n\ mm:.:, LEYDSCHE COURANT.-,.? VRIJDAG, 1 JUINIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. t .*i - - - \m \K' De Prys der Courant is f 13 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad lf°. 15. BIMEIVLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 31 Mei. Bij besluit van 26 dezer beeft Z. M. aan den lieer A. KucnenBuitenge woon Hoogleeraar in de Godgeleerdheid alhier, eervol ontslag verleend als ndjulor interpretis legati Warncriani, en als zoodanig benoemd den Heer P. de Jong, theol. stnd. alhier. Wij vernemen dat de Gebr. Nijkamp, Leydsche veerschippers op Utrecht, vergunning hebben aangevraagd tot het laten varen van een stoomboot van hier op Woerden, in verband met den spoorweg van Gouda op Utrecht. Naar men verneemt, zijn de uitnoodigingen van het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw tot inzending naar de tentoonstelling van vee ie Parijs, niet geheel zonder gevolg gebleven; eenige leden der maat schappij zullen hun vee derwaarts zenden. Zoo wij wel onderrigt zijn, zou het Hollandsche vee, voor die tentoonstelling bestemd, op Woensdag namid dag, 30 dezer, per stoomboot der Nederlandsch-Belgische spoorweg-maatschappij de reis naar Parijs ondernemen, onder de leiding en het opzigt van den Se cretaris der genoemde maatschappij, Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot. Het vee zon aan den Moerdijk overnachtenom van daar op Donderdag morgen vroeg tijdig te vertrekken om dienzelfden avond reeds in Parijs aan te komen. De inzending zal beslaan uit 6 stieren, 14 koeijen, 20 schapen en lammeren en eenige toornen kippen. De inzenders zijn de Heeren Mr. D. K. Gevers Dey noot, te Rotterdam, J. T. Preugh te Geervliet, J. v. d. Wel te Delft, P. M. Hoek te Wateringen, L. Spruyt te Oudshoorn, J. tlerrewijn te Zwaminerdam B. W. Wttewaal alhier, F. Brunt te Bodegraven en Noome in den Beemster. Wij wcnschen, dat de loffelijke pogingen der inzenders, om ons llollandsch vee ook in het buitenland met roem bekend te maken, naar waarde be kroond worden mogen, en dat zulks tot prikkel moge strekken, dat bij eene nadere gelegenheid ook anderen het gegeven voorbeeld volgenzoodat in een volgend jaar dergelijke bezending meer dan verdubbele en naar Frankrijks hoofdstad gevoerd moge worden en de roepstem van het bestuur der zoo werk zame Hollandsche Maatschappij van Landbouw meer weerklank moge vinden. Aan deze maatschappij toch is het alleen te danken, dat reeds dit jaar het Nederlandsche vee op de wereldtentoonstelling te Parijs zal vertegenwoordigd wezen. (N'. R. C.) Een particuliere brief uit 's IIage deelt aan de Amst. Cour. mede, dat het berigt aan de meeste dagbladen uit 's Hagc, (zoo als doorgaans het geval is, eensluidend) toegezonden, als zoude de Keizerin-moeder van Rusland in den loop van dezen zomer de residentie bezoeken en op Bakkershagen verblijf houden, ongegrond is. De Buitenplaats Backershagendoor Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden aan het daarbij gelegen landgoed, dat Z. K. H. tot zomerverblijf verstrekt, aangetrokken, is wat de oude woning betreft onge schikt om aanzienlijke gastenveel min eene Keizerin van Rusland te herbergen. Tot leden der commissie ter afneming der examina voor hen die dit jaar wenschen toegelaten te worden tot de Koninklijke Akademie te Delft, zijn benoemd de HH. Buys Ballot, Buitengewoon Ilooglecraar in de Wis- cn Natuurkundige faculteit aan de Hoogeschool te Utrecht; Francois, Leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium te Rotterdam; van Sillevold, Leeraar in do Wiskunde aan het Gymnasium te 'sGravenhagc en MasthofT, Leeraar in de Nieuwe Talen aan het Gymnasium te Delft. Vrijdag II. had te Schiedam de aanbesteding plaats van het bouwen van 58 woningen voor minvermogenden. Dit werk is aangenomen door den Heer J. C. van Bcrkum, voor de som van 53,330. Het hulp-munllocaal te Utrecht, buiten de Wiltevrouwen poort te plaatsen, is Zaturdag jl. door denzelfden Heer voor ƒ14,843 aangenomen. Zaturdag jl. heeft aan de Grebbe nabij Rhenen de aanbesteding plaats gehad van het binnenwaarts verleggen van den Grcbbedijk tot digting van de doorbraak daarin. Het werk is aangenomen door deu Heer Servet te Slic- drccht voor de som 74,600, en binnen weinige dagen zal het verhoogen van het overige gedeelte van den dijk mede worden aanbesteed. Maandag 11. is te Arnhem in werking gebragt eene dagelijksche schroef- stoombootdienst tusschen die stad cn Kleef. Ten 10 ure is de boot van Arnhem afgevaren met eene Commissie uit den Gemeenteraad, welke door den Burgemeester van Kleef daartoe was uitgenoodigden ten 2 ure te Kleef aangekomen. Het bootje is zeer kleinten einde aan de oevers van het Spui- kanaal geen nadeel toe te brengen, en legt den afstand in korten tijd af. Er bestaat alzoo gelegenheid, om van Arnhem in eenen dag een uitstapje naar Kleef te maken. Dezer dagen is in de gemeente Odoorn (prov. Drenthe) een urne opge dolven. Dit voorwerp der oudheid is het grootste soort dat tot dusver bestaat. Men heeft het aan het museum van Drentschc oudheden opgezonden. De buurtschap Lutten, gelegen onder de Dedemsvaart, levert een be wijs op van de spoedige ontwikkeling, waartoe veenkoloniën in betrekkelijk korten tijd kunnen geraken. Voor 25 jaren waren hier op zijn hoogst niet meer dan 200 inwoners; thans bestaat de bevolking uit nagenoeg 2500 zielen, met twee kerken, twee scholen, twee koren- en één oliemolen en een stoomfabriek. Het veenbranden voor de boekweitleell wordt thans zeer begunstigd door het aanhoudend drooge weder. In honderde bunders in de provincie Drenthe, wordt de aardkorst zoo uitmuntend gebrand, dat het uitzigt op een voordeelig gewas daardoor niet weinig vermeerdert. Ilhl. Te Zevenhuizen, prov. Groningen is door het veenbranden het vuur iu een dennebosch geraakt, waardoor hel geheel is afgebrand. De eigenaar lijdt daarbij eenige duizend guldens schade, en te Marum zijn mede door liet veenbranden, 2 huizen eene prooi der vlammen geworden. Blijkens het thans openbaar gemaakte programma wordt het 10dc Ne derlandsch Landhuishoudkundig Congres, dit jaar te 's Hertogenhosch te hou den, den 19den Junij geopend cn den 23stcn daaraanvolgende gesloten. De kosten van het lidmaatschap van het congres zijn ƒ1.50, waarvoor men te vens toegang erlangt tot al de tentoonstellingen, wedstrijden, concerten en andere vermakelijkheden. Sommige streken van ons land worden van tijd tot tijd door de zooge naamde meikevers bezocht worden. Dit jaar zou, volgens zekere waarnemin gen, een goed meikever-jaar zijn en dit heeft zich volkomen bevestigd. Sedert 4 dagen hebben zij zich in de Langstraat en in het land van Altena in zulk eene menigte vertoond, dat sommige beplante wegen bij den avond ontoe gankelijk waren. De schade, welke zij aangerigt hebben en nog aanriglen is groot; alles wat groent en bloeit is van hunne gading. Wilgen-, linden- en beukenboomen zijn echter bijzonder aan hunne vraatzucht blootgesteld. Enkele landlieden schudden ze des morgens, als wanneer zij in een slaperigcn toestand verkeeren, als pruimen, uit de hoornen en voeden er hunne varkens mede, die bijzonder op dit insect verlekkerd zijn. Te Antwerpen is een valsch Nederlandsch muntstuk van ƒ2.50 door iemand, die zeer goed llollandsch sprak, uitgegeven. liet voert het jaartal 1847 en de bceldtenis van Willem II. Het is zeer goed nagemaakt, doch aan het gewigt, dat zeer ligt is, te herkennen. Te Beaufays bij Luik, is eene vrouw J. Leclercq, in den ouderdom van 101 jaar overleden; haar echtgenoot is 99 en haar schoonbroeder 101 jaar oud. Beide deze haar overlevende grijsaards zijn nog sterk en welvarend. 's GRAVENHAGE, 31 Mei. Z. M. heeft den gepensioneerden Kapitein ter Zee S. J. Grave van Lim burg Slirum, met den lslen Julij aanstaande benoemd cn aangesteld tot lid van het Hoog Militair Geregtshof. Z. M. heeft bepaald dat de standplaats der 2dc artillerie directie voorlaan in stede van te Breda, te 's Hertogenbosch zal gevestigd wezen. Naar men verneemt wordt Z. M. de Koning overmorgen van het Groot hertogdom Luxemburg in deze residentie terugverwacht. De algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. kerk, heeft in hare zitting van 23 dezer, de stemmen opgenomen, die door de provinciale kerk besturen krachtens art. 62 van het algemeen reglement, op de door de synode in hare laatstgehouden vergadering gearresteerde reglementen voor de kerke raden en op de vacature zijn uitgebragt en den uitslag bevonden te zijn dat de meerderheid der besturen zich tegen de aanneming verklaart, ten ge volge waarvan de twee genoemde reglementen niet worden uitgevaardigd. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het oprigten van tribunes als anderzins in het Willemspark, voor het feest dat aanstaanden Dingsdag aldaar zal plaats hebben. Het toonkunst-genootschap Cecilia, uitMechelen, zal alsdan een concert geven. Het laat zich aanzien dat dit feest zeer luister-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1