's GRAVENHAGE, 10 April. Z. Iif. heeft Mr. J. M. van Maancn, Vice-President van het prov. geregtshof in Noordhollandbenoemd tot Kidder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen enz. te Stads-kanaal c. a. den Heer C. van der Linden, thans te Knalhutte (Overijssel). MIMM. de Koning en Koningin, benevens RIL KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik, hebben eergisteren morgen in de Kloosterkerk aan de bediening van het II. Avondmaal deelgenomen, onder het gehoor van den Wel-Eerw. Meer Ds. van Koetsveld; en Z. 0. II. de Hertog van Saxen-Weimar en zijne dochter, de Hertogin Anna, hebben die dienst in de Luthersche Kerk bijgewoond, onder hel gehoor van den Wel-Eerw. Heer Ds. Reudler. Eergisteren heeft er ia de kapel van II. M. de Koningin-Moeder cene pleg- tige godsdienst-oefening plaats gehad, die bijgewoond werd door Z. Exe. den Ridder Lomonossoff, de Heeren Secretaris van hel Russisch Gezantschap, be nevens den Consul-Generaal van Rusland voor Nederland, den Ridder Brunei, tot dat einde van Amsterdam herwaarts gekomen. Alle de Russische onder danen in de residentie waren daarbij tegenwoordig. Het Hof zal den rouw aannemen wegens het overlijden van H. M. de Koningin van Sardinië, van II. M. de Koningin, moeder van Z. M. den Ko ning van Sardinië, en van Z. K. II. den Hertog van Genua, broeder van evengenoemden Vorst, voor den tijd van 8 dagen, met ingang van 7 dezer. Bij den Minister van Financien is ontvangen een bankbillel van ƒ25, door een onbekende, onder het postmerk Apeldoorn, van den 4llen dezer, ten behoeve van 'sRijks schatkist ingezonden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAA». LONDEN, 8 April. De Gemeenteraad heeft besloten aan den Keizer en de Keizerin der Fran- schen bij hun bezoek van de Engelsche hoofdstad een adres van gelukwen- sching aan te bieden. Gedurende de laatste dagen is werkvolk bezig geweest om in de beneden zalen van Westminster hall de fraaije gekleurde glasruiten uit te nemen ten einde zij als eene proeve van Birminghamsche kunst in bet kleuren van glas, naar de tentoonstelling van Parijs zouden kunnen worden gezonden. Een eskadron van elk der regementen ruiterij hier te lande, sterk Officieren en 80 man, zal naar de Krirn worden gezonden. Te Portsmouth en Spithead zijn met 3 schepen weder eenige invalide- Officieren en andere militairen, benevens ettelijke vrouwen en kinderen, uit het Oosten aangebragt. liet gros der Oostzeevlootdat 11. Donderdag namiddag in zee stak zal eerst te Duins bij elkander komen en dan nadere bevelen afwachten. Met uitzondering van vijf rader-stoomboolenzijn al de schepen met schroef- stoomvermogen voorzien. Bij Duins zullen zich nog de Orion van 91, Hastings van 60, Pembroke van 60, Russell van 60 stukken en nog andere schroefstoomschepen uit Plymouth bij haar voegen. Volgens een berigt uit Dover van den 7l!cn was de vloot aldaar in het gezigt. Het vlaggeschip der Oostzeevloot, de Duke of Wellingtonis bij Duins in aanzeiling geweest met een groot Amerikaansch schip met landverhuizers. Beide schepen hebben schade bekomen en de Duke of Wellington zal 10 dagen noodig hebben om te repareren. Eene vereeniging van speculanten alhier doet op dit oogenblik eene groote hoeveelheid minié-buksenter waarde van 4. a 500,000 doll.in de Ver. Staten vervaardigen. Bij eene op 13 Maart te Meredith in New-IIampshire gehouden volks vergadering, is plotseling de vloer van het gebouw onder de voeten der aldaar vereenigde 300 personen bezweken en de menigte ter hoogte van 18 voet in een kelder gevallen, zoodat 6 personen doodelijk en 46 in mindere mate ge kwetst werden. De Inverness Advertiser meldt, dat een ingezeten van Lairy, die weinige jaren geleden naar Australië was vertrokken om zijne fortuin te be proeven dezer dagen is teruggekomen met een vermogen van 300,000 Hij heeft 50 aan het vaderlandlievende fonds geschonken. Gedurende de laatste 3 maanden zijn 30 schepengezamentlijk met 7,772 passagiers, van Liverpool naar Australië vertrokken. In het vorige kwartaal bedroeg het getal 46 schepenen dat der passagiers 9,159. FIS AIV BiJtlJ li. PARIJS, 8 April. Men verzekert, dat de Keizer aan de Officieren der garde, die thans op weg zijn naar het Oosten, officieel zijn vertrek naar de Krim aangekondigd heeft in de toespraak lot hen gerigt, toen zij op de Tuillerien waren, om afscheid van Z. M. te nemen. De Keizer moet gezegd hebben, dat hij in de volgende maand bij hen zoude komen. Het bestuur der tentoonstelling heeft besloten de ruimte voor het uit stallen der goederen aanmerkelijk te vergrooten door een beslaand locaal bij het voor de tentoonstelling opgerigte gebouw te trekken, daar anders vele voorwerpen, inzonderheid producten van de Parijsche nijverheid, zouden moe ten worden afgewezen. Dientengevolge zal er waarschijnlijk nog verandering komen in de reeds vastgestelde vcrdeeling der ruimte van het hoofdgebouw onder de verschillende natiën. Door de voorgenomen uitbreiding van het gebouw zal de ruimte voor het plaatsen van tentoongestelde voorwerpen met 6,000 Q ellen vermeerderd worden. Het aantal inzenders wordt thans op 17 tot 18,000 begroot, dat is iets meer dan het getal dergenen die voorwer pen naar de groote Londensche tentoonstelling gezonden hebben; daaronder zijn 7 of 8000 ingezetenen van Frankrijk. Intusschen wordt aan het inrig- ten van het hoofdgebouw met allen ijver gearbeid, en beginnen de voor werpen reeds in grooten getale aan te komen. Voor de vreemdelingen die tijdens de tentoonstelling deze stad zullen be zoeken, worden onder alle mogelijke vormen en namen eet inrigtingen tot stand gebragt. Zoo zal het hotel ILivoli geopend worden, hetwelk alleen 1200 personen kan herbergen. Voorts is er een cercle restauranteene sociêt'é de gastronomiezijn er buffets cliauds en buffets fvoidsals mede een geheele zwerm van buffets volants. Voor Engelschen kondigt men ook salons anglo-francais aanalwaar de Engelsche en Fransche kookkunst zich zal verecuigen. IFANJE. MADRID, 3 April. De Cortes hebben gisteren de wet betrekkelijk tot de nationale militie in behandeling genomen. Vele amendementen zijn daarop voorgesteld, die echter, naar men verwacht, alle zullen worden verworpen, terwijl aan de aanneming van bet regeringsvoorstel niet wordt getwijfeld. De Bevelhebbers der nationale militie, die in de bijeenkomst van 28 Maart de aftreding van eenige Ministers hebben verlangd, zijn afgezet. Uit Rome wordt berigt, dat de Paus zeer krachtig heeft geprotesteerd tegen den godsdienst-grondslag der staatsregeling, en tegen het wets-ontwerp tot verkoop der geestelijke goederen. Bij de Regering is echter nog geeri officieel stuk ten deze ontvangen. PRUIS SER. BERLIJN, 8 April. De Lijfarts van de Keizerlijk Russische familie, de Staatsraad Dr. Mandt, heeft op verlangen des Konings een uitvoerig verslag over den loop der ziekte van Keizer Nicolaas en diens dood herwaarts gezonden. De onlangs van eene wetenschappelijke reis naar Egypte en Palestina teruggekeerde schilder Th. Rabe, beeft verscheiden belangrijke schetsen van de door hem bezochte streken medegebragt. De Hoogl. K. Ritter en A. von Humboldtdringen aan op het drukken en uitgeven van een deel dier schetsen. FKA1HKFORT. 8 April. Te Fulda zullen in Junij groote kerkelijke feesten plaats hebben, we gens de 1000 jarige herinnering aan den dood van den Duitschen Apostel Bonifaeius. Vele buitenlandsche Bisschoppen worden aldaar ter bijwoning der feesten verwacht. De tabaksfabriekant C. Graff, voor eenige dagen in Bingen overleden, heeft een uitersten wil achtergelaten, welke onderscheidene vrij merkwaardige bepalingen behelst. Daaronder behoort onder anderen een legaat van 1000 daalders, waarvan de renten telken jare bestemd zijn voor den braafsten en vlijtigsten armen leerling der middelbare school aldaar, onverschillig van welke godsdienst. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 April. Een dagblad deelt uit eene goede bron mede, dat vele groote leverancien voor het leger voorloopig gestaakt zijn. In den loop van het voorjaar zal in den omtrek van Krakau een groot kamp opgerigt worden, hetwelk de Keizer persoonlijk zal inspecteren, en waarin het geheele Galicische leger, ter sterkte van 120,000 manzal bijeengetrokken worden. De Heer Drouyn de Lhuys, Fransch Minister van Builenl. Zaken, is ter bijwoning der vredes-confereutien den 6Jen dezer alhier aangekomen. On middellijk na zijne aankomst had hij een onderhoud met Graaf Buol. Ali Pacha is gisteren avond alhier aangekomen en aan het hotel der Turksche Legatie afgestapt. De conferentie heeft den volgenden dag eene zitting gehoudenwaarbij de Heer Drouyn de Lhuys en Ali-Pacha tegen woordig waren. Zij heeft slechts een uur geduurd. Een brief van de Gallicische grenzen meldt, dat de arbeid van den spoorweg met ijver voortgezet wordt, zoodat de verbinding tusschen Weenen, Krakau en Tarnow, zonder het Pruissische grondgebied aan te doen, legen aanst. Julij te gemoet gezien wordt. Hoe heugelijk dit vooruitzigt is, bejam mert men daarentegen zeer de ontzaggelijke ophooping van troepen in Galicie, en de ziekten onder de troepen nemen op eene schrikbarende wijze toe; men noemt een regementdat door ziekte meer dan de helft verloren heeft. Eene reeks van berigten in de W. Zeit. bevat treurige tafereelen van zware overstroomingen, waardoor in den loop van Februarij vele plaatsen in Hongarije bezocht zijn; zij betreffen voornamelijk de Bekes-Czanader, Arader en Szathmarer komitaten, RI BLAX De Grootvorstin Helena, stichteres der vereeniging der Zusters van de Verheffing van het Heilige Kruis, heeft een rapport ontvangen over de ver- riglingen dier pleegzusters in de Krim. Groot is de lof die haar wordt toegebragt, voor de liefderijke zorg die zij aan de zieken en gekwetsten be steden, en voor de opofferingen die zij zich daarbij laten welgevallen. Dag en nacht zijn die godvruchtige en liefdadige vrouwen met haar liefdewerk bezig. Van de 55 zusters die naar de Krim gezonden werdenzijn reeds 2 bezweken en 14 liggen ziek. Het door den beroemden Finschen taalgeleerde geschiedkundige Carlrén vervaardigde Samojeedsche woordenboek is onlangs te Petersburg in het licht verschenen de uitgave geschiedt op last van de Academie van wetenschappen aldaar.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2