AMSTERDAM, 2 Mei. De Koninklijke Akademie van Wetenschappen heeft Zaturdag jl. eene ver- eenigde vergadering der beide afdeclingen gehouden. Er is ingekomen een brief van den Heer Mr. G. Groen van Prinsterer, waarbij deze verklaart zijne benoeming tot lid der afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen niet aan te nemen. Uit het Nieuwe Diep wordt gemeld dat 's lands korvet met stoomvermo- gen, Medusaheden naar de reede vertrekken en als zeil- en stoomschip zal beproefd worden. Ook wordt aan het oorlog-stoomschip Amsterdam met kracht gearbeid, om met den 10dcn dezer in gereedheid te zijn tot vertrek naar Oost-Indie. Ook wordt aldaar eene commissie verwachtom te gelijk met Z. Exc. den Minister van Marine over de herstelling van het marinedok te raadplegen. Met de helft der maand Mei zullen de werkzaamheden aan de nieuwe koopvaardijschutsluis hervat worden, welke sluis in gereedheid zijn zalnadat gedurende dezen zomer 400 dekzarken op het metselwerk gelegd zullen zijn. BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. BELGIS. BRUSSEL, 30 April. De Hertog en de Hertogin van Brabant hebben afgezien van het bezoe ken der Turksche hoofdstad. Het wets-ontwerp, strekkende tot het aanvragen van eene som van 9,400,000 fr. voor het voltooijcn der vestingwerken van Antwerpen, wordt toegelicht door eene memoriewaarin o. a. het volgende voorkomt Het doel dezer voordragt is: de werken van het verschanste kamp op een aan derzelver gewigtige bestemming beanlwoordenden voet te brengen; aan de middelen ter verdediging der Schelde nieuwe batterijen toe te voegen het fort Philips weder op te trekken, eri de forten van Lillo en S'. Maria meer bruikbaar te makendeze nieuwe of verbeterde werken te wapenente zorgen voor eene genoegzame reserve; in de forteres werkplaatsen daar te stellen voor het onderhoud der wapens en voor het vervaardigen van krijgs voorraad kortom, te voorzien in al de behoeften, die bij omstandighe den van geheel buitengewonen aard te voorzien zijn. Daartoe strekt de voor dragt; en wij mogen hopen, dat deze nieuwe opoffering, van het land voor zijne eigene veiligheid gevraagd, ons in staat zal stellen tot het voltooijen van het werk, waartoe het plan door eene edele en warme vaderlandsliefde bij onze ambtsvoorgangers is opgewekt." De Gemeenteraad alhier heeft een crediet van 100,000 fr. toegestaan voor den weder opbouw van den schouwburg. De Moniteur behelst eene waarschuwing aan het publiek, dat het be paald verboden is met den spoorweg naar Frankrijk, pakjes of papieren te verzenden, 1 Ned. "8 en minder wegende, daar de administratie der Fran- sche posterijen zich uitsluitend de verzending voorbehoudt van die pakjes of papieren, die met een gecvenredigd port bezwaard zullen worden even als de gewone correspondenticn. ENGELAND. LONDEN, 1 Mei. Sir Ch. Wood las in het Huis der Gemeenten heden eene depêche van Lord Raglan voor, gedagteekend Zondag, waaruit, in strijd met hetgeen door de Daily Keurs was gemeld, blijkt, dat het bombardement niet geschorst en het beleg niet opgeheven is, maar dat alleen het vuur der Franschen tijdelijk is geschorst. Ook deed hij mededeeling van een depêche van Maandag, meldende, dat het Russische leger tusschen de Belbeck en Walkenzië met twee divisiën versterkt is. De meerderheid van het Huis heeft het beginsel aangenomen omwanneer de vrede mogt tot stand komenjaarlijks een millioen der leening af te iossen. Binnen 2 of 3 weken zal het standbeeld van Sir Robert Peelaan het einde van Cheapside bij St. Pauls, opgerigt worden. Ten aanzien van bet ongeluk, aan het Russische oorlogsfrcgat Diana bij de aardbeving in Japan op 23 Dec. overkomen, verneemt men, dat dit vaartuig, ofschoon door het wegloopen van het water in de baai van Simoda zwaar beschadigd zijnde, naar eene andere haven was vertrokken om hersteld te worden, doch in een storm derwijze werd beschadigd, dat het weldra zonk; de bemanning is op een na gered. Ten gevolge van deze aardbeving is de stad Ohosaca, eene der grootste des rijks, geheel verwoest; ook Jeddo heeft zwaar geleden doch meer nog door eenen daarop gevolgden brand. Uit berigten uit Canton 13 Maart (Hongkong 15) verneemt men, dat er in de vooruitziglen van den opstand eene groote verandering heeft plaats gevonden. Verbitterd over de daden van knevelarij, door de opstandelingen gepleegd, hebben de kooplieden en landbouvvers, ten getale van 20,000, zich vercenigd en in vereeniging met de jonken en soldaten der Keizerlijken de versterkte plaats van de opstandelingen aangetast. Den 7dcn en 8stcn zak ten zij met dat doel de rivier af; alles voor hen uitdrijvende, namen zij ongeveer 100 booten en jonken, staken het dorp in brand en dreven het overblijvende der opstandelingen naar de buitenwaterenwaarna zij den 9den naar Canton terugkeerden. Zonder de tegenwoordigheid der vreemdelingen en de weigering van Sir John Bowring, om de blokkade der haven te erken nen, zouden de Keizerlijken dit voordeel niet behaald hebben, daar ingeval van blokkade de stad zeker genomen zoude zijn. Sir John Bowring was nog niet naar Siam vertrokken. Admiraal Stirling bevond zich met eenige schepen te Hongkong. Berigten uit Californie, loopende tot 22 Maart, luiden gnnstig. Enkele handelshuizen hadden hunne betalingen hervat, of zouden dit eerstdaags doen. De vooruitziglen op den oogst en op den uitslag der gouddelving waren ver beterd door den overvloedigen regen gedurende de laatste dagen. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Mei. Men verneemt, dat thans, na het plegen van den aanslag tegen 's Keizers leven, deze ten eenenmale van zijne reis naar de Krim heeft afgezien, en dat de goederen tot de Keizerlijke bagaadje behooreitdedie te Marseille den 28stcn aan boord waren gebragtom naar het Oosten te worden overgevoerd op hoog bevel weder zijn ontscheept. Pianori, zoo heet de moordenaar, en niet Liverani, heeft verklaard, dat hij en nog een ander Italiaan den Keizer reeds te Londen van het leven hebben willen berooven, dat zij hem daar echter niet hebben kunnen naderen en bovendien de woede van het Engelsche volk vreesden. Zij meenden alhier beter gelegenheid tot de vlugt te zullen vinden. Zoo wordt heden ten min ste verhaald. Hij werkte sedert een jaar bij een schoenmaker in Frankrijk deed echter van tijd tot lijd reizen naar Londen en was ook nu eerst weder van daar teruggekomen. Men voegt er bij, dat hij den naam van den ande ren Italiaan genoemd heeft. Verscheidene personen zijn Zondag in den vroegen morgen in hechtenis genomen; de meeste derzelven zijn uitgewekenen, die weder alhier zijn geko men. Nog een Italiaan bevindt zich onder hen. Den 5den dezer wordt de regerende Hertog van Saksen-Koburg en den oosten Don Pedro V, Koning van Portugal alhier verwacht. Hij zal waar schijnlijk aan de Tuilerien afstappen en vergezeld zijn van den Hertog van Terceira en andere personen van zijn gevolg. De voormalige Koningin Maria Amelia is voornemens Engeland voor goed te verlaten en hare woonplaats voortaan te Valencia of te Setilla te vestigen. Men ziet eene nieuwe uitgifte van schatkislbons te gemcet en wel voor niet minder dan 250 mill. In de maand September zal eene nieuwe leening tot stand komen van 500 mill. frs. Het laatste Keizerlijke besluit, betreffende de verandering van den vorm der gouden muntstukken van 5 en 10 francs, heeft aanleiding gegeven tot moeijeiijkheden in sommige zuidelijke hoofdsteden en meer in 't hijzonder te Lyon. Een groot aantal landlieden namelijk, die klaarblijkelijk den inhoud van het besluit niet hadden begrepen, hebben groote hoeveelheden gouden munt ter inwisseling aangeboden en bepaaldelijk geweigerd dergelijke munt in betaling aan te nemen. Bij de betrekkelijke schaarschte aan zilvergeld, heeft zulks tot veel ongelegenheid aanleiding gegeven. Als eene zaak, die niet onbelangrijk is, wordt gemeld, dat niettegen staande men in oorlog met Rusland is, de fabrieken te Lyon dezer dagen door Russische commissarissen zijn bezocht, welke aldaar onderscheidene sloffen hebben aangekocht,die ten tlove in Petersburg zullen moeten worden gebruikt, nadat de rouw, wegens het overlijden van Keizer Nicolaas, zal zijn afgeloopen. Er zijn ruim 1 millioen ossen, schapen en varkens gekocht ten ge- brnike alhier tijdens de tentoonstelling. De berigten omtrent den landbouw en de te velde staande gewassen welke uit onderscheiden departementen zijn ontvangen, luiden gunstig. Te Chapelle d'Huin, dep. Doubs, zijn den 24stca dezer 18 woningen door brand vernield; te Suilly le Sec, dep. Somme, zijn dezer dagen ook 23 huizen in de asch gelegd. Het aantal branden in de departementen neemt zeer toe, men schrijft die meestal toe aan kwaadwilligheid. Men verzekert, dat de Heer de Lamartine, na de laatste hand gelegd te hebben aan het 4de deel zijner geschiedenis van Turkyeeen jaar rust zal nemen en zich met het nagaan zijner goederen in Bourgogne bezig hou den, dit eischt zijne gezondheid, die niet verbeterd is. Sedert 4 jaren, wijdde die beroemde dichter nagenoeg 14 uren daags aan letterkundigen arbeid. 107 Russische krijgsgevangenen zijn te Toulon ingescheept om naar Afrika te worden overgebragt. SPANJE. MADRID, 29 April. Het Kabinet heeft aan Lord Clarendon toegezonden al de stukken, die be trekking hebben tot het geschilgerezen tusschen Lord Howdcnden lïrit- schen Gezant bij het Hof alhier en de Regering, ter zake van de Protestanten te Seville. Het Engelsche Bewind heeft daarop nog niet geantwoord. Hoewel de Minister van Financien niet erkent, een protest van bet Roorasche Hof tegen den verkoop der kerkelijke goederen ontvangen te heb ben, verzekeren de Espana en andere voorname dagbladen van Madrid, dat er sedert eenige weken een protest van den Paus aangekomen maar op zettelijk geheim is gehouden. In de zitting der Cortes van gisteren is ook gehandeld over een ver zoekschrift van houders van achterstallige coupons der Spaansche staatsschuld, die herstelling van het hun aangedane onregt vroegen. Zonder de zaak zelve in beginsel te beslissen, heeft de vergadering met bijna algemeene stemmen (168 tegen 5) goedgevonden, om bijredenen hel verzoekschrift ter zijde te leggen. Eenige dagbladen alhier beginnen de aandacht te vestigen op de toetre ding der Pvegering van Koningin Isabella tot het Engelsch-Fransche verbond. De Espana, de voordeelen opsommende, welke Piemont daaraan heeft te dan ken, zegt: Ook wij zouden, indien wij 15- a 20,000 man vrijwilligers naar het leger in het Oosten zonden, ver?.ekerd kunnen zijn van de beide verbon den Mogendheden te verkrijgen: 1°. de waarborg der integriteit onzer koloniën, inzonderheid Cuba; 2°. de verzekering van de zijde van Engeland eener leening van 10 a 15 millioen duro's (ƒ25 a 37j mill. Ned.), eu 3°. de zekerheid, dat Frankrijk het Hof van Rome zou noodzakenden verkoop der kerkelijke goederen goed te keuren.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2