EL'ITENEAXDSGnE EERIGfM. EN GEL, A Bk1©. LONDEN, 16 Mei. ïn de zitting van liet Muis der Lords heeft gisteren de Graaf van Albemarle zijne motie gehouden ter hetere beperking van den Russisehen handel; tot dusver, zeide hij, was van den eenen kant de blokkade niet streng genoeg geweest en was van den anderen kant de indirecte invoer over Pruisscn toegelaten. Van regeringswege werd geantwoord, dat van het hoogste gewigt was allen uitvoer van Rusland te belettendoch de transito-handel over Pruissen was niet te verhinderenin allen gevalle had de blokkade den Russisehen uitvoer handel reeds met 50 a 60 pCt. verminderd. Nadat nog eenige leden zich hadden laten hooren, werd de motie met 47 tegen SI stemmen verworpen. Volgens aan het Muis der Gemeenten ingeleverde opgaaf, hebben de van Junij 1854 tot Maart 1855 verkochte verbeurdverklaarde Russische schepen eene som van 62,557 opgeleverdna aftrek der kosten ten bedrage van 11,895 is er 50,662 ter verdeeling onder de vlotelingen overgebleven. Men verneemt, dat het kamp te Aldershott aanvankelijk met 9000 man troepen geopend worden zal, en dal de Koningin, Prins Albert, de Hertog van Cambridge, Lord Hardinge en Graaf Cardigan er tegenwoordig zullen zijn. Door de Admiraliteit alhier zijn in de vorige week eenige prijs gemaakte schepen verkocht, waaronder het galjootschip Jeanne Mariegroot 200 ton nen, voor ƒ7,320, en het galjootschip Vrouw Alida, van 110 tonnen, voor ƒ4,440. Beide schepen behooren in de provincie Groningen te huis, zijnde hot eerste te Hoogezand en het tweede te Veendam gebouwd. De koers der Turksche leening is hier snel gerezen, daar men meent dat de 2 millioen waarmede die leening tot de aanvankelijk voorgenomen som van 5 millioen moet gebragt worden, aan de markt zal worden ge- bragt onder borgzegging der Westcrsche mogendheden, of door haar regt- streeks zal worden verstrekt zoo als Engeland aan Sardinië voorschotten doet. De nieuwe mortierhooten voldoen aanvankelijk niet best aan de ver wachting. Zes zijn te Spithcad aangekomen, maar hadden op dien togt zoo slechten gang, dat het zamenslel eenige veranderingen zal ondergaan, de mortieren voorzigtigheidshalve van boord genomen en in eene stoomboot naar de Zwarte zee vooruitgezonden zullen worden. De Engelschc oostzec-vloot heeft Farösund heden verlaten en naar de Golf van Bothnië koers gezet. Slechts 2 schepen zijn achtergebleven. Maandag 11. viel het dak van een ijzerfabriek, niet ver van de City in de Borougroad gelegen, in, door de zwakte van het gebouw. De hovenvloer volgde, en in korten tijd waren de werklieden, die geen tijd gehad hadden om te ontsnappenonder het puin bedolven. 20 menschen zijn meer of min der gevaarlijk gewond en eenigen bunner zullen waarschijnlijk het leven er bij verliezen. Door deze omstandigheid zal eene groote hoeveelheid homkogels, die aan de Regering geleverd moesten wordenniet gereed zijn op het ver langde tijdstip. Aan de Herald wordt uit Petersburg geschreven, dat een Amerikaansch schip met 800 balen katoen 50,000 geweren en 500 revolver-pistolen de Engelsche kruisers tot dusver gelukkiglijk is ontgaan, zijnde het zoo ver ge vorderd als het ijs zulks toeliet en kunnende dus eerstdaags te Kroonstad binnen komen. De Times houdt niet minder dan twee papierfabrieken bezig, en betaalt alle jaren aan belasting op het papier en zegelregt 95,000 Zijne stoom- persen verslinden alle dagen 20 kwintalen steenkolen. Hij gebruikt jaarlijks 120 kwintalen nieuwe letters, en 116 werklieden worden gebruikt tot het zetten van het blad. Het getal personen, tot het zamenstellen van den Times gebruikt, geeR een cijfer van 1000. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Mei. De Moniteur van heden bevat een besluit, waarbij aan Generaal Canrobert, op zijn verzoek en op grond van zijnen zwakken gezondheidstoestandeervol ontslag wordt verleend als Opperbevelhebber van het leger in het Oosten, en in zijne plaats benoemd Generaal Pclissier. Generaal Canrobert zal echter niet naar Frankrijk terugkeerenmaar het bevel aanvaarden over het leger corps, dat tot dus verre onder bevel van Generaal Péüssier stond. Dingsdag namiddag ten 1 ure werd de wereld-tentoonstelling alhier in het Nijverheidspaleis plegtig geopend. De tot bijwoning daarvan opgekomen menigte was buitengemeen talrijk. Ten 2 ure was de plegligheid afgeloopen. De Keizer bedankte zijnen Neef als Voorzitter der Commissie, verzocht hem de Commissie in zijnen naam dank te zeggen voor de verlichte zorg en den onvermoeiden ijver, welke zij aan den dag heeft gelegd, en zeide: «Met blijdschap open ik dezen tempel des vredes, die alle volken tot eendragt uitnoodigt." De werkzaamheden in het nijverheidspaleis zijn met kracht herval; in weerwil van het oorverdoovend geraas dat daar heerschle en van de stofwol ken welke daar opgingen, werd het gebouw Dingsdag door 2000 personen bezocht, hetwelk eene ontvangst uitmaakte van 10,000 francs,'daar de bil jetten thans 5 fr. kosten. Het bronzen ruiterstandbeeld van Napoleon 111, dat voor den ingang van de westelijke facade van het nijverheidspaleis is geplaatst, is van Jean Debay en gegoten door Gaillard. De Keizer draagt het costuum van Luiteuant- Generaal; met de linkerhand houdt hij de teugels, terwijl hij met de regter groet. Het beeld gelijkt treffend. Uil de rede van den Prins heeft men vernomen, dat het aantal inzenders 20,000 (waaronder 9500 Franschen) bedraagt; dat de ruimte te klein is, hoewel zij eene oppervlakte van 117,840 el beslaat, waarvan 53,900: el voor het uitstallen van voorwerpen kunnen dienen; dat het geheele ge bouw over eene maand zal gereed zijndes Zondags den toegang slechts 20: centimes zal kosten, dat Rusland ook zijne voortbrengselen zou hebben kun nen zendenmaar daarvan geen gebruik gemaakt heeft. De Constitutional vangt een vertoog over den tcgenwoordigen oorlog met de volgende zinsnede aan: «Do oorlog, welken wij tegen Rusland voeren is tot hiertoe geen groote oorlog. De groote oorlog zal eerst op den dag aan vangen op welken wij, nadat de onderhandelingen geheel zijn opgegeven, in gemeenschap met Oostenrijk handelen zullen. Onze aanval legen Rusland zal zich dan niet tot de uiteinden zijner bezittingen bepalen; het is het middel punt van dat Rijk, dal is te zeggen deszelfs kwetstbaarst punt, hetwelk wij zullen aanvallen. Het toonccl des krijgs zal naar Polen worden overgebragt. Niet eene enkele stad, maar het lot des geheelen Russisehen Rijkszal de inzet zijn waarom gespeeld zal worden. De Koning van Zweden heeft den Maarschalk Vaillant, den Minister van Oorlog, benoemd tot Kommandeur-Grootkruis der Orde van het Zwaard. Maandag morgen ten 3 ure ontving Pianori de aanzegging, dat hij ten 5 ure zijn doodvonnis zou ondergaan; hij hoorde dit aan zonder blijkbare aandoening. Ilij bleef kalm, doch was niet onbeschaamd. Toen men hem echter den zwarten sluijer wilde over het hoofd doen, zoo als het gebruik is bij de strafvoltrekking aan de vadermoorders, geloofde hij dat men uit menschlievendheid zijn aangezigl voor het publiek wilde verbergen en toonde hij zich weerspannig, doch gaf eindelijk toe, nadat men hem het doel had verklaard. Met dit doodsche hoofddeksel, in zijn hemd en barrevoets, ver liet hij den kerker en legde den weg af naar het schavot, terwijl hij do troostgronden van den geestelijke, die hem vergezelde, niet altijd even ge duldig scheen aan te hooren. Met vasten tred beklom hij het schavot en riep toen met luider stemme: «leve de republiek!" De scherpregler en zijne knechts beletten hem dezen kreet te herhalen terwijl hij overeind stond doch toen zijn hoofd onder de valbijl was gelegd, riep hij nog eens: «leve de republiek I" en stierf. De verkoop van de boekerij van den Heer Libri heeft dezer dagen plaats gehad. De boeken, vooral de zeldzame, hebben nog al hooge prijzen opge- bragt, zoo als de Frauchière, l'art de faulconnerie(eerste uitg.) 2G0 fr.; Perceval le Galloys 1530 in fol. 580 fr.Abbeville, le triomphe des neuf preux1487, 430 fr.; Boudewijn, Graaf v. Vlaanderen, heerlijk exemplaar, 1200 fr.Dante, quaestio de aqua et terra1508, in 4°., 530fr.; Ariosto, Orlando furioso1524, 300 fr.; hetzelfde werk 1530, 1010 fr.; Tasso, la Gerusalemmemet vele aanteekeningen van Aldus Manutius, 400 fr.Aesopi fabulae1541, met eene aanteekening van Galilaei175 fr. SPAH JE. MADRID, 14 Mei. Heden heeft de betaling der achterstallige coupons een aanvang genomen. Den llden reeds waren meer dan 5 millioen realen op rekening betaald voor de maand April, aan allen die uit de schatkist bezoldigd worden. Den 10den hielden de Cortes zich onledig met een wets-ontwerp tot wijziging van het wetboek van civiele en criminele regtsvordering. In weer wil van de krachtige pogingen des Heeren Poyan, die verlangde dat het Con gres zelf de 4000 artikelen, waaruit dat wetboek bestaat, zou herzien, be sliste de vergadering dat de grondwetgevende magt zich zou bepalen tot het vaststellen der grondbeginselenen dat de nadere bewerking der artikelen zou worden opgedragen aan eene Staatscommissie, die later haar rapport aan de Cortes zal aanbieden. De werkzaamheden der Cortes verflaauwen meer en meer. Hel kost moeite dagelijks een zoo groot aantal leden te vereenigen, als vereischt wordt om besluiten te kunnen nemen. Van de 349 leden der Kamer zijn slechts 230 of 240 te Madrid. Verscheidene zijn sedert 4 of 5 maanden afwezend. Er is dan ook een wets-ontwerp aanhangig, om hen tot meer gezette bijwo ning te noodzakende thans afwezende leden en ook zij die met verlof afwezig zijn, zullen geacht worden hun ontslag te nemen, indien zij binnen 14 da gen na het nitvaardigen dezer wet niet opkomen. De Commissie voor de begrooting ondersteunt de financiële hervormings- ontwerpen van den Heer Madoz, door aanzienlijke bezuinigingen le brengen in de onderscheidene takken van de openbare dienst. Zij heeft de bezoldiging van den Gezant te R.ome met 2000 piasters verminderddoch de emolumen ten van den LegalieSecrelaris verhoogd. De Commissie adviseert, dat de Rege ring onderhandelen zal met den Heiligen Stoel over de vermindering der belasting, die betaald wordt voor dispensation van huwelijken en jaarlijks aanzienlijke sommen uit Spanje in Romes schatkist doet vloeijen. Ook heeft zij besloten dat men tot eene buitengewone leening de toevlugt moet nemen. Het bedrag is echter nog niet officieel bepaald. @oiiEiRy i£. WEENEN, 15 Mei. De vertegenwoordigers der YVeslersche Mogendheden hebben nieuwe voor stellen gedaan met betrekking tot het derde waarborgpunt. Eene nieuwe circulaire van Graaf Nessclrode, behelzende een overzigt der diplomatische onderhandelingen, is hier ontvangen. Het Russische gezantschap heeft Maandag 11. door den uit Warschau aangekomen Prins Galitzin zeer belangrijke depêches ontvangen, inhoudende, naar men zegt, dat Rusland, in het volle vertrouwen op het bondgenootschap

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2