LEYDSCHE COURANT. n6. VRIJDAG, 13 APRIL SIK). De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad U». 10. BIMElMAXDSCliE BEItlftTEN. LEYDEN 12 April. Er heeft in deze stad een sterfgeval plaats gehadwaarbij evenzeer de donkerheid van het Godsbestuur onze aandacht tot zich trekt en schier ons verbijstert, als de ramp die hierdoor, niet alleen aan tedere betrekkingen en vrienden, maar ook der Iloogeschoolder Nederlandsche Hervormde kerk en het Vaderland is toegebragt, grievend en groot mag genoemd worden. Antonie Niermeyer, Doctor en Hoogleeraar der Godgeleerdheid aan deze Hooge- schoolbezweek eergister avond, op ruim 40-jarigen leeftijd, voor het ge weld eener ziekte, welke binnen weinige dagen zijn overigens niet sterk gestel gesloopt heeft, en op het onverwachts een einde maakte aan eene loopbaan, die pas twee jaren geleden door hem roemrijk ingetreden, reeds begonnen had de schoonste verwachtingen te doen geboren worden en. aanvankelijk te verwezenlijken. Te Vlaardingen geboren en oorspronkelijk voor een geheel anderen maat- schappelijken toestand bestemd, gaf eene ziekte, uit welke hij in nog zeer jeugdigen leeftijd, schier tegen aller hoop en verwachting, weder werd opge- regt, aanleiding, om, overeenkomstig zijnen lust voor studie, en den schran- deren aanleg, dien men reeds vroeg in hem bespeurd had, hem voor het Predikambt op te leiden. Te Schiedam genoot hij daartoe het voorbereidend, alhier het hooger onderwijs, en zijne nog levende Leermeesters, verheugden zich toen reeds in de blijken van grootcn aanleg, welke zij in den wel stil zich terugtrekkendenmaar niet te min ijvcrigen en veellielovenden leerling bespeurden. Inlusschen behoorde hij tot de zoodanigen, wier aanleg en werk zaamheid, blijkbaar voor iets groots gevormd, toch weliigt voor altoos lot een' hoogst beperkten kring zich scheen te zullen bepalen. Twaalf jaren lang bleef hij, schier geheel onopgemerkt, Predikant op het afgelegen Zuid-Bevelandsclie dorpje 's Heer Arenlskerke en eerie verplaatsing naar het naburige Meliskerkc, bragt mede hierin weinig of gecne verande ring. Doch die vergeten toestand was tot rijke aanwinst geworden voor zijne eigene ontwikkeling. In twee doorwrochte en hoogstbelangrijke Verhandelin gen aan het Ilaagsche Genootschap door hem ingezonden en met den gouden eerprijs bekroond, de eene over den Brief aan de Efesiers, de an dere over het Evangelie van Johannes, werd de vrucht daarvan openbaar. Zij deden dan ook eershalve hem de titel van Theologiae Doctor verwer ven en eindelijk de aandacht ook der Vaderlandsche gemeenten op hem gevestigd worden. Daar ontvangt hij in zijne nederige pastorij het beroep naar het aanzienlijk Rotterdam, en naauwelijks is dit beroep door hem aangenomen, of daar komt tot hem ook de aanstelling tot gewoon Hoogleeraar der Godgeleerdheid aan de Iloogeschool te Leyden. Hier bevond hij zich al spoedig geheel op zijne plaats. Zijne inaugurele Oratie, zijne lessen over Bijhelsche uitlegkunde en over praktische Theologie, en niet minder ook zijn optreden als Akademieprediker, deden hem in de algemeene hoogachting en liefde zijner Ambtgenoolen der Akademische jongelingschap en der Leyd- sche Gemeente in hooge male en bij toeneming deelen. Groole en goede vruchten meende men zich van de hem aangeboren scherpzinnigheid zijnen brandenden ijver voor de voortzelling der Godgeleerde wetenschap, zijnen vromen godsdienstigen zin en zijne echt Christelijke en Evange lische denkwijze, voor de Nederlandsche Hervormde Kerk en voor de Godgeleerde wetenschap te mogen voorspellen. Maar, Gods wegen zijn niet onze wegen, zijne gedachten hooger dan onze gedachten. Helaas! hij was ons meer geloond dan gegeven, om in hooger werkkring het voor ons ondoor grondelijk plan van den wijzen en liefderijken Ilernelschen Vader te dienen. Met diepe smart betreuren wij in hem eenen Ambtgenootdie ook een vriend ons geworden was. Met innige droefheid treft ons het wegvallen der hoop, welke voor de Iloogeschool, de Kerk en het Vaderland, ja, voor de zaak der waarheid en het Christendom in hem gemeenin hem ons geopend scheen. En met onuitsprekelijk rnededoogen zien wij vooral ook op den onverzorgden deerniswaardigen toestand der diep ter neergeslagene Weduwe, welke in hem den dierbaarsten Echtgenoot en haren steun, en voor hare vijf onmondige kinderen den besten vader verloren heeft. De Vader der lichten geve in zijne goedheid licht en uilkomst ook daar, waar ons oog daarnaar vruchte loos uitziet R. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, aan de Krans van jonge Dames Dabnanuthaalhier, voor eene door haar te houden Loterijter uitdeeling van kleederen aan behoefligen, een fraai gewerkt Canapé kussen te doen toekomen. Op Dingsdag den lT'ten aanst. zal door de leerlingen der muziekschool van de Maatschappij van Toonkunst, een Concert gegeven worden, ten be hoeve van de Volkszangschool der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dat de kinderen der meervermogenden alsdan met hunne talenten zullen bij dragen tot het onderwijs en de opleiding van hen, die minder met tijdelijke middelen zijn bedeeld, zal naar wij vertrouwen dit Concert een talrijk bezoek doen erlangen. De boekverzameling van wijlen den Hoogleeraar C. G. C. Reinwardt in de vorige maand alhier door de Boekhandelaars C. C. van der Hoek en E. J. Brill geveild, heeft ruim ƒ20,000 opgebragt. Een groot gedeelte is door de Bibliotheek onzer Iloogeschool en door die te Utrecht aangekocht. Ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is op een der Paaschdagen in de Ned. Ilerv. kerk gecollecteerd ƒ2.50 van een Officier der Infanterie. Bij Koninklijk besluit is eene medaille ingesteld, om te worden ge schonken aan zoodanigendie zich bijzonder hebben onderscheiden bij den jongsten watersnood. De medaille zal zijn van zilver of brons, aan de eene zijde 's Konings horstbeeld bevatten en aan de keerzijde de woordenWa- tersnood 1855, in eenen krans van Oranje lauriertakken, van onder door een lint verbonden. Zij zal op de linkerborst mogen worden gedragen. Blijkens de zesde opgave van de algemeene Commissie voor den wa tersnood te Amsterdam bedraagt het totaal der bij haar ontvangen giften de som van 109,816.07 j. De opbrengst der in de algemeene collecte van 20 Maart jl.aldaar ge houden, gevondene penningen, vreemde munten en sieraden heeft nog op gebragt de som van ƒ2769.84.' Uit officiële opgaven blijkt, dat in het jaar 1854 uit Nederland als landverhuizers over zee zijn vertrokken 1256 hoofden van huisgezinnen, of op zich zelve slaande personen, waaronder 90 welgestelden746 mingegoc- deu, 403 behoefligen, en 17, waarvan het vermogen was onbekend. Met de vrouwen en kinderen bedroeg het aantal 3611; de meeslen, ten getale van 1004, uit Zeeland: de minsten uit Utrecht, Overijssel, Drenthe en Limburg. Te Delft is den 7<ten dezer in den ouderdom van ruim 93 jaren overle den de Hoog-Edel-Gestrengc Ileer W. P. del Campo, genaamd Camp, in leven gepensionneerd Generaal-Majoor der artillerie, Commandeur der Orde van den Eikenkroon. Den 3dcn dezer is te Karlsruhe, Groothertogdom Baden, in den ouder dom van 72 jaren overleden de Hoog-Welgeb. Heer Baron Gerrit Maximiliaan Tacts van Amerongen, gepensioneerd Generaal der ruiterij, Commandeur vari de Orde van Verdiensten van het Groothertogdom Hessen Darmstadt. Op den Arkelschen dijk even buiten Gorinchem, reed II. Maandag eene weduwe, met haren knecht op eenen boerenwagen huiswaarts, toen een voor- bijganger den knecht waarschuwde, dat een ketting achter aan den wagen was losgegaan. Deze, na de leidsels aan den disselboom te hebben vastge maakt, springt van den wagen. Doch de leidsels waren niet genoeg aange haald, de paarden geraken op hol, de wagen stool tegen eenen boom, waar door hij omvcrkantelt en de weduwe wordt tusschen den boom en den wagen als het ware verpletterd. Zij gaf geen teekenen van leven meer, en laat 5 kinderen na, waarvan de oudste een 18-jarige zoon, die des morgens met zijne moeder hierheen gereden, en voor zaken was achtergebleven. 's Lands stoomschip AmsterdamBevelhebber J. Spanjaard, vertrekt in de volgende maand naar Oost-Indie, en zal op de reis de Nederl. bezittingen op de westkust van Afrika bezoeken. De dag van vertrek is bepaald op 10 Mei. Zondag morgen strandde op de reede van Vollenhoven, ten gevolge van een bekomen lek, een tjalkschip, beladen met 800 mudden steenkolen toebehoorende aan K. Veenhuis, komende van Rotterdam en bestemd naar Leeuwarden. De bemanning, uit 3 mannen en eene vrouw bestaande, redde zich in de bootzonder van riemen of andere middelen voorzien te zijnen verkeerde in levensgevaar, toen eenige visschers uit Vollenhoven te hulp snel den en haar behouden aan wal bragtcn. Van lading en schip vreesde men dat niets zou te redden zijn. De bedding der rivieren wordt steeds lager. De beringing of afsluiting

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1