LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 30 APRIL. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; Centen afgegeven. BWXENLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 April. «let getal opgeriomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 22 April 146 vol wassenen, 65 kinderen te zamen 211. 23 168 63 231. 24 175 71 216. 25 183 75 258. 26 184 70 254. 27 183 70 253. 28 178 71 249. Door den Stedelijken Raad van Rampen is besloten de kazerne van 't Instruclie-bataillon op nieuw aanzienlijk te vergrooten, en een overdekt gebouw op te rigten voor de exercilien. Uit Zwolle wordt het volgende gemeld: Algemeen ziet men de rogge zieli herstellen; de akkers worden reeds voorzien van zaad, de aardappelen- poting gaat met spoed, intusschen is het gebrek aan handen op vele plaatsen merkbaar; een gevolg daarvan is, dat de schrale daghuur des arbeiders -zeer verhoogd is. Honderden van arbeidenden vinden in polder- en dijkwerk een hoog loon, anderen bij het graven van kanalen. Bij de schaarschte van bovenlandsche arbeiders aan de Dedemsvaart, komt nog het vertrek van inlandsche uit die gemeente, zoodat de veenbazen daar de dagloonen reeds hebben verhoogd en onder elkander de arbeiders ver- koopen. Een derzelve heeft een ploeg (8 a 9 man) voor 50 gekocht. Dezer dagen zijn wederom een 40-tal turftrekkers enz. naar N.-Brabant vertrokken waar hun een daggeld van 2 a 3 is beloofd, terwijl aan hunne achterge blevene vrouwen bij wijze van voorschot G per week zal worden uitbetaald. Op vele plaatsen in 't AVester-kwarlier van de provincie Groningen heerscht thans cene onbekende ziekte onder de schapen. Er zijn landlieden, die daaraan reeds meer dan de helft hunner schapen en lammeren hebben verloren. Er zijn er, die de ziekte toeschrijven aan gebrek, 't welk vele srhapen geleden hebben in den vorigen herfst op 't landdaar liet niet ge noeg werd opgemerkt, hoezeer de muizen het gras hadden vernield. In het begin der volgende maand zal de aanbesteding plaats hebben van den ontworpen straatweg tnsschen Coevorden en Dalen, twee plaatsen, tusschen welke zeer veel verkeer bestaal, doch die tot dus verre verhonden zijn door een weg, die in den winter bijna niet te begaan is. 's GRAVENllAGE, 28 April. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Ilerpt en Bern Th. van Bokhoven. Bij Koninklijk besluit van 22 dezer is besloten, dal tot verlenging van het station van den Rijnspoorweg te Arnhem over den Molenweg, westwaarts op naar de zijde van de gedane ingravingen, ten algcineenen nutte en in bet publiek belang van den Staat, ten name van de Nedcrlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij, zullen worden onteigend cenige eigendommen, bij dat besluit opgenoemd, en welke door de betrokken maatschappij niet in der minne kon den worden vei kregen. Men verneemt dat de Regering voornemens is, aan de Staten-Generaal bij de hervatting van hunne werkzaamheden, een wels-ontwerp aan te bieden tot wijziging der beslaande bepalingen nopens den verkoop en den uitvoer van buskruid. - Men verzekert, dat de antwoorden der Regering ten aanzien van het wets ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal, eerstdaags aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen worden toegezonden en dat er eenige wijzigingen in dat ontwerp zullen worden voorgesteld. liet voorloopig verslag nopens het ontwerp van wel wegens het lager en middelbaar onderwijs, wordt in gereedheid gebragt en zal in Mei aanslaande spoedig na de hervatting van de werkzaamheden der Tweede] Kamer, wor den gedrukt en rondgedeeld. Eergisteren middag is, na een onderzoek van 3 volle dagen, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure, het vergelijkend examen voor de betrek king van Opzigler bij den Waterstaat, bij het Depart, van Binnenl. Zaken geëindigd. Met uitzondering van een candidaat, hebben alle tot aan hel einde het examen bijgewoond. Men verneemt verder, dat twee Opziglers voor Zeeland, ook twee voor Noordbrahanteen voor Gelderland, een voor Overijssel bestemd zijn. Eenige candidaten van de akademie te Delft, legden in het theoretische gedeelte van het examen goede bekwaamheden aan den dag. Onderscheidene anderen wekten zeer de aandacht wegens praclische ervarenheid, waartoe deze bijzonder waren opgeleid. Over het geheel is het examen vrij gunstig geweest. Woensdag 11. hield de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de afschaffing der slavernij hare jaarlijksche vergadering alhier, onder Voor zitterschap van den Heer Mr. Groen van Prinsterer. Het getal leden bedraagt nagenoeg 400. Aan de te Amsterdam, Rotter dam, Haarlem en Heemstede gevestigde onder-afdeelingen, waren afgevaardig den tegenwoordig. Het werk van den Heer van Hoëvell: Slaven en Vrijen is, door de heuscbe aanbieding van de uitgevers aan de maatschappij gedaan, hij haar verkrijg baar gesteld voor ƒ2.10, zijnde een derde van den prijs der eerste uitgaaf. Het maandblad door de maatschappij uitgegeven, zal aan de leden gratis uitgedeeld worden. Telegrafisch ISerigt, 5 uur 30 min. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 8stcn Mei. ROTTERDAM 27 April. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft het beschermheerschap van het alhier in hel westelijk gedeelte der stad te stichten Zeemanshuis, welwil lend aangenomen. Voor het gebouw dezer gewenschte inrigting, zal aanst. Maandag de eerste steen worden gelegd en wel door Z. K. II. Prins Hendrik. Deze plegligheid zal door een aantal hooge autoriteiten worden bijgewoond. Heden worden de eerste komkommers voor dit saizoen, per stoomschip Leda, Kapt. Dixon, van hier naar Londen verladen. Dit artikel voor uitvoer, vroeger geheel onbekend, heeftin den laatslen tijd cene zekere belangrijkheid verkregen, en wordt in menigte naar het Vcreenigd Koningrijk uitgevoerd. AMSTERDAM, 27 April. Eergisteren is aan de fabriekswerf van de Ileeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, met goed gevolg te water gelaten, het ijzeren sloom- schroef-fregatschip la Belgiquegroot 2000 ton, gebouwd voor rekening van de directie der trans-atlantische stoomvaart-maatschappijgevestigd te Ant werpen en bestemd voor de vaart tusschen Antwerpen en New-York. Het plan van dit vaartuig is door hunnen kundige» scheepsbouwmeester C. L. Ceuvel ontworpen en de bouw onder zijne leiding geschied. AVij mogen ons verheugen, dat een Amsterdammer van geboorte dat belangrijke werk heeft verrigt, omdat hetgeen door hem werd vervaardigd, voor hel buitenland niet behoeft onder te doen. AmstC.) BUITEIVLANIISCIIK BEKIGTËX. BELGIË. BRUSSEL, 25 April. De A'oorzitter der Kamer, de Heer Delfosse, heeft zijn ontslag uit deze betrekking genomen, omdat hij, tegenover een ministerie van de regter zijde, zich verpügt achtte tot de oppositie over te gaan, terwijl er zijns inziens tus schen den Voorzitter der Kamer en het Ministerie overeenstemming, althans geen groot verschil van politieke beginselen diende te beslaan eene leer die tegenspraak ontmoette, daar onpartijdigheid aan sommigen het eenige ver- cisehte op den Voorzittersstoel scheen. Echter is genoemde Heer, niettegenstaande zijne herhaalde verklaring, dat hij niet als A'oorzitter der Kamer wilde worden herkozen, in de zitting van •heden als zoodanig benoemd, met 48 togen 44 stemmen, welke waren uit- gebragt op den Heer Delchave, den candidaat van het Ministerie. Hij heeft echter bepaald geweigerd, die betrekking weder te aanvaarden. Daarop is de lieer Delehaye gekoztn, met 49 tegen 41 stemmen, welke op den Heer Did fosse waren uilgebragt. De verkozene was niet ter vergadering aanwezig, zoodal het nog niet zeker is, of hij als A'oorzitter zal optreden. In stede van de Heeren Vilain XIIII en Dumonis met eene geringe meer derheid, tot Onder-A'oorzittcr verkozen de Heer de Naeyer en de Heer Calmeyn tot Secretaris. Dezer dagen is, volgens mededeelingen in de Précurseurte Londen eene vergadering gehouden van de aandeelhouders van den spoorweg van Rotterdam op Antwerpen, onder het voorzitterschap van den Heer Laing, lid van het Engelsche Parlement. Deze vergadering, eene voorbereidende voor die. welke den 3den Mei aanstaande alhier zal gehouden worden, had voor namelijk ten doel, aan de aandeelhouders voor te stellen, om voor den tijd

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1