend) bepaald is. Van regeringswege is de staat van ontvangsten en uitgaven in 1854 openbaar gemaakt. Men is verrast, dat de uitgaven voor het Departement van Oorlog het betrekkelijk niet hooge cijfer van 208 millioen aantooncn. Door de vermindering der legers met 100,000 man zal eene bezuiniging van 6 millioen op de begrooting worden aangebragt. Het cijfer der ontvangsten is 245,333,724 fl., en dat der uitgaven 385.040,646 fl. De oordeelvellingen over het onlangs geteekende concordaat tusschen dit land en Rome, loopen zeer uiteen en in invloedrijke kringen is men in vele opzigten beducht voor een kerkelijk overwigt tegenover de regtsbegrippen van den staat. Overigens is het zeker, dat de bekrachtiging van dat con cordaat nog niet heeft plaats gehad. RU LAN D. Er is een Keizerlijk manifest bekend gewordenwaarbij de troonopvolging geregeld wordt. In geval van overlijden des tcgenwoordigen Keizerszal de Grootvorst Constantijn met het regentschap heiast worden tot aan de meer derjarigheid van den oudsten zoon des Keizers; de tegenwoordige Keizerin wordt in dat geval tot voogdesse benoemd. Bij Keizerlijke ukase is tot 15 September de ligting in het gouverne ment Jekaterinoslaw uitgesteld, overal elders zal zij ccliter doorgaan. De ouderdom voor de inlijving is tot 37 jaren; tevens is aan de Overheid de be voegdheid toegekend om de eenige zoons in te lijven. Volgens eene te Petersburg ontvangen dépêche van Vorst GortschakofF van den 9dcn Junij, werd dien dag het geschutvuur tegen het bastion Korni- lofF en het bastion N°. 3 voortgezet. De bondgenooten hebben op den 7dcr' meer dan 4000 man verloren. Eene wapenschorsing is door hen gevraagd om hunne dooden te begraven. TURK YE. Halil-Pacha is afgezet, en Mehemed-Kibrisli tot Minister van Marine en Ruchdi-Pacba tot Minister van Oorlog benoemd. De twee laatstgenoemde hc- hooren tot de oud-Turksche partij. De Engelsche invloed heeft zich hier weder doen gelden. Het gerucht loopt, dat Ali-Pacha opgehouden heeft Grootvizier te zijn. De staat der schatkist is meer en meer bekommerend. Sedert eenige dagen was bij den Ministerraad een plan van eene nieuwe geldleening. De grondslagen zijn voordeelig genoeg voor de geldschieters, om te kunnen ge- looven dat het mogelijk zijn zal haar spoedig te sluiten. Tijdingen uit Konstantinopel van 7 en uit de Krim van 5 Junij, behelzen het volgende: De kolonnes om storm te loopen, waren aangewezen. ®'j gelegenheid van eene nieuwe verkenning, had de Generaal Morris een convooi meeltabakgeestrijke dranken cn twee stukken geschut opgeligt. De wegen naar Arabat waren onbruikbaar gemaakt. Uit Konstantinopel wordt gemelddat 8000 bondgenooten te Kertsch xijn ontscheept met bestemming voor Anapa en 12,000 man van het Turk- sche leger in Azië rukken tegen hetzelfde punt op. Te Kertsch zijn onderzeesehe helsclie^machines gevonden, die naar men zegtbestemd waren om door middel van onzijdige schepen naar Kamicsch en Balaklava vervoerd te worden. Men heeft met eene dier machines proeven willen nemendoch zij brak tijdens de proef. Volgens een berigt van den 13den uit Varna, zijn Fransche troepen uit Kertsch terug ontbodenwaarschijnlijk om doel te nemen aan eene of andere groote operatie tegen Sebaslopol. De steenkolenmijnen, die de kanonneerbooten langs de kust opspoorden, zijn te Rostow, aan den Don, gevonden. Op het ontvangen der gunstige tijdingen uit Kertsch, hebben de vloten voor Sebastopol gevlagd. Deserteurs uit de vesting verhalendat het garni zoen zeer wordt verzwakt door ziekten. In het Engelsche legerkamp voor Sebastopol was de cholera nagenoeg verdwenendoch onder de te Balaclava gelegerde troepen toegenomen. Volgens een rapport van den Generaal d'Autemarre, is Kertsch eene zeer rijke stadmen zou er met voordeel aanbestedingen van leverantien voor het leger kunnen doen. De bevolking leeft van handel en nijverheid, en is bijna geheel in de stad gebleven. Die van Jenikaleh daarentegen was met het garnizoen geweken; den 26sten zijn er veertig huisgezinnen teruggekomen. De sterkte der krijgsmagt die het schierland van Kertsch verdedigen moest kan op zes duizend man geschat worden. Haar bevelhebber, de Generaal NVrangel, bad herhaaldelijk hulp gevraagd. Hierop antwoordde een in onze handen gevallen brief van den Generaal Gortschakoff, dat hij niet alleen de verlangde versterkingen niet ontvangen zou, maar al zijne ruiterij naar Se baslopol zenden moest. De verliezen door den vijand te Berdianski geleden, worden begroot, wat de vernielde granen betreft, op 18 millioen francs, en op 16 millioen rations, waarmede in het onderhoud van 100,000 man gedurende twee maan den had kunnen voorzien worden. Er zijn 6 stoomschepen en 640 andere vaartuigen in handen der bondgenooten gevallen. Broessa werd den 29sten Mei wederom door een aardbeving geteisterd; 80,000 menschen waren van dak beroofd. Abd-el-Kader was voornemens zijn verblijf te Konstantinopel te vestigen. STABS RER1UTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Staatsraad-Commissaris des Konings iu de Prov. Z.-floll., van den 31s,en Januarij jl. Prov.-Blad N°. 19 houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk inede te werken tot het wel doen slagen der jaarlijksche Collecte, welke, ten ge volge van Zijner Majesteits dispositie, van den IC*16" November 1820, N°.81., door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Col lecte zal geschieden, door daartoe gequalificeerde personen, niet geslotene bussen op Maandag en Dingsdagdie zijn zullen den 18 en 19deo Junij aanst aanvangende 'smorgenstcn negen ure, aan de huizen der Ingezetenen, die ver zocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burge meester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circu laire vervat, noodigen bij dezen uit de Ingezetenen dezer Gemeente, om vol gens hunne bekende liefdadigheid, ook in deze Collecte rijkelijk van het hunne bij te dragen, en meenen hierop bijzonder te mogen aandringen, uithoofde eene milde bijdrage voor deze Instelling hoogst Irelangrijk is. Hare opbrengst immers strekt eerst en vooral ter ondersteuning van de zoodanigen. die in vroe gere oorlogen verminkt zijn; voorts voor hen, die in den strijd in de Neder landsche bezittingenbuiten Europagebreken hebben hekomenterwijl het overschietende ten behoeve van de deelgeregtigden na 1813 en voor de slagt- offers uil den strijd tegen oproer en geteeld wordt gebruikt. Vermits de uitgaven, zoowel van het primitive fonds, als van dal voor de slagtoöers uit den strijd met België, door de inkomsten niet meer kunnen worden bestreden, niettegenstaande de vele beperkingen, die in het opnemen van deelgeregtigden zijn ingevoerd, zoo volgt daaruit van zelf, dat het kapitaal jaarlijks vermindert; weshalve het fonds de milde bijdragen der Ingezetenen hij voortduring drin gend blijft behoeven, en Burgemeester en Wethouders zich alzoo, steunende op de bekende liefdadigheid\an den goeden uitslag dezer inzameling verzekerd houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 14 Junij 1855. VAN LIMBUBG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leyden doen te we ten, uil naam van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-: Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 15 Junij 1855, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitantcn der Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 226sle Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Loten ƒ81.00. Halve- 40.50. Vijlde -16.20. Tiende- 8.10. Twintigste4.05. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ43.00. Halve- 21.50. Vijfde8.60. Tiende4.30. Twintigste- 2.15. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debilauten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden 16 Junij 1855. De Secretaris Y. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd het beroep van een Predikant, uilgebragt door den Kerkeraad der Herv. gemeente te Vrouwenpolder, op C. M. van der Wcydc Cz., te Serooskerke.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3