LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 4 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIJ deze Courant behoort Bijblad Hf0. 12. BIMËTCLAINDSCHË_BE1UGTEM. LEYDEN, 3 Mei. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bekend gemaaktdat in den loop der volgende maand Junij, op nader te bepalen dagen en uren, aan de Kon. Akademie te Delft, het examen zal plaats hebben voor diegenen, die tot den met 1 September aan te vangen cursus wenschen te worden toegelaten. Men moet zich daartoe schriftelijk aanmelden bij den Directeur dier Akademie voor den laatsten dezer maand. Men zie verder de Staatscourant van 3 Mei. Men verneemt dat op 10 Mei ek. eene buitengewone zitting der Prov. Staten van Groningen zal worden gehouden, ter benoeming van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalin plaats van wijlen den IIr. J. de Siller. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ95,223,780.00. Saldo's van Rekeningen-Courant /13,070,700.81. Munt en Muntmateriaal ƒ102,811,781.83. Zondagavond ten 9^ ure is er, in het vlak over Dordrecht op den an deren oever der rivier, gelegene Papendrecht, een hevige brand uitgebarsten. Begunstigd door de rietenbedekking der meeste gebouwenstonden in zeer korten tijd 8 huizen en onderscheidene schuren in lichtelaaije vlam. Een uur later geraakte ook de kerktoren in brand, met het ongelukkig gevolg, dat het vuur ten 12j ure des nachts ook de kerk aangreep, die mede eene prooi der vlammen werd, zoodat er niets dan de muren van overbleven. De dorpsspuiten waren bij het uitbreken der vlammen spoedig in werking, doch konden weinig of niets doen. De dorpsschool, die men met de spuiten steeds nat hield, heeft weinig geleden. Het vee en de inboedels zijn voor bel grootste gedeelte gered. Van sommige verbrandde gehouwen en daaronder de kerk en toren, is alles, en van andere een gedeelte of niets tegen brand schade verzekerd; de oorzaak van den brand is onbekend. Maandag II. werd te Hoorn de voorjaars groote veemarkt gehouden, die ruim van schoon vee voorzien was, in getal niet minder dan de najaars groote markt. De prijzen waren echter niet zoo hoog als wel gemeend was en de handel was zeer traag. Het melkvee werd voor zeer verminderde prij zen verkocht. Vreemde opkoopers waren er niet veel; dit en het dure hooi bij de konde weersgesteldheidwaarbij het vee niet in de weide kan gejaagd wordenkan en moet als oorzaak van den tragen handel en die verminderde prijzen aangemerkt worden. Uit Vcenendaal verneemt men, dat de inwoners, die voor den water vloed hebben moeten vlugten, op zeer weinige na, hunne woningen, of schoon bijna onbewoonbaar, zoo als zij zijn, weder hebben betrokken en de openingen met zakken en stukken plank zoo veel mogelijk ter beschutting voor regen en koude hebben toegemaaktmeer dan 80 woningen zijn in dusdanigen toestand en kunnen onmogelijk, bij gebrek aan genoegzaam werkvolk, dezen zomer allen worden herbouwd en hersteld. Wat bel water op de landerijen betreft, dat valt goed weg, echter zal de bebouwing dit jaar weinig of niets te beduiden hebben, hetwelk natuurlijk aan die gemeente bekommering baart. Wederom zullen nog in deze week een vijftigtal landverhuizers uit Zuid-Beveland naar Noord-Amerika vertrekken zeer talrijke huisgezinnen en vele bemiddelden bevinden zich onder hen. Men meldt van het Hexelonder de gemeente Wierdenprovincie Overijsseldat de landlieden daar ontzettend geplaagd worden door de schrik barende menigte kraaijendie alles vernielen. In de verloopene week was bij een landbouwer een schaap des nachts buiten gebleven en vast geraakt; men vond het des morgens door de vraatzuchtige kraaijen zoo deerlijk verminkt dat men het heeft moeten afmaken en een groot gedeelte wegwerpen. Van Roosendaal wordt gemeldDe aangekondigde opening van den Ant- werper-Rotterdamschen spoorweg, heeft plaats gehad, en nadat vooraf door den hoofd-inspecteur van den waterstaat, den Heer van der Kun, de afge werkte gedeelten tusschen Zevenbergen en Moerdijk, benevens tusschen Etten en Breda, ter exploitering waren goedgekeurd, zijn de treinen eergisteren be gonnen tot aan de genoemde eindpunten te loopen. Den 27st™ Febr. is, in den Noord-Amerikaanschen Staat Delawara, de rreds bij de Kamer der Afgevaardigden aangenomen concept verbodswet tegen geestrijke dranken goedgekeurd, om met 1 Junij in werking te treden. Delawara is nu de negende der Noord-Amerikaanschc Staten, waar eene ver bodswet is vastgesteld. (de Volksvr.) 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Z. M. heeft tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd Mr. J. M. van Maanen, Vice-President van het prov. Geregtshof in Noordhol land Mr. J. II. Telders, Auditeur-Militair bij het prov. kommandement van Noordbrabant; Mr. L. W. C. Keuchenius, Secretaris-generaal bij het Depart, van Koloniën; en J. Fuesslin, Iloofd-Directeur der cellulaire gevangenis te Briichsal in Baden. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Vleuten c. a., den Heer C. G. van Huls, thans te Scherpenzeelte Scher- penzcel, den Heer M. J. J. van Buuren, thans te Heerewaarden, en aldaar den Heer F. F. C. Steinmelz, te Kampen. Z. M. beeft benoemd bij den provincialen staf, tot Luitenant-Kolonel de Majoors J. F. van Mansvelt en F. J. D. A. Kuil van Trojen, Adjudant, den eersten in het provinciaal kommandement van Utrecht en laatstgemelden in dat van Zuidholland. Bij het Dep. van Binnenlar.dsche Zaken is, ten behoeve der noodlijden den door den watersnood, ontvangen een door Zr. Ms. Consul te Genève over gemaakte wissel, groot 1265.95, zijnde het beloop der bijeengebragle giften in Zwitserland. Z. Exc. de Heer Belmont, Minister-Resident van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederl.*Ilof, is gisteren van hier naar Parijs ver trokken, waar hij ongeveer 2 maanden zal doorbrengen, om zich daarna naar Engeland en Duitschland te begeven In de zitting van den Hoogcn Raad, kamer van strafzaken, van heden, is door het Openb. Ministerie, bij monde van den Adv.-Gen. Deketh, concln- sie genomen in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers, die zich in cas satie hebben voorzien tegen twee arresten van het Prov. Geregtshof in Noord- llolland. De Adv.-Gen. heeft geconcludeerd tot niet ontvankelijk-verklaring in de voorziening tegen bet arrest van 13 Junij 1854, en lot verwerping der voorziening tegen het arrest van 5 Februarij 1855. De Raad zal 22 Mei ek. uitspraak doen. De staats-commissie ter zake van de afschaffing der slavernij in onze Overzeesche Bezittingen, heeft in de afgeloopen week hare zittingen hervat en zal die onafgebroken voortzettentot dat zij met haren arbeid gereed is. Naar men verneemt is het adres aan de Tweede Kamer, waarbij de adressanten van hunne adhaesie doen blijken aan hetgeen vooral in den laat sten tijd door die vergadering ten opzigte van de afschaffing der slavernij in de Nederl. AV. I. volkplantingen is verrigl, dezer dagen, van niet minder dan 385 handteekeningen voorzien, opgezonden. Bij eene zeer uitgebreide memorie heeft de Minister van Financien de bedenkingen beantwoord, welke in de afdeelingen der Tweede Kamer zijn ter sprake gebragt, nopens de voorgedragene bepalingen op de wet ter vaststelling van het briefport en ter regeling van de brievenposterij. Daarbij is een ge wijzigd ontwerp van de bedoelde voordragt gevoegd. Bij dit gewijzigd ontwerp wordt het port, voor een brief van 15 wigtjes, of daar beneden, gesteld op 5 cents voor den afstand van 30 Ned. mijlen, en op 10 cents voor den afstand van 30 Ned. mijlen; voor de brieven van 15 lot en met 50 wigtjes, tweemalen; van 50 tot 100 driemalen, enz. De Regering acht eene andere regeling, ten aanzien van den vrijdom van bet port van nieuwspapieren, als emolument van postdirecteuren en beambten, .als wenschelijk en zelfs noodzakelijk, maar in verband met eene vergoeding voor hetgeen de belanghebbenden daarvoor zouden moeten ontberen. Bij eene afschaffing van dien vrijdom is zij alzoo voornemens orn op de aanstaande Staatshegrooting een bedrag van ƒ50,000 te brengen, ten einde in deze ver goeding te voorzien. Zij meent zich in dat opzigt niet te moeten laten terug houden door de vrees van aanmerking op de verhooging van het eind cijfer, vermits de schatkist, hij dergelijken maatregel, wclligt eer zal winnen dan verl iezen. Ten aanzien der adressen en facturen heeft de Regering eenigc nieuwe be palingen voorgedragen, ten einde te verhinderen, dat een ieder, die dit slechts zoude willen, zich in staat zoude bevinden om de wet krachteloos te maken. Uit de memorie blijktdat er voor 1 September 1850 in Nederland waren 91 postkantoren, 253 hulpkantoren, geene bestelhuizen en 351 postdiensten; dat er thans zijn 120 postkantoren, 457 hnlpkanloren519 bestelhuizen en 881 postdiensten.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1