Tot dusver zijn ach tervolgens 100,000 man Fransohe troepen naar de Krim gevoerd. Daaraan zijn 60,000 door ziekten gestorven en teruggekeerd, of op het slagveld gedood of gekwetst, zoodat thans nog slechts 40,000 man Franschen in de Krim aanwezig zijn. De Regering heeft wederom 50 liefdezusters aangevraagd, om behulp zaam te zijn tot verpleging der zieken in de Krim. Een eerste detachement van 128 Polen, behoorende tot de Russische krijgsgevangenen te Aix, is den 15den naar de Levant ingescheept, alwaar zij zullen worden ingelijfd, deels bij de Oltomanische troepen, deels bij het Engelsch-Turksch legioen. Deze soldalen zullen gebezigd worden als instruc teurs, daar de meesten hunner minstens 8 jaren dienst tellen. De 40 Israë lieten, die zich onder genoemd detachement bevinden, hebben vergunning gevraagd en bekomen, om in het vreemden-legioen te dienen. De voor het leger in de Krim bijeengebragte gelden, beloopen thans reeds 1,989,250 fr. 58 c. ZWITSERLAND. Dezer dagen is, bij gelegenheid van een besluit van den Grooten Raad van bet kanton Freiburg, strekkende tot vervreemding van het zoogenaamde Je- suiten-gesticht te Estavayer, op den Freiburgschen oever van het meer van Neuchalel gelegen en in eer. kerk- en schoolgebouw bestaande, een protest ingediend. De Generaal van de Orde der Jesuiten, Pater Beckx, optre dende als onwettig onteigend bezitter van een door de orde of hare leden regtmalig verworven eigendomverklaart te protesteren uit eigen naam en uit naam der orde, omdat hij door te zwijgen zich voor God, voor de Kerk en voor de orde, aan wier hoofd hij door zijne medebroeders geplaatst werd, schuldig aan pligtverzuiin zou maken, terwijl hij ook door de burger maatschappij ter verantwoording geroepen zou kunnen worden, indien hij in cene schending van het eigendomsregtden grondslag der burgerlijke zamen- leving, stilzwijgend berustte. Dit protest is thans bij den Grooten Raad van bet kanton Freiburg, welks bevolking grootendeels uit Katholijken bestaat, in behandeling gekomen en met 20 tegen 16 stemmen ter zijde gelegd. De Staatsraad van Freiburg heeft bij den Grooten Raad van dat kanton aanzoek gedaan tot de magtiging, om het voormalige kloostergoed Iloulerwe te verkoopen en als minimum de verkoopsom op 400,000 fr. te stellen. §PANJE. MADRID, 19 Mei. In de zitting der Cortes van heden is door de Regering verklaard, dat bet geen voorstel van de zijde der AVestersche mogendheden ontvangen had betrekkelijk het zenden van troepen naar het Oosten. In de zitting der Cortes van 14 dezer is beraadslaagd over het beginsel der afschaffing van de doodstraf en de verbeurd-verklaring van goederen, ter zake van staatkundige misdrijven. Het schijnt, dat dit zal worden aangeno men. De Heer Figueras heeft voorgesteld om de doodstraf ook af te schaffen voor burgerlijke misdrijven. De Minister Aguerre en de Heer los Hcrros heb ben dit amendement bestreden, minder om de zaak, dan omdat het de tijd niet was om daarover te beslissen. Het voorstel is met eene groole meerder heid verworpen. -De Heer Madoz zal weldra aan de Cortes het ontwerp van eene orga nieke wet betreffende de rekenkamer aanbieden. A'olgens dat ontwerp zoude de rekenkamer, benoembaar door de Cortes, geene uitgaven geldig mogen verklaren, waarin niet op de begrooting voorzien is en zoude zij gemagtigd zijn elke maglsoverschrijding der Regering, in zake van uitgaven, te doen vervolgen. FRANKFORT. 19 Mei. Van de 7 Duitsche Regeringen, in wier Staten 11 speelbanken bestaan, zijn 4 niet geneigd ze op te heffen of op eenigerlei wijs te beperken. Baden, Homburg en Mecklenburg houden staande, dat de gewone klassen- en getal loterijen veel verderfelijker zijn, dan de speelbanken in de badplaatsen, en Nassau weigert zelfs de verpligling op zich te nemen, om de voor Ems en AViesbaden bestaande verdragen niet weder te hernieuwen, die overigens eerst in 1870 zullen afloopen. Vele Polen, uit Frankrijk en Belgic komende, trekken op dit oogen- blik door de Rijnprovinciën naar het Oosten. Men schijnt hun te Parijs en Londen nieuwe uitzigten te hebben geopendwant zij leggen veel vertrouwen aan den dag nopens de wedergeboorte van hun vaderland. In zuidwestelijk Duitschland is de zucht naar landverhuizing aanmer kelijk aan het afnemen, ten gevolge der min gunstige berigten uil Amerika ontvangen. Volgens eene officiële opgaaf bedroeg de bevolking van Zweden op het einde van 1853, 3,562,462 zielen. Op hetzelfde tijdstip was de bevolking van Stockholm 94,866. 00§TE1IIIIJK. AVEENEN, 19 Mei. De hoofd bepalingen van het tusschen Oostenrijk en Tuikye te sluiten handelsverdrag zijn reeds vastgesteld. Men verneemt dat als grondslag der verdere onderhandelingen ten deze is aangenomen, de Turksche invoerreglen te verminderen en ze geheel op te heffen daar, waar die afschaffing de han delsbelangen van het rijk niet benadeelt. Krachtens hevel van de hooge policie is het telegrafisch correspondentie bureau te Czernowitz (in Gallicic) opgeheven, omdat er gegrond vermoeden bestaat, dat de beambten aldaar zich hebben laten omkoopen om depêches, uitsluitend voor de Regering bestemdaan anderen mede te deelcn. De eige naar van het bureau heeft in last gekregen, zich naar Budweis te begeven en die plaats niet te verlaten, zoo lang de tegenwoordige staatkundige crisis nog duurt. Onderscheidene kamers van koophandel hebben besloten op eigene kosten knappe werklieden en gezellen naar Parijs te zenden om de tentoonstelling te bezoeken. Te Triest was jl. Vrijdag avond uit Eupatoria van den 4den, de tijding ontvangen, dat 8000 Russen Omer-Pacha bedreigen; dat de Russische ruiterij de gemeenschap te land der bondgenooten ganschelijk afsnijdt, en dat het Russische hoofdleger van 150,000 man bij Simferopol onafgebroken in ge meenschap staat met Sebastopol. RügLAN D. Prins Gortschakoff meldt onder dagteekening van den 12den, dat het vuur van den vijand voor Sebastopol gematigd was. De bondgenooten legden nieuwe batterijen aan, terwijl de Russen er eveneens 8 nieuwe aanlegden. Den 12den bewerkstelligden zij vrij gelukkig een uitval voor het bastion n". 3 waarbij eenige kanonnen der Engelschen werden vernageld. Op dien dag hadden de bondgenooten eene mijn doen springen bij het bastion n°. 4, zon der daardoor schade aan te rigten. Uit Reval wordt gemeld, dat de Russen voornemens zijn hunne Noordsche vloot dit jaar in zee te wagen, welke vloot, behalve uit een groot aantal zeilschepen, uit eer. schroef-stoomschip van 110 stukken, twee andere van 50 stukken en 20-lal raderbooten van 20 stukken bestaat. TURKTE. Naar verschillende deelen van het Oitomannischc rijk, zouden commis sarissen vertrekken om de Christenen in de krijgsdienst op te nemen, inge volge de uitgevaardigde flalti-sheriff, waarhij evenwel bepaald wordt, dat de niet Muzelmansche soldaten slechts de minderheid van hel leger zullen uitmaken. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 10lJen Mei, waren de moeijclijkheden betreffende de doorgraving van de landengte van Suez uit den weg geruimd en verwachtte men den firman, waai bij aan den Heer de Lesseps de noodige vergunning wordt verleend. Al de in het kamp van Maslak vcreenigde troepen maken zich gereed om in de rigting van Odessa en den Donau op te rukken. De Sardinische zullen, zonder zich te Konstantinopel op te houden, naar de Klim gaan. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 24sten Mei 1855 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Rekening van het AVerkhuis over 1854. 2°. Adres van H. F. Reymers tot het maken van een' kelderingang. 3°. Request van H. J. Bruning, houdende verzoek om gemeentegrond. 4°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie bij de loting voor de Schutterij. 5". Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de Commissie van onderzoek voor de Schutterij. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS tan LEYDEN, door eene Commissie van Hll. Studenten der Leydsche Hoogeschool onderrigt zijnde, dat bij hen het voornemen bestaat om op Dingsdag den 12dc,> Junij dezes jaars, zoo bij dag als bij avond eenen Gecostumeerden Optogt te houden tot het vieren van de 280ste verjaring der Leydsche Hoogeschool. Noodigen bij deze de Ingezetenen uit, om door eene algemeene ATerliclltlllg deze Feestviering meerderen luister bij te zetten, en daar door van hunne belangstelling in de alhier gevestigde Hoogeschool te doen blijken, terwijl de Hceren der Gebuurten, daartoe verzocht, zich bereid hebben verklaard tot eenen goeden uilslag gaarne te willen medewerken. De Burgemeester VAN LIMBURG ST1RUM. Leiden, 22 Mei 1855. De Secretaris v. PUTTKAMMER. kerknieuws. HOORN, 18 Mei. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier, is giste ren het volgende alphab. 6-tal Predikanten gemaakt: DD. van Amerom, te BolswardLadeniuste Harichvan der Leeuw, te Eemnes (buitendijks)Moens, te Edam; Rauwenhoff, Th. Dr. te Mijdrechten Scheffer, te Zwaag; AKAPEMIE-1VIEUW». PROMOTIEN AAN DE UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. Den 18(len Mei de Heer H. F. Thijssenvan Amsterdam, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de morte suspensorum necnon de quaestioneut rum vivus quis an morluussuspensus fueritnovis aliquot casihus subiectis. Denzelfden dag de Heer J. G. AI. Hanlo, van Amsterdam, in de Geneesr kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de extracti carnis frigide parati virtute nutriente. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCI1K HOOGESCHOOL. Den 19den Alei de Heer 11. L. Brugsma, vari Groningen, in de Letteren, na verdediging van zijn SpecimencontinensGymnasiorum apud Graecos descriptionem. 22©ste gtaats-Uoterlj. Trekking der Vierde Klasse. 1ste Trekking. N°. 18039 een prijs van 25,000. Nos. 367, 13872, 15273 en 16296 ieder een prijs van 1,000. 2de Nos. 3045, 10036 en 10596 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3