1 mi LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 21 MEI. N°.V61, BIXXEXLAXDSCHE BEIIIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt T3 De Prijs der Courant is/IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 19 Mei. Op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van Kantonregter te Alphen zijn door de Arrondissements-Regtbank alhier geplaatst: Mr. P. G. ten Zeldam GanswijkKantonregter le 's Gravendeel; C. G. Lnzac, Griffier te Noordwijk en C. A. Boonacker, Plaatsvervangend Kantonregter alhier. Het Depart. Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenheeft op zijne laatstgehouden vergadering het eerelidmaatschap opgedragen aan den lieer A. le Lièvre, Directeur van de Muziekschool der alhier gevestigde Maat schappij voor Toonkunst. Het bragt daardoor aan hem als hoofd dier school en in hem ook aan de Onderwijzers bij die inrigting, eene welverdiende hul de, voor de moeite en zorgen, zoo geheel belangeloos geschonken, ter behoor lijke voorbereiding voor een zoo uitnemend geslaagde uitvoering van het con cert, dat in April jl. door de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, ten behoeve van het fonds voor de Zangscholen van het Departement is gegeven. 0. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt 13 Mei 96 volwassenen, 31 kinderen, te zamen 127. 14 126 44 170. 15 131 44 175. 16 17 18 19 127 119 123 119 43 40 42 41 170. 159. 165. 160. Dc Kerkelijke Courant berigtdat de zamenkomsl der gecommitteerde vertalers van het Nieuwe Testament van 16 April tot 1 Mei jl. te 's Gra- venhage werd gehouden. Zij werd bijgewoond door den Hoogleeraar van Hengel, als algemeen Adviseur en Voorzitter, D>'. H. J. Spijker, Vice-Presi dent en waarnemend Secretarisden Hoogleeraar P. Hofstede de Groot DC D. Harting en den Hoogleeraar Scholten, die in de plaats van den overleden Hoogleeraar Niermeijer optrad. Als proeven van vertaling zijn in deze zamenkomst behandeld: Malth. V: 126: VI: 9—13; XVI: 1320; Mark. VII: 1—23; X: 35—52; XVI; Luk. I: 1—16; III; 23-38; Joh. I; Inleiding op den Brief aan de Romeinen en Piom. I, II, III; llebr. IX, X; Inleiding op den Brief van Jacobus en Jac. I, II. Ten gevolge van betgeen bij de behandeling dezer proeven is voorgekomen zijn de vroeger vastgestelde grondslagen en regelen voor de vertaling van het N. T. uitgebreid, en zullen de daaromtrent gemaakte opmerkingen aan de gezamenlijke gecommitteerden tot de vertaling van het N. T.alsmede aan de gecommitteerden tot die van het O. T.medegedeeld worden. De vroeger voorgestelde en door de Synode aangenomen regelomtrent de aanteekeningenbij deze vertaling te voegen, is nu in dien zin verklaard, dat de aanteekeningen, die lot goed verstand van de vertaling voor de ge meente volstrekt onmisbaar zijn, niet mogen ontbreken. Echter zal zelfs de schijn van een commentarius perpetuus vermeden, al wat in bijbelsche woordenboeken en soortgelijke geschriften le vinden is, in den regel, uit gesloten en slechts hier en daar tot onmisbare opheldering, toegelaten, iedere dogmatische polemische en historisch-kritische beschouwing geweerd, eri alzoo de bovengemelde regel wel in milden zin toegepast, doch binnen behoorlijke perken omschreven worden. Op deze wijze is eene zaakdie in het vorige jaar tot verschillende beschouwingen aanleiding gaf, met eenparige instem ming van al de leden der tegenwoordige vergadering geregeld. Ook van de behandelde proeven van vertaling zal een gedeelte aan de gezamenlijke gecommitteerden tot de nieuwe bijbelvertaling medegedeeld wordentot aanwijzing van de methode en regelenwaarnaar de overige arbeid der vertaling van het N. T. zal in te rigten zijn. Het is den vertalers aanbevolen, om in overleg met hunne adviseurs of coadjutoren hunnen arbeid derwijze in le rigten, dat een belangrijk afgewerkt gedeelte aan de Synodale Commissie vóór hare voorjaarszitting van 1856 kunne ingeleverd worden. De tiende verkooping van gronden in den Haarlemmermeer-polder, aan de zijde van Leymuiden en Aalsmeer, zal Vrijdag 15 Junij, en zoo noodig den volgenden dag, des morgens ten 10 ure, te Amsterdam plaats hebben. Door den Koning is magliging verleend om de schocnerbrik Makasser en de schoener Atalante te bestemmen om dit jaar de haringvloot te bege leiden en te bewaken, zoo mede om den eersten jaagharing door bet stoom schip Sindoro te doen afhalen. In den nacht van den 4dcn dezer, bij eenen brand te Sijsseele (West- Vlaanderen)snelde eene moeder de vlammen in, om haar kind te redden, toen hel dak boven baar hoofd instortte; de lijken van moeder en kind zijn geheel verkoold van onder de pnincn gebaald. Bij een besluit van den Koning der Belgenis aan den begaafden romanschrijver II. Conscience, den vijfjarigen prijs (van 18501851) toege kend van fr. 5000, wegens het schrijven van zes werken, als: de Loteling, Baes Gansendonck, de Arme Edelman, de Gierigaard, de Boerenkrijg en Chlodwig en Chlotildis. 's GRAVENHAGE, 19 Mei. Z. M. heeft benoemd, bij den groolen Staf, tot Adjudant van Z. K. II. Prins Frederik, Adjudant in buitengewone dienst, den lstcn Luitenant Jhr. G. A. C. II. von Goedecke, van het regement rijdende artillerie. Zoo gemeld wordt, is het den Koning, ook wegens Z. M. afwezigheid, doeltreffend voorgekomende bijeenkomsten van de onderscheidene Verecni- gingen en Genootschappen van Landbouw, ter vestiging van eene Algcmeenc Koninkl. Landbouw-Vereeniging, welke in deze maand alhier zoude moeten plaats hebben, een jaar tc verdagen. Bij bet Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen een wissel van ƒ104, van den Heer William J. M. Lange, Z. M. Consul le New-Caslle aan dc Tyne, ten behoeve der overstrooming. Men verzekert thans, dat dc Tweede Kamer met Pinksteren geen reces houden, maar hare werkzaamheden onafgebroken voortzetten zal. Een onbekende heeft aan den Heer Groen van Prinstcrcr, als Voorzitter van de maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernijdoen toekomen 2000, ter ondersteuning van de poging tol vrijkoop van slaven en slavinnen. APELDOORN, 18 Mei. Naar men verneemt, zal II. M. de Koningin niet eer het Loo betrekken voor dat Z. M. van zijne reis naar het Groothertogdom Luxemburg zal zijn terugge keerd; dan zullen 11IIMM. de Koning en de Koningin zich derwaarts begeven. Ten gevolge der voorgenomene opheffing van de stoeterij van Z. K. II Prins Hendrik der Nederlanden, op het Loo, zullen aldaar op den 2<lcn Junij aanstaande, 12 volbloed en halfbloed rij- en trekpaarden in het openbaar worden verkocht. In de tweede helft der vorige maand zijn, in de kunstmatige visch- fokkerij van Z. M. den Koning, eenige kuiters en hommers van baars aan- gehragtdoor gedeeltelijk de voorschriften nopens de voortteeling te hebben gevolgd is men er in geslaagdsedert een paar dagen duizende visschen te zien zwemmen. Volgens het jaarlijksch verslag, door Heeren Burgemeester en Wethou ders aan den Raad alhier gedaanbedroeg het getal inwoners dier gemeente op den 1 Januarij 10718; en zijn in 1854, 23571 riemen papier van daar naar Oost-Indie verzonden. 's HERTOGENBOSCH. 17 Mei. Dc Commissie, door den Gemeenteraad belast met het voorstellen van eene herziening van het plaatselijk belastingstelsel, heeft dezer dagen, bij monde van den Heer Mr. N. F. Sassenverslag van haren arbeid uitgebragt. Daar uit blijkt, dat de toepassing in haren geheelen omvang van de bepalingen der gemeentewet, wat het belastingstelsel aangaat, aan haar mogelijk is voor gekomen en in het welbegrepen belang der gemeente wenscbelijk geacht. De Commissie stelt voor, om te helTen 15 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, 10 opcenten op de ongebouwde ei gendommen, 5, 10, 20 en 25 opcenten op het personeel, eene belasting op de honden, eene op tooneelvertooningenenz., en eene directe belasting, waarvan de grondslagen geregeld zijn (ingevolge de Regerings-circulaire van 29 Januarij 1853): 1°. naar het verbruik van den wijn, 2°. naar de huur waarde en het getal bewoners zonder de dienstbaren van elk huis; 3°. naar den uiterlijken staat dien de ingezetenen voeren, naar hunne vertering en hun vermoedelijk vermogen. De Commissie heeft haar plan zoodanig ingerigt, dat des noods de tweede grondslag zou kunnen vervallen. De belastingen op voorwerpen van verbruik zouden, bij aanneming van 't voorstelvervallen, cn is tevens voor de ambtenaren der belastingen die dan niet meer noodig zijn de behoorlijke zorg gedragen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1