LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 28 MEI. BINNENLANDSCIIE BERIGTEiY. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Mei. Wij vernemendat bij gelegenheid der Algemcene Vergadering voor de uitbreiding van het Christendom onder de Chinezen welke dit jaar hier ter stede zal plaats hebben, op den O"1™ Junij aanslaande, des avonds eene open bare Bidstond zal worden gehouden, en alsdan eenige sprekers ook van elders in verhand tot deze belangrijke zaak het woord zullen voeren. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 20 21 22 23 24 25 20 Mei 110 volwassenen, 40 kinderen, te zamen 122 120 127 127 125 121 43 40 45 45 47 150. 105. 172. 172. 172. 172. 1GG. De Revue du grand duchè de Luxembourg deelt mede dat Z. M. de Koning-Groothertog en Z. K. II. Prins Hendrik in de vleijendsle bewoordingen hunne hoogc tevredenheid hebben kenbaar gemaakt over de ontvangst, die men hun had bereid. Z. M. beeft aan het handboogschutters-gild te Luxem burg, waarvan hij lid is, een prachtigen beker vereerd. Zalurdag (19 dezer) was 7,. M. tegenwoordig bij de opening van de tentoonstelling van land- en tuinbouw op het Willemsplein. Morgen (Maandag) begeeft Z. M. zich naar Echternach. Dingsdag zal hij eene groole wapenschouwing houden te Luxem burg. AYoensdag zal Z. M. Diekirch en Vianden bezoeken. Vrijdag, Wiltz. Maandag (28) vertrekt Z. M. naar Dalheim, Mondorff en Remich. Te Dal- hcim zal hij tegenwoordig zijn bij het leggen van den eersten steen van het gedenkteekendat op het terrein van het Ilomeinsche kamp opgerigt wordt. Dingsdag wordt het groote bal gpgeven, dat aan Z. M. door de stad Luxem burg is aangeboden. Bij Zr. Ms. plegtige intrede in Luxemburg, sprak de Burgemeester Z.M. al dus aan: «Sire! bij Uwe intrede in deze stad, begroeten wij Uwe Majesteit als den vader van ons Luxemburgsch vaderland. Gij zult, Sire! in ons mid den dezelfde gevoelens van gehechtheid vinden voor U, als welke onze harten vervulden voor Uwen Doorluchligen Vader. Wij zullen gelukkig en trotseh zijn, Sire! die hoogc en maglige bescherming te verdienen, welke de Voorzie nigheid U heeft toevertrouwd. Leve de Koning- Groothertog O u O De Gemeenteraad te Haarlem heeft omtrent wegen van gemeenschap met den Haarlemmermeer-polder, (waarvan de kosten van den weg langs het fort aan de Liedc moeten worden begroot op ƒ14,000; die van den weg langs de Liede naar de Fuikvaart op ƒ10.000, en die van een weg over het land van den eigenaar van Loon op ƒ19,800) bepaald, dat de weg zal worden gé- legd van de Amsterdamsche vaart, bij de Liebrug, regts langs de Liede, met eene rolburg over de ringvaart, en verder bepaald, dat men zich tot de pro vincie zal wenden, tèn einde eenige tegemoetkoming te erlangen uil de pro vinciale fondsen. Naar men van goeder hand verneemt, zal de sints lang voorgenomen stoomboot-dienst tusschen de sleden Arnhem en Kleef weldra in werking komen, en men geregeld twee malen daags met de snejvarende en fraaijc schroef-sloombootde stad Cleve, die reis kunnen maken. Op Maandag den tweeden Pinksterdag, zal er des morgens ten 10 ure met genoemde boot eene pleiziervaart van Arnhem naar Kleef en terug plaats hebben. In eene der laatst gehouden vergaderingen der spoorweg-maatschappij van den spoorweg tusschen Antwerpen en Rotterdam, met een vertakking van Roozendaal op Breda, is besloten, om van laatstgemelde stad den weg over Tilburg naar 's Hertogenbosch voort te leggen, en dat ook de spoorweg van Turnhout tot Tilburg zou verlengd worden. Terwijl de Kadetten te Breda (zie ons vorig nommer) het kamp gaan be trekken, zullen de Adelb. der beide hoogste studiejaren met den IS1*611 Junij weder hun jaarlijkschen zeetogf ondernemen, zullende dit jaar een kruistogt in de Noordzee lot aan de Sehellands-eilan Jen en in het Kanaal worden gedaan. De beroemde D1'. Johaun Gottfried Dingier, een der voornaamste geleer den van den nienweren tijd, de oprigter van het Polytechnische Journal dat zijnen naam draagt, is den lO^" dezer in 78-jarigen ouderdom te Augs burg overleden. -De Commissie van Rapporteurs betreffende hel gewijzigd ontwerp van wet, lot afschaffing van het gemaal, heeft, na mededeeling van verschillende aanmerkingen omtrent de gewijzigde voorstelling van 's Lands geldmiddelen door de Tigering, in deze memorie van toelichting, vergeleken met de vroe gere, omtrent de groole verandering welke de oorspronkelijke voordragt had ondergaan, door het voorstel van opcenten in plaats van hoofdelijken omslag, hoofdzakelijk medegedeeld, dat zeer vele leden deze verandering eene groote verbetering noemden. De voordragt bad nu de juiste strekking om het deel van den last, dat men meende niet te kunnen ontberen, van de minver mogenden op de meer gegoeden over te brengen. Doch zelfs velen van dezen sloten de oogen niet voor de bezwaren, welke hel heffen van opcenten op de andere belastingen medebragt. Hierdoor werd in grootere of mindere male de verhouding tusschen het bedrag der onderscheidene belastingen verbroken. De ongelijkheid van druk van ons belastingstelsel, wordt door die opcenten nog aanzienlijk vermeerderd. Personeel en palent drukken beide ongelijk veel zwaarder op de steden dan op het plattelandin beide veel te veel op du lagere burgerklasse. Dat hooge bedrag nu zou knellend worden in de steden, welke zooveel hooger dan het platteland in het personeel zijn geklassiliceerd (eene klassifi- catie die op zich zehe niet van meerdere welvaart en rijkdom getuigt), en welke den grooten last der patenten te dragen hebben. In die steden zou noodwendig, in den regel althans, de accijns op het gemaal als plaatselijke belasting moeten blijven: de voordeelen van de afschaffing van den rijks- accijns, en althans de indirecte voordeelen, zullen slechts zeer ten decle door de bewoners der sleden worden gevoeld; en hun wil men het zwaardere deel van den nieuwen last opleggen, lerwijl de afschaffing in de eerste plaats en veel meer ten bate van bet platteland strekt. De verandering door de Regering voorgedragen ten aanzien van de ge meentebelastingen, vond schier onverdeelden bijval. Hel getal leden. dat. aan de vorige voordragt de voorkeur gaf, was gering. Men keurde bet goed dal de Regering was teruggekomen van den eerst voorgeslelden stouten greep in het stelsel der gemeente-belastingen zoo als het door de gemeentewet is geregeld. Men zou hel ernstig hebben betreurd, indien reeds nu zoodanige inbreuk ware gemaakt op een stelseldat nog niet eens algemeen op de proef is gesteld, en welks aanneming in 1850 reeds zooveelmoeite had gekost. Mogt hel al waar zijndat de regelen der gemeentewet voor eenige weinige plaatsen al te groote bezwaren opleverden, die wet zelve gaf aanleiding dat er uilzonderingen op hare regelen voor dit onderwerp wierden gemaakt, 's GRAVENHAGE, 20 Mei. Men verneemt dat in den loop van dezen zomer alhier verwacht wordt II. M. de Keizerin-Moeder van Rusland. Men verzekert dat het buitenver blijf van 7. K. H. Prins Frederik, Bakkershagen aan den Leydschen straat weg lot de ontvangst van II. M. in gereedheid wordt gebragt. II. M. zou zich eerst naar Berlijn begeven. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen afgestapt Mevrouw Marie Kalergi, geboren Gravin van Nesselrode, van St. Petersburg. fill. KK. HH. Prins en Prinses Frederik hebben hun buitenverblijf, het huis de Paauw, aan den Leidschen straatweg, betrokken. De Minister van Financien zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Bij den Minister van Financien is ontvangen een bankbiljet van 25, uit Schiedam, onder de letters A. B. Z., lot voldoening van aan den Lande verschuldigde gelden. Morgen zullen de zittingen van de Synodale Commissie gesloten worden, en Dingsdag aanstaande die van de Evang. Lutb. Synode een aanvang nemen. Uit België is de officiële verzekering ontvangendat ieder Nederlandse!) reiziger zal kunnen volstaan met de vertooning van een bij den Heer Burge meester van de gemeente zijner inwoning gratis te verkrijgen binnenlandsch paspoort. I5ÜITEiXLAX1)SC,|E j{Ëi{|GfËj\. BELGIE. BRUSSEL, 24 Mei. UI De aanvrage om eene geldsom van 9,400.000 francs tot voltooijing der fortificatiën van Antwerpen en dé Schelde-oevcrs is door de centrale sectie der Kamer van Volksvertegenwoordigers Dingsdag jl. op nieuw in behandeling ge nomen. lien der leden betoogde dal het stelsel van afzonderlijke forten beter

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1