BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Onder dé raming der middelen voor een volgend dienstjaar wordt, hoven de uilkeeringen uit de geldmiddelen van 's Rijks overzeesche bezittingen, als voorloopig beschikbaar op het vermoedelijk batig slot der koloniale adminis tratie hier te lande niet meer geraamd dan eene som van 4.700,000, ten ware een hooger bedrag nit reeds verkregen balen der koloniale administratie aan 's Rijks schatkist verzekerd zij." De tweede wijziging was van den Heer Thorbecke, die wilde dat de ver hooging van opcenten op den rijks-accijns op liet geslagt niet zou worden toe gelaten, weshalve hij de woorden «den wijn en het geslagt" wenschte te doen vervangen door »den wijn." De derde wijziging was van den Heer van Lennep, dienende om uit het artikel te ligten de woorden: »het personeel en de patenten." Aan de beraadslagingen over dat artikel 2 en de wijzigingen namen deel de Heeren: van Rappard, Thorbecke, van Lennep, Hoffman, Sloet tot Oldhuis, Gevers van Endegeest, Kien, Elout van Soeterwoude, van Hoëvell, Baud, van Goltstein, van Nispen van Sevenaer, Schimmelperininck van der Oije, de Brauw, ter Brnggen Hogcnholtz, Rochussenvan der Linden en de Mi nister van Financien. Het amendement van den Heer van Bosse werd verworpen met 42 tegen 23 stemmen, dat van den Heer Thorbecke aangenomen met 43 tegen 22 stem men, en dat van den Heer van Lennep verworpen met 50 tegen 15 stemmen, terwijl het gewijzigde artikel met 43 tegen 22 stemmen werd aangenomen. Over art. 3. dat door den Minister van Financien in dier voege was gewij zigd, dat, in stede van de vroegere verandering, aan het eind van het arti kel zoude gelezen worden «Bijzondere wetten wijzen de gemeenten aan, in wier belang, uit hoofde van bijzondere omstandigheden, van de bij de 2de zinsnede van dit artikel gestelde regels kan worden afgeweken," had geene beraadslaging plaats; het werd zonder hoofdelijke stemming, gelijk ook de consideransgoedgekeurd; waarna het wets-ontwerp met 43 tegen 22 stemmen aangenomen werd. Tegen hebben gestemd de Heeren: van Foreest, Kien, de Kempenaer, van Lennep, de Brauw, Taets van Amerongen, Hoffmann, Hoekwater, van Rap pard, Rochussen, Elout van Soeterwoude, Sander, van Goltstein, Mackay, Stolte, Delprat, van Dcinse, van Franck, van Reede van Oudtshoornvan Lynden, AVintgens en van Bosse. Zitting van Zaturdag 16 Junij. In deze zitting zijn eenige stukken ingekomende orde der in behande ling te komen ontwerpen geregeld, 10 naturalisatie-wetten aangenomen en is de zitting opgeheven. ENGELAND. LONDEN, 14 Junij. In de zitting van het Huis der Gemeenten heeft de Heer Brown voorgesteld, om daar de invoering van het decimale muntstelsel door het uitgeven van den gulden zeer bevredigende gevolgen heeft gehad, een adres tot de Koningin te rigtenwaarbij invoering wordt gevraagd van een decimaal stelseldoor de uitgifte van zilveren muntstukken, ter waarde van een honderdste gedeelte van het en van koperen ter waarde van een duizendste onder de be naming van cents en miles. De twee eerste gedeelten der motie werden na eenige discussie aangenomen, het derde gedeelte werd ingetrokken. Alhier is nog geen middel gevonden om eene volledige en juiste land- bon w-statistiek te verkrijgen. In het Hoogerhuis is thans, op voorstel der Regering, eene commissie benoemd tot oplossing dier vraag, welke thans, bij de onzekere vooruilziglcn voor den aanstaanden graanoogst, weder groote be langstelling wekt. De Hertog van Cambridge gaf Maandag avond, op een feestmaal van het kleedermakersgild in de City, zijne hoop of verwachting te kennen, dat in dien de krijgsbewegingen in de Krim gelukkig slaagden, de natie aan Rus land gelegenheid zou geven, om een billijken, voldoenden en eervollen vrede te sluiten en dat men niet te veel vergen zon. Het denkbeeld, dat er nieuwe onderhandelingen geopend zouden wor den schijnt te Parijs ook niet vreemd te zijnen wel met genoemde plaats als zetel van een congres. Indien dit gerucht bevestigd wordt, zou men moeten aannemen, dat de Franschc Regering inderdaad zeer bcgeerig is naar vrede, en het gevoelen dat het heffen van nieuwe gelden voor den krijg mocijelijkheden ondervindt in Frankrijk, gegrond is. Men meent zelfs te we ten, dat er groot verschil van gevoelen heerscht omtrent het tijdstip van uil- schrijving der nieuwe Fransche leening, tot wier plaatsing men de zucht voor loterijspel schijnt te moeten opwekken. Ter beurs is bekend gemaakt het failliet der firma Strahn en C°. met een passief van 350,000 als een gevolg van groote voorschotten op de aandeelen spoorweg van Lucca naar Pistoïa (in Toscane). Door dit fail liet hebben ook de scheepsagenten Ilalford en C°. hunne betalingen moeten staken. Beide Huizen zijn sedert langen tijd te Londen gevestigd en genie ten er een groot aanzien. Gisteren is de nieuwe veemarkt alhier geopend. Zij beslaat eene ruimte van 15 acres, en is omringd met stallingen, slaglhuizen, hooischuren, enz. Onder den stoet zag men de mayors van een veertigtal Engelsehe landsteden in hunne ambtskleeding. Te Portsmouth is jl. Dingsdag order ontvangen om met allen spoed eene flotille van gewapende booten gereed te maken. Deze zijnnaar het schijnt, voor eene onderneming in de Azowsche zee bestemd. De Greenock Advertiser cerigt, dat de scholen haringen die zich dit jaar op de kusten vertoonenzoo menigvuldig zijn als men zich niet herin nert ooit gezien te hebben. Het water werd zelfs zoo zeer daardoor bewo gen, dat de oppervlakte borrelde. Een brief van onze vloot in de golf van Finland luidt vrij teleurstel lend omtrent de verwachting, dat in dit jaar iets van groot gewigt in die wateren zoude worden ondernomen en volbragt. De schrijver is van oordeel dat Swcaborg, Reval en Kroonstad te sterk zijn om met vrucht iets daarte gen te kunnen beginnen, daar vooral de gloeijende kogels de schepen der bondgenooten weldra in brand zouden schieten. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Junij. Bij Keizerlijk besluit is een supplementair crediet van 14,375,000 fr. boven het bij de begrooting toegestane cijfer geopendten behoeve van de betaling der rente van de vlottende schuld en van de dienst der schatkist. Een ander besluit wijst de som van een millioen aan ten behoeve der kosten voor de wereld-tentoonstelling. In een bij het J. des Débats ontvangen brief uit Berlijn wordt geschre ven Men is hier algemeen overtuigddat Oostenrijk voor het tegenwoordige geheel van werkdadige deelneming aan den oorlog tegen Rusland heeft afge zien, en dat er thans geen gevaar meer is voor een algemeenen oorlog, maar het verre Oosten uitsluitend de kampplaats zal blijven. De doorvoer van Russische producten over Pruissisch grondgebied naar Engeland neemt sterk af door de kostbaarheid dezer wijze van vervoer. Het juiste cijfer der bezoekers van de tentoonstelling op jl. Zondag was 69,257, als: 14,670 in het paleis der schoone kunsten, en 54,587 in het Nijverheidspaleis. Dingsdag 11. was de toeloop zeergroot; men schat de ont vangst op 20,000. Maandag 11. hebben 100,000 personen A'crsailles, met zijne musea en zijn park, benevens de vlakte van Satory bezocht, alwaar wedrennen werden gehouden. Twee Americanen hadden alhier een klomp goud aangebragt ter waarde van 200,000 fr. (Zie ons vorig nommer.) Bij onderzoek door de bankwaar men die klomp trachtte te beleenen, is ontdekt, dat zij hoofdzakelijk uit lood bestond, bedriegelijk met goud overtogen. Eerlang zullen alhier 54 personen correctioneel teregt staan, waaronder naar men zegt eenige Geestelijken, beschuldigd van deelneming aan geheime genootschappen en het bezitten van verborgene wapenen enz. Ten gevolge van een militaire wandeling, op last van den Kolonel van het 8ste regement van linie, op een der vlakke velden nabij het bosch van Boulogne, voor eenige dagen bij eene brandende hitte, met den ransel op den rug volbragt, zijn 4 soldaten op weg bezweken, en veel anderen min of meer ernstig ongesteld in het hospitaal opgenomen. De Academie van AVetenschappen heeft in plaats van den Heer Lalle- mandoverledenbenoemd den Heer Jules Cloquet. Een der fraaiste kasteelen van Frankrijk, dat van S'. Fargeau, hetwelk door Lodewijk XIV werd bewoond en waar de Hertogin de Montpensier na haar huwelijk met Lauzun haren intrek nam, is bijna geheel door brand vernield. Het verlies aan gebouwen en kostbare voorwerpen, wordt geschat op 2 millioen frs. Het behoorde aan den Markies de Boisgelin. Het vertrek, vroeger door Lodewijk XIV bewoond, en nog in denzelfden staat, als toen, met het paradebed gelijk aan dat te Versailles, met behangsels en gordijnen van zijden stoffen met goud en zilver geborduurd, is ook verbrand. Te Rouaan is een geestelijk gesticht afgebrand, waarin behalve de daar besteede dames ook nog 50 geestelijke zusters en 100 leerlingen zich bevon den. Het gebouw was voor 400,000 fr. tegen brandschade verzekerd. De meubelen evenwel waren niet gewaarborgd. De schade is aanzienlijk. Te Havre verwacht men eerstdaags 400 Russissche krijgsgevangenen, die van het eiland Aix derwaarts zullen worden gezondenom aan de forten Tourneville en Sainte-Adresse te arbeiden. Het dagblad VUnivers berigt dat op Candia 19 personen door de Turk- sche Overheden gevangen gezet en gehouden v erdenomdat zij van de Moham- medaansche tot de Christelijke godsdienst waren overgegaan. Uit Turyn is van den 13dcn dezer berigt, dat den vorigen dag te Rome een aanslag gepleegd is op het leven van den Kardinaal Anloneili, het hoofd van het Pauselijke Ministeriedoch dat de moordenaar heeft misgeslooten en is gevat. Uit Parma wordt gemeld dat de vrees voor nieuwe rustverstorin gen in het Hertogdom geweken en de staat van beleg opgeheven is. SPANJE. MADRID, 12 Junij. De nieuwe Minister van Financien heeft in de zitting der Cortes van den 8sten Junij 2 dagen bedenktijd gevraagd, om zich te beraden of hij de door zijnen ambtsvoorganger voorgedragen wet tot heffing van 200 millioen realen door eene gedwongen geldleening, zou intrekken of wijzigen. De Heer Bruil heeft, even als alle nieuwe Ministers van Financien in dit land, de schatkist ledig gevonden. Evenwel heeft hij op het einde dezer maand te betalen 30 millioen voor de coupons die met den laatsten dag van het halfjaar vervallen 25 millioen van leeningen door Madoz op korten ter mijn aangegaan, en 12 millioen voor de ambtenaren, enz., dus te zamen 67 millioen die hij op de eene of andere wijze moet vinden, bij gebreke waarvan hij zijn eigen vermogen zal moeten aanspreken. Men zegt, dat hij zeer vele en belangrijke bezuinigingen bij zijn departement zal invoeren. Hij heeft ook den 9den dezer een lang onderhoud gehad met den Heer Louis Druckers uil Amsterdamter zake van de zending waarmede deze be-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2