Volgens beriglen van den 26stcn dezer, heeft de Britschc Gezant al de te Gibraltar liggende Britschc oorlogschepen ter beschikking van de Regering gesteld, om te dienen tot afwering van ecnen inval van gewapende Carlisten, die op een of ander punt der zuidelijke kust van Spanje scheen te zullen ■worden ondernomen. Den 25stcn April zal in de hoofdstad een groot volksfeest worden ge vierd van een geheel nationaal karakter. Alsdan zal de krooning plaats heb ben van den beroemden dichter Manuel José Quintana, lid van de Academie. Door de commissie voor de begrooting, is het cijfer voor oorlog op 270,658,003 realen gebragt, zijnde 16,000,000 realen minder dan voorle den jaar. rni7i§SE9i. De ijsgang op de Weichsel te Dirschau bij Dantzig, is in den nacht van 28 Maart aangevangen. Aan den oever zag men ijsbergen van meer dan 30 voeten boog. Uit Hamburg is berigt, dat bet Engelsch eskader vormende de voorhoede van de vloot, en onder bevel van den Commodore AVatsonden lslen April op de reede van Elseneur bet anker geworpen heeft. De Zwecdsche Regering heeft aan de militaire fabriek alhier 15,000 kepis, randsels en patroontasschen besteld, die 1 Mei moeten zijn geleverd. In alle Duitsche geweerfabrieken heerscht thans eene groote bedrijvig heid, uit hoofde van de zeer aanzienlijke bestellingen, die zij van verschil lende zijden hebben ontvangen. Alleen in de Hanoversche fabrieken zijn voor Engelsche rekening 30,000 geweren besteld. ÏS II Ia A W D. Keizer Alexander II heeft een pleisterafgietsel van het aangezigt van Keizer Nikolaas, genomen na diens overlijden, aan den Koning van Pruissen toegezonden. Volgens een legerberigt van den Generaal Osten-Sacken te Petersburg ontvangen hebben de Russen in den nacht van 22 op 23 Maart een krach- tigen uitval uit Sebastopol gedaanom de werkzaamheden van den vijand in de approches naar de rigting der lunet Kamschatka te doen staken. De operatie was zeer gelukkig afgeloopen; de Piussen waren er in geslaagd de werken, in de laatste dagen door de Franschen opgerigt, te vernielen. Van beide zijden waren aanzienlijke verliezen geleden; die der vijanden waren echter aanmerkelijker dan die van de Russen. Een Kolonel en een Kapitein der Franschen en een Engelsch Kapiteinbevinden zich onder de krijgsgevangenen. Uit Polen wordt geschreven, dat, te oordeelen naar de ligtingen, de beweging van troepen en de wapening der militie, Rusland zich toerust tot een strijd op leven of dood. Volgens eene hegrooting, welke men niet als overdreven kan beschouwen, zoude de geheele legermagt, welke Rusland in de maand Mei te velde wil brengenniet minder dan 2 millioen bedragen. TU5SKAE. De Engelsche Regering heeft met de Porte eene overeenkomst gesloten, krachtens welke zij voor hare rekening een legioen van 20,000 Turken zal aanwerven dat door Engelsche Officieren zal aangevoerd worden. Ook laat de Engelsche Regering, in de omstreken van Damaskus, 4000 remonte paar den opkoopengrootendeels bestemd voor de uit Oost-Indie nog verwacht wordende ruiterij. Hoewel de reis van den Keizer van Frankrijk naar de KrinV voor het oogenblik op den achtergrond is geraaktworden te Konstantinopel bij voort during de schitterendste toebereidselen gemaakt om den Keizer en de Keizerin te ontvangen. De Sultan heeft het kostbaarste tuig laten makenbestemd voor 12 Arabische paarden, ten gebruike der Keizerin. De werkzaamheden voor het legerkamp van 40,000 man, worden voort gezet. De Piemontesche troepen en de Algerijnsche jagers worden verwacht en zouden dat kamp betrekken. Zoo Keizer Napoleon naar de Krim mogt vertrekken, zal de Sultan hem derwaarts vergezellen. Er zijn twee rapporten van den Britschen Vlootvoogd in de Zwarte zee, beide van 17 Maart. Het eerste meldt, dat de schansen en barakken van Djimiteia, onlangs door de Russen gebouwd, ter verdediging der ge meenschap tusschen Anapa, op de Aziatische, en Kertsch, op de noordoostel. punt der Krimsche kust, door het Britsche oorlogschip Viper vernield zijn. Het andere vermeldt een minder goed geslaagden aanval van eenige Britsche oorlogschepen op Soetschoek-Kaleh. Eene verkenning nabij die sterkte doende met 5 oorlogschepen, vernam de Kapitein Giffard van de Circassiers, dat de sterkte dier vesting door het wegzenden van troepen en geschut naar Anapa zoo zeer verminderd was, dat zij bereid waien haar van de landzijde aan te tasten, indien te gelijker tijd de Engelschen een aanval van de zeezijde deden. Kapitein Giffard deed het fort beschieten; doch de Circassiers hielden hun woord niet; en de Britsche oorlogschepen verwijderden zich, na met hun ge schut in het fort vrij wat schade aangerigt te hebben. Een berigt uit Balaklava van den 20stcn Maart behelst het volgende: Het Russische leger heelt eene versterking van 15,000 man ontvangen, welke troepen den 18'Jen te Sebastopol aankwamen. De Russen blijven nog steeds in hunne hinderlagen geposteerd, en werden daarin den 17dcn door <de Fransche troepen aangetast, echter zonder eenig gevolg van aanbelang. 20 Engelsche Heelmeesters hebben zich naar Eupatoria begeven. OOST-INDIE. BATAVIA, 14 Eebruarij. Den 8sten Januarij is de bekende Dhiepo Negoro, het hoofd der opstande lingen op Java, in de jaren 18261830, en sedert staatsgevangene op het fort Rotterdam, te Makassar, Zuidkust van Celebes, aldaar in den ouderdom van 74 jaren overleden en is zijn lijk aldaar met de plegtighedenaan zijn waardigheid van Pangcrang en aan zijne hooge geboorte verschuldigdter aarde besteld. In den loop van bet vorige jaar werd eene boeveelheid maïszaadaf komstig uit Noord-Amerikanaar verschillende residentiën van Java, en sommige buiten-bezittingen gezonden, tot proefneming. Van den uitslag, zijn lot dusver slechts enkele niet zeer gunstige herigten ingekomen. De oorzaak der minder goede slaging wordt toegeschreven aan den slechten staat van het zaaddat bet grootste gedeelte door insecten was aangetast. Enkele korrels, bier en daar opgekomen, hebben in vergelijking met de inheemsche djagongsoortenveel opgebragt. Onlangs is weder eene hoeveelheid beter maïszaad, van Vera Cruz ontvangen, uitgedeeld. Gedurende 1854 is aan ink. en uitg. reglen op Java en Madura zuiver ontvangen eene soin van ƒ6,385,264; meer dan in 1853/616,542. De Javasche Couratiten zijn opgevuld met berigten van ongelukken en schadendie door de vele regens en het daardoor buiten de oevers treden der rivieren veroorzaakt zijn. In berigten uit Pontianak en van de kust van Borneo, tot den 31sten December, wordt gemeld, dat de rust in de onder ons gezag staande Chi- nescbe districten niet was gestoord. Als een blijk van bet hersteld vertrouwen wordt opgegeven, dat de opium-pacht, welke nimmer te voren meer dan 12,500 's maands had kunnen opbrengen ditmaal voorloopig voor ƒ28,000 'smaands is gegund, en dat zulks niet moet worden toegeschreven aan meer der verbruikmaar aan betere maatregelen der gevestigde Regering legen den sluikhandel. De pacht der gewone middelen te Pontianak is mede hoo- ger geloopen dan te voren. In bet jaar 1854 zijn in de residentie Kedirie 147 tijgers gedood. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 5den April 1855, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Plans en voorwaarden omtrent het nieuwe Ziekenhuis. 2°. Request van het Bestuur der Grofsmederij tot het in gebruik bekomen van Gemeentegrond. 3°. Kohier van het Lantaarn- en Brandspuitengeld 1855. 4°. Benoeming der Commissie tot het indienen van een regtsgelcerd advies in zake de wanbetaling van M. S. Reyst. 5°. Voordragt omtrent het huis aan het Leyderdorpsche hek. HER-IJ K. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, in dato den 16den Januarij j 1.Provinciaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gcwigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arron dissementsijker alhier, van den 21steD dezer maand, geven mitsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21slen December 1822 [Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gpzuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 12den en 13dcn April II, >j 16den en 17den April. 111, d 18den19dcn, 20sten en 23sten April. v IV, 24steD, 25sten26sten, 27sten en 305ten April. V, lst«", 2dcD3dL'n4JeD en 7d"> Mei. VI, 8steD, 9dcn, 10d«", 1lden, 14den, 15den en 16!ed Mei. VII, 18de" 21steD,22steD,23stcI1,24stcn,25<t<™,29stenen 30sten Mei. VIIl, 31ste° Mei en op den lsten, 4i1cd5 5deu er( 6dcn Junij. Het Buitenwijk op den 7den Junij. met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-benevens de Apothe kers- of Medicinale Gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: Voor de Goud- en Zilversmids-Gewiglen voor Wijk I, II, III en IV, op den 2den April, V en VIop den 3den April VII en VIII en het Buitenwijkop den 4den April), Voor dc Medicinale Gewigten voor Wijk I, II, UI en IV, op den 5den April, V en VI, op den 10dcn April, VII en VIII en het Buitenwijk, op den lldcn April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zp. Ms. Be sluit, in dato 30 Maart 1827, Staatsbl- N°. 13) om op bovengemelde da gen, na welke dc Arrondissementsijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-llolland, in dato 18 Januarij 1822, tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan het verlangen der verzuimd hebbenden te voldoen, zich overeenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde huiten bekeuring te blijven; zullende er, naden bepaalden termijn, ingevolge dis positie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, ol'zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligligheid zich uitstrekt lot alle han del- en neringdoende lieden. Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken en de Apothe kers of Medicijnbereiders in het hijzonder, aan Art. 3 en 5 van Z. M. Besluit dd. 21 October 1819, StaatsblN". 52) bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel Gewigten, en medeverpligting tol den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van den 5dcn Ee bruarij 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij dcrzelver eersten Ijk gestem pelde greingewigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3