LEYDSCHE COURANT N'. 48. VRIJDAG, 20 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. V» De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad jV°. 11. BlMKENLAKDSCHg .JKHIGTEN. LEYDEN, 19 April. Tot Arcliivaris dezer gemeente, is op lieden door den Raad benoemd, de Heer Jhr. IV. C. J. Rammelman Elsevier. Hel beeft Z. M., onzen geëerbiedigden Koning behaagd voor een aantal exemplaren in te teekencn op bet gedicht: Frees en Vertrouwendoor den Heer J. E. Banck, Jr. bij de Heeren Schreuder van Baak alhier; ten voor dode der nagclatene betrekkingen van de verongelukte bemanning der vis- scberspink de Jonge Cornelia" uitgegeven. In bet Handelsblad van Antwerpen leest men omtrent dien Dichter het volgende: «Onder de jonge Ilollandsche Dichters, die talent aen den dag leg gen, merken vvy op den Heer J. E. Banck, Jr.Student te Leydenen dien wy cenigc maenden geleden, ter gelegenheid van een letterkundig feest, in ons midden hadden. De lieer Banck beeft nog zeer weinig uitgegeven: wy kennen van hem cenige losse stukjes in de Asterseenc Wintering meringen ein- delyk Vrees en Vertrouwenbeiden uitgegeven tot een liefdadig doel. Dit laeste doet ons den jongen dichter inderdaed meer en meer waerdeeren: den geest, dien God ons geschonken beeft, toewyden aen de armen en ongelukki- gen dat is allen lof weerdig. Wy wenschen den Heer Banck moed toe, op de ingeslagen baen, en als hy er vele doornen ontmoeten zal er zullen hein daér ook roozen bewaerd worden. Met voldoening vermelden wij den goeden afloop van bet concert dat eergisteren door de leerlingen van de Muziekschool onzer Leydsche Maatschappij voor Toonkunst, gegeven is, ten behoeve van de Volkszangscliool van het Depart, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier Ier stede. Het mag den jeugdigen uitvoerders en uilvoerderessen wel ten aangename voldoening zijn, dat hunne pogingen door een uitgezocht, zooal niet zeer talrijk, gehoor op prijs gesteld werden, hunne in alle opzigtcn lofwaardige voordragten alge meen genoegen gaven, algemecne goedkeuring verwierven; maar vooral dat zij, op zulk eene wijze de voorregten van het onderrigt door hen genoten, ook bragten, aan hunne door bet lot min begunstigde jonge stadgenooten. tJ U U u tj t' Kere der Maatschappij voor Toonkunst, die in hare Muziekschool weder zulk een treffend bewijs harer nuttige en edele werking leierde; eere barer Com missie, aan wien de leiding van het geheel toevertrouwd is geweest; eere den ijverigen en onvermoeiden Directeur, en den kundigen Onderwijzers, die ook hier wederom van hunne belangelooze bereidwilligheid om een goed en edel doel te bevorderen, op nieuw de blijken hebben gegeven! Aq. Bij den Burgemeester zijn van den Heer G. J. Dekker ontvangen ƒ10, om met do vroeger van dezen Heer ingekomen ƒ15, te strekken als zuivere opbrengst der door hem gehouden tentoonstelling van schrijfkunst, ten be hoeve der armen. Uit eenen officiclen staat der bevolking in de provincie Zuidholland, op den 31s,cn Dcc. 1854, blijkt dat het totaal der wettige bevolking bedraagt 593,766, als 284,888 mannelijk en 308,878 vrouwelijk. Daaronder zijn be grepen 2376 personen behoorende tot de landmagt en 30 tot de zcemagt 87 mann. en 144 vr. krankzinnigen in de gestichten, 150 mann. en 60 vr. gevangenen; en 804 mann. en 408 vr. bestedelingen in de koloniën der Maat schappij van Weldadigheid. Het totaal der feitelijke bevolking bedraagt 599,224, als 288,478 mann. en 310,746 vr. Daaronder zijn begrepen 4796 personen behoorende tot de landmagt; 472 personen behoorende tot de zeemagt; 200 mann. en 276 vr. krankzinnigen in de gestichten, en 1377 mann. (waaron der 427 gevangene krijgslieden) en 327 vrouwelijke gevangenen. De wettige bevolking bedraagt in Delft 18,611 (8816 mann. en 9795 vr.); Dordrecht 22,223 (10,209 mann. en 12,014 vr.); Gouda 14,544 (6336 mann. en 7708 vr.)'s Gra- venliage 75,620 (34,867 mann. en 40,753 vr.); Leyden 36,663 (17,176 mann. en 19,487 vr.)Rotterdam 95,013 (43,243 mann. en 51,770 vr.)Schiedam 14,134 (6591 mann. en 7543 vr.). Bij de aanbesteding te Delft van het bouwen eener gaz-fabriek niet bijbehooren, aldaar, is het lsle perceel voor de som van 18,100 en het Sdv perceel voor ƒ10,845 aangenomen door den Mr. timmerman J. Joseph; het 2dc perceel door den Mr. timmerman W. P. Dijkgraaf, voor ƒ15,418; liet 3dc en 4Je perceel gecombineerd door den handelaar W. van Hoven, en wel het gegoten ijzer voor ƒ13.941 en het geslagen ijzer voor 29.75 per 100 ffi. Te Maastricht is tot lid der Tweede Kamer verkozen de Heer de Lim- pens, met 623 stemmen. De Heer Wenmaeckers had 334, de Heer Sassen 31 stemmen. Te Hoorn is gekozen de Heer Mr. P. M. Nollhenius, Burgemeester van Pur- merend, met 1763 stemmen. De Heer Mr. A. S. van Nierop bekwam 1015 stemmen. Dr. F. J. J. van Hoven te Dordrecht, heeft door toepassing van de kunstmatige visclifokkerij, de Boerenlul met baars en eenige sloten op het buitengoed Knolzigt met voorn en andere visch bevolkt. Ook verdienen nog vermelding de proeven van den Heer Mr. E. Jongsma te Dokkum en die van den Hoogleeraar P. Harling te Utrecht. De eerste proefnemingen zijn dus gunstig geslaagd en men koestert de overtuiging, dat eene voortzetting der pogingen om de visclifokkerij in ons vaderland in te voeren, hoogst nuttig mag geacht worden. De civiel-ingenieurs, die zich aangemeld hebben tot mededinging naar de betrekking van aspirant-ingenieur bij 's rijks waterstaat in Oost-Indië zijn 9 in getal, zijnde de Heeren M. J. Schram, R. Rcynders, II. van Kelwich, A. J. Goudriaan, C. J. van der Schalk, G. de Harlog, G. L. van Lanschot Hubrecht, R. C. Spèngler en A. T. Sorillon, allen zijn daartoe benoemd, waar door nu reeds behoefte ontstaat bij de werkzaamheden hier te lande te verrig- tenwelke aan die personen werden toevertrouwd. Het aantal gepromoveer den aan de Delftsche academie is alzoo, voor het oogenblik, r.iet in staat in de behoeften tè voorzien, en geeft aan hen, welke hunne studiën nog vol brengen moeten, eene gewenschte toekomst. DC.) In de Staats-Cour. van 14 dezer is bekend gemaakt, dat de verzoe ken, om dit jaar als adelborst of kadet op de Kon. Academie voor de zee- en landmagt te Breda geplaatst te worden, vóór den 12licn Mei moeten ingediend worden. Dit jaar zijn opengesteld de volgende plaatsen: van adelborst: 4 voor de schepps-constructie en 1 voor het corps mariniers; van kadet voor de dienst hier te lande: 30 infanterie, 8 ruiterij, 25 artillerie, 5 genie; van kadet voor de dienst in de koloniën: 30 inf. in O.-Indië, 1 inf. W.-Indië, 22 artill. O.-Indië, 2 artill. W.-Indië, 11 genie O.-Indië. Het examen der Onderofficieren van hel leger, tot verkrijging van den rang van Officier, zal den 23sten dezer te Breda aanvangen. Er zullen 23 adspi- ranlen worden toegelaten, als: 21 voor de infanterie, 1 ruiterij, 1 artillerie. De commissie uit het Prov. Gcregtshof in Zuidholland, tol het afne men van het examen ingevolge de wet op het Nolarisambt, zal daartoe zitting houden op Donderdag den 24slc" Mei aanstaande, in een der localen van bo vengenoemd Gereglshof. De Heer Wintgeris heeft eene memorie van beantwoording ingediend wegens zijn voorstel tot instelling van plaatselijke Raden van Gezondheid. De strekking van zijn voorstel is voornamelijk, om ten behoeve der minver mogende cu arme standen een middel tot verbetering van hunnen toestand aan de plaatselijke besturing in handen te geven, krachtiger en meer afdoende dan zij tot nu toe bezaten en waarvan de maatschappij in haren ganschen omvang de weldadige gevolgen zal ondervinden. De voorsteller betoogt, dat in vele plaatsen van ons vaderland een toestand heerschtdie ernstige bekommeringen behoort in te boezemen. Staag terug- keerende epidemische ziekten bij eene in groote mate toenemende bevolking, waarin hier en daar de onmiskenbare sporen van physieken teruggang worden waargenomen, zijn zoo vele verschijnselen, waarop het oog verdient gevestigd te worden. Wij moeten niet werkeloos blijven, die onrustbarende verschijn selen moeten worden onderzocht en bestreden. Er moet worden gehandeld, waar het de levensbeginselen geldt der maatschappij en het lot der minver mogenden in 't bijzonder op het spel staat. Het baat hun weinig, wanneer schoone theoriën over hunne belangen worden ontwikkeld en deze zich niet ten hunnen behoeve eri tot heil der gansche zamenleving in de werkelijkheid openbaren. De inensch verbastert onder den verdcrfelijken invloed van aller ellendigste woningen zoowel zedelijk als stoffelijk, en de evcnmensch verkeert er steeds door in grooter gevaar voor allerlei aanstekende ziekten. Na deze bezwaren en de bijzondere aanmerkingen op de artikels zooveel mogelijk te hebben weerlegd, voegt de lieer W. een gewijzigd ontwerp van wel bij de memorie van beantwoording. In het vorig jaar is bij vonnis van de Arrond.-Regtbank te Tielwelk vonnis door het Prov. Gereglshof van Gelderland was bevestigd, beslist, dat hel beheer der vicary-goedercn te Tuil aan hel domeinbesluur moest worden

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1