LEYDSCHE COURANT'4"' •V. 47. WOENSDAG, 18 APRIL. ('i$>CEU BIMENLAXPSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. -x T'l De Prijs der Courant is f 13 in hot jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 April. Gisteren morgen ten acht ure werd het stoffelijk overschot van den zoo innig betreurden Iloogleeraar Nicrineyer, op de begraafplaats alhier ter aarde besteld. De Iloogleeraar Kist, zelf diep getroffen, hield eene toespraak bij het graf die door eene zeer talrijke schare werd aangehoord en voorzeker het gemoed van zeer velen tot tranen bewoog. De waardige spreker wierp eerst een blik op het duistere van Gods wegen in het zoo vroeg afsterven van een' man, wiens verlies voor wetenschap, kerk en vaderland zoo onberekenbaar groot was, schetste zulks in krachtige trekken, wendde daarna Vle hartelijkste woorden van troost en bemoediging tot de naaste betrekkingen, dankte zijne leerlingen, in grooten getale der waarts opgekomen, waarvan eenigen de kist van de lijkkoets lot aan het graf hadden gedragenvoor deze laatste liefdedienst en wees hen op de na volging van het voorbeeld van hunnen geliefden Leermeester als de beste vereering zijner nagedachtenis, riep den omstanders de heerlijke beloften en blijde hope des Christendoms voor den geest en eindigde met een korte roerende bede tot God. Daarna sprak de Heer H. W. Terpstra, Tlieol. Stud, een woord van eerbiedige en hartelijke vereering en hulde aan den dierbaren Afgestorvene en besloot met de bede, dat hunne overige hooggeschatte Leermeesters hun nog lang mogten gespaard blijven. Omtrent de begaafde zangeres Mevr. Emilic Walter, las men in ons Nommer van den li*1™ dezer dat zij voor 40,000 fr. 'sjaars voor 10 jaren aan de Opera te Milaan was verbonden. Wij zijn verzocht dit berigl aldus te verbeteren dat het wel is voor 40,000 fr.doch voor een bepaald tijdperk van 10 weken. De Koninklijke Akademie van wetenschappen hield Zalurdag 11. te Am sterdam eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren uit Levden de lleeren A. H. van der Boon Mesch, J. C. Oudemans, C. L. Blume, 11. Schlegel, J. van der Hoeven en W. H. de Vriese. De lieer van Breda heeft ter vervulling zijner spreekbeurt eene verhande ling gehouden over de stukken van een geraamte eener uitgestorven dier soort, vroeger in Dresden en thans in Teylers museum voorhanden. Uit de mcdedeelingen van den spreker bleek, dat dit geraamte in 1854 in den staat Alabama (Ver. Stalen van N.-Amcrika), in witten terliairen kalksteen ge vonden. naar Europa vervoerd is. Het heeft veel overeenkomst met de kro kodillen; in ons vaderland vindt men overblijfselen van hetzelfde geslacht. Eene wetenschappelijke discussie wordt over hel gesprokene gevoerd tussehen de lleeren W. Vrolik, Breda en J. van der Hoeven. De Heer Donders heeft eene voordragt gehouden, betrekkelijk den bloedsomloop. De Heer W. Vrolik heeft eene voordragt gehouden over den oorsprong van dubbele misgeboorten, over welk onderwerp tussehen den spreker en den Heer van der Hoeven eene discussie ontslaat. Ten slotte heeft de Voorzitter een overzigt gegeven over de afgelegde en ge sloten loopbaan der akademie, over hare werkzaamheden en de door haar uit gegeven boekwerken, de inlichtingen omtrent gewigtige vraagstukken door haar aan de Regering verstrekthet aanknoopen van betrekkingen in het buitenland enz. Ten gevolge van het Koninklijk besluit van 25 Febr. jl. waarbij aan de akademie door dc toevoeging eener nieuwe afdeeling voor taai en letterkunde, geschiedenis en wijsgeerige wetenschappen, eene uitbreiding is gegeven, was de akademie opgeheven, dech zou als afdeeling voor de na- tuur- en geneeskundige wetenschappen weder optreden. De onderwijzer Marion, van Rijnsburg, vierde 11. Woensdag te Noordwijk- binnen plegtig gedachtenis, in vereeniging met de onderwijzers uit dezen omtrek, van zijne 50-jarige schooldienst. Over 3 jaren zal hij als zoodanig 50 jaren te Rijnsburg werkzaam zijn, en dan hoopt hij dien dag feestelijk in zijne eigene gemeente te vieren, waartoe wij hopen, dat God hem in het leven spare. Onder de fcestgenooten lelde men ccnen onderwijzer, namelijk den lieer Rigler te Ilillegomwelke reeds 58 dienstjaren heeft, en nog iederen dag met ijver en gelukkig gevolg in zijne betrekking werkzaam is. Naar men verneemt, worden bij het regiment grenadiers en jagers proeven genomen met ininié-gewerendie, indien zij voldoende worden be vonden, op eene breeder* schaal zullen worden voortgezet. In de residentie zal eene school worden opgerigt, waarhij Officieren van dc verschillende regi menten infanterie gedetacheerd zullen worden, ten einde zich in het gebruik van die geweren te kunnen bekwamen. Die geweren zullen dan later bij de verschillende regimenten in gebruik gebragt worden. De Delftlandsche Courant maakt hare lezers opmerkzaam op de nu, sedert ongeveer een jaar, in werking zijnde handschoenen-fabriek van den Heer A. van Berkel, te Delft, en welke thans reeds op eene vrij ruime schaal is ingerigt, en verzekert, dat de handschoenen daar gewerkt, in 'talgemeen niet voor de buitenlandscbe behoeven onder te doen, ja hoven vele en voor namelijk boven de Belgische qualiteitendie men hier toch bijna uilsluitend draagt, de voorkeur verdienen. Handschoenen zijn een artikel van dagelijksch gebruik; het verbruik daarvan is dus groot, en indien men weet, dat de grootste helft van hetgeen zij den fahriekant kosten, arbeidsloon is, zoude het dan niet eene nationale weldaad zijn, als men het inlandsche fabrikaat nam, te meer daar het zoo goedkoop als het Belgische is, en niet in qnalileit behoeft achter te staan. Zoo doende zoude men alras 2 tonnen gouds aan arbeidsloon in het land kunnen behouden, welke spoedig door handel en verzending naar 't buitenlandvermeerderd zouden worden. Later zal dat blad nog omstandiger op dit fabrickaat terugkomen, om er de inrigling en bewerking van meer nabij te beschouwen. Vele der inwoners van Vecncndaal, die voor eenige weken, ten gevolge van de overstroomingen dier plaats, te Utrecht in de Geerlekcrk ter verple ging zijn opgenomen, zijn van lieverlede, voor zoo veel hun werk verschaft kon worden, reeds voor eenige dagen naar hunne woonplaats teruggekeerd. Gisteren zouden de nog overgeblevenen insgelijks vertrekken. Bij het uitgraven van den grond voor dc fondamenten van een nieuw burger-weeshuis te Snoekop de plaats van het oude en waar in vroegere jaren een mannen-klooster heeft gestaan, heeft men nu reeds een 16-laI doodkisten met geraamten gevonden. In eene vond men nog gave schoenen, en in eene andere eenen lederen riem met breede koperen gesp, terwijl de kisten zeiven ook nog zeer gaaf waren. Ofschoon men niet met juistheid kan opgeven, wanneer deze lijken aldaar begraven zijn, zoo heeft dit vóór hel jaar 1581 plaats gehaddewijl gebouw en grond op dien lijd aan de Hervormde ge meente zijn overgegaan. Uit Bergen-op-Zooin wordt gemeld, dat de vergunning voor den spoor weg van hier op Roózendaallangs het dorp Wouw, bereids verleend is, en men reeds een begin heeft gemaakt met het opmeten van het terrein. Schier dagelijks ziet men te Tilburg eerie menigte paarden, ossen en koeijen doortrekken, welke van hier naar Bcdgié en vervolgens naar Frankrijk worden uitgevoerd; een Belgisch koopman heeft Donderdag 11. hij de lleeren Gebr. van de Griendt te 's Bosch 4G ossen voor de som van ƒ11,776 aange kocht, hetwelk gemiddeld 25G per stuk bedraagt; ook worden sedert eenige dagen vele schapen in deze provincie door Fransche kooplieden aangekocht, welke niet zoo als vroeger voor Engeland, maar voor Frankrijk zijn bestemd. 's GRAVENHAGE, 17 April. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der registratie en domeinen te Go- rinchem, den Heer Mr. G. B. Visscher, thans te Almelo. De boterkooper en hofleverancier A. v. Leeuwen te Delft, heeft Vrijdag II. aan Z. M. de eerste nieuwe grasboter doen aanbieden. Z. M. de Koning heeft zich gisteren morgen ten 5 ure met eenen bijzon- 1 deren spoortrein van hier naar het Loo hegeven, van waar Z. M. aanstaanden Maandag alhier terug verwacht wordt. Het bevestigt zich, dat Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. II. Prins Hendrik, zich in den loop der volgende maand naar het Groothertogdom Luxemburg zal begeven. Bij de Commissie tot inzameling van liefdegiften, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de met de Scheveningsche pink de Jongé Cornelia verongelukte 7 visschersliedenzijn met den moesten dank, de navolgende milde giften van de leden van het Koninklijke Huis ingekomen, als: van II. M. de Koningin 100; van IIH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, ƒ55; van Z. K. II. Prins Frederik, ƒ100 en van H. K. H. Prinses Frederik ƒ50. De komst van II. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden is vertraagd door het overlijden van hare dochter. Thans ziet men hare komst dagelijks te gemoet. De geldleening, tot opbouw en verlimmcring van de Willemskerk-, ten bedrage van ƒ75.000, is volt'eekend.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1