LEYDSCHE COURANT i 853. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt WOEÏNSDAG, 25 APRIL. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke no miners worden legen 10 Centen afgegeven. BIXXEXLAXDSCIIE BEBIGTEX. LEYDEN, 24 April. Gisteren had alhier cene eenvoudige maar roprende plegtigheid plaats. De bewaarschool voor arme en havelooze kinderen in de Grocnesleeg, werd aan hare bestemming toegewijd in tegenwoordigheid van een groot aantal der edele stichters en stichteressen. Eene Commissie uit de Edel-Aehtbare Regering, eene uit die met de zorg voor de scholen is belast; eene uit Directeuren dei- bewaarschool op de Langegrachthadden gaarne plaats genomen in het een voudige en net versierde schoolgebouwwaar de Voorzitter der Bestuurders, Ds. Rdtgers van der Loeff, eene hartelijke welkomsgroet bragt aan de aan zienlijke en belangstellende hoorders. ZEd. ontwikkelde het doel der inrigting en liet door de Hoofd-Onderwijzeresse proeven geven van de doelmatigheid der verordening aangaande onderwijs en opvoeding. Aandoenlijk was hel te zien, hoe welgeslaagd die proeven waren, en uienig oog werd vochtig, toen een der kleinste kinderen een regl kinderlijk versje voordroeg, op de inwijding toepasselijk, dat vervolgens door de oudste kinderen op bevallige wijze gezon gen werd. Met de hem eigene krachtige welsprekendheid, schelste de Voor zitter de goede hoop, die hem en zijne .Medebestuurders vervulde, dat name lijk Christelijke liefdadigheid het voortdurend bestaan dezer inrigting zou verzekeren. Hij drukt zijne verwachting uit, dal de geest der helpende liefde in deze stad zou voortgaan, om wel te doen aan de armen op de regie wijze. Ilij noemde het een gunstig voorteeken, dat de beminde Kroonprins aan deze plegtigheid had willen deelnemen, en door zijne tegenwoordigheid het bewijs geven, dat in zijn hart, liefde tot de armen woont. En waarlijk indrukwekkend was het oogenbhk, toen hij in een roerend gebed, de inrig ting opdroeg aan Gods bescherming en haar stelde onder Diens ahnagtige hoede. Zoo liep deze plegtigheid ten einde, en gingen allen, die haar hadden bij gewoond heen, in bet voornemen versterkt, om door het ondersteunen van dergelijke instellingen wel te doen en het Koningrijk Gods uit te breiden. Onze stadgenoot J. C. Rodbard is op de vijfde tentoonstelling van de vereeniging tot bevordering van tuinbouw in de prov. Zeeland, gehouden te Middelburg, met de zilveren medaille bekroond. In ons vorig nommcr vindt men een stuk over de Vrijmaking der Slavenwaarin gesproken wordt van een adres, dat dezer dagen in Am sterdam bij eenige Boekhandelaren is neergelegd om te worden ingediend bi; de Tweede Kamer der Stalcn-Generaal. Wij laten hier ter meerdere bekend heid met dat stuk een kort overzigt van den inhoud volgen In dat Adres wordt hulde gebragt aan de conclusiënwaartoe in de jongste maanden de overwegingen omtrent de emancipatie der slaven hebben geleid. De adressanten verbeugen zich, dat de Vertegenwoordigers van het Nedcr- landscbe volk, met hen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, dat reeds dadelijk aan de verbetering van bet lot der slaven ernstig de band worde geslagen, onverminderd de krachtigste pogingen om in den koristen tijd, die met omzigligheid en eene billijke behartiging der verschil lende belanden be staanbaar is, tot eene volledige emancipatie te geraken. «Zonder zich eenig oordcel aan te matigen," dus eindigt het Adres, «over de wijze der uitvoe ring die zij vermeenen veilig aan bet gemeen overleg der Regering en Ver tegenwoordiging te kunnen overlaten, voelen zij zich gedrongen openlijk hunne instemming te beluigen met hetgeen door u in deze aanvankelijk is verligt, en u op te wekken om moedig cn standvastig voort te gaan op den ingesla gen weg, overtuigd dat de Goddelijke zegen op uwe pogingen rusten en de toejuiching en dank van de kern en de overgroote meerderheid der natie die bekroonen zal." Gisteren heeft aan bet Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad tot bet doen der noodige herstellingen en het onderhouden van al de werkenbeboorende tot den Haarlemmermeer-polder, van den lstcn Mei 1355 tot en met den 31slec December 1855. Het werk is aangenomen door den Heer J. C. van Berkum te Utrecht, voor de som van ƒ24,800. Dit is de laatste aanbesteding, die van wege de commissie tot droogmaking van liet Haarlemmermeer plaats beeft, nademaal de weiken nu in handen van parti culieren zijn overgaan. Te Rotterdam is het maken van eene ijzeren brug over de Leuvenliaven, voor 23,924 aangenomendoor de Heeren T. J. Penn en C". te Dordrecht de hoogste inschrijving beliep ƒ47,985. Men verneemt, dat de Ileoren Sixina Baron van Heemstra, c. s. tot Ingenieur-Directeur voor de aan te leggen spoorwegen in Friesland, Gronin gen en Overijssel hebben benoemd den Ingenieur C. Oudtshoorn, doch dat deze Heer gemelde betrekking nog niet heeft aangenomen. Met den lslen Mei aanst. worden de kantoren van den Rijks-telegraaf le Culenborg, Deventer en Moppel voor de binnen- en builenlandsche dienst geopend. Ook le Leeuwarden wordt een adres aan de Tweede Kamer getec- kend, waarbij ondersteund wordt bel onlangs aan die Kamer door den Heer Mr. Bogaers c. s.te Rotterdam, ingediend verzoekschrift, tot bet nemen van maatregelen, om bet verkoopen en gebruiken van sterken drank te beteugelen. - Uit Oirschot wordt gemeld, dat de winter-roggc en het koolzaad zich over bet algemeen gunstig beginnen te ontwikkelen eri q^nvankelijk een ruim gewas beloven. Hel poolen van aardappelen is thans in vollen gang. Dezer dagen werd door verscheiden builenlandsche dagbladen medege deeld, dat de Heer Rochussen met cene buitengewone zending belast, uit 's Gravenbage le Berlijn was aangekomen. Men leest omtrent dit berigt in de liaarl. Cour. het volgende: «De Minister van Staal Rochussen, aan wien men buitenslands ten onregle den rang van buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister toedicht, schijnt inderdaad te Berlijn te zijn aangekomen. Inlusschen kan de stelligste verze kering worden gegeven dat de reis van Z. Exc. volstrekt geen staatkundig doel heeft; dat hem door dc Hooge Regering gcene zending hoegenaamd is opgedragen, en dat deze laatste zelfs geene kennis droeg van bet voornemen des Ministers, om, op zijne reize naar Düitschland, ook in Pruisseris hoofd stad te verblijven." De Kardinaal Opizzoui, Aartsbisschop van Bologna, is overleden. Hij was geboren in 1769 te Milaan, en droeg sedert 180-1 den Kardinaalshoed. Hij was liet oudste lid van liet Heilige Collegie en algemeen geacht om zijne liefdadigheid cn zachtaardigheid. 'S GRAVENIIAGE, 24 April. Z. M. beeft benoemd tot Consul te Smyrna, den Heer R. J. van Lennep, tot biertoe Vice-Consul aldaar. De Minister van Financien zal Donderdag geen gehoor verleenen. Bij liet Dept. van Binnenl. Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den jorigsten watersnood, ontvangen 60, ais opbrengst van een door don Heer J. C. L. van Honslede, vervaardigd dichtstukje: ƒ150 van den Di recteur der Nederl. stoomhootsehappij te Riotterdam, namens de firma Mather, Ledvvard Comp.ijzer-fabriekanten te Liverpool, als een bewijs hunner deelneming in de ramp. Nog is ontvangen 293van een Protestantsch zang-gezelschap te Schiedam, en ƒ50.80 van Mevrouw C. te Lausanne, en bij de algetneene Commissie te Amsterdam voor den watersnood ƒ500 uil Hamburg. UTRECHT, 22 April. Gisteren overleed alhier een onzer meest geachte oud-marine Officierende Vice-Admiraal J. C. Koopman, lid van bel Hoog Militair Geregtsbof, Adju dant van Z. M. in buitengewone dienst, Commandeur van de Militaire Wil lemsorde cn van den Neder]. Leeuw, Grootkruis van de orde van de Eiken kroon begiftigd met liet metalen kruis, de medaille voor de citadel van Antwerpen cn inet het tecken van 35 jarige trouwe dienst. Vooral hij de verdediging vaa de citadel van Antwerpen maakte Koopman als Bevelhebber der zcemagt op de Schelde zich verdienstelijk. Eater was hij bijzonder nuttig als Gouverneur der Kon. Akademic voor de opleiding van Adelborsten te Me- de'mblik, waar bij zich de achting en liefde verwierf van de vele jeugdige toekomstige zeelieden, die aan zijne vaderzorg waren toevertrouwd. In de laatste jaren ir.ogt onze stad hem onder hare edele burgers tellen en reeds spoedig had men er den wijzen, rondhorstigen zeeman, lief gekregen.Land en stad zullen treuren over liet verlies van zulk een ccrwaardigen grijsaard, gelijk de Marine lang in heugenis zal houden den man, die een barer siera den is geweest. (U. C.) Tol het toelatingsexamen van gisteren, voor de Hoogeschool alhier, hadden zich vier aspiranten aangegeven, die alle zijn afgewezen; twee dezer genoten eeri privaat- en twee hunner een afgebroken gymnasiaal onderwijs. Slechts een hunner was in Historie en Mathesis namelijk geoefend. Allen schoten in Historie, Mathesis, Latijn, Griekscb cn Hollandse!) aanmerkelijk te kort. Men heeft opgemerkt, dat de Professoren hun oordeel gemotiveerd hch- ben, en tevens dat vele deskundigen en Oud-Studenten bij dit onderzoek te genwoordig waren.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1