Uit de rekening bleek, dat ten vorigen jare circa ƒ6,000 aan liet boven genoemde onderwijs werden ten koste gelegd, en de gewone uitgaven op verre na niet bestreden konden worden door de contributie der leden zonder de inkomsten van vroegere legaten. Ook ditmaal mogten 2 met dankbaarheid worden vermeld, een van wijlen den Itooggel. Heer M. Siegenbeek te Leyden, groot ƒ400, en een van wijlen Vrouwe A. Luden geb. Toe Laer, te Am sterdam groot ƒ200. Mogt bun voorbeeld veler aandacht vestigen op eenen werkkring der liefde, waarvoor geen Christen onverschillig wezen mag! De oude schuitenjager Dekker alhier, is heden zijn 104de jaar ingetre den. Eene commissie die zich reeds in 1852 had gevormd, tracht door in- het vorige jaar zijn ongeveer 443 millioen brieven over den post verzonden r waarven 103 millioen alleen in bet district Londen. Door tusschenkomsti van bet Londenseh postkantoor zijn in dat jaar 53 millioen nieuwspapieren; en 375,000 pakken boeken bezorgd. De globale inkomsten van briefporten dagbladen, boeken en postwissels bedroegen 2,689,000, de bruto-uitgaven 1,413,000 In den loop der laatste acht maanden van 1854 wer den uit Engeland, over Frankrijk, 282,000 brieven naar het tooneel des oorlogs afgezonden en 325,000 langs denzelfden weg van daar ontvangen. In de Krim vindt men een Engelschen postmeester, 3 hulppostmeesters en 7 brievenbestellers, terwijl 18 paarden en muilezels aldaar voor de dienst der posterij gebezigd worden. Van Havanah wordt onder dagteekening van 15 April 11. gemelddat 16 compagnien Mulattoes zich gereed maakten Cuba te verdedigen. In de Vereenigde Staten is onlangs eene wet uitgevaardigd op de sche pen die landverhuizers aan boord hebbendie zeer de aandacht verdient. Voortaan mag namelijk geen schip meer dan één passagier op elke twee ton aan boord hebben, met uitzondering van kinderen beneden een jaar, terwijl twee kinderen van 1 tol 8 jaren voor één passagier zullen gerekend worden. De slaapplaatsen moeten behoorlijk van elkander afgescheiden wezen en elke ten minste 6 voeten lang en 2 voelen breed zijn. Alle schepen met meer dan 50 landverhuizers aan boord, moeten eene woning op het bovendek heb ben, over de valreep, en die welke 150 passagiers en meer hebben, moeten er twee hebben. AVaar ruimte is voor meer dan 100 passagiers, moeten ten minste twee ventilators aanwezig zijn. Bovendien vervat de wet nog een aan tal andere bepalingen betreffende de reinheid en de tucht op de schepenhet verstrekken van goed en genoegzaam voedsel aan de passagiers, enz. FRA1VHR1JK. PARIJS, 11 Mei. Het Regeringsblad behelst de benoeming van den Heer Armand Lefebvre tot Directeur der staalkundige zaken en van den Heer Belling tot Kabinets chef bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De Zweedsche Vice-Admiraal Kriiger heeft een werktuig uitgevonden waarmede men zeer naauwkeurig de kracht van den wind kan meten. Een der beide vervaardigde werktuigen zal naar de tentoonstelling alhier gezon den worden. Pianori heeft zich in cassatie voorzien. Men houdt hem voor het werk tuig eener zamenzwering. In antwoord op de menigvuldig overdreven geruchten van overwinnin gen, die door de bondgenooten in de Krim zouden zijn behaald, is aan de dagbladen eene nota toegezonden van wege de Regering, waarin die geruchten worden gelogenstraft en tevens de verzekering wordt gegeven dat, zoodra be langrijke tijdingen mogten worden ontvangen, daarvan onmiddellijk mededee- ling zou geschieden aan het publiekdoor middel van den Moniteur. De controle aan het nijvcrheidspaleis zal uit 10 posten bestaan, elk door 4 beambten bezet. Dit geheele personeel is thans benoemd. Aan ieder beambte is berigt, dat hij steeds behoorlijk in het zwart gekleed zal moeten zijn. Deze beambten zullen des morgens ten 7 ure op hunnen post moeten wezen en bet paleis eerst des namiddags ten 5 ure mogen verlaten. Den 8slen dezer, gedenkdag van het ontzet van Orleans in 1429, is aldaar het standbeeld onthuld van Jeanne d'Arc. De Heer Dupanloup, Bis schop van Orleans, heeft de lofrede op de Maagd van Orleans voorgedragen; dit stuk wordt zeer geroemd. Het beelddoor den beeldhouwer Foyatier vervaardigd, wordt als kunstvoortbrengsel hoog geprezen. De Heer Berthel, Pastoor van S'. Jean de A'aulx, dep. Isère, werd 11. AVoensdag avond op weg door een wolvin aangerand. Het is den moedigen Geestelijke gelukt met behulp van zijn' hond en zijn stok, haar te dooden j en in zegepraal te huis te brengen. De Noorderspoorweg-vereeniging zal 't getal harer wagens op 10,000 brengen, ter ondersteuning van de ontzaggelijke uitbreiding, die de bandels- beweging te weeg brengt. De oppervlakte van Frankrijk is 52,768,293 bunders; het telt 36,819 gemeenten en 85 departementen. Het getal der huizen is 6,642,416, dat der molens 82,375, dal der hoogovens en smederijen 4412, dat der fabrie ken 38,030. Er zijn ruim 12,000,000 eigenaren. Men telt er 51,568,845 stuks paarden schapenvarkens en lastdieren. SPART JE. MADRID, 6 Mei. In de zitting van den 4dcn hebben de Cortes met 85 tegen 83 stemmen een amendement van den Heer Albaïda verworpen, strekkende dat, wat de dagbladen betreft, de borgstelling en de verantwoordelijkheid der uitgevers afgeschaft zouden worden. De vergadering besloot dat die punten zullen wor den behandeld bij de beraadslaging over de organieke wet op de drukpers. Een ander amendement van den Heer Gil Sanzen een derde van den Heer Galvez Carnero, strekkende tot afschaffing van liet monopolie der brevetten voor boekdrukkerijen, en tot het bepalen dat in geen geval bet verspreiden van een boekwerk kan worden belet, alvorens het door den Jury is veroor deeld, werden insgelijks verworpen. De Cortes hebben den vijfden grondslag der constitutie aangenomen, waarbij de waarborg wordt gegeven, dat geen Spanjaard aan zijnen natuur lijken regter mag worden onttrokken. Aan de Indép. Beige is van hier geschrevendat de toestand der schatkist dagelijks slechter werd, en dat welligt zelfs de Heer Madoz de met zooveel moed aanvaarde taak zou moeten opgeven en de portefeuille van finantien zou neerleggen. Er moeten nog vele voorbereidende werkzaamheden, als schattingen, zameling van liefdegiften voor den grijsaard te zorgen. BI ITKXLAMISr.UË BKRIGTEN. EKGELAIII. LONDEN, 10 Mei. In hel Lagerhuis werden, naar aanleiding van cenen post der aanhan gige begrooling van uilgaven, van de Regering opgaven gevraagd betrekkelijk den tegenwoordigen staat van den Afrikaanschen slavenhandel. Lord Palmer- ston zeide hierop, dat de staat der zaak, zoover Brazilië betrof, gunstig was, naar hij geloofde; in welke meening hij bevestigd werd door de verzekering, hem in de laatste 12 maanden herhaaldelijk door den Gezant van dat Rijk j gegeven, dat de invoer van slaven aldaar geheel opgehouden had. Het ge volg was dat de kapitalen, welke in dien gevloektcn handel pleegden gebe- 1 zigd te worden, nu aangewend werden tot winstgevende ondernemingen, die 's lands ontwikkeling en welvaart bevorderden. Zoo ging Brazilië snel in bloei vooruit, en er werden binnen 's lands vele verbeteringen tot stand ge- bragt met behulp der fondsen, die vroeger voor den menschonteerenden sla venhandel dienden. j Aangaande het eiland Cuha vreesde de Minister te moeten aannemen dat er nog steeds een zeker aantal slaven ingevoerd werden velen van welke uit Bra zilië kwamen. Evenwel was de invoer van slaven in Cuba thans lang zoo groot niet als vroeger in Braziliëin dit land pleegde de jaarlijksche invoer van 30 tot 70,000 slaven te bedragen, terwijl er in Cuba in een jaar hoog stens 2 of 3000 ingevoerd werden. Van de Spaansche Regering ontving men de verzekering, dat alle moeite gedaan werd om den invoer van slaven in Cuha te stuiten; en de Minister geloofde, dat de tegenwoordige Gouverneur- Generaal van die kolonie geene moeite gespaard had om de betrekkelijke wetsbepalingen en voorschriften ten uitvoer te leggen en te handhaven. Doch in een land als Cuba waren natuurlijk lieden, die de waakzaamheid der Re gering wisten te ontduiken, en zoo was er een zeker aantal ladingen neger slaven aan land gebragf. Aan den anderen kant, zeide Lord Palmerston verder, was op de kust van Afrika door het ophouden of althans groolelijks afnemen van den slavenhan del eene ongemeene ontwikkeling van den regtmatigen handel ontstaan. De laatste schuilhoek, die in Afrika voor den uitvoer van negers overbleef, was de kust van Mozambique; doch ook daar werd overeenkomstig de verdragsbepa- lingen scherp loezigt gehouden. Lord Dundonald heeft aan de dagbladen geschrevendat hijin weer- wil van de door Lord Palmerston te kennen gegeven twijfelingen nopens de uilvoering van zijn plan, om de Russische vestingen te vernielen, bereid is het onder zijne persoonlijke verantwoordelijkheid ten uitvoer te brengen, dewijl hij het plan gedurende 40 jaren heeft onderzocht eri aan de vloot geen nadeel kan worden toegehragt. De driftige voorstanders des vredes, schrijft de Times, voeren vooral drie gronden aan: 1°. het is nutteloos Rusland door beperkende vredes-voor waarden te bindenwant die voorwaarden verliezen alle kracht zoodra het Engelsch-Fransche bondgenootschap ophoudt, en zoolang dit voortduurt is het op zich zelf reeds genoegzaam om Rusland in toom te houden; 2°. het is j verkeerd de staatkunde van een groot land te bouwen op het leven van een enkel menschden Keizer der Franschen; 3°. Rusland is van de zeezijde on- kwetsbaar, en te land kan Engeland bij den ontredderden toestand van zijn krijgswezen niets tegen hetzelve ondernemen; doch de eigenlijke reden van den wensch naar vrede is, volgens de Timesde vrees der bewindvoerende klassen, dat de oorlog nog meer misbruiken aan den dag brengen en aan het streven naar binnenlandsche hervorming onweerstaanbare kracht bijzetten zal. Het op Helgoland en nabij Dover vereenigd wordende vreemden-legioen zal binnen 6 weken 5000 man voor het leger in de Krim kunnen leveren. Het zal staan onder bevel van den Baron v. Stutterheiindie vroeger onder Sir de Lacy Evans in Spanje heeft gediend. Dingsdag zijn 210 paarden en eene veld-ballerij van 4 negenponders en 2 vierponds houwitsers, benevens 204 man, te Southampton naar de Krim ingescheept. Te AVoolwich is bevel ontvangen, om onverwijld 20,000 bommen naar Balaklava te zenden. De aanvraag uit het legerkamp voor Sebastopol was nog geene 24 uren oud. In de verschillende zeehavens worden nog voortdurend allerlei krijgs- benoodigdheden naar de Oost- en Zwarte zee ingeladen; ook zullen veel ma terieel en barakken naar Helgoland worden gezonden. Langs het strand bij Falmouth zijn reeds 74 lijken aangespoeld, af komstig uit het dezer dagen in de nabijheid verongelukte schip John. De Postmeester-Generaal heeft zijn eerste jaarlijksch verslag het licht doen zienhetwelk in verschillende opzigten hoogst belangrijk is. Onder ande ren blijkt daaruit het volgende: men vindt in het Vereenigd Koningrijk 9,973 postkantoren, bij welke 21,574 beambten werkzaam zijn, Gedurende

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2