pïtrissEï. BERLIJN, 1 Mei. Zondag jl. had ten llovc, ter gelegenheid van den geboortedag van Kei- j zcr Alexander II (gehoren 29 April 1818), een gala-diner plaats. De Koning en de Prinsen verschenen in llussisclien uniform en met de Andreas-Orde ver- sierd. De leden van het Russische gezantschap en de hier aanwezige en ten Ilove voorgestelde Russen waren tegenwoordig. De Koning bragt een toast uit op den Keizer van Rusland. Een groot kicedcr-magazijn alhier heeft eene leverantie aangenomen van 30,000 roodlakensche huizen voor het Engelsche leger in de Krim. Uit Kiel wordt gemeldt, dat aldaar voor de Pruissisclic Regering aan- j koopen van paarden voor het leger plaats hebben. Eenige paardenhandclaars hadden bestellingen voor de levering van 3000 paarden. F R A W Si F ES T. 29 April. Aan het J. de Francfort wordt uit Ween en van 25 April geschreven, dat Spanje en Portugal alleen op den afloop der Weener conferenticn wachten, om, door Engeland ondersteund, een corps hulptroepen naar de Levant te zenden, j Berigten uil de Vorstendommen en Bulgarije gewagen van den veel be lovenden stand der granen, ten gevolge van de warme, vruchtbare regen- j buijendie daar plaats hebben. Men meent een ovcrvloedigen en gezegenden oogst te kunnen verwachten. Aangaande de Drs Barth en Vogel wordt nog berigt, dat na hunne ontmoeting te Boundide eerste besloot van Koeka reglstreeks over Moersoek en Tripoli naar Europa terug te keerende laatste daarentegen zou zijn on derzoek verder zuid- en westwaarts naar het rijk der Fellatas voortzetten. OOSTEN It I.I H.. WEENEN, 2 Mei. De Baron von Hess vertrekt heden naar het leger in Gallirie. Gisteren beeft een conferentie plaats gehad tusschen de Heeren Buol, de Bourqueney en Westmorelandwaarna Graaf Buol onmiddelijk eene bijeenkomst met den Keizer gehad heeft. Eerstdaags verwacht men de uitvaardiging van het Keizerlijk manifest, betrekkelijk de nieuwe troepenligting ter aanvulling der verschillende leger corpsen, met welk doel ook reeds alle verlofgangers zijn opgeroepen. Men heeft alhier tijdingen uit de Ukraine ontvangen, die melden dat aldaar een opstand onder de boeien tegen hunne meesters was uitgebroken. De opstand, die zich steeds meer en meer scheen uit te breiden, moet veroorzaakt zijn door den schaarschen voorraad van zout. De Turksche Regering beeft een jaargeld van 1000 piasters toegelegd aan de te Trier woonachtige moeder van wijlen den Pruissischen Kolonel Grachden beroemden verdediger van Silislria. Men meldt uit Galicie, dat een groot aantal Engelsche en Fransche krijgsgevangenen, die zich te Odessa bevonden, onlangs, ten gevolge van een uit Petersburg ontvangen bevel, naar het binnenste van Rusland vervoerd zijn. RUSIi AX I». Het Journ. de St. Pétersbourg meldt, dat de Keizer van Rusland aan den Luit.-Generaal Baron NepveuAdjudant van Z. M. den Koning der Ne derlanden en Chef van den Generalen Staf van het Nederl. leger, de Orde van den Witten Adelaar heeft verleend. Keizer Alexander II wordt in het midden dezer maand te Warschau verwacht. Te Petersburg werden uit de provinciën vrij voldoende opgaven ontvan gen omtrent den voortgang van de organisatie der rijksweer. Vooral in de fahrickdistrietenwaar vele fabiieken, wegens gebrek aan de ruwe grondstof fen stil staanhad de vorming der cohorten een goeden voortgang. Ook wer- 1 den van alle kanten geschenken aan wapenen en kleedingstukken voor de nieuwe landweer ingezonden. Alleen het vinden van het vereischte aantal officieren leverde een bezwaar op, en vele ambtenaren van de burgerlijke administratie alsmede van het regtswezen werden daartoe gebezigd, welke laatsten te eerder in hunne betrekking gemist kunnen worden, nadat de bur gerlijke regtsgediugen, ten aanzien van personen die aan den oorlog deel ne men geschorst zijn. Hevige stormen hebben grootc verwoestingen in de Caspische zee ver oorzaakt, niet alleen door het vernielen van schepen, maar ook door ver woestingen aan te riglcn op de eilanden en steden aan de kust. Een gedeelte van het eiland Aschurode was geheel overstroomd; Aslralod had veel geleden; de Truchmenen, bewoners der kust, hadden hunne vaartuigen verloren en vele van hen waren in de golven omgekomen. 36 schepen waren verongelukt aan de oostelijke kust en 12 waren legen diezelfde kust aangeworpen en bijna, geheel verbrijzeld. TURKTE. De Porie beeft dezer dagen besloten tot de uitgifte van de tweede reeks der geldlecning, die zij ten vorige jare in Engeland en Frankrijk heeft aan gegaan. Destijds reeds zijn door de Turksche onderhandelaars bedingen ge maakt met het doel om voor de Turksche schatkist het bekomen van nieuwe voorschotten gemakkelijk te maken. Mehemet Ali is den 15den des nachts ingescheept en naar het oord zij ner ballingschap gezondenniettegenstaande de smeekingen van zijne gema lin, zuster van den Sultan. 6000 man van de Turksche garde verlaten Konstanlinopel om zich te Balaklava bij bet leger van Omer-Pacha tc voegen. Te Alexandrie worden uit Oost-Indie nog 5 regimenten verwacht. De Generaal Bizot is den 16Jcn April aan zijne wonden overleden, en met groote plegtigheid ter aarde besteld. Een Sardinisch fregat heeft het eerste detachement van het Sardinisch hulpkorps tc Konstanlinopel aangebragt; 20,000 man Franschen bevinden zich in hel kamp van Masluk, hetwelk tol eene sterkte van 80,000 man zal worden gebragt. De Russen, na Reny te bebben ontruimd, hebben bunne i legermagt iri Bessarabie tc Bodena, Chaezim en Ismaël geplaatst. Uit de Krim wordt van den 21sten April gemeld, dat de Franschen in den nacht van den Igden, ge derde en vierde parallel met elkander hebben verbondenzij bevonden zich op dertig ellen van het Maslhastion. Oiner Pacha, Lord Raglan en de Generaal Morris hebben den Md6" mei 12,000 man eene groote verkenning ge daan naar de zijde van Baidar. De Russen hebben het gevecht ontweken en hunne stellingen op de hoogte van Balaklava ontruimd. Dienzelfden dag hadden de Engelschen zich meester gemaakt van twee hinderlagen onder het vuur van den Malakofftorende Kolonel Egerton was daarbij gesneuveld. De Franschen hadden de batterijen, voor de Kalefaatbaai opgeworpen, ingeno men, nadat zij door den vijand waren ontruimd. De batterijen van het Maslhastion en den MalakoiFtoren waren tot zwijgen gebragt. De Monlcbello had 200 bommen in de stad geworpen. Den 21sten had Iskender Bey met de Turksche ruiterij eene verkenning gedaan. De Russen hadden ook toen weder het gevecht ontweken. Bij oortduring voelt men schokken van aardbeving te Broussa. Ook bijna eiken dag te Konstantinopel. Al de Europeanen, die tc Broussa geves tigd zijnkomen in de hoofdstad de wijk nemen. O O 8 T-l K K. BATAVIA, 12 Maart. Den 19|len Fehr. werd alhier de verjaring van den geboortedag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning plegtig gevierd. Daags te voren waren alle toe bereidselen gemaakt om in den morgen van den 19dcn, bet gederikteeken in te huldigen, opgeiigt ter nagedachtenis van den Generaal-Majoor Michiels en i van zoo vele andere bravendie sedert de vestiging van bet Nedcrlandsch Koningrijk in 1816 voor en in Nederlandsch Indie zijn gesneuveld. De aan houdende stortregens waren oorzaak dat aan dit voornemen geen gevolg kon worden gegeven. Dezelfde oorzaak maakte ook het houden ecner parade on mogelijk. Met gedenkleeken is echter op dien dag ziglbaar gesteld en de omheining, die het voor het oog verborg, weggenomen, zoodat geene nadere pleglighcid dienaangaande meer plaats zal grijpen. Tijdens de laalste krijgstogt tegen de in opstand gekomene Chinezen in de AVester-Afleelirig van Borneo, zijn door de aldaar te werk gestelde ver oordeelden tot dwangarbeid, belangrijke diensten bewezen, door het vervoeren van geschut en krijgsvoorraad, waartoe zij bij gebrek aan koelies, gebezigd zijn, terwijl hun gedrag bij dien zwaren, afmatlenden arbeid, voorbeeldig is geweest. Tot belooning hiervoor is aan 53 hunner, bij gelegenheid der ver jaring van den geboortedag van Z. M. den Koning, gehcele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend. In de laatste helft der maand Januarij is de cholera in de residentie Djocjocarta uitgebroken en wel op het land Galoor van den pangeran Pakoea- lam en daarna in de districten Sleeman, Sentaio, Brossot en op de hoofd plaats. Op genoemd land zijn van eene bevolking van 27,056 zielen, 314 lijders overleden. De Rijksbestuurder had berigt dat de ziekte afnam. Van het garnizoen waren 5 militairen aangetast, waarvan 2 overleden. 's Lands stoomschip Borneoonder het bevel van den Lnilenant ter zee der lste klasse Uhlenbeck, op den 15iIcn Februarij van Samarang herwaarts gestoomd, heeft op de hoogte van Indramayoe op eene klip gestooten, waar door het zulk een zwaar lek bekwam, dat het zich op dat oogenhlik in een zeer hagchelijkcn toestand bevond. Het stoomschip EtnaLuitenant ter zee lste klasse Mathijsen, zich in de nabijheid bevindende, heeft dien bodem op sleeptouw genomen cn naar Onrust gesleept oin de noodige herstellingen te ondergaan. In de Javasche Cour. wordt berigtdat het water uit den artesischen put op het eiland Onrust, wel geschikt is tot wasschen, baden, enz., en zelfs geneeskundige kracht bezit, zoo als door een scheikundig onderzoek ge bleken is, doch zich slechts in geval van nood eenigen tijd als drinkwater zou laten gebruikenwaardoor in die behoefte nog door aanvoer van Batavia zal moeten worden voorzien. Door het metselen van vergaderbakken om den put zal alsnu de verkregene uitslag bevestigd en hierdoor de gelegenheid ge boren worden om het water, vóór dat het gebruikt wordt, eenigen tijd aan de buitenlucht bloot te stellen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de requeslen van Franciscus Matthecs Taverne, Varkenslag/er tot het doen plaatsen van een rookhokfournuisketel en bloedkol/c, in het huis staande in de Groenesteeg, Wijk VII. N°. 662; en Van RicïIARD van Geer, Koopman in Brandstof en, tot het doen inrig- ten van een woonhuis in de Heerensteeg, Wijk IV. N°. 764, tot Pakhuis ten einde aldaar zijne brandstoffen te bergen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Doen te wetendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Panden, ten opzigte der lnformatiën de Com- modo et Incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden geva ceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 7den Mei aan staande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden ver- pligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd in te bren gen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden, zich tegen de inwilliging van die verzoeken niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 3 Mei 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3