Abd-el-Kader moet de vergunning verzocht beboen, om tijdens de ten toonstelling met zijn gezin alhier te mogen komen, tot dat hem een ander verblijf zij aangewezen, daar Broessa geene bewoonbare stad meer is. Men gelooft, dat het verzoek zal worden bewilligd. Daar geen vrije toegang tot de tentoonstelling zal verleend worden, is een register geopend in de bureaux, waar men voor het geheele saisoen kan inschrijven. Een zoodanig billet voor de geheele tentoonstelling kost 50 fr. Gedurende de maand Mei is de locgang bepaald op 5 fr. per dag. Met de Atrato zijn vele bezoekers en goederen uit Mexico en deAVest- Indische eilanden voor de tentoonstelling aangekomen. De Heer Mich. Chevallier heeft de aandacht van het publiek weder ge vestigd op de goud-productie en op de gevolgen daarvan, ten «aanzien van het wettig betaalmiddel in Frankrijk. Ouder het vorige Keizerrijk en de restau- ratie is aldaar gemiddeld jaarlijks een bedrag van 38 a 39 millioencn aan gouden munt geslagen; sedert 1830 tot 1848 gemiddeld 42 millioencn, ter wijl in den regel elk jaar vier malen zooveel aan zilveren munt werd ver vaardigd. In de vier jaren na 1848 is voor bijna 600 millioenen aan gou den munt geslagen, in 1853 voor 313 millioenen, en is het bedrag van de vervaardigde zilveren munt lot 20 millioenen en in het laatste jaar tot 2 millioenen verminderd. Het gevolg is, dat men zich in Parijs genoegzaam i zonder zilveren standpenningen bevindt; dat men zich in de departementen i spoedig in gelijken toestand zal bevinden, en ter naauwernood inet pasgeld zal kunnen behelpen. De schrijver zal zijne denkbeelden, ten aanzien van de mogelijke gevolgen van dergel ijken stand van zaken op de algeineene wel vaart, nader ontwikkelen. Pianori is tot de straf der vadermoorders veroordeeld. Den 2dcn dezer was reeds de helft der Sardinische expeditie naar de Krim scheep gegaan; de andere heift zon spoedig volgen, zoodat het geheele legercorps tegen 15 Mei op hel oorlogstooncel zou kunnen zijn. iPAIÏJE. MADRID, 2 Mei. El Diario de los Debates deelt mede, dat de Regering dn grondslagen heeft vastgesteld van eene leening van 300 inillioen realenen dat zij die aan de Cortes tegelijk met een manifest aan de natie zal openbaar maken. De schatkist zal eerstdaags aan bare verpiigtingen voor de maand April voldoen. Van leeningsontwerpen hoort men niet meer spreken. Eindelijk heeft rnen de trouw-acte van de Koningin-moeder in de kerk van Bucn Snceso gevonden. Zij draagt de dagteekening van 1834. De doop- acle van de eerste dochter berust in de kerk van bet Pardo, die van de tweede te A'ista Alegre, en die der overige zijn te Parijs. De wet betrekkelijk het begraven der lijken van Protestanten, die door de Koningin bekrachtigd is, luidt aldus: Art. 1. In alle gemeenten waarin zulks door de Regering noodig geacht wordt, zal vrijheid worden gegeven tot het aanleggen van begraafplaatsen alwaar de lijken der buiten de Katholijke kerkgemeenschap gestorven perso nen ter aarde besteld zullen worden met den eerbied, die aan bet overschot van menschen verschuldigd is. Art. 2. In de gemeenten, alwaar geene zoodanige begraafplaats is als in art. 1 bedoeld wordt, zullen de stedelijke overheden onder strenge verant woordelijkheid zorgen, dat de lijken der even gemelde personen begraven worden met den aan 's menschen stoffelijk overschot verscbuldigden eerbied en zij zullen de noodige voorzorgmaatregelen nemen, om elke ontheiliging vqor te komen. Den 21stcn April zijn bij een heugen storm ontzaggelijke sneeuwmassa's van de Pyrcneën komen nederstorten in het dal van Arranin Catalonië, digt bij de Fransehe grenzen. 3 groote dorpen, ieder met 500 a 700 in woners, werden daaronder bedolven. 47 lijken zijn reeds onder de sneeuw weggehaald. PRUISSEN. BERLIJN5 Mei. Men wacht de Keizerin-weduwe in de volgende maand alhier, om gedu rende 4 weken op Sans-Souci verblijf te houden en daarna naar Petersburg terug te keeren. Later zal de Vorstin niet naar Isehl reizenom daar hare bloedverwanten te bezoeken, maar baren broeder, den Koning van Pruissen op diens reis door Oost-Pruissen vergezellen. In de laatste weken zijn naar onderscheidene plaatsen van onze oostzee kusten zeer hooge en zware van ijzer gegoten affuiten gezonden, welke moe- ten dienen om geschut van het zwaarste kaliber te dragen en bij eventuele verdediging der kusten tegen vijandelijke aanvallen, gebruikt te worden. Men verzekert, dat de Begering voornemens is van de noordpunt van het eiland Rugen naar Ystad, in Zweden, een onderzeesehen telegraaf te doen leggen. Volgens hier ontvangen bcrigten is de Russische regering voornemens, om tegen het einde dezer inaand 50,000 man in de nabijheid van Riga za- tnen te trekken. De helft dezer manschappen beeft reeds in de haar aange wezen standplaatsen post geval. IRAKHFORT. 5 Mei. Tc Rüdesheim had voor eenige dagen de plcgtige inwijding eener prach tige Hervormde kerk plaats, zijnde de eerste van dien aard, welke in dit II. K. stadje is gebouwd. Uit Livorno wordt berigtdat de wijnstok en de ooflboomcn «aldaar en vu de omstreken zeer van den nachtvorst hebben geleden. In de Kerkelijke Staten ligt nog veel sneeuw. «OSTEKRIJH. AVEENEN, 5 Mei. Het lste legercorps, hetwelk gedeeltelijk alhier slaat en bevel heeft ont vangen om zich marschvaardig te houden, zal worden vervangen door troe pen uit Italië en wc! uit de kantonneringen van Udine en Treviso, terwijl de troepen-afdcelingen van het lste legercorps voor een deel naar Moravië en Zevenbergen zullen marcheren. BUSLAN' Berigten uit Tiflis tot 6 April, te Petersburg ontvangen, melden dat het afgezonderde Kaukasische legercorps voortdurend versterkingen ontving. Tot den 13llcn Maart had noch aan de Russisch-Turksche grenzen, noch in de streken van den Kaukasus eenig oorlogsfeit plaats gehad, daar bet jaargetijde en de slechte toestand der wegen voor alsnog alle bewegingen onmogelijk maakten. TUKKYE. Bcrigten uit Varna van 3 dezer melden, dat Ali-Pacha lot Groot-Vizier is benoemd, Fuad Effendi tot Minister van Buitenl. Zaken, Mustar Bey tot Minister van Financiën. Mehemet-Ali-Pacha beeft gratie bekomen. Ook wordt van daar o. a. gemeld, dat Rcdschid-Pacha zich naar AVeenen begeeft, met eene buitengewone zending door de Porte bij de Ooslenrijksche Regering belast, en dat eene Engelsch-Fransch flotille zich van de vloot verwijderd heeft, om Kertsch te bombarderen. Uit Konstantinopel wordt van 26 April gemelddat Lord en Lady Red- i cliffe en de Generaal Vivian naar de Krim vertrokken waren. De ziekte van 1 den Bey van Tunis was verergerd. Te Broessa werden nog altijd schokken van aardbeving waargenomen. De vreemde Consuls hebben de beboeftigen van voedsel voorzien. De Ooslenrijksche troepen zullen langs de Prulh ge plaatst worden; 35,000 man, alsmede 4000 Turken zijn te Bucharest ge bleven. Er komen een aantal met graan geladen schepen in den Bosporus en 2 nieuwe Fransehe afdeelingen worden in de Krim verwacht. Een brief uit Bucharest meldt, dat het Ooslenrijksche bezettings-corps in de A'orstendommen op 70,000 man gebragt wordt. Men bespeurt ook groote beweging onder de troepen. De Graaf Coronini heeft bevel ontvangen zich gereed Ie houden om dadelijk op het eerste toeken in Bessarabie binnen te trekken. Ook spreekt men van Fransehe troepen, welke bestemd zouden zijn om te opereren van Braïlon tot aan den Beneden-Donau. Lord Raglan heeft aan Lord Panmure, den Engelsehe Minister van Oorlog berigt, dat in den nacht van den lsten dezer een zeer hevig gevecht is gele verd bij het front cn aan den linkervleugel van de linie van aanval. Al de puntenwaar de Russische scherpschutters hadden post gevat werden genomen ook werden 8 ligle mortieren veroverd en 200 krijgsgevangenen gemaakt. Het treffen beeft, volgens de dépêche, een schitterende uitslag gehad voor de bondgenooten. j Ook eene dépêche van Generaal Canrobert, maakt gewag van eene overwin ning, door de bondgenooten in den nacht van den lslcn in een gevecht tegen de Russen behaald. De overwonnenen trachtten het verloren terrein weder te bemagtigendoch werden na een bloedig gevecht op nieuw teruggedreven. Uit bet kamp voor Sebastopol wordt van 25 April gemeld, dat Omer- Pacba met zijn leger Eupatoria verlaten heeft, en de Russen hunne strijd krachten bij Inkermann zamentrekken. bmbammmaa—ewg—bbnaatbgroabaggb—e—aahb—gb3bobbbgbbbb bbbgaabaamna ia—b—— STADS BERIGTEN. lvywjfatjbmb i guit nu j j VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 10den Mei 1855, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1854. 2°. Request van AV. F. K. A. Truffino, tot het in gebruik erlangen van gemeentegrond. 3°. Rekening van de Bank van Leening over 1854. 4°. Staat van af- en overschrijving, plaatselijke Schoolcommissie over 1854. 5°. De wanbetaling van M. S. Reyst, van verschuldigde huur van vischwater. 6°. Het rapport betreffende de wanbetaling van bet Gemeentebestuur van Stompwijk. 1 7". Benoeming van een Commissaris voor de Gazfabriek. j 8°. Onderhandsche verhuring der Gehoorzaal aan bet Muziekgezelschap Musis Sacrum. 9°. Plan cn Voorwaarden van het onderhoud der bruggen, j 10°. Idem van brug- cn paalwerken. 11°. Idem van 2 paren vallen van bruggen. l 12°. Idem van vernieuwing van de Kwaakbrug buiten de Marcpoort. 13®. Idem van de Alkemadesche brug. 14°. Idem van het onderhoud der gemetselde wallen. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien bet request van Jojiannes Hendriccs Schmier, Fabrikantwonende alhier tot het plaatsen van een Stoorn-oliemolen en Zeemtouwerij in het Huis Wijk III. N°. 319, aan de Iloogewoerd en uitkomende op het Levendaal. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralijken Doen te weteridat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastlvijgelegene en belendende Panden, ten opzigte der Informatiën de Com- modo et Incommododoor Burgemeester en AVetbouders zal worden geva ceerd, op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 14den Mei aan staande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden ver- pligt zijnhunne bezwaren tegen opgemeld verzoeken op dien tijd in te bren gen terwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en AVetbouders voorn., Leyden, 8 Mei 1855. VAN LIMBURG ST1RUM. De Secretaris v. PUTTKAAIAIER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3