I.ord Raglan meldt, onder dagteekening van den 2<len, dat do vloot der bondgenoolcn met goed gevolg Genilclii, op de westkust der zee van Azof, heeft gebombardeerd. Van den 31st,!n Mei wordt door Sir Edmund Lyons aangaande dit feit berigt, dat de Russen uil genoemde slad verjaagd zijn. Al de horenmagazijnen der Russen en de schepen, die. dienden om ben van leeftogt te voorzien, zijn vernield. Aan de zijde der bondgenootcn werd slechts één man gekwetst. In bet geheel heeft Rusland thans in de zee van Azof 4 oorlogsstoomscbcpen en 240 provianderings vaaituigen verloren. Uit het Engelsche legerkamp voor Scbastopol van 19 Mei, wordt o. a. bet volgende geschreven: Het schijnt dat wij in de eerstvolgende maanden geen droppel water te wachten hebben voor onze pulten en waterloopen; de vrees voor eene schaarschheiddie voor mensch en heest nog drukkender is dan schaarschheid aan voedsel, schijnt meer en meer gegrond, daar de zonne stralen het hooge vlak, waarop wij gelegerd zijn, met eiken dag feller blake ren. Men kan ligt nagaanhoe veel water noodig is voor een leger van 180,000 man met zijn talloozcn nasleep van zoetelaars, kooplieden, trekvee, enz.en deze behoefte wordt te grooternaar mate de voorraad water door de hitte vermindert. Wij kunnen ons nu een denkbeeld vormen van eenen zomer in de Krim. Gisteren, 18 Mei, was de heetste dag dien wij nog ge had hebben, en hij heeft ons de algemeene overtuiging aangebragt dat de hitte hier volstrekt onuitstaanbaar zal zijn, indien zij van nu tot de hondsdagen nog gestadig sterker wordt. Wij kunnen ons nu eenigermate voorstellen, wat een zomerveldtogt in het binnenste der Krim zijn zou, wanneer zulk een zonnegloed er 2 maanden lang de waterwellen opgedroogd, de grasvlakten verschroeid, den bodem vaneengespleten heeft. Uit de Krim meldt men van den 22sten Mei, dat Omer-Pacha te Ka- miesch werd verwacht met 25,000 man en 40 stukken geschut. Deze troe pen zullen te Eupatoria vervangen worden door Egyptenaren en Tunesiers, die Sebastopol zullen verlaten. Het observatie leger, dat aangewezen was om de eene of andere beweging te maken, werd van levensmiddelen voorzien en was met eene buitengewone geestdrift bezield. 600 man zouden voor Sebastopol blijven. In Azie voltooide Generaal Williams de versterking van Erzerumhij was ook van meening aan die van Kars te beginnen. Te Tifllis werden Russische versterkingen, naar de Krim bestemd, verwacht. Te Tiflis is men beducht voor een gezamenlijken aanval van het Turksche leger en de troepen van Schamyl. Uit Griekenland verneemt men weder van rooverijen. In Thessalië heerschte veel gisting- Uit Bucharest wordt van den 3isten Mei gemeldAl de met graan gela den schepen, komende van Ibraïlaw en Galatz,zijn door de Russen aangehouden. De Bey van Tunis in Afrika is den lsten Junij overleden. Zijn neef Sidi-Mohammed is hem opgevolgd. STADS BERIGTEN. zenlijkt. De tolontvangsten zijn zeer aanzienlijk, de fabriekarheid is in geen zijner veelvuldige takken gestoord, en het arbeidsloon is gestegen. De 9 legerkorpsen van het Pruissische leger tellen thans niet minder dan 864 bespannen stukken geschuteen getalzoo groot als Pruissen sedert 1816 niet heeft gehad. De kust- en vestingartillerie aan de Oostzcekust is aanzienlijk vermeerderd, inzonderheid met geschut d la Paixhans. In den laatsten tijd zijn langs de Pruissische spoorwegen aanzienlijke transporten vervoerd, ter proviandering van de vestingen aan den Rijn. Op de tentoonstelling van vee te Parijs zal Pruissen ook worden ver tegenwoordigd. Van Kiistrin zijn 4 zware ossen en 20 stuks schapen van Spaanscb ras derwaarts afgezonden. Uit de meeste havenplaatsen, vooral uit Bremen en Hamburg wordt gemeld, dat de landverhuizing dit jaar aanmerkelijk heeft afgenomen. De pogingen der Engelschen, om in Duitschland een vreemden-legioen aan te werven, maken weinig vordering, niettegenstaande geen geld daarvoor gespaard wordt. De Koning van Zweden heeft den Baron v. Manderström, Secretaris bij het Ministerie van Builenl. Zaken, benoemd tot Gezant te Weenen. Deze keuze wordt zeer geroemd; men wacht er gewiglige ouderhandelingen, HAMBURG. 1 Junij. De policie in deze stad heeft twee vreemdelingendie zich schuldig maakten aan het op bij de wet verboden wijze aanwerven van manschappen voor het Engelsch-Duitsche legioenin hechtenis genomen. De Engelsche vloot is thans bij het eiland Nargen in de golf van Fin land gestationneerdjuist tegenover Revalze is er 13 stoomlinieschepen 4 korvetten en 6 kanonneerbooten sterk. De fregatten en andere stoomsche pen doorkruisen in alle rigtingen de Oostzee; 4 schepen houden Sweaborg voortdurend in gezigt. In enkele uren kunnen die zich bij de vloot voegen. De Aland-eilanden zijn verlaten. De Engelschen hebben er zich niet mede gemoeid. Dit jaar schijnt men het gebied voor de vijandelijkheden dieper in de golf te zoeken, en men voorziet stellig aanvallen op eenige der versterkte Russische havens, waartoe vooral de kanonneerbooten zullen te pas komen. Te Abo had de verschijning van 3 stoomsehepen dadelijk vrees gewekt, en de Gonverneur had een sein gegeven, waarop in korten lijd er eene geheele Russische divisie vereenigd was. Het Russische leger van Esth-, Lijf- en Koerland is bijna geheel langs de kusten zamengelrokken. FRANKFORT. 2 Junij. De zending, welke Dr. Gravell voor Prins Frcderik der Nederlanden hier heeft te vervullen bestaat in het overnemen der door Dr. Kloss nagelaten bibliotheek van werken over de vrijmetselarij, welke door Z.K.H. is aangekocht. Eergisteren woedde hier en in de omstreken een hevige storm. Vele boomen werden ontworteld. Te Wiesbaden is de nieuwe, nog niet geheel voltooide Trinkhalle door den storm omvergeworpenwaarhij 4 personen zwaar en een doodelijk gekwetst zijn. In het Hertogdom Altenburg is dezer dagen eene verordening door de hooge overheid uitgevaardigd bepalende, dat wanneer een kind binnen 8 we ken na zijne geboorte den doop nog niet ontvangen heefthetzelve door toedoen van het Protestantscbe kerkbestuur, des noods met hulp van den sterken arm, gedoopt, en de ouders met geldboete gestraft zullen worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Junij. De Keizer heeft aan het Germaansche museum te Neurenberg eene jaar- lijksche bijdrage var. ƒ1000 toegelegd. Het concordaat tusschen Oostenrijk en den Pauselijken Stoel zal morgen alhier onderteekend worden, en houdt o. a. eene bepaling in, volgens welke eene echtverbindtenis zonder kerkelijke inzegening niet langer alle burgerlijke regtsgevolgen zal hebben. Het geheele alhier en in Beneden-Oostenrijk in garnizoen gelegene eerste legerkorps is thans, onder bevel van den Baron Herzinger, naar Lcipnik in Moravië vertrokken, alwaar een reserveleger geplaatst is. Albier zijn daar voor andere troepen in de plaats gekomen. RU 8LAN D. De Keizer heeft last gegeven tot den verkoop van eenige onroerende goede ren, staatseigendom, ten einde uit de opbrengst schadeloos te stellen de zee lieden, die bij de verdediging van Sebastopol al hunne in de stad zich bevindende have en goed hebben verloren. Prins Menzikoff is niet lang te Petersburg gebleven, maar heeft eene reis naar Finland ondernomen; zijn zoon is echter te Petersburg gebleven. Prins GortschakofF meldt, onder dagteekening van 29 Mei, dat Kertch en Jenikale door de bondgenooten den 24stel1 Mei zijn in bezit genomenna dat zij door het garnizoen zijn verlaten geworden, hetwelk alvorens het ge sehut vernageld en de schepen in brand gestoken had. De bezetting dier beide plaatsen had slechts onbeduidend verlies geleden en was naar Arotzijn geweken. De vijand was niet in het binnenland doorgedrongen. De bond genooten hadden zich ook den 29sten voor Berdiansky vertoond. TURKTE. In een depêche van den lsten Junij berigt de Generaal Pelissier, dat de Franschen 2 mijnen hebben doen springen voor de Vlagstaf-batterij, waardoor den vijand aanzienlijke schade is berokkend. Bij het doorloopen van de rave lijn hebben de Ingenieurs 24 kisten gevondeninhoudende ieder 50 kilo bus kruid die niet diep in den grond begraven warenen 's nachts door eene enkele drukking met den voet dadelijk konden ontploffen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 7Jen Junij 1855's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tol regeling van de politie. 2». Voordragt aangaande het belastingstelsel. 3°. Rekeningen van MreQ Regenten der R. K. Armen en Weezen, over 1847 en 1848. 4°. Rekening van de plaatselijke Schoolcommissie, 1854. 5°. Rekening van Vrouwen-Kraammoeders1854. 6°. Verordening omtrent het baggeren in stadsgrachten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, doen te weten, dal dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente behoorende tot de Ligting van den jare 1850, verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits men zich in persoon daartoe aanmelde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Junij 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. MEPPEL, 1 Junij. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente is uit het 3-tal Predikanten: DD. Amerom, te Bolsward; Berlage, te Naarden; Moens, te Edamde Heer Antony Moens met eenparige stemmen beroepen. 226sle Staats-LoteriJ. Trekking der Vijfde Klasse. l«te Trekking. N". 8896 een prijs van ƒ100,000. N°. 6969 een prijs van ƒ5,000. 2dc Geene. AP VERTEN TI EN. Getrouwd: K. HAREMAKER, Pzn., Apotheker te Leyden De Rijp, 3 Junij 1855. en A. de WIT. Bevallen van een' ZOON, H. E. KNOCKERS van OOSTERZEE HENKES. Zdtphen, 31 Mei 1855. Heden overleed na een langdurige ziekte, mijne zeer geliefde Ecbtgenoote JOANNA MARGARETHA SCHRETLF.N, in den ouderdom van ruim 34 jaar. Zij die de Overledene gekend hebben, zullen mijn verlies en dat van mijn tweejarig Kind kunnen beseffenslechts 3 jaar mogt ik mij in den vreed- zaamsten echt met haar verheugen. Leiden, 2 Junij 1855. H. J. OTTO, Onderwijzer.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3