fier schutterijook de ieden der Algemeen® Commissie voor den watersnood waren genoodigd. Des avonds vereerde Z. M. de Koning den Slads-schouwburg met zijne tegenwoordigheid en werd door de zeer talrijke en aanzienlijke vergadering met. de levendigste toejuichingen ontvangen. De tweede Editie van 't Hbl. geeft een verslag dier voorstelling, waarvan wij hier een hoofdzakelijk uit treksel laten volgenNa de opvoering van het blijspel in een bedrijf Mijne Gelukstervan Scribe, volgde eene feest-ouverture en het zingen van Mw. von Marra van een Hal. en twee Hoogd. liederen en nog eene ouverture; daarna werd eene schets vertoond in drie tafereelenonder den titel van Vier Maart 1855, door de Ileeren A. J. de Buil, tekst, J. J. Viotta, mu ziek J. Eduard de Vries, decorering en A. P. Voitus van Hamme, monte ring, waarmede deze feestavond besloten werd. liet eerste tafereel verbeeldt een vertrek in eene boerenwoning met het gezigt op ecnen stal inet koeijen. Met huishouden beslaat nit grootouders, kinderen (man en vrouw), klein kinderen enz. Men zet zich aan het avondeten, wanneer er plotseling kanon schoten en klokgelui vernomen wordt. Allen springen verschrikt op. De Burgemeester komt de mannen oproepen naar den dijk. Nog anderen komen berigtendat het gevaar al hooger klimtallen vlugten naar buiten en de gordijn valt. Het tweede tafereel vertoont een winler-landschap met den rivierdijk in het verschiet. Van allen kant komen mannen om den dijk te schoren vrouwen en kinderen vlugten in haast voorhij. Eindelijk breekt de dijk door en overstroomt liet landschap; eene boot, waarin de grootvader en andere leden van genoemd huisgezin zich bevinden, verschijnt in het ver schiet en slaat om. Het derde tafercel vertoont een overstroomd landschap en op den voorgrond op een droog plekje een troep vlugtelingen. Het laatste tafereel eindigt met de verschijning van Nederlands beschermgeest in de wol ken (even als de engel Rafaël in Vondel's Gijshreclit van Aemstelen vermaant de rampzalige landlieden tot moed en vertrouwen. Onder den aan hef van het volkslied, viel de gordijn en Z. M. vertrok onder het gejuich der menigte. De bovengenoemde voorstelling heeft ƒ1678.80 opgebragt, die in haar ge heel voor de noodlijdenden bestemd is. Het Militair Concert, door de schut terij op Vrijdag jl. in den Stads-schouwburg ten behoeve der watersnood- lijdenden gegeven, heeft de som van ƒ1180.60 opgebragt. Z. M. heeft gisteren de voormiddag-godsdienstoefening bijgewoond in de Nienwe Kerk, onder het gehoor van Ds. Meyboom, die eene leerrede hield over Joh. 19 vs. 2830a, zijnde de 34stc Lijdenstekst. Het groote kerkge bouw kon de zaamgevloeide menigte naauwelijks bevatten. Ten 1 ure heeft de muziek der schutterij zich weder op den Dam doen hooren. Omstreeks ten 2 ure heeft Z. M. en zijn gevolg zich naar het Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magistra begeven en heeft aldaar een geruimen lijd vertoefdna alles in oogenschouw te hebben genomen. De Amst. Cour. meldt, dat Z. M. bij zijn vertrek, aan den Bnrge- meester aanzienlijke giften heeft doen ter hand stellen, zóó voor de algemeene armen, als voor de noodlijdenden door den watersnood, waarvan het juiste bedrag nader zal worden medegedeeld. Nog meldt genoemd blad dat Z. M. den Hoogleeraar AV. Vrolik heeft benoemd lot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Gisteren morgen heeft Z. M. de Koning onze stad verlaten en is met den tweeden trein naar de residentie teruggekeerd. 15UITENLANDSCHE HEIUGTEX. BELGIË. BRUSSEL, 31 Maart. De Moniteur bevat de Koninklijke besluiten, waarbij het ontslag der Mi nisters de Brouckere, Liedts, v. Hoorebeke, Piercot, Faider en van den Lui tenant-Generaal Anoul wordt aangenomen. Verder behelst het Regcringsblad de benoeming van de Heeren Dedecker, tot Miuister van Binnenl. Zaken Ch. Vilain XII11Builenl. Zaken, Mercier, Financien, A. Nothomb, Justitie, Duinon, Openbare Werken en den Luit.-Generaal GreindlOorlog. Dit Ka binet is geheel in den geest der clericale partij. De Indépendanceeen hoofdorgaan der gematigde liberalenzegt in haar nommer van jl. Zaturdag: »Dc optreding van dit Ministerie verandert de gansche gesteldheid onzes lands, ten aanzien der binnenlandsche staatkunde. De leiding onzer openbare aangelegenheden, die sedert nagenoeg 8 jaren aan liberale Ministerien toevertrouwd was, gaat over in handen van een Kabinet hetwelk bepaald en onbewimpeld clericaal-gezind is. Wij verkondigen dit feit zonder bevreemding en zonder aan onze tegenpartij het regt te betwisten om het bewind in handen te nemen. Voorzeker zouden wij liever het be wind in de hand onze politieke vrienden zien blijven; maar daar een liberaal Ministerie, hetwelk de gematigdheid en inschikkelijkheid zoo ver mogelijk dreef, geen genade bij de reglerzijde heeft gevonden en gemeend heeft niet langer met eere het bewind te kunnen voeren, is het zeer natuurlijk, dat thans een uitsluitend uit clericalen zamengesteld Ministerie optreedt." Als eene bijzonderheid kan vermeld wordendat de Generaal Greindl het dertigste hoofd van het departement van oorlog is, sedert 1830. K\GELA\». LONDEN, 31 Maart. De Franscbe Keizer en de Keizerin zullen te Windsor hun hoofdverblijf houden, doch Londen, Osborne, Wight, Greenwich, Woolwich enz. bezoeken. De beide Huizen zijn tot den 16den April verdaagd. De Morning-Post meldt heden het volgende: De Heer Drouin de Lhuys, Minister van Buitenl. Zaken van Frankrijk en Graaf Walewsky, Ge zant van Frankrijk alhier, hadden gisteren een onderhoud met Lords Pal- merston, Clarendon en Landsdowne. De Heer Drouin de Lhuys vertrok gis teren avond weder naar Parijs en zal Maandag naar AVeenen vertrekken met het ultimatum der bondgenootenbetreffende het derde punt, dat in de conferenlien aanhangig is. Dat ultimatum is geheel overeenkomstig het trac- taat van bondgenootschap, dat tusschen Frankrijk en Engeland bestaat. In dien Rusland dit ultimatum weigert aan te nemen, dan zullen de confe renlien te AVeenen afgebroken en de oorlog op uitgebreide schaal voortgezet worden." Een lid van het Britsche Lagerhuis, verliest, door een bezoldigd staats ambt aan te nemen, zijnen zetel in het Parlementmaar kan door de kiezers terstond op nieuw verkozen worden. Dezer dagen is in het Lagerhuis door een der leden, met goedvinden der Regering, voorgesteld op dien alouden regel van het Britsche staatsregt eene uitzondering te maken ten behoeve dergenen, die van een bezoldigd staatsambt onmiddellijk tot een ander over gaan. Het voorstel is echter bij het Lagerhuis met 73 tegen 69 stemmen verworpen. De meerderheid vereenigde zich met die sprekers, welke beweer den, dat al de aangevoerde ongelegenheden nog geen vrijheid gaven om in breuk te maken op de regten die sedert twee eeuwenkrachtens letter en geest der staatsregeling, door de kiezers waren uitgeoefend. De inzamelingen voor de noodlijdenden der watervloeden in Neder land ten gevolge der verdienstelijke pogingen van onderscheidene Hollan ders alhier en elders, schijnen spoedig een bedrag van omstreeks 2000 (ƒ24,000) te zullen hereiken. Onder de inschrijvers bevinden zich de eerste handelshuizen van deze stad, als Baring Brothers, Rothschild, Hulh C°. enz. De Heer Dr. H. Gehle, Pred. bij de Ned. gemeente alhier, is A'oorzitter der Commissie. Sir J. Pakington gaf in het Huis der Gemeenten kennis, dat hij na Paschen zijne bezwaren tegen de afwezigheid van Lord John Russell als Mi nister van Koloniën zoude ontwikkelen, indien tegen dien tijd geene verande ring in den toestand ware gekomen. Uit eene officiële opgave blijkt, dat in de Britsche landmagt 5553 Offi- ciersposten door de daarmede bekleede personen voor gezamentlijk 8,068,535 gekocht zijn. Blijkens eene door het Departement van Oorlog bekend gemaakte naam lijst zijn in de hospitalen van Scutari, Abydos, enz. van 8 tot 14 Maart weder 162 Britsche militairen aan de gevolgen van ziekten of wonden overleden. Het sebroefsloom-oorlogschip Sanspareil is uit de Zwarte zee te Ply mouth aangekomen met een 40-tal invaliden, na ook 100 zieken van Kon- stantinopel op Malta te hebben afgegeven; al de zeesoldaten van dit schip waren voor Sebastopol achtergebleven, ter versterking van het leger. In de verschillende ruiterij-dépots bevinden zich thans 1800 afgerigte paardendie onverwijld naar de Krim zullen worden gezonden. Op den thans in vollen gang zijnden spoorweg van de landengte van Panama wordt de plaats met 25 dollars (ƒ62.50) de personen betaald; kin deren betalen de belft. De bewoners van de landengte kunnen zich per maand voor 50 dollars abonneren. FRANKRIJK. PARIJS, 1 April. Het AVetgevend Ligchaam ontving Donderdag van de Regering een wets ontwerp, houdende invoering van eene belasting op de rijtuigen en paarden van weelde. De beambten bij het nijverheidspaleis, die door de Regering benoemd zijn, hebben sedert eergisteren hunne betrekking aanvaard. Er is sprake van om het effectief van de Keizerlijke garde op 40,000 man te brengen. AVat de wapeningen aangaat, blijft dezelfde bedrijvigheid voortduren. De te Toulon en in de nabijheid gekantonneerde regementen moeten zich ge reed houden, om ieder oogenblik te kunnen inschepen, en alle beschik bare bodems, in die haven maken toebereidselen tot vertrek. Een eenvoudig werkman te Parijs, zekere Papault, heeft een paar maanden geleden, de uitvinding gedaan om stukken geschut te vervaardigen, die niet vernageld kunnen worden. De door hem vervaardigde modellen zijn thans, op bevel van den Minister van Oorlog, ter beschikking van bet co- mitté van artillerie gesteld, tot onderzoek. De gemeente Longepierre (Saöne en Loire) wordt zwaar door brand ge teisterd. Den 22sten Maart werden 11 huizen en gebouwen eene prooi der vlammen. Van de 140 huizen, welke dit dorp bevat, zijn 64 bij verschil lende gelegenheden door het vuur vernield. Men schrijft deze ongelukken aan kwaadwilligheid toe. SPANJE. MADRID, 30 Maart. De zitting der Cortes van 24 dezer was zeer onstuimig. De Commissie, belast met het onderzoek nopens de handelingen van Maria Christina, ver klaarde, dat haar tot het verslag verschillende noodzakelijke documenten ont braken, o. a. eene copie van het testament van Ferdinand VII, hetgeen door den Intendant van het paleis geweigerd was. Na hevige beraadslagingen nam de vergadering met bijna algemeene stemmen een voorstel aan, waarbij de Regering wordt uitgenoodigd, om aan de Commissie van enquête te doen verloonen alle stukken en bescheidenwelke zij tot meergenoemd onderzoek noodig heeft. Onder de ambtenaren, die onlangs van hunne posten ontzet werden, zijn er sommigen, wier vergrijp daarin bestaat, dat zij verzoekschriften te gen den godsdienstigen grondslag der constitutie onderteekend hebbers.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2