wijziging der wet van 12 April 1850 houdende regeling der brievcnposlerij is de behandeling aangevangen. Na de algemeene beraadslagingen is op artikel 1 luidende: »Het port naar mate van den afstand wordt berekend als volgt: voor een afstand van 30 Nederlandsche mijlen of daarbeneden 5 cents, voor een afstand van meer dan 30 mijlen 10 cents" hebben de Heeren van Eek en Sloet tot Oldhuis eene wijziging voorgedragen strekkende »om de cijfers 30 te veranderen in 65." De behandeling zal morgen plaats hebben. Aan het einde der zitting heeft de Commissie voor de Verzoekschriften nog omtrent eenige in hare handen gestelde adressen verslagen uitgebragt. Zitting van Dingsdag 22 Mei. De beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging der wet nopens de brie venposlerij worden voortgezeten wel over art. 1 en het daarop voorgedragen amendement. De Minister van Finantien bestreed bet op grond van het finap.tieel bezwaar, vooral met bet oog op andere afschaffingen en licht de gevolgen van die ver andering in het ontwerp van wet nader toe. Het amendement wordt verworpen met 43 tegen 12 stemmen. Voor de Heeren: Storm, Thorbecke, van der Linden, Huguenin, Zijlker, de Lom de Berg, van Hoëvell, de Poorter, Sloet tot Oldhuis, Bots, van Eek en Blaupot ten Cale. De Commissie van Rapporteurs is gereed met haar eindverslag over het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal. Aanst. Dingsdag beraadslaging over bet ontwerp tot voorloopige voorziening in sommige waterschapsbclangen. 's HERTOGENBOSCH21 Mei. Wij vernemen dat alhier op het gouvernement kamers in gereedheid wor den gebragt voor HH. KK. HH. de Prinsen Hendrik en Frederik, die gedu rende het 10dc Landhuishoudkundig Congres onze stad met een bezoek zullen vereeren. Er heeft bier Donderdag II. een treurig voorval plaats gehad. De HeerS. bad voor eenige jaren een doosje met arsenicum gekocht tot bet vergiftigen van ratten, dat sedert zorgvuldig bewaard werd, maar thans met het schoon maken voor den dag, en aldus in handen zijner 4 kinderen kwam, die daar van met een aan de jeugd zoo eigen snoeplust hadden gebruikt, met dat onge lukkig gevolg, dat een hunner onder de hevigste pijnen is bezweken, terwijl 2 andere kinderen, die eerst in doodsgevaar verkeerden, door een toegediend braakmiddelvan een anders wissen dood zijn gered. Het vierde kind bad slechts weinig gebruikt, en boezemde dus weinig vrees in. LI. Dingsdag heeft te 's Hertogenbosch de aanbesteding plaats gehad van het herstellen der winterschade aan den Capelschendijk; dit werk werd aan genomen door J. Veltman, te Drunen, voor 10,650. BUITENLANDSCHE BERIGTEIV. ENGELA1V». LONDEN, 19 Mei. Gisteren morgen is door de Koningin uitdeeling gedaan van de militaire medaille, aan de Officieren en soldaten uit de Krim. Deze plegligheid was zeer indrukwekkend. Aan hare zijden bevonden zich Prins Albert en de Her tog van Cambridge, alsmede een schitterende staf. De geheele Koninklijke familie, de Hertoginnen van Kent en van Gloucester en een zeer talrijk publiek waren daarbij tegenwoordig. Het aantal soldatendat met die medailles ver eerd werd bedroeg 600. Nadat die plegtigheid ten einde was, beeft II. M. eene wapenschouwing over de troepen gehouden. Lord Palmerston deed heden aan bet Lagerhuis de mededeeling, dat de plannen van Lord Dundonald, tot vernieling van Sebastopol en Kroon- stadt, na onderzoek zijn gebleken onuitvoerbaar te zijn. Door Sir Peel werd berigt, dat reeds 4000 vreemdelingen voorliet vreemden legioen zijn aangeworven en nog 3000 Zwitsers worden verwacht. Daar bet alhier verboden is, salpeter of cenig ander voor den oorlog dienstig artikel naar bet noorden van Europa uit te voeren, worden thans, volgens de Timesgroote hoeveelheden salpeter van bier naar de Vereenigde Staten, en van daar naar noordelijke havens van Europa verscheept. De gedruktheid in den ijzerhandel van Zuid Staffordshire is dezer dagen vermeerderd geworden door de schorsing van betaling eener groote firma; het passief moet 150,000 te boven gaan. Volgens berigtcn van de Kaap de Goede Hoop, dd. 15 Maart, bad de Gouvernenr op dien dag de tweede zitting van het koloniale Parlement geopend. In de bij die gelegenheid gehouden aanspraak ontwikkelde hij zijn plan tot bevestiging der grenzen tegen de invallen en strooptogtcn der inlanders; het bestaat in twee middelenhet vestigen namelijk van militaire koloniën langs de grenzen en het bevorderen van beschaving en Evangelie-prediking onder de Kaffers. Te New-York zijn 4 personen in hechtenis genomenwegens het aan werven van soldaten in dienst der bondgenooten. Volgens den New- York Tribuneheeft men onlangs in Amerika een papiermolen gebouwd, de Pacific genaamd, welke eene buitengewone grootte heeft. Bij eene lengte van 300 voet is hij 43 voet breed en heeft de hoogte van een gewoon buis van twee verdiepingen; een tijdsverloop van 18 maanden en de som van 200,000 dollars zijn voor den aanbouw daarvan noodig ge weest. In dezen molen en in den Anchor, welken dezelfde eigenaars reeds vroeger in werking hadden, arbeiden 130 personen (mannen en kinderen), die maandelijks met 2500 doll, betaald worden, en die per dag voor 1800 doll. of per jaar voor 500,000 doll, waarde aan papier vervaardigen. Deze is de grootste papierfabriek, welke in Amerika en welligt in de wereld bestaat; zij levert echter bijna uitsluitend drukpapier. FRANKRIJK. PARIJS 20 Mei. De Moniteur berigt, dat de Generaal Canrobert door den Keizer begiftigd is geworden met het Grootkruis der orde van het Legioen van Eer. In den Moniteur is de brief van 16 Mei door Generaal Canrobert aan Z. M. den Keizer gerigt, opgenomen. Hij luidt aldus: Mijne door vermoeijenissen zeer verzwakte gezondheidveroorlooft mij niet om langer als Opperbevelhebber werkzaam te blijven. Pligtbesef ten aanzien van mijnen Souverein en van mijn Land, noopt mij U. M. te verzoeken, om het bevel over te dragen aan den Generaal Pélissier, een legerhoofd van groote bekwaamheid en veel ondervinding. Het leger, hetwelk ik aan hem overlaat, is ongedeerd, gehard in den strijd, vol geestdrift en vertrouwen. Ik verzoek U. M. teu dringendste, om mij eene plaats te laten, als strijder, al ware het slechts aan het hoofd van eene divisie." De Minister van Oorlog heeft terstond daarop het volgende geantwoord »De Keizer neemt uw ontslag aan. Z. M. betreurt het zeer, dat uwe ge zondheid heeft geleden. Hij wenscht u geluk met uw verlangen om bij het leger te blijven. Gij zult in hetzelve het bevel voeren, niet alleen over ééne divisie, maar over het geheele legercorps van den Generaal Pélissier. Gij zult het opperbevelhebberschap aan dat legerhoofd overdragen." De Keizer is voornemens om de geheele garde te mobiliseren en daaruit een keur-corps van 2 a 3000 man te kiezen en zulks met het oog op een mogelijkcn Europeschen oorlog. De thans tot Opperbevelhebber van het leger in de Krim benoemde Ge neraal Pélissier is den 13den April 1850 tot Divisie-Generaal bevorderd. Hij is echter ouder in rang dan de Generaals Bosquet. Niel en Canrobert, maar jonger in rang dan de Generaal Regnault de Saint Jean d'Angely, Opperbe velhebber van de Keizerlijke garde. De Generaal Pélissier is Grootkruis van het Legioen van Eerhij was vroeger Bevelhebber van Oran en is Gouverneur van Algerie ad interim geweest. Zoo als men weet, was hij een der geliefd ste onderbevelhebbers van den Maarschalk Bugeaud. De Indép. Beige deelt uit Parijs van 17 dezer het volgende schrijven mede: »Eene opmerkzame beschouwing der feiten geeft meer vooruitzigt op vrede, dan het pnbliek thans denkt. De oorlog is voor Frankrijk roemrijk genoeg geweest om vrede te kunnen maken, zonder aan de eer onzer wapenen te kort te doen; en het door den Heer Drouyn de Lhuys aanbevolen plan van schikking is eigenlijk meer wegens vortn en omstandigheden afgewezen, dan om de hoofdzaak. Zóó denkt ook de Heer de Persigny, de boezemvriend van Keizer Napoleonen thans zijn Gezant bij het Britsche hof. Aan Frankrijks zijde bestaan alzoo geen onoverkomelijke, men zou baast kunnen zeggen, geen groote bezwaren tegen den vrede. Het grootste dier bezwaren ligt misschien in de kiesche zorg des Keizers voor de teergevoeligheid vau Engeland, onzen bondgenootwant zoo in de tegenwoordige omstandigheden vrede gemaakt wierdzou hij voor Engelands krijgsroem niet zoo voordeelig zijn als voor den onzen hierom wil Frankrijk bij zijnen bondgenoot niet op het aanne men van vredesvoorstellen aandringen. »Doch in Engeland zelf treden thans staatslieden op, die onbewimpeld aan hun land den raad geven om den oorlog, wanneer hij niet langer voor de handhaving van Europa's evenwigt noodig is, niet voort te zetten ter vol doening aan een verkeerd geleid eergevoel. Dat het voor Engeland geen na tionale oorlog, geen echte volkss!rijd is, blijkt onweersprekelijk uit de groote moeijelijkheid die de aanwerving van krijgsvolk er ontmoet; en.zoo zal het welbegrepen belang des lands er welligt doen besluiten tot iets, waartegen de ligtgeraaklheid van den krijgsmansgeest met meer ophef en gcdrnisch dan nadruk en innige overtuiging opkomt." Naar men verneemt heeft de bank aan de Regering een voorschot van 60 millioen fr. gedaanzoodat vooreerst nog geene leening zal noodig zijn. De wereldtentoonstelling wordt nog niet talrijk bezocht, omdat het publiek ongaarne den toegangsprijs wil betalen, zoolang nog niet alle voor werpen geplaatst, en de meeste localen nog gevuld zijn met werklieden, die stellig nog eenige weken daar zullen moeten doorbrengen, alvorens alles in de vereischte orde is. Algemeen gaan klagten op over de slechte inrigting der tentoonstelling, en is men van gevoelen dat het verstandiger en beter ware geweest, de opening nog eene maand uit te stellen, dan te openen iets dat niet bruikbaar is. De tentoonstelling in het paleis der schoone kunsten wordt, wegens den hoogen toegangsprijs, insgelijks zeer schaarsch bezocht. De buitenlandsche commissarissen voor de algemeene tentoonstelling hebben besloten allo Donderdag avonden bijeen te komen. Deze vergaderingen worden gehouden ten huize van den Baron James v. Rothschild. Het bureau is zamengesteld uit den Heer v. Rothschild als President en de Heeren Viebahn en Cole als Vice-Presidenten. In de vorige week zijn te Marseille twee Egyptische Prinsen aangeko men, die de wereldtentoonstelling te Parijs gaan bezoeken. Ten gevolge van den dood des Admiraals de Mackau, heeft Frankrijk slechts 2 Admiralen, zijnde de Heeren Parceval Deschênes en Uamelin, die beiden eerst sedert 2 Dec. 1854 dien rang bezitten. De Moniteur deelt de berigten van Generaal Canrobert mede, loopende tot 4 dezer. De inhoud betreft bekende feiten. De verliezen der Russen wa ren aanzienlijk. De bondgenooten verloren 11 Officieren en 158 soldaten, die sneuveldenen 22 Officieren en 600 soldaten die gekwetst werden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2