noodigden. Aan liet werkvolk is ecne gift in geld geschonken, en liet is des avonds op het terrein onthaald. Bij het Koninklijk Athenaeum te Maastricht staan 3 betrekkingen open, die vervuld zullen worden: die van Leeraar der Engelsche taal, met eene jaarwedde van VOO; die van Leeraar in het handteekenen en regtlijnig lee- kenen, met eene jaarwedde van ƒ500; en die van Kostschoolhouder bij het Athenaeum. Die in aanmerking willen komen, moeten zich uiterlijk op den 25slen Mei bij het bestuur aanmelden. 's GRAVENHAGE, 1 Mei. Z. M. heeft Mp. P. M. Nolthenius, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Burgemeester van Purmerend. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te 's Gravcland c. a.den Heer J. C. Bast, thans Ontvanger te Blokker. Z. M. heeft den Luitenant-Kolonel der arlilleiie E. van Löben-Sels Adj. bij Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, eervol uit laatstgemelde betrekking ontslagen, doch hem tevens tot Adj. in buitengewone dienst be noemd en hem bevorderd tot Kolonel en henoemd tot Chef van het bureau der artillerie bij het Dep. van Oorlog. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken, is ten behoeve der noodlijdendendoor den jongslen watersnood, ontvangen 50, de opbrengst eener loterij, gehouden door de jongejufvrouwen der school van A. van Luenen, te Gouda230.80, de opbrengst van twee door HH. Professoren van het Athenaeum te Deventer gehouden wetenschappelijke bijeenkomstenƒ140.85, van V. M. uit Rotterdam, en een bankb. groot ƒ100, van den Heer J. C. Zersscn, Z. M. Consul te Bendsburg (Holslein). Te Brussel heeft zich, tot het inzamelen van liefdegiften ten behoeve der noodlijdenden door de jongste overstroomingen, eene commissie gevormd. Van deze is het gczamentlijk bedrag van 14,305 fr.hij het Dep. van Binnenl. Zaken ontvangen en overeenkomstig den vvenseh der inzenders gevoegd bij de opbrengst der algemeene collecte van den 20sten Maart jl. In de afgeloopen week overleed alhier Jonkvrouw P. A. P. de Forestier, Vrijvrouwe van AVaalwyck, Ambachlsvrouwe van Besoye. De overledene, wier nalatenschap in handen van verre bloedverwanten valt, heeft onderscheidene giften gelegateerd aan instellingen van liefdadigheid, enz., maar wat haar testament, (opgesteld in 1845) vooral merkwaardig doet zijn, is dat zij een legaat heeft gemaakt aan Koning Willem II. Daar echter, bij eventuelen dood van dien Vorst, diens erfgenaam niet is genoemd, vervalt dit legaat. Het ontwerp, houdende voorschriften betrekkelijk de orde en tucht op de koopvaardijschepen, is in gereedheid en zal weldra aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Gisteren morgen ten 7j ure heeft het 2(Ic regement dragonders, onder bevel van den Kolonel, Jhr. van Marlen, na een 4-jarig verblijf in deze re sidentie, dezelve verlaten en is naar zijne verschillende nieuwe gamizoens- I plaatsen getrokken. Ter vervanging daarvan zijn heden middag ten 12 ure 4 escadrons en het depot van het 4de regiment dragondersonder bevel van den Luit.-Kolonel AVilberink, komende van Deventer, alhier binnengekomen en plegtig ontvangen. liUHËi\LAi\DSCIlË llEniGTEiN. BELGIË, BRUSSEL, 30 April. In de zitting der Kamer van Vertegenwoordigers op 11. Vrijdag, heeft de Minister van Financien een wets-ontwerp ingediend, waarbij een crediet van 9,400,000 fr. wordt aangevraagd lot voltooijing van het verdedigingsstelsel van Antwerpen en van de oevers der Schelde. Dit crediet zou over 1855 en de 3 volgende dienstjaren verdeeld worden. De Kamer heeft in de laatste zittingen der afgeloopen week beraadslaagd over een door de Regering voorgedragen wets-ontwerp, strekkende om het gebruik van het decimale stelsel van maten en gewigten, hetwelk reeds voor lang aan Frankrijk ontleend en in Belgie wettelijk ingevoerd is, algemeen te maken. De voorgedragen wet gaat zoover, dat zij zelfs verbiedt in dagblad- i aankondigingen en in geneeskundige recepten de hoeveelheden in andere dan i de wettige maten of gewigten aan te wijzenalleen zullen de Geneesheeren i nog 2 jaren de benamingen van het oude medicinale gewigt mogen bezigen, j De voornaamste bepalingen van het wets-ontwerp zijn reeds door de Kamer aangenomen. De Koninklijke Maatschappij Broedermin en Taelyverte Gent, heeft den 24sleD dezer eene circulaire rondgezondenwaarbij het besluit wordt be kend gemaakt, om op Zondag 6 Mei aanstaande eene nationale vertooning te geven, tot leniging der rampen door de overstroomingen in Nederland ver oorzaakt, en waarbij tevens eene lijst van inteekening is gevoegd. Er zullen alsdan drie stukken ten tooneele gevoerd worden. ENG ELAV LONDEN, 30 April. Den 27s,en dezer heeft de Heer Layard in hel Lagerhuis aangekondigd, dat hij een voorstel zal doen, strekkende tot het afleggen van de verklaring: dat het Parlement met innige deelneming en leedwezen den tegenwoordigen toestand der natie gadeslaat, die opgeofferd wordt aan een partij- of familie invloed, zoo als duidelijk blijkt in de zamenstelling van het Kabinet, in de leiding der diplomatieke aangelegenheden, in het beheer van het leger enz.: dat aangezien een en ander tot groot onheil voor Groot-Brittannië leidt, het Parlement geneigd is elk Kabinet te ondersteunen, dat de voortzetting van den oorlog met kracht en tot het uiterste zal tegengaan. Een zeer levendige woordenwisseling was het gevolg dezer aankondiging. De Heer Layard deelde wijders mede, dat blijkens bij hem uit Liverpool ontvangen berigten, bij de bevordering van Officieren op onreglvaardige wijze is te werk gegaan en beloofde vervolgens nog meer bewijzen te zullen leveren. Kolonel North kwam op tegen de beschuldigingen door den Heer Layard te berde gebragt, wiens voorstel hij onbeschaamd noemde en ging in het vuur zijner rede zoo ver, dat hij tot de orde moest geroepen worden. Lord John Russell, Minister van Koloniën, is heden van zijne reis naar Wccnen alhier teruggekomen. Volgens de Morning Advertiser moet de Keizer van Oostenrijk den wensch hebben te kennen gegeven, om met zijne Gemalin aan Koningin Victoria een bezoek te brengen, en het is niet onmogelijk, dat dit tijdens de wedrennen van Ascott, in de maand Junij, zoude geschieden. De Plymouth-mail berigt, dat eene prachtige stoomboot te Havre is aangekomen, om voor Koningin Victoria en Prins Albert op de Seine te dienen. De Morning-Post schrijft dat de jongst ontvangen officiële telegrafische dépêches van Lord Raglan en Generaal Canrobert melden, dat het bombar dement van Sebastopol nog niet dien uitslag heeft opgeleverd, dat storm kon worden geloopen. Daily News deelt mede, dat het bombardement ganschelijk heeft opge houden en dat de Generaals van de bestorming der vesting hebben afgezien. De bondgenooten zullen al hunne magt zamenlrekken aan de zuidzijde van Sebastopol, bij de rivier Tehernaya, om tegen de Russen in het open veld te strijden. Eene van wege het Departement van Oorlog bekend gemaakte opgaaf doet zien, dat van 9 lot 11 April in de hospitalen van Scutari, Kululee en Smirna weder 77 militairen aan ziekten of wonden zijn overleden. Behalve de aanzienlijke scheepsmagt, die onlangs iri twee gedeelten naar de Oostzee is vertrokken, liggen thans weder 4 groole zeilschepen en 11 stoomschepen bij Portsmouth zeilree; deze vloot heeft echter nog ruim 2000 man noodig om te kunnen uitloopen. Het onlangs uit Amerika hier aangekomen stoomschip Great Republic is door de Fransche Regering gehuurd om troepen naar de Kriin over te brengen; het heeft volle ruimte voor 2000 man. De overlandberigten melden, dat de vredebreuk met Perzië te verwach ten is, daar de Schach van dat rijk openlijk zijne genegenheid voor Rusland te kennen geeft. FRANKRIJK. PARIJS, 29 April. Gisteren namiddag ten 5 ure, bevond zich de Keizer, vergezeld van twee Adjudanten, den Generaal Ney en den Kolonel Valbreque, in de Champs Elysées, bij de barrière de l'Etoile, toen een welgekleed persoon den Keizer naderde en op eenige schreden afstands twee pistoolschoten op hem loste. Het schol miste zijn doel en de Keizer reed stapvoets voort, om zich bij de Keizerin te voegen, die zich in het Bois de Boulogne bevond. De moordenaarr is dadelijk gevat. Men verneemt, dal hij Livareni of Laverini heet, Italiaan van geboorte en 34 jaar oud is. Hij volbragt zijne misdaad met eene van de drie pistolen welke hij hij zich droeg. Dit wapen is met twee loopen, de beide anderen zijn met één loop. Hij stond op 5 of 6 schreden van den Keizer. Twee in kielen gekleede personen vatten onmiddellijk den moordenaar, die zich uit hunne handen wilde losrukken en in de worsteling gewond werd. Naar de conciergerie overgebragt, onderging hij een eerst verhoor, dat door den Heer Billault, Minister van Binnenl. Zaken, werd bijgewoond, en waarin, naar men zegt, Liverani moet verklaard hebben dat hij zich te Rome bevond, tij dens die stad door de Fransche» belegerd werd, en in zijne verontwaardiging i daarover gezworen had het hoofd van de Regering, die tot dat beleg bevel had gegevenom te brengen. De Keizer weigert alle publieke manifestatien van blijdschap of erkentelijk heid voor zijne redding. Op last van den Aartsbisschop van Parijs zal echter i in alle parochiën een Te Deum worden gezongen. Aan den Senaat, die den Keizer met zijne redding geluk wenschte, ant woordde Napoleon: lk heb geen vrees voor moordaanslagen. Er zijn wezens, die de werktuigen zijn van de besluiten der Voorzienigheid. Zoo lang ik mijne zending hier op aarde niet zal hebben vervuld, loop ik geen gevaar." De Keizerin heeft aan hare moeder de Gravin de Montyo, een prachtig paleis in de Champs Elysées ten geschenke aangeboden. De Gravin zal het gedurende de tentoonstelling bewonen. De opening der Parijsche wereldtentoonstelling van kunstgewrochten, landbouw- en nijverheidsproducten is 14 dagen uitgesteld, dewijl de aan stalten nog niet ver genoeg gevorderd waren. Bij een Keizerlijk besluit van 27 dezer is bepaald, dat de opening op den 15den Mei aanst. zal plaatshebben. De bouwkunde zal op de tentoonstelling niet zijn vertegenwoordigd. Er waren slechts 15 inzenders en twee plans alleen waren de opneming waar dig gekeurd. Bij het Ministerie van Oorlog zijn voor het leger in het Oosten tot dus ver ontvangen 1,792,000 frs. Elk ruiler-regement des legers zal met 2 eskadrons vermeerderd en dat wapen daardoor met 30,000 manschappen en paarden versterkt worden. Die nieuwe eskadrons blijven als reserve binnen hel rijk. Ook zullen door het geheele land kaders mobile gardes worden geregeld, opdat, in geval een groot gedeelte des legers buiten de grenzen moest oprukken, de steden geene vol doende bezetting missen zouden. Tusschcn Lyon en Valenciennes zal een le ger van 75,000 man geechelonneerd staan en het kamp van Sathonay moet op 50,000 man gehragt worden. Van Parijs, Rijssel en Straatsburg zijn ijlings drie afdeelingen militaire zieken-oppassers naar Marseille gezondenom onverwijld naar de Krim inge scheept te worden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2