rijk tal tijn. Naar men verneemt tullen verschillende corporation alhier zich aan den trein aansluiten. Tweede Kamer' der' Statcm-fïeneraat. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 29 Mei. In dete zitting- hebben aan de behandeling van het wetsontwerp, ter voor- loopige regeling van sommige walerschapsbelangen (waarvan wij in ons vorig nommer den aanvang vermeldden) deelgenomen de HeerenAnemaet, Slicher van Domburg, Dullert, Mackay, van Akerlaken, Hoffman, van Nispen van Sevenaer en de Minister van Binnenl. Zaken. Over de lste afdeeling in haar geheel (van de straffen tegen overtreding der keuren) had geene beraadslaging plaats. I)e daartoe behoorende arlt. 1, 2, 4 en 6 werden zonder beraadslaging, art. 3 na het ondergaan eener wijziging in de redactie, door den Heer van der hinden voorgesteld (met 30 tegen 17 stemmen aangenomen), art. 5 na eene kleine daarin door de Regering aan- gebragte verandering en de verwerping van tvvee daarop door de Heeren van der Linden en Thorbecke voorgedragen amendementen, goedgekeurd. Bij de overweging over de 2dc afdeeling (van de middelen tot voorziening hij verzuim of weigering van besturen om werken uit te voeren en hunne schulden te voldoen, of bij gebreke van beheer) voerden het woord de Heeren Thorbecke en Gevers van Endegeest; waarna de Kamer bepaald heeft dat die zal worden voortgezet op morgen. Zitting van Woensdag 30 Mei. In deze zitting heeft de Heer de Limpens, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdistricl Maastricht zitting genomen. De beraadslagingen zijn daarop voortgezet over hel wets-ontwerp tot voor- loopige voorziening in sommige walerschapsbelangen. Daarbij hebben het woord gevoerd de HH. van Akerlaken, de Kempeuaer, van der Linden, van Rappard, Thorbecke, van Nispen var. Sevenaer en de Ministers van Binnenl. Zaken en van Justitie. De behandeling der artikelen zal op morgen, des voormiddags ten elf ure, aanvangen. Zitting van Donderdag 31 Mei. In deze zitting is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet strekkende tot inkoop en amortisatie van nationale rentegevende schuld. Verzending naar de afdeelingen. Daarna zijn, de beraadslagingen over het ontwerp wegens de waterschaps- belangen voortgezet. Na goedkeuring der vorige artt. wordt art. 7, zijnde het eerste van het 2de deel der wet, over de middelen van voorziening enz. en de volgende tot art. 11 aangenomen. Telegrafisch Berigt, 6 uur 20 min. Het ontwerp waterschappen is aangenomen met 35 tegen 20 stemmen. De beraadslaging over het gemaal, zal Zaturdag een aanvang nemen. AMERSFOORT, 28 Mei. De Officier van Justitie alhier berigt, dat op 8 dezer in de brievenbus te Nederlangbroek is bezorgd een met een postzegel voorziene brief aan het adres van den Heer E. W. van Schermbeek te Utrecht, inhoudende 10 Ooslenrijk- sche 2i pCt. metalliek coupons, elk groot 12 j Weener florijn die weder niet tcregt is gekomen. Gisteren namiddag reed nahij Utrecht de Heer S. Ilartog, koopman te Bommel, met zijne 16-jarige dochter naar zijnen schoonvader, den Heer S. Meijers, in een van Utrecht naar hier terugkeereud ledig rijtuig. Zeer nabij het fort tusschen Utrecht en de Bilt viel de koetsier, die dronken was, van den bok, en geraaklen de paarden op hol. De fleer Hartog bet water voor zich ziende, sprong uit het rijtuig en de dochter hem na. Eerstgenoemde werd aanstonds in bew usteloozen toestand weggedragen en is in het gasthuis te Utrecht in den morgen van heden overleden. Zijne dochter is zonder letsel er afgekomen. Daar de paarden aan de Bilt gemakkelijk werden opgevangen, is de dronken koetsier weder op het rijtuig geklommen, dat hij bij zijnen meester heeft gebragt, zonder iets te zeggen van hetgeen er gebeurd was. Hij was echter toen nog dronken. BUITENLANDSCHË BERlGTEfl. ENGELAND. LONDEN, 28 Mei. De London Gazette bevat een Koninklijk bevelschrift waarbij afgeschaft worden de betrekkingen van Veldluigmeesler-GeneraalLuitenant-Generaal en eerste Magazijnmeester bij de artillerie, en het burgerlijk beheer der legers en de artillerie in handen wordt gegeven van Lord Panmure Minister van Oorlog. Koningin Maria Amelia, weduwe van Koning Lodewijk Filips, bevindt zich thans te Southampton, om er den Prins en Prinses de Joinville, bij hunne terugkomst van het schiereiland, af te wachten. Hoewel aan de Regering wekelijks 2500 geweren geleverd worden uit Londen. Birmingham, Amerika en Belgie, zoo is deze boeveelheid niet vol doende en werden er onlangs nog 50,000 stuks besteld voor eene reserve depót te Malta. Lord Panmure heeft een depêche ontvangen van Lord Raglangedag- teekend van Zondag. Daarin berigt de Britsclie Opperbevelhebber dat de bondgenootenwier vloot den ingang der zee van Azof bestrijkt, meester zijn van dat water, en dat de troepen op den verjaardag van Koningin Victoria te Kertsch en Jenikalé landden. De Russen ontruimden dadelijk bij de ver schijning der bondgenooten die twee belangrijke punten, doch lieten hunne versterkingswerken op de beide oevers der straat van Theodosia of Kaffa in de lucht springen cn gaven hunne stoomschepen aan de vlammen prijs. Eenige schepen en 50 stukken geschut zijn den bondgenooten in handen gevallen. De Times deelt uit cenen brief uit Parijs van jl. Zondag het volgende mede: »Ik heb eencn staat gezien van bet aantal Fransche troepen die se dert het begin des oorlogs naar de Krim gezonden zijn, en van de verliezen die zij geleden hebben. Volgens deze opgave, die gezegd wordt naauwkeurig te zijn, bedraagt het aantal uitgezonden militairen 182,000 man, en zijn daarvan thans 120,000 strijdvaardig cn onder de wapenen het verlies moet alzoo 62,000 man bedragen, maar dit cijfer bevat niet alleen degenen die ge sneuveld en die aan wonden of ziekten gestorven zijnmaar ook de militairen die zich nog in het hospitaal bevinden. Deze staat is, naar mij verzekerd wordt, uit het Fransche hoofdkwartier afkomstig en hoogst waarschijnlijk naauwkeurig. Indien zulks het geval is, dan is het verlies, betrekkelijker wijze gesproken, niet zoo overgroot, als men kon verwachten. Uit Hongkong in China wordt berigt, dat de opstandelingen in het noorden verslagen zijn. De handel te Shanghae wordt meer levendig. De Engelsche cn Fransche eskaders hegeven zich naar Kamschatka. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Mei. Men verneemt dat de Koning van Sardinië en de Koning van Wurtemberg in den loop van dezen zomer Keizer Napoleon alhier zullen bezoeken. De Officieren van 's Keizers huis, die naar Konstantinopel waren ver trokken om aldaar alles in gereedheid te brengen voor Napoleons verblijf in de Turksche hoofdstad, zijn met de Simoïs in Frankrijk teruggekomen, zoo dat men met grond mag aannemen, dat de Keizer van zijne reis naar het Oosten ganschelijk heeft afgezien. De Baron de Bazancourtdoor de Regering naar de Krim gezonden om de geschiedenis van de expeditie aldaar te schrijven, is na een verblijf van 4 maanden voor Sebastopol, te Parijs teruggekomen, voorzien van de beste bronnen en de officiële inlichtingen om de hem opgedragen taak te volbrengen. Eene depêche van den Vice-Admiraal Bruat, gedagteekend nit de Zee van Azoff, bevestigt dat de Russen de magazijnen van Kertchmet 160,000 mudden haver, 360,000 mudden tarwe en 100,000 zakken meel verbrand hebben. 3 Russische stoomschepen, 30 transport- of koopvaardijschepen, zijn verbrandcn even zoo vele genomen. De Minister van Oorlog heeft aan de Fransche akademie kennis gegeven van de ontdekking eener goudmijn in Algerië. Jl. Vrijdag was het in het nijverheidspaleis zoo brandend heet, ten ge volge van de doordringende zonnestralendat men er geen oogenblik kon vertoeven. De hitte was zoo hevig dat men zich verbeeldde in een broeikast te zijn. Verscheidene inzenders waren genoodzaakt hunne voorwerpen weg te nemen en zich te verwijderen. Men keurt het zeer af, dat niet onder het dak langs zijne geheele lengte, even als in het Londensche kristallen paleis ge schiedde, groen linnen is aangebragt, dat de zonnestralen opvangt. De Duit- sche zijde-fabriekanten hebben de glazen der kasten met gordijnen behangen, uit vrees dat de zon de kleur hunner goederen zal doen verschieten. De Lyonsche fabriekanten weigeren zelfs hunne zijden stoffen ten toon te stellen, alvorens de Jury uitspraak zal hebben gedaan. De orde en het beheer laten overigens ook zeer veel te wenschen over, cn reeds zijn er verscheidene dief stallen gepleegd, waaronder een van een voorwerp van zeer groote waarde, namelijk een prachtige beker van een kostbaren onyx voorzien, behoorende aan een Oldenburgschen fabriekant. Zondag was het nijverheidspaleis gratis voor het publiek opengesteld en werd het door meer dan 200,000 personen bezocht. Het paleis van schoone kunsten ontving meer dan 80,000 bezoekers, insgelijks kosteloos. Op den Pinksterdag is het alhier en in de omstreken zeer druk geweest. Hoe levendig het op de spoorwegen geweest is blijkt hieruit, dat alleen op de lijn van Versailles, regter oever, 89 treinen liepen, zij konden 75,000 reizi gers overvoeren. Aan het station S'. Lazare zijn 295 treinen aangekomen en vertrokken. De begrooling van uitgaven voor het voltooijen van het Louvre, ten bedrage van 27 millioen, is al ver overschreden, daar thans de uitgaven reeds 40 millioen fr. bedragen. De Moniteurmelding makende van de door de Franschen behaalde voordeelen in de Krim, voegt cr deze veelbeteekenende woorden bij: Ka rn iesch is van nu aan een Fransche haven, wier gewigt zal toenemen met de krijgsverriglingcn in de Krim. Onze stelling is verzekerd door verdedigings werken, die aan den vijand geene mogelijkheid zullen laten ze ons te betwisten." Dezer dagen zijn van Lyon verzonden 80,000 paar schoenen en slop kousen voor het leger in de Krim. De Maarschalk Harispe is den 26stel1 dezer te Lacarre bij Bayonne over leden. In 1768 geboren, werd hij in 1810 lot Divisie-Generaal benoemd en in 1852 tot Maarschalk verheven. Hij was een der laatste Vertegenwoordigers van het oude Fransche leger. De wervingen van het Engelsche Zwitsersch legioen maken vrij goede vorderingen. Dit is vooral het geval te Bern, alwaar vele vreemde en in- landsche jongelieden zich zonder middel van hestaan bevinden en tot de krijgsdienst hunne toevlugt nemen. Volgens berigten uit het hoofddépót te Schledstadt moeten reeds omstreeks 1100 aangeworvenen derwaarts op marsch zijn. Zoo zoude de verzekering in het Engelsche Parlement aangaande de 3000 Zwitsers verwezentlijkt worden. De staat der Roomsche geestelijken in Piemont wordt aldus opgegeven Op het vaste land heeft het 4 Aartsbisschoppen 26 Bisschoppen1324 Ka- nonniken, 4031 Pastoors, 10258 wereldlijke Priesters, 2367 orde-geestelijken; deze gevoegd bij de 4277 zoo wereldlijke als orde-geestelijken van het eilaód Sardinië, maken een totaal uit van 22,278 geestelijken, behalve nog de be-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2