BUITENLANDSCHE BER1GTEN. stellingen ran kerkgenootschappen worden aangeraakt of in de jeugdige ge moederen zaden worden geworpenwaaruit later het kwaad der onverdraag zaamheid zou kunnen ontkiemenmaar zij stelt er wel hoogen prijs op dat het lager onderwijs dienstbaar worde gemaakt aan de bevordering van zede lijkheid en godsdienst en aan het geloof in die groote waarheden, waaromtrent al de Christen kerkgenootschappen het eens zijn. 11In de derde plaats waren er verscheidene leden, die het geenszins als een gebrek in de wet beschouwden, dal daarin niet van het Christelijk begin sel als grondslag van het onderwijs gewag wordt gemaakt. Deze leden erken den gaarne, dat onze beschaving, onze zeden op het Christendom berusten. Zij konden zich niet voorstellen, dut liet mogelijk ware, lager onderwijs te geven wat niet tot zekere hoogte van het Christelijke beginsel, van de hoofd waarheden des Christendoms uitgaat. Daarin ligt ook niets verkeerds, niets berispelijks, mits slechts het geven van aanstoot vermeden worde. Maar dat beginsel behoeft gcene versterking in de wet. De Christelijke zin heeft de natie zoo zeer doortrokken, dat het onderwijs Christelijk zal zijn, ook dan als de wet geheel daarvan zwijgt. Als slotsom der overweging over de vraag, in deze behandeld, kan wor den vermeld, dat de meerderheid niet is ingenomen met het stelsel, om het openbaar lager onderwijs in den regel uitsluitend te doen bestaan in de inede- ileeling van kundigheden vrij van elke poging tot aankweeking van deugd en godsvrucht, of tot het wijzen op waarheden, waaromtrent alle Christelijke gezindheden het eens zijn; en dat een zeer veel grooter aantal leden zich heeft verklaard tegen het denkbeeld, om openbare scholen toe te laten, waar het onderwijs op de leerbegrippen van een bepaald kerkgenootschap is gegrond, 's GRAVENHAGE, 2 Junij. 7,. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Peize H. J. Hulst. Z. M. heeft bevorderd tot Luit.-Kolonel bij de landmagt in West-Indie, den Majoor J. C. dc Normandie 'sJacob, Adjudant des Konings in buitenge wone dienstKommandrmt van het garnizoen en der troepen in Suriname. Bij het Depart, van Binnen). Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: van den Heer IV. F. Stramrood, te Wijk bij Duurstede, een wissel, groot ƒ329.30, de opbrengst van een door hem uitge geven werkje; van N. N. uit Dordrecht 68.01 de opbrengst van cene uit voering, ten behoeve dier noodlijdenden; en van wege Mejufvrouw H. J. Muys- ken te llillegoin 150, dc opbrengst eener door haar gehouden loterij van vrouwelijke handwerken. Dc Minister van Oorlog zal op aansf. Dingsdag, mitsgaders op Dingsdag den 12''cn daaraanvolgende, geen gehoor verleenen. De 37slc vergadering der Ev.-Luth. Synode is 11. Woensdag geopend, onder Voorzitting van Ds. J. Decker Zimmerman, van Utrecht. Door de Prov. Stalen van Groningen is tot lid der Eerste Kamer ver kozen de Heer Mr. M. Sichterman van de Brake, Procureur te Winsum. Vtveede Kamer der Staten-deneraal. Zitting van Zaturdag 2 Junij. Aan de orde van den dag zijn de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal. De Minister van Financien zegt het woord gevraagd te hebben, omdat in het eindverslag eenige beschouwingen voorkomen, die hij van belang acht, vooraf tc beantwoorden. Er komen vooral 4 punten voor, waarbij der Rege ring te laste gelegd wordt dat zij, in hare financiële berekeningen afgeweken is van vroeger. In de eerste plaats, dat de opbrengst van het dienstjaar 1854 thans hooger wordt opgegeven dan vroeger. Ten tweede wordt in het verslag gehandeld over de raming der opbrengst voor 1856. Ten derde werd in het verslag opgemerkt, dat de Regering thans ƒ300,000 meer rekent tot hesparing van rente, dan in de Memorie van Toelichting werd opgegeven. Ten vierde doet het voorkomen, alsof de Regering de verantwoordelijkheid van den tcgenwoordigen maatregel op de vertegenwoordiging wil overbrengen. Nadat deze punten door den Minister beantwoord waren, heeft nog het woord gevoerd de Heer van Beede van Oudtshoorn. Zijn aequivalent voor den accijns op het gemaal zou zijn, even als het door den Heer Ackersdijk in 1849, voorgesteldeverhooging van den accijns op het gedistilleerd met 100 opcenten en afschaffing van den accijns op het bier. Maar kan dat niet geschieden, dan wil hij nog liever het voorstel van den Heer van Nispen c. s. tot afschaffing van den accijns op de rogge, en als er dan nog een aequiva lent noodig waredan eene belasting op de koffij en tabak. Spreker echter vreest, dat gecne goede uitkomsten van de afschaffing zullen worden verkregen. De Heer van Lennep is aan het woord. ENGELAND. LONDEN, 31 Mei. De Amst. Courant geeft uit een particuliere correspondentie een verslag van dc zeer merkwaardige rede van Graaf Grey in het Hoogerhuis, waarin hij o. a. het gcheele verlies, sedert het bezetten der Vorstendommen door de Rossen, op 500,000 menschen, en de geldelijke opoffering op niet veel min der dan 50,000,000 (600 millioen Holl.). Hij liet zich .verder aldus uit: Ik ben overtuigd, Mylords! dat het voortzetten van den oorlog met een niet afgebakend en onkenbaar doel, waarvan wij nog geene rekenschap ontvingen, geenszins zijnen oorsprong neemt uit eene redelijke en bezadigde overweging van de regten en belangen dezer natie, en boven alles uit liet beginsel van te handelen zoo als zij behoort te handelen. Het heeft met dit alles niets gemeen, doch is, naar ik vrees, het gevolg van een harlstoglelijken en onbe zonnen geest van vijandschap legen Rusland. n De spreker ging vervolgens voort met eene uiteenzetting dér elkander tegen over staande eischen van beschefmregtbewerende dat Rusland minder vor dert dan Frankrijk, en toonde aan, hoe weinig verrigt is ten behoeve der Christenen in Turkye, die onder eene Regering zoo als de Ottomannische,. voortdurend behoefte hebben aan bescherming, en hoe op onderscheidene tijd stippen verschillende regeringen, en vooral de Amerikaansche, daaraan gevolg gaven. Het ware beter en opregter geweest, vervolgde Lord Grey, indien-gij onmiddellijk overeengekomen waart met de andere Christcn-Mogendhedendat het bestaan van het Turksche Rijk te groot een ergernis was om langer ge duld te worden, en dat dit rijk, of verdeeld wierde onder de andere groote natiën van Europa, of onder het gezamenlijk beheer dier natiën zou gesteld worden. Uit een verslag van Lord Raglan blijkt, dat van 25 Oct. tot 28 Maart door het Engelsche leger 746 Russische soldaten en 45 Officieren zijn gevan gen genomen, en daarentegen slechts 180 Britschc soldaten en 10 Officieren in de magt der Russen zijn geraakt. Er wordt nog voortdurend gearbeid aan het versterken der kustenin zonderheid aan de zuidelijke deelen des rijks; bij Portsmouth, Portsea, Spilhead, enz. worden zelfs de veroordeelden gebezigd tot het oprigten van batterijen. De stoomschepen Golden Fleece en Simla worden te Southampton ge reed gemaakt, om elk 300 paarden en ruiters voor de Kriin in te nemen. Ook te Liverpool worden troepen ingeladen aan boord van de Armenian. Men heeft berekenddat te Londen en in deszelfs onmiddelijken omtrek elka week 500 reernten worden aangeworven. Uit Gibraltar wordt geschreven, dat van daar groote massa's muilezels en trekpaarden, in Spanje aangekocht, naar de Krim verzonden zullen worden. Kolonel Rawdinson is van Bagdad alhier teruggekeerd, na alvorens de opdelvingcn voor het Britsch Museumin de ruïnen van Nineveh en Babel voleindigd te hebben. Er is weder ernstig sprake van den onderzecschen tunnel-spoorweg tus- schen Engeland en Frankrijk. Zekere Heer Pavernc is bereid den aanleg te ondernemen door middel van 40 onderzeesche booten van zijne uitvinding en 1500 zeelieden en arbeiders. De kosten zijn op 10,000,000 geschat en de afstand zoude in 33 minuten kannen worden afgelegd. Dc tunnel zoude nagenoeg parallel met en zoo nabij mogelijk den onderzecschen telegraaf loo- penomdat het kanaal daar bet smalst en tevens minst diep is. De Limerick Chronicle verhaalt, dat de Keizer van Marokko in het huwelijk is getreden met eene Iersche vrouwde weduwe van den Korporaal der sappeurs John Brown. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Mei. De Keizer is voornemens, om na afloop der tentoonstelling, in het gebouw- een gastmaal te geven aan al de werklieden, ruim 10,000 in getal, die ge arbeid hebben aan de voltooijing van het Louvre. Op de wereldtentoonstelling is één Russisch voortbrengsel ingezonden namelijk eene viool. De Heer Duval in Algerië, beeft uit een in dat land bekend plantge was, den arum ilalicum of immaculatumeen meel getrokken dat 40 pet. goedkooper is dan het meel uit de graangewassen, en dat voor een derde of voor de helft met het laatstgenoemde vermengd een voortreffelijke broodsoort levert. Ook wordt het fijnste gebak er van vervaardigd. SPANJE. MADRID, 29 Mei. Art. 14 der Staatsregeling is door de Cortes aangenomen. Vele lieden zien er eene bron in van nieuwe revolutienhet bepaalt dat door de Cortcsverga- dering, telkens wanneer zij uiteen gaat, eene commissie van 7 leden en' 4 Secretarissen uit haar midden benoemd worde, om op de handelingen der Regering loezigt te bondenvoor de naleving tier staatsregeling te waken en des noodig de Cortes bijeen te roepen. De aangenomen 13de en 17Je grondslagen bepalen, de eerste: dat de Se naat zijne Voorzitterszijne onder-Voorzitters en Secretarissen benoemden de tweede: dat de Koning zonder magtiging van de Cortes geen huwelijk mag aangaan, noch zijne toestemming mag verleenen tot het huwelijk van diege nen zijner bloedverwantendie krachtens de bepalingen der grondwet hem in de Regering zouden kunnen opvolgen. De Gaceta bevat een decreet, dat als een begin van uitvoering der wet op den verkoop van kerkelijke en nationale goederen is te beschouwen, houdende namel. instelling van een algemeen bestuur voor dien verkoop, aan bet hoofd van welk bestuur is geplaatst de Heer Pedro Joutojathans Direc teur der deposito-kas. 25 opstandelingen zijn te Durance door de Koninklijke troepen gevan gen genomen, en 25 anderen hebben zicli te Clospe weder aan het wettig gezag onderworpen. SARDINIË. De wet tot opheffing der kloosterordendoor den Senaat aanmerkelijk ge wijzigd zijnde, moest op nieuw aan de beraadslaging der Kamer van Volks afgevaardigden onderworpen worden. Deze heeft de wet met 95 tegen 23 stemmen aangenomen. Te Vigevano zijn den 20slcl> Mei jl. ernstige wanordelijkheden gepleegd; het voorwendsel was cene processie ter eere van het kerkelijk leerstuk der vlckkelooze ontvangenis, welke processie aan een gedeelte der bevolking mis haagde. De orde is spoedig hersteld. ITALIË. Uit Napels wordt van den 19den dezer geschreven, dat de uitbarstingen van den Vesuvius bijna hebben opgehouden en dat de berg zijne oude ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2