accijns op het gemaal, schetst daarvan de wezenlijke voordeelen als mede de indirectedoor meer vrijheiddoor opheffing van formaliteitenenz. en ziet geen bezwaar tegen de voordragt. Bij art. 2 zal bij een enkel woord over de opcenten in het midden brengen. De Heer Hoffman meent, dat de gebeele maatregel teleurstelling zal ge ven, en voor 2/3 der bevolking geenerlei ontheffing zal te weeg brengen, dat de wet rost op znlke roekelooze ondoordachte plannendat hij er zich niet mede kan vereenigen. De zitting is daarna opgeheven. Zitting van Maandag 4 Junij. Vervolg der beraadslaging over het aanhangige ontwerp van wet. De Heer van Lynden heeft de voordragt bestredenvoornamelijk1°. om dat het voordeel, voor de volksklassen, hoogst twijfelachtig is; 2°. omdat de maatregel, zeer ongelijk zou werken; de plattelands-bewoners, zouden daar van voordeel trekken en geenszins de stedelingen; 3°. omdat hij bet onraad zaam zou achten, de schatkist in deze tijden van zoo vele middelen te ver steken. Ten slotte heeft de spreker in de voordragt gezien: 1°. gebrek aan zelfstandigheid bij de Regering; 2®. laakbare toegeeflijkheid aan invloed van buiten; 3°. onverschoonbaar streven naar valsche populariteit; 4°. beginse- loosheid ten aanzien eener levensvraag van de natie. De Heer de Kempenaer heeft in 't breede ondersteund hetgeen tot bestrij ding van dit ontwerp in de gewisselde stukken is opgenomen. Hij keurde de voordragt af, als: onverwacht, ondoordacht, ontijdig, onverpligt en on- voorzigtig. Nog hebben het woord gevoerd de HH. van Goltstein en Mackay. Zitting van Dingsdag 5 Junij. BÜ. den aanvang dezer zitting vraagt de Heer Thorbecke het woord tot het doen van eene motie van orde, en stelt voor, om de beraadslagingen, die heden vervolgd worden, tegen half 2 of 2 ure te schorsen, wegens bet feest van het Belgisch Toonkunst gezelschap Cecilia. Hij wordt hierin ondersteund door de HH. van Nispen en de Brauw, die het voorstel beschouwen als eene hulde aan hetgeen door ingezetenen van een naburig rijk ten behoeve van een noodlijdend deel onzer bevolking geschiedt. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Daarna worden de beraadslagingen nopens het ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal voortgezet, en voert het woord de Heer Meeussen, die door den Minister van Buitenl. Zaken beantwoord wordt. De zitting wordt ten 1 j ure tot morgen opgeheven. BUITEjiLAlVDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 2 Junij. Woensdag 11. is een gedeelte metselwerk der waterwerken in Lambeth met een vervaarlijk geraas ingestort, verscheiden arbeiders onder den bouw val bedelvende; toen het puin was weggeruimd bleek het, dat 4 personen gedood en de overigen in meerdere of mindere mate gekwetst waren. De vermindering van het zegelregt zal het aantal dag- en weekbladen merkbaar vermeerderen, en deze veel goedkooper doen verkrijgbaar stellen. Tc Manchester zijn reeds 2 nieuwe bladen ontstaan en verwacht men nog 3 andere. Lord Raglan meldt, dat de Engclsche gevangenen in Simferopol nog betere behandeling ondervinden dan de Russen, en eene menigte geschenken ontvangen. Binnen weinige dagen zal het te Portsmouth in aanbouw zijnde linie schip Marlborough van 131 stukken geschut te water worden gelaten. Te Huil wordt veel lijnzaad aangevoerd nit de Turksche havens aan de Zwarte zee; gedurende het eerste halfjaar van 1854 zijn slechts 38,600 quarters in dat van het tegenwoordige jaar 120,000 aangevoerd. Tijding uit China bevatten hel volgende: Shanghai was den 9den April rustig en men hield zich met het weder opbouwen van die stad bezig. Daaren tegen hadden de opstandelingen van Nanking invallen in de t'nee-voorlbren- gende districten gedaan en de hoofdstad Kwei-Chow-Foo bemagtigd. Men duchtte dat zij, door de stad Hang-Chow-Foo aan te tasten, den uitvoer van thee van Shanghai zouden belemmeren. Sedert hunne nederlaag voor Canton hebben de opstandelingen hunne magt te Kow-Kong zamengetrokken en wer den door een aanval der Mandarijen bedreigd. Eene Engelsche flolille heeft hun 20 jonken ontnomen en de bemanning daarvan omgebragt. Te Canton heerschte aan hongersnood grenzend gebrek aan rijst, weshalve men voor onlusten vreesde. FRANKRIJK. PARIJS 2 Junij. Het kan thans als zeker worden aangenomendat de reis van den Keizer naar de Levant geen voortgang zal hebben. Het half-offieiele dagblad le Constitutiotmel meldt heden bepaaldelijkdat al de kampementsgoede ren, welke voor eenigen tijd naar Konstantinopel waren gezonden en reeds in het kamp van Maslak waren aangekomen, aan boord van de laatste paket- vaartuigen hier te lande zijn teruggebragt. De Koning van Sardinië, Victor Emmanuelzal vermoedelijk spoedig derwaarts vertrekken. Keizer Napoleon heeft hem door tusschenkomst van zijn Gezant te kennen doen gevendat hij gaarne dit bezoek zoude zien. De inschrijving voor de leening van 60 millioen fr. ten behoeve dezer stad, zal den 14Jen dezer geopend zijn; er zullen 150,000 obligalien van 500 fr. zijn, tegen 400 fr. uitgegeven, rentende 15 fr. per aandeel, met premien-loten. Zaturdag is het vee nit Nederland aangekomen voor de groole tentoon stelling in het Champ de Mars. Ten aanzien van het getal staan Engeland en Zwitserland aan het hoofd dei builcnlandsche inzenders, daarna de Nederlanden. Vrijdag 11. zijn alhier overal biljetten aangeplakt, 'vermeldende dat de wereldtentoonstelling van 2 dezer af toegankelijk zijn zal tegen betaling van 1 fr. des Zaturdags, Maandags, Dingsdags, Woensdags en Donderdags, van 20 centimes des Zondags en van 5 fr. des Vrijdags. Eerlang zullen le Calais proeven genomen worden met eene nieuwe soort van kanonnen; de kogels zijn kegelvormig als die voor de minié-buksen. Zij dragen ruim 5 kilometers ver. De Keizer zal de proefnemingen bijwonen. Een door een handelshuis te Marseille ontvangen brief houdt in, dat de Keizer van Rusland op verschillende punten der zee van Azof aanzienlijke aankoopen van graan had gedaan tol een bedrag van ongeveer 500,000 tschelwerts (650,000 charges) om daardoor ten deele in de behoefte van zijn Rijk te voorzien. Het in bezit nemen van deze zee door de bondgenooten zal den Czaar van dezen voorraad berooven, welken hij des te meer zal be hoeven, aangezien de oogst in de Krim hem thans ook bijna geheel ontgaat. De prijs van het brood gedurende de 154 laatst verloopen jaren, als van 1700 tot 1855 loont, op verschillende tijdstippen, de volgende cijfers: van 1700 tot 1763 was de gemiddelde prijs van 2 1 stuiver 6 penningen; van 1763 tot 1812, was hij 2 stuivers; van 1812 tot 1846, bedroeg hij 3 stuivers, en van 1846 tot 1855 was zijn bedrag 4 stuivers. Sedert 1740 tot op onze dagen, zegt de Glaneur du ffaut-Rhin, is dus de gemiddelde prijs van het brood bijna verdrievoudigd; en dien van het vleesch vervier voudigd; daarentegen zijn de nijverheidsvoortbrengselen in prijs verminderd, zoo als de lakens en stoffen inet twee derde, de zijde en katoenen weefsels met drie vierde. Te Fécamp, eene kleine haven aan bet kanaal, bevindt zich een Spaan- scbe reus, oud 28 jaren, lang 2 el 5 palm, en wegende 200 Ned. ponden. SPANJE. MADRID, 2 Junij. Een berigt van gisteren zegt: De Minister van Financien zal morgen aan de Cortes een wets-ontwerp voordragenwaarbij de Regering gemagtigd wordt om door eene gedwongen leening 200 millioen realen van de belastingpligtigen te heffen. Dit wets-ontwerp is dan ook in de zitting der Cortes van heden ingekomen. Den 27slcn Mei is alhier eene bijeenkomst gehouden van onderscheidene leden der Cortes, onder voorzitterschap van den Generaal San Miguel, ten einde te beraadslagen, of bet al dan niet raadzaam zou zijn voor Spanje, om deel te nemen aan den oorlog in het Oosten. De twee voornaamste redenaars waren de Heeren Gonzales, Spaansch Gezant te Londen, en de Directeur-Ge neraal der infanterie, Ros de Olano, die verklaard hebben dat thans het niet raadzaam is zich van troepen te ontdoen, om die buitenslands te zenden. Verder hebben deze de aanmerking wederlegd, alsof aan Spanje het bezit zijner koloniën in Amerika door Engeiand en Frankrijk zou gewaarborgd worden, indien het zich aan die Mogendheden aansloot, daar aan deze toch reeds de handen te veel gebonden was door den Oosterschen oorlog, om Spanje te kunnen beschermen, indien zijne koloniën al mogten aangevallen worden. Het gevoelen dier beide redenaars, dat in de vergadering de bovenhand schijnt behouden te hebben, drukt, naar men wil, de denkwijze der Rege ring over deze aangelegenheid volkomen uit. De Regering heeft van de gewestelijke vertegenwoordiging der Baskische provinciën eene memorie ontvangen, waarin zij onder beroep op de aloude voorregten en vrijdommen dier gewesten protesteert tegen de uitvoering in dezelve van de wet tot verkoop der nationale en kerkelijke goederenen ver klaart niet te kunnen instaan voor de handhaving der openbare orde indien haar protest in den wind geslagen wierd. De gewestelijke vertegenwoordiging van Navarra zou ook eene bijeenkomst gebonden hebben om een dergelijk protest op te maken; maar de ambtenaren van de algemeene regering wisten dien stap dus ver tegen te houden. Het schijnt thans buiten twijfeldat de opstand te Saragossa eene Mon- temolinistische beweging is. De hoofden van den opstand, de drie broeders Marco, zijn aanzienlijke lieden en rijke grondbezitters. Zij staan aan het hoofd van 500 man en begeven zich naar de bergen van Maestrazzo om van daar Valencia en Arragon te bereiken. Alhier is eene zamenzwering onder de militairen van het regement ruiterij EI Principe ontdekt, op het oogenblik dat de opstand zou uitbarsten. Vele zijn in hechtenis genomen en sommigen van hen hebben gewigtige za ken bekend. SARDINIË. De kloosterwet is door den Koning bekrachligd, en de lijst der kloosters die krachtens hare bepalingen zullen worden opgeheven, is reeds opgemaakt. Onmiddellijk na het sluiten der Wetgevende Zitting heeft het Ministerie zich aangevuld. Men weet dat sedert geruimen tijd de Heeren Cavour en Ratazzi ieder twee departementen bestuurden, namelijk de Heer Cavour: Financien en Buitenl. Zaken, en de Heer Ratazzi, Rinnenl. Zaken en Justitie. Eerstgenoemde staat de portefeuille van Buitenl. Zaken af aan den Heer Cibrario, en Ratazzi geeft die van Justitie over aan den Heer Foresta. Het Kabinet is thans aldus zamengesteldCavour, Financien, President van den Raad; Cibrario, Buitenl. Zaken; Ratazzi, Binnenl. Zaken; Foresta, Justitie; Lanza, Openb. Onderwijs; Generaal Durando, Oorlog; Paleocapa, Openb. Werken. FRVISSEN. BERLIJN, 2 Junij. De Koning heeft bepaald dat een deel der gewone manoeuvres van de land weer dit jaar niet zal worden uitgevoerd, ten einde de armen niet aan den veldarbeid te onttrekken. De Regering heeft de wapening der vestingen als een punt van hoog gewigt in ernstige overweging genomen, en besloten die wapening volkomen tot stand te brengen. Met dit doel is dezer dagen eene grootc menigte krijgsbehoef ten naar de Rijnvestingen en naar die aan de Oostzee en den Weichsel verzonden. Uit de jongste Oostenrijksche circulaire van 25 Mei blijkt, dat indien de laatste voorstellen worden verworpen, Oostenrijk eene geheel afwachtende staatkunde zoude aannemen. De vrees van den handelstand, dat de oorlog den invoer verminderen, I den fabriekarbeid verlammen en de arbeidsloonen drukken zalis niet vervre-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2