SPAXJE. MADRID, 27 April. De Cortes waren gisteren nog immer bezig met hare beraadslagingen be treffende het wets ontwerp tot verkoop der geestelijke goederennadat de Regering zich ten krachtigste had verklaard legen het verdagen der beraad slagingen. In eene vorige zitting is met goedvinden der Regering een amen dement op art. 4 aangenomen, volgens hetwelk 5 pCt. korting van den ver koopsprijs aan de koopers zal verleend worden terwijl deze laatsten het geheele bedrag der gekochte goederen in 5 jaren zullen moeten betalen. Blijkens berigt uit Madrid van lieden is het ontwerp van wet tot het verkoopen der nationale eigendommen door de Cortes aangenomen. Van de zijde der oppositie was een overgroot aantal amendementen ingediend maar de meerderheid heeft spoediger, dan verwacht werd, een eind gemaakt aan de tegenkanting tegen den maatregel, die door het tegenwoordige Ministerie onmisbaar voor de opbeuring van 's lands finantien geacht wordt, en welke vooral aan de driftige voorstanders der revolutie welgevallig is. S A R S «J E. Den 23steo hebben in den Senaat de (111. Musio en Mamcli, de laatste voormalig Minister van Openbaar Onderwijs, de kloosterwet verdedigd, de Graaf de Caslagnelto en de Aartsbisschop van Chambéry haar aangevallen. Musio beweerde, dat de wet is gegrond op de onmiskenbaarste beginselen van bet openbaar geestelijk regt, np de geschiedenis en op de overleveringen der Sardinische wetgeving. Mameli toonde aan dat het wetsontwerp behoort lot de bevoegdheid van de wetgevende magt. Castagnctto daarentegen zeide, dat bet ontwerp is in strijd met den geest en de letter van bet charter, en de Aartsbisschop van Chambéry, Mg1-. Billet, noemde haar een revolutionnai- ren maatregel. Het Ministerie heeft zijn ontslag ingediend (hetwelk door den Koning is aangenomen), tengevolge van het aannemen van een voorstel door den Senaat gisteren gedaan, strekkende tot verdaging der beraadslaging van bet wets ontwerp op de kloosters, en wel door aan de geestelijkheid jaarlijks eene som van 900,000 fr. tc betalen, die niet op de begrooling zouden worden gehragt. De aanneming van dit voorstel staat nagenoeg gelijk met eene verwerping vat: bet regeringsvoorstel. De Generaal Durando, Minister van Oorlog onder dat Ka binet, is door den Koning belast met de zamenstelling van een nieuw Ministerie. De inscheping der Sardinische expeditie is niet vertraagd door het ver ongelukken van het eerste schip, hetwelk met Sardinische troepen naar de Krim vertrokken was. Den 27sten waren reeds 4 andere schepen met die bestemming in zee gegaan; en den 28sten zou de Opperbevelhebber der expe ditie, de Generaal de la Marmora, de reis aannemen. OOSTESRI.IH. WEENF.N, 28 April. Het is eene in de tegenwoordige omstandigheden zeer belangrijke bij zonderheid, dat de Russische Gezant alhier den 24slcn zijn hötel weder voor een half jaar heeft ingehuurd; waaruit men wilde afleiden dat er vooreerst nog voor geene vredebreuk lussehen Oostenrijk en Rusland te vrcezen is. Naar inen verneemt heeft de Regering besloten tot eene nieuwe lig- ting van 80,000 man, en zullen eerstdaags van harentwege de voorstellen tot mobilisatie der honds-contingenten te Frankfort worden herhaald. Brieven van den Bcneden-Donau verzekeren, dat de vaart op die rivier op nieuw belemmerd wordt door de Russen, die, in de omstreken van Ismaïl, gevuurd zouden hebben op verscheidene handelsschepen onder Oostenrijksche vlag. Meer dan 50 schepen blijven geladen te Galatz liggen en durven niet vooruitkomen. Het is zeer wel mogelijk dal de Russen op deze wijze de proviandering van het verhonden leger in de Krim willen beletten waartoe mondbehoeften in de Vorstendommen worden opgekocht. liet Weener Fremdenblatt meldt, dat de Russische vloot zich den 12lJen uit het binnenste der haven van Sebastopol bij het fort Nicolaas in slagorde geschaard heeft. Zij telde 2 linieschepen, 4 fregatten, 2 stoom- booten en 8 kleine oorlogschepen. Het belegcringsdagboek bevatte van 9 tot 20 April 2380 dooden en gekwetsten. De te Triest met de overland-mail ontvangen berigten uil China hou den in, dat Shanghae door de opstandelingen is ontruimd, rn dat deze zich naar de rivier van Canton hebben teruggetrokken; voorts dat een aardbeving Japan zwaar geteisterd heeft, bij welke gelegenheid het Russische fregat Diana veel schade moet hebben geledeneindelijk dat bet handelsverdrag tusschen de Regering van Japan en die der Vcrcenigde Staten van Noord- Amerika geteekend is. RIT Ij AIM 19. Bij Keizerlijke Ukase is het gouvernement Petersburg in oorlogstoestand verklaard. Koerland en Lijfland zijn geplaatst onder de bevelen van Gene raal Siewers, Opperbevelhebber van het leger aan de Oostzee, en Eslhland onder die van Generaal Crabhe. Brieven uit Riga van den lfldv» melden, dat de rivier toen geheel vrij van ijs was; de geheele baai was daarentegen nog zoo vol ijs, dat de schepen tc Bolderaa liggende, belet werden naar zee te gaan, hoewel de Engelsche Admiraliteit hun vergund heeft onverlet te vertrekken. TH RK¥E. De verwijdering van Mehemet-Ali is, volgens een schrijven aan de Times eene gebeurtenis van gewigt, wegens strekking en vorm beide. Mehemet-Ali was het hoofd der oud-Turksche partij, even afkeerig van Franschen als van Russischen invloed, en daarom een hardnekkig tegenstander van den Groot- Visier Rescind. De verbanning van dien man zonder vorm van proces wordt een kleine coup d'etat genoemd. De Turken loonen in den dagelijkschen samgang met de Europeanen meer en meer stroefheid, terwijl Pera eene Fransche stad wordt: die stad heet thans veelal het Fransclie heartieren niet langer, als vroeger, het Franken-hcartier. Het aankomende geslacht leert er de Fransche faal, zoodat over 20 jaren het gilde der Dragomans of tolken, uitgestorven zijn zal. De policie bestaal uit Fransche gendarmes; Fransche soldaten wandelen door de moskee van S*. Sophia zonder het gewone offergeld te betalen, en slenteren door de zalen van hel nieuwe paleis des Sultans met beslijkte laarzen, terwijl ren Mohammedaan hen onderdanig volgt met een vochtigen doek om de sporen- van de voetstappen der Wester lingen van den gepolijsten vloer te wisschen. Den 24stcn duurde hel bombardement van Sebastopol voort, maar zwak en zonder cenig gevolg. De artillerie van de vloot is bij voortduring lot werkeloosheid veroordeeld, behalve twee fregatten. De bondgenoolcn hebben eene mijn doen springen, zonder daardoor den Russen schade te veroorzaken. Te Varna is den 27slcn uit Konstantinopel berigt, dat Lord Stratford de Redcliffe den 25stcn van daar naar de Krim vertrokken was. j11 u. mi f mn i'hkagtaamsawnjq o&j «rnpss ca.:' .ill a ii-jmjawaptsawa STARS BKKK.ÏE.V, VERGADERING van den Gemeenteraad van Levden, Donderdag den 3Jl-'n Mei 1855, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Adres van het bestuur der bewaarschool in de Groenesteeg tot het ingebruik geven van gemeentegrond. 2°. Rekening van het Minnen- of Arme-, Oude-, Mannen en Vrouwenhuis 1854. 3°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1855. 4°. Voorwaarden omtrent houtverkooping. 5°. Voorwaarden omtrent de verpachting van grasgewas. 6°. Voorwaarden van onderhandsche verhuring van het huis builen de Willepoorl. Beschrijving van het Patentregt en der Personele Belasting voor het Dienstjaar 1855 en 1856. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN do n te weten naar aanleiding van een ontvangen besluit van den Staatsraad Comm. des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 25sten April jl. A N°. 2914 (3J|: Al'd..) Provinciaalblad N°. 57, houdende eenige bepaligen ten aanzien der beschrij ving van het Patentregt over het Dienstjaar 1855 en 1856 (dat is, van den l-sten Mei 1855, tot den 30stcn April 1856,) alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van dezelfde dagteekening A. N°. 3689 (3^ Afd.,) Provinciaal- blad N°. 56, betrekkelijk de beschrijving der Personeele Belasting voor het Dienstjaar 1855 en 1856: Dat op heden een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der Patentpligtigentabel 14, N°. 3740, zijnde de Slijters, Tappers, Kroeg en Kolft j huishouders, waarvoor de declaratoiren aan de huizen zullen worden rondgebragt, en na verloop van drie dagen, van wege den Ontvanger der Di recte Belastingen, tegen reen worden afgehaald, en worden gemelde Patent pligtigen herinnerd aan de bepaling van art. 2 der wet van den 24stei1 April 1843 Staatsblad N°. 16), dat zij hun beroep niet mogen nitoelenen dan na dat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1855 en 1856 hebhen voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar, ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, alvorens de acten van Patent aan hen zullen kunnen worden afgegeven. Dat zoodra mogelijk hunne aan slagbiljetten zullen worden bezorgd, de Patenten in gereedheid gebragt, en de tijd bekend gemaakt, waarop dezelve zullen kunnen worden afgehaald. Dat, met uitzondering der bedrijven, bedoeld bij de tabel N". 16 der Wet, van den 22stc™April 1852, (Stbl. N°. 61houdende wijzigingen en uitbreidingen van de Ordonnantie op het regt van Patentvan den 21 Mei 1819 (Stbl. N°. 34), de lijd der uitgifte, van de door de patentpligtigen in te vullen verklaringen van aangifte, voor den jarc 1855 wordt vastgesteld op den 8 Mei van dat jaar, en dat de wederinzameling dcrzclvc, tegen regudoor den Ontvanger of zijn gemagligde geteekendop den achtsten dag na de uitgifte zal geschieden. Dat de Registers der patentpligtigen, op of met den 31 Mei daaraanvol gende gesloten worden, en er na dien tijd volstrekt geene verklaringen meer zullen worden aangenomen. Wordende ieder patentpligtige bij deze herinnerd aan art. 18 der Wet op het regt van Patent, van den 21 Mei 1819, inhoudende: »dat zij, die hij het aanbieden of bezorgen der verklaringen van aangifte, of ook hij het terugha len derzelve, mogten zijn voorbijgegaan, zich niet mogen beroepen op een of ander begaan verzuim, maar integendeel gehouden zijn om zorg te dragen, dat de bij de Wet gevorderde aangiftenverklaringen en aanvragen, welke ter invulling aan bet kantoor van den Ontvanger der directe belastingen." (op de Mare binnen deze Gemeente) «verkrijgbaar zijn, door lien in persoon of door hunnen gemagtigden, behoorlijk ingevuld, op den daarbij bepaalden lijd, ter zeiver plaatse moeten worden ingediend." Alsmede aan art. 37 der voorschrevene Wet, houdende: «de aan hel regt van Patent onderhevige personen, welke, na den afloop van den lijd, tot het doen der aangifte bepaald, bevonden zullen worden zich niet, of door valsche, onnaanwkeurige of onvolledige opgave, niet behoorlijk van hunne verpligtjn- gen ten aanzien dier aangiften te hehhen gekweten, zullen telken reizewan neer hun verzuim of overtreding wordt ontdekt, vervallen in een' boete van niet minder dan 25, en niet meer dan 400 guldens. Dat, met betrekking tot de Schippers, Schuitenvoerders enz., in de tabel N°. 16, der Wet van den 22 April 1852, (Stbl. N°. 61,) voorkomende; de eigenaars, vaste huurders en andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen gehouden zullen zijn, om zich van behoorlijk patent te voorzien. Dat, tot de door hen daartoe te doene schriftelijke aangiften, zal worden gevaceerd ter Secretarie alhier, van den 1 Mei aanstaande tot uiterlijk 15 dierzelfde maand, 's vooriniddags van 10 tot 1 ure, de Zondagen uitgezonderd, voor zoo verre dat beroep niet in den loop des jaars wordt aangevangen; wordende de zelve tevens uitgenoodigd om de meetbrieven hunner vaartuigen mede te brengen, en alle die inlichtingen te geven, die van hen, betrekkelijk de vaartuigen, zullen worden gevorderd; terwijl er na den 15 Mei voormeld, geene verklaringen meer kunnen of zullen worden aangenomen, en de gebre id gen bij ontdekking, zullen inenrreren de boete, bepaald bij het 37 artikel der Wet van den 21 Mei 1819, hiervoren omschreven. Dat verder alle patentpligtigen, bij tabel N°. 7 der Wet van den 16 Junij 1832 bedoeld, zijnde iiiluiidschc en vreemde kramers, welke inct kramen, stallen, tafels enz., hunne waren in herbergen, huizen, kamers of op pu blieke markten en kermissen uitstallen mitsgaders de debitanten in loterij briefjescn alle handeldrijvende en als Kooplieden Ie belasten personen, welke hunne waren ter verkoop, hetzij in 't klein, hetzij in 't groot, te water of te lande met zich voeren, alsmede de ondernemers van openbare verinake-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3