LEYDSCHE COURANT. i 8SS. MAANDAG, 7 MEÏ. n°. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. K', LEYDEN, 5 Mei. Het was geene gemakkelijke laak, liet beschrijven der «Intrede en huldi ging van Karei V tot Graaf van Holland binnen Dordrecht den 3d™ Junij 1515, benevens geschiedkundige aanteekeningen der personen die daarbij tegenwoordig waren." De Heer IV. N. du Rieu, Secretaris der Commissie tol regeling van den optogt, Lilt. bum. et pbil. tbeor. Cand. aan onze Hoogeschool, heeft haar niet te min, zooals uit de zorgvuldige bewerking blijkt, zeer gelukkig volbragt. Het werk is, na eene uitvoerige inleiding, over de geschiedenis der Maske rade, de keus van het onderwerp en de gebruikte bronnen van bladz. 124, verdeeld in drie hoofdstukken. Het eerste handelt over de blijde intogten en inhuldigingen der Landsvorsten in de XVde en XVIde eeuw hier te lande, in het algemeen bl. 2452. Het tweede over de intrede en huldiging van Karei te Dordrecht bl. 5270. Ilct derde of laatste behelst in 40 ge schiedkundige aanteekeningen over Karei en de personendie bij zijne intrede tegenwoordig warenvan bl. 70148. In de eerste slaat de Schrijver een blik op den toestand des lands. 2 geeft eenige bijzonderheden van Kareis jeugd. 3 en 4 leveren een schets van de Landvoogdes Margaretha van Oostenrijk en hare Hofdames. 530 deelen ons eenige beknopte Ievensberigten van 35 Edellieden mede, Waarin vele opmerke lijke bijzonderheden voorkomen. 31 32 beschrijven Kareis Hofmeesterszijne Medici en Chirurgijns. 33 handelt over zijnen Kapel of de Geestelijken die tot zijn Hof behoorden. 34 en 35 beschrijft zijn overig gevolg en lijfwacht. 3G39 behandelt de Regterlijke en Staats-CoIIegien. 40 leert ons den Raadpensionaris van Dordrecht kennen. Het boek eindigt met de vermelding, dat de S. ook omtrent de schutterijen en gilden iels bad wenschen mede te doelendoch door de schraalte van bc- riglen hierin was weerhouden. Men vindt in dit werk een schat van weinig of niet bekende bijzonderheden. Ons bestek gedoogt niet om dit door aanhalingen te staven, maar wie zich hij de aanstaande Maskerade in die tijden wil verplaatsen, de personen léeren kennen die in Kareis gevolg zullen optredenzullen dit werk waaraan zoo veel historische studie is te koste gelegd er. de bronnen met zoo naauwgezette criliek zijn geraadpleegd, met nut en genoegen raadplegen; zich bij 't gezigt der verschillende personen een begrip kunnen vormen der betrekking van deze tot Karei, en alzoo door de Maskerade eene voorstelling hebben, die niet al leen het oog voldoet, maar hun een tafereel der geschiedenis met de hande lende personen ter beschouwing aanbiedt, dat hen in den geest als 't ware geheel overbrengt tot die nu reeds 340 jaren achter ons gelegene huldiging van eene der merkwaardigste Vorsten van zijnen tijd en zeker den beroemdste onder de Graven van Holland. Zie de Adv.) Onderslaand adres aan de Tweede Kamer betreffende de opheffing der Slavernij in onze Overzecsche bezittingen, ligt van heden af ter teekening bij den Ileer C. C. van der lioek, Boekhandelaar op de Breedestraat. Wij zijn verzocht het in ons blad op te nemen, opdat ieder zich bekend kunne maken met den inhouddie de aanprijzing lot onderteekening met zich brengt. «Het behoeft geen betoog, dat de slavernij, welke tot heden toe in onze Koloniën bestaat, eene vlek is op onze natie rustende. Uwe beraadslagingen in uwe jongslgehouden vergaderingen over deze hoogstbelangrijke zaak, dragen de blijken, dat ook in uwen boezem deze overtuiging leeft, en de tijd meer cn meer nadert, wanneer de vlek zal worden uitgewischt en het knellend juk van de schouders der ongelukkige slaven zal worden afgenomen. Heeft Neder land te lang geaarzeld het scboonc voorbeeld van andere natiën te volgen cn tot eene volkomen opheffing der slavernij te besluitendes te meer verheu gen wij ons in het vooruilzigt, dat thans ook door de Hooge Regering pogin gen aangewend, voorstellen gedaan zullen worden, om daartoe te geraken en juichen met geheel het hart alle overleggingen en plannen toe, die zulk eene heerlijke uitkomst bevorderen kunnen. «Zonder in het minst ons een oordeel aan te matigen omtrent de beste en meest gepaste wijze van emanciperen, nemen wij de vrijheid, met nadruk aan te dringen, dat er geene middelen worden ontzien, om den tijd te verhaasten, wanneer, behoudens de regten van alle belanghebbenden en tot welzijn der slaven zeiven, eene vólkernen emancipatie tot stand zal komen. Elke, ook de geringste poging van onze zijde, om daartoe mede te werken achten wij ons ten duren pligt, verschuldigd aan den waren en den bestendigen roem van ons volk, verschuldigd aan den wcnschelijken bloei der koloniën zeiven, verschuldigd bovenal aan het Evangelie, dat wij belijden en dat allen roept tot vrijheid en liefde." In de Leydsehe C. van gisteren komt bet berigt voor uit Amsterdam, zie A. C. van 1 dezer] dal in de onlangs gehouden vereenigde zitting der beide afdeelingen van de Koninklijke Academie der wetenschappen «een brief was ingekomen van den Heer Mr. G. Groen van Prinslerer, waarbij deze verklaart zijne benoeming tot lid der afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijs- geerige wetenschappen niet aan te nemen." Deze opgave is niet juist. Er behoorde te staan, «dal de Heer Groen voor zijn lidmaatschap bedankt bad;" immers de Heer Groen bad het lidmaatschap dier Akademie aangenomen en heeft daarvoor eerst bedankt, nadat hij reeds twee malen eene vergade ring der afdeeling waarloc hij behoorde had bijgewoond. if. Het getal opgenomenen in bet werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 29 April 143 volwassenen, 57 kinderen, te zamen 200. 30 1G1 GO 221. 1 Mei 122 44 166. 2 121 s 45 a 166. 3 124 46 170. 4 119 42 161. 5 124 45 169. In Maart zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 86,792 personen en is ontvangen ƒ97,003.18;op den Rijnspoorweg vervoerd 35,123 personen en ontvangen ƒ53,819.96. Bij de veiling van gronden in den llaarlemmermcer-polder, den 3d™ te Haarlem, is de geheele opbrengst van 1201 bunders 70 roeden geweest ƒ586,500; zijnde gemiddeld ƒ411 ruim per bunder. De herstelling van het ingezakte gedeelte der bazall-kade van de Boompjes te Rotterdam is bij openbare aanbesteding aangenomen door den Heer A. Vis ser Pz.te Sliedrecht, voor 71,000. Van wege het Ministerie van Buitenl. Zaken is het navolgende bekend gemaakt «Daar het gebleken is, dat Nedcrlandsche reizigers op de Fransehe gren zen moeijelijkheden cn oponthoud ondervinden, wanneer hunne paspoorten niet behoorlijk van een visum der Fransehe legatie alhier, of van een der Fransehe Consuls hier te lande zijn voorzienzoo wordt de aandacht der rei zigers op het bovenstaande gevestigd, en hun aangeraden, hunne paspoorten ter vervulling van de bedoelde formaliteit aan het Fransch Gezantschap te 'silage, of wel aan de Fransehe Consulaten te Amsterdam of te Rotterdam te zenden. Mogten echter de belanghebbenden daarinom de eene of andere reden verhinderd worden, dan kunnen zij ook hunne paspoorten, ter visering, aan bieden bij de Fransehe Gezantschappen of Consulaten in zoodanige vreemde landen, welke zij doorreizen, alvorens zij zich naar Frankrijk begeven. «Ten slotte zij nog opgemerkt, dat Fransehe Vice-Consuls of Consulaire agenten niet gemagtigd zijn lot het verlecncn der meergemelde visa." Het examen te Breda der Onder-Officieren tot den rang van 2d™ Luit. is 11. Woensdag afgeloopen. Van eene goede zijde wordt verzekerd, dat slechts enkele der opgekomenen niet aan de vcreischten hebben voldaan, terwijl de benoeming van verreweg bet grootste deel spoedig zal volgen. Aan het Gymnasium te Leeuwarden komt met den Ist™ Augustus de betrekking van Conrector open, de belanghebbenden moeten zich vóór den 15d™ Mei e. k. aanmelden. In den morgen van den l5ten dezer kwam ter reede van Vlissingen de Fransehe driemast-oorlogsstoomboot le CorseKapitein Fouard ten anker. Men verneemt, dat deze oorlogsstoomboot slechts Ier bescherming der Fransehe kustvisscherij bestemd is, en zich ten vorigen jare ook te dier stede be vond; de Bevelhebber is naar Middelburg vertrokken en in den namiddag te Vlissingen teruggekeerd, 'sLands brik MacasserCommandant de Koek, is ter reede dier stad gestationeerd en bestemd om de haringvloot te vergezellen. Sedert den lsl™ dezer de geheele spoorweg van Antwerpen tot den Moerdijk, met den zijtak van Rozcndaal lot Breda in gebruik zijnde, kan men des ochtends kwartier voor 9 ure van Rotterdam vertrekkende, in één dag te Parijs komen. Uit Ilarlingen wordt gemeld, dat officieel kennis is ontvangen, dat Je,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1