LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 16 APRIL* De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXXENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 April. In de maand Maart zijn binnen deze stad overleden 145 personen, als: 24 mannen, 41 vrouwen, 44 zoons en 36 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 124 kinderenals62 zoons en 62 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 12 huwelijken. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 8 April 189 volwassenen, 82 kinderen, te zamen 271. 9 205 85 290. 10 205 84 289. 11 213 88 301. 12 208 83 291. 13 201 81 v 282. 14 197 78 275. Het heeft Z. M. behaagd aan de Hervormde gemeente te Enschede vrijheid te verleenen tot bet beroepen van een derden Predikant op eene jaar wedde van 1050 en vrije woning, te weten 525 van liet rijk en 525 met de vrije woning van de gemeente. De Hoogleeraar Vinke berigt in de Utr. Cour., als Secretaris van den Senaat der Utrechtsche Hoogeschooldat ook de tweede vraag der Literarische Faculteit: »Exponatur, quid ad dijudicandam" cacl., in de Ncderlandsche taal mag worden beantwoord. Zie onze Cour. van 11 dezer. De Directie van de Nederl. Bank heeft hekend gemaakt, dat na goed keuring der balans over het op 31 Maart 1855 afgeloopen boekjaar, het dividend, bepaald is op 56 per aandeel. Tevens is bekend gemaakt, dat, buiten het kapitaal, ten bedrage van ƒ15,000,000, het sedert 1852 belegde reserve-fonds bij het sluiten van het boekjaar, eene waarde had van ƒ2,193,387.66. Overmorgen van 2 tot 4 ure, zal te Delft ter bezigtigirjg in de Stads- Doelcn gesteld worden een Tapijt, vervaardigd in de fabriek van den Heer .1. Heukensveldten bestemd voor de Parijsche tentoonstelling. In de zitting van den Gemeenteraad te Rotterdam is met algemcene stemmen verworpen een voorstel, strekkende om het beursgebouw te overdekken. Eergisteren overleed te Groningen, de Heer I. de Sitter, Ridder der Militaire Willems-Orde, Lid der Eerste Kamerin den ouderdom van 62 jaren. Den 8sten dezer is te Amsterdam overleden de Wed. Rebecca Kinsber- genin den ouderdom van 100 jaren en 8 dagenzij laat na 5 kinderen en 2 behnwd-kinderenwaaronder er zijndie reeds den ouderdom van 83 en 85 jaar hebben bereikt, wijders 32 klein-kinderen, 80 achter-kleinkinderen en 14 achter-achter-kleinkinderen. De dorpsorganist te Roden, prov. Drenthe, heeft al zijne goederen gele gateerd aan het orgeldat hij ruim eene halve eeuw bespeelde. Kerkvoogden hebben bereids met dankbaarheid de nalatenschap aanvaard. Te Spijkenisse trof eenen arbeider, Woensdag avond met een boerenwa gen door dit dorp rijdende, bet ongeluk dat de paarden op hol gingen. De paarden liepen tegen een huis op en spiongen door de ramen heen, tevens een groot stuk muur medenemende. De beide lieden, die op den wagen za ten, vielen er nu af en bezeerden zich zoo, dat de knecht zwaar gekwetst werd en de arbeider reeds twee uren daarna oveileed. Te Doornik, zijn de kleederen van een lantaarnopsteker door het ont vlammen van lucifers, die hij bij zich had, 11. Zondag bij het uitdoven der lantaarns in brand geraakt, en eer hij hulp had bekomen, was hij zoo vree- selijk gebrand, dat zijn gansche ligchaam als 't ware geroosterd was, en hij onder onlijdelijke smarten is bezweken. Uit Kampen wordt van eergisteren gemelddat het water door den hevigen noordwesten wind weder tot eene aanmerkelijke hoogte is opgejaagd; met veel moeite heeft inen de zwakke plaatsen en de dijken otn het Kam pereiland behouden en het water buiten gehouden. In het begin van Junij zal te Parijs eene tentoonstelling gehouden wor den van binnen- en buitenlandsch fokvee; ook llollandsche vee-rassen worden daar gevraagd, en zijn daarvoor aanzienlijke prijzen uitgeloofd. Naar men verneemt heeft het bestuur der IIoll. Maatschappij van Landbouw, zich bereid verklaard om de inzending te bevorderen, en zal trachten schikkingen te maken tot een spoedigen, goeden en min kostbaren overtogt van het vee, naar die tentoonstelling bestemd. Ofschoon het water te Heusden eenige dagen vallendeen de gemeen schap met rij- cn voertuigen in den Overlaat van Baardwijk wederom hersteld is, staan nogtans een aantal polders in deze streken blank. In de polders van Doeveren, Genderen, Oudheusden, Elshout, enz. blijft het water nog op dezelfde hoogte. De toestand der landlieden wordt van dag tot dag hopeloo- zer, bij velen is het voeder voor het vee reeds lang gebruikt, terwijl het land voor het grootste gedeelte nog met schuitjes kan bevaren worden, zoodat het hier ruim zoo erg is en meer schade wordt geleden, dan op sommige plaatsen waar inbraken plaats hadden. 's GRAVENHAGE, 14 April. 7.. M. heeft eervol ontslag verleend aan C. KwakBurgemeester cn Secre taris der gemeente Zwartewaal. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger te Beilen c. a., den Heer Jhr. P. A. van Hollhe, thans te Ruinen; tot Ontvanger te Deventer en te Die- peveen cn Bathmen, als één kantoor, den Heer C. J. Slakman; en tot Ont vanger te Oude Tonge c. a.den Heer A. L. van der Niepoortthans te Rauw erd. Bij liet Dep. van Binnenl, Zaken is, ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen, ontvangen: van W. M, te Petersburg, ƒ100; en van E. S. v. G. te Madrid ƒ50 Z. Exc. de Minister van Slaat, de Heer Rochussen, Oud-Gouverneur- Generaal van Neêrl.-Indië, heeft voor korten tijd de residentie verlaten en zich naar Dnilschland begeven. Den 236ten Maart jl. is te New-York, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika overleden de Heer J, C. Zimmerman, Consul-Generaal van Z. M. den Koning, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. BREDA13 April. Dezer dagen is de galerij van schilderijen der Koninklijke Academie al hier, verrijkt met een kapitaal stuk, voorstellende den aanval der troepen van het O.-I. leger, in 1849, op Djaga-Raga, op het eiland Bali. Dit schil derstuk is door het meerendcel der Officieren van liet O.-I. leger aangebo den, vergezeld van eenen vereerenden brief, uit aller naam, door den Heer Kolonel Voorzitter van den Raad van vergadering van Ned. O. I., aan het. hoofd van gezegde instelling. Eergisteren zijn alhier door 2 vreemdelingen aan gond- en zilversmeden, alhier woonachtig, te koop aangeboden, stellen zilveren lepels en vorken, waarvan door een zilversmid voor ƒ70 en door een ander voor ƒ68 is aan gekocht. Niettegenstaande zij die voorwerpen een behoorlijken toets hadden doen doorstaan en zuiver bevonden hadden, is het later op den dag gebleken, dat de lepels en vorken valsch waren. Een der vreemdelingen is een Engelschman, de ander een Pool. BUITENLAXDSCHE BER1GTEX. KMCiELANI». LONDEN, 13 April. Men verneemt, dat de Keizer en de Keizerin aanstaanden Maandag alhier zullen aankomen cn terstond naar Windsor-Castle doorreizen. Den volgenden dag zal II. M. met hare gasten naar Buckingham-palcis komenwaar de Keizer het Corps Diplomatique en den Lord-Mayor met den Gemeenteraad zal ontvangen. Vervolgens zal hel hof naar Windsor terugkeerenwaar een groot feestmaal en luisterrijk bal zal worden gegeven. Woensdag zal daar een groot kapittel van de Ridders van den Kousenband plaats hebben en de Kei zer alsdan in die orde worden opgenomen. In den avond zal weder ecu prachtig feestmaalconcert en hal worden gegeven. Donderdag komt het hof weder naar Londen, des avonds wordt de Koninklijke opera bezocht, Vrijdag het glazen paleis, cn Zaturdag keeren de Keizer cn de Keizerin naar Frankrijk terug. Bij de komst van den Keizer der Franschen zal de maritime bevelheb ber van Portsmouth, Sir T. J. Cochrane, met het oorlogschip Neptune van 120 stukken geschut en vergezeld door een eskader, naar Duins stevenen, ten eir.de de cerbewijzingen te verriglen tijdens het bezoek des Keizers aldaar. Men leest in de Morning-Postdat de Keizer van Frankrijk 1,000 guinjes heeft uitgeloofd, voor een Engelsch of lersch rijpaard, gewoon aan het vuur en de krijgsoefeningen, ten dienste van de Keizerin. Den 16deD zal eene nieuwe leening aangekondigd worden. De Minister van Financien zal dien dag met de kapitalisten eene vergadering houden in het gebouw der Engelsche bank, om over de geldelijke aangelegenheden tc beraadslagen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1