dragen lidmaatschap van de Commissie voor de voormalige wees- en momboir- kamers, en in zijne plaats tot lid benoemd den Heer Mr. F. F. Karseboom, Adv.-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordholland. Cij het Dep. van Binncnl. Zaken is ten behoeve der noodlijdenden door de overslroomingen ontvangen van den Heer G. II. Roessingh, Z. M. Consul te Bremen ƒ50. Mw. Jenny Goldschinidt-Lind heeft de residentie verlaten en is naar Dresden vertrokkendoch zal na het Paaschfeest van daar alhier terugkeeren. Men maakt de liefhebbers van den Tuinbouw opmerkzaam op de 12de alhier te houden Tentoonstelling, die Zaturdag, Zondag, Maandag en Dings- dag aanst. alhier geopend zal zijn in liet lokaal der Teeken-akademie. De catalogus beval cenige honderde nommers. De zalen zijn smaakvol versierd en leveren bij het binnentreden een verrassend schouwspel op. Men mag het bezoeken van deze fraaije Tentoonseelling ten dringendste aanbevelen. AMSTERDAM, 30 Maart. Bij den Burgemeester is ingekomen, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, en bij de algcmeene commissie overgelegd: van de Prot. Zang- vereeniging, aan Godsdienst, Weldadigheid en Eensgezindheid gewijd, opbrengst der uilvoering van 25 dezer, in de N. Z. Kapel 545.45. Wij zijn onder- rigtdat sedert de opgave van gisteren, vernieuwde bijdragen, het bedrag der gelden bij de algcmeene commissie alhier voor den watersnood ontvangen hebben doen stijgen tot boven de ƒ92,000. De collecte heden ten behoeve der Stads Aimen-Scholen heeft opgebragt 6,304.20. AmstCour.) Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 32 schepen, als: 17 voor Amsterdam, 11 voor Rotterdam, 2 voor Dordrecht, 1 voor Middel burg en 1 voor Schiedam. ti UIT p.; LAN 1) SC tl F 1! Ell! GT KM ENGELAN». LONDEN, 28 Maart. Het Koninklijk gezin zal naar het paleis van Windsor vertrekkenten einde aldaar gedurende het Paaschfeest te blijven; de afwezigheid zal cehter niet langer dan 10 dagen duren. Door het Lagerhuis is met 104 tegen 70 stemmen een voorstel ver worpen tot het houden eener enquête omtrent de tegenwoordige wijze van benoeming en bevordering der officieren bij het Engelsche leger. Dit voor stel werd ook door Lord Palmerstori bestreden. Hij zeide dat, zoo men het leger nog te scheppen had, zekerlijk het bestaande stelsel niet zou worden aangenomenmaar er was slechts één middel om zich er van los te maken zonder schending van verkregen regten, namelijk door hen die door aankoop in het bezit van officicrsposten waren, af te koopendoch hoewel in theorie onhoudbaar, werkte het stelsel in de praktijk geenzins zoo slecht, dat lot die opheffing een zoo groot offer van de natie mogt gevergd worden. Ook had het eigenaardige voordeelenterw ijl benoeming naar louter gunst of ancienneleit door niemand gewenscht werd, en benoeming naar ver dienste een schoon maar onbereikbaar ideaal was. Eindelijk zeide de Minister nog, dat het bestuur der landmagt een praerogatief der kroon was, en dat alzoo een onderzoek van dien aard als thans voorgesteld werd, alleen van de kroon en niet van het Parlement kon uitgaan. Eene deputatie uit Manchester heeft aan Lord Palinerston een door ruim 11,000 personen onderteekend adres overhandigd, waarin de Regering dringend aangemaand wordt om opregt en ijverig werkzaam te zijn tot het verwerven van eene eervollen vrede. Twee leden gewaagden van de rampen waarmede deze oorlog Engeland bedreigde, en wezen met nadruk op ecnige treffende feilen als blijken van snelle toeneming der armoede. Lord Pal inerston ontving de deputatie zeer heuschluisterde aandachtig, en gaf hoofd zakelijk te kennen, dal die verschijnselen van nationale verarming slechts ten dcele door den oorlog en overigens door andere omstandigheden waren bewerkt; en een wapenstilstand, niet zou leiden tot het haar beoogde doel. Wederom zijn de vooruitziglen op vrede, aithans op een spoedig herstel daarvan, ongunstig. De Mornitig-Post meldt, dat het derde vvaarhorgpnnt door het Congres op nieuw is gezonden aan de Regeringen, die bij de onder handelingen vertegenwoordigd zijn. Dat derde punt geeft de meeste moeije- lijkheid van de vier. Het betreft de herziening van het tractaat met Turkye in 1841. onder goedkeuring van Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, Pruissen en Rusland, waarbij de Sultan de Dardancllen en de Bosporus voor vreemde oorlogschepen sluit, terwijl men nu de vrije toegang voor allen in de Zwarte zee verlangt. Omtrent dit punt zijn cenige voorstellen in behandeling, waardoor bet uitsluitend overvvigt van Rusland in de Zwarte zee de billijke evenredigheid zou worden teruggebragt die de rust en veiligheid van Europa vereischen. De Gevolmagtigden hebben het over dat derde punt niet eens kunnen worden, omdat hnnne instrucliën dienaangaande te zeer uiteenliepen. Rusland weigert toe te geven aan de eischen der IVestersche Mogendheden om zijne magt in de Zwarte zee te beperken. Ook zijnvolgens genoemd blad, het eerste en tweede punt op nieuw in beraadslaging gebragt, daar zij, in de hoop op eene algcmeene schikking, slechts voorloopig goedgekeurd, doch nog niet bepaald aangenomen waren. Men twijfelt of de Czaar de voor waarden zal aannemen. De Indépendance evenwel zegt, dat deze tijding als alleen door de Mor- ning-Post vermeld meer dan twijfelachtig is, daar zulk een belangrijk be- rigt weldra te IVecnen zon zijn uitgelekt en alom bekend geworden. De Regering is voornemens nieuwe vestingwerken aan te leggen en de bestaande forten, torens en batterijen op de Oostkust des rijks en op de kusten van Kent, Sussex en Hampshire in staat van verdediging te brengen. De werken zullen bij contract worden aangenomen. De Regering heeft 2 schepen doen inrigtenbet eene als een molen om graan te malenhet andere als eene broodbakkerij. Het schip Bruiser zal dagelijks zonder behulp van handen-arbeid 7- a 800 schepels graan kunnen malen. Het graan wordt aan de eene zijde van het schip ingebragt en komt aan de andere zqde als meel er uit. Het schip kan den togt bij gunstige weêrsgesteldheid voortzettenzonder dat men behoeft op te houden. Aan boord van het schip Abundance is de broodbakkerij overgebragt, die 20,000 brooden dagelijks kan leveren. Niet alleen wordt de inrigting der bakkerij zeer geprezen, maar ook de wijze, waarop de luchtverversching aan boord van dit vaartuig plaats heeft. Beide deze schepen zijn door eene commissie van deskondigen onderzocht en zeer gunstig beoordeeld. Zij zullen dezer dagen naar de Zwarte zee worden gezonden. De vloot te Spilhead ligt thans in slagorde van twee rijen tot uitzeilen gereed; daar echter de berigtcn uit de Oostzee nog het aanwezig zijn van vast of drijvend ijs vermelden, zal het vertrek der schepen nog wel cenige dagen worden vertraagd. In de Times leest men Niet zonder zorg zien wij de flaauwheid onzer krijgsoperatien in de Krim op een onzes oordeels beslissend tijdsgewricht. De troepen der bondgenooten moesten een harden winter onder tenten doorstaan, opdat zij zich de eerste dagen van het drooge jaargetijde zouden kunnen te nutte maken, en inzonderheid den tusschentijd na het eind des winters en vóór de aankomst der Russische versterkingen. Sedert eeriigen tijd hebben de krijgsbedrijven in de Krim geen blijk van stoute en nieuwe plannen opgele verd, dan alleen aan de zijde der Russen, terwijl de Fransche en Engelsche troepen door hunne bevelhebbers gedoemd schijnen, om binnen hunne linicn te blijven en alleen verdedigend te handelen. En echter wordt de verbon dene krijgsmagl gezegd thans nagenoeg 120,000 man sterk te zijnwelke magt ruimschoots genoegzaam zou zijn om met goeden uitslag 2 of 3 ver schillende krijgsverrigtingen te ondernemenop eene zoo enge strijdplaats als het zuiden der Krim, tegenover eenen vijand die thans in getalsterkte ons niet te boven gaat, terwijl wij zeiven overvloed van vervoermiddelen hebben om ieder punt der kust te kunnen bereiken. De troepen der bondgenooten moeten thans eene of andere groote operatie ondernemen en met alle kracht doorzetten; anders zal de krijgstogl naar de Krim op hunne schande uitloopen. De feilen van den winter beginnen zich nu ook in de aanstalten voor de operalien te velde te verloo.nen; en wij vernemen dat onze dappere bondge nooten, wier talrijke legermagt wel toegerust ten strijde is, met groote be vreemding en niet zonder ontmoediging de werkeloosheid van hun eigen opper bevelhebber zien. Intusschen breiden de Russen met ongeincene kracht en overleg hunne verdedigingswerken uit; inzonderheid schijnt het bezetten en versterken van den regter oever der Kalefaat-haven een blijk van stoutheid en schranderheid des vijands te zijnen echter vernemen wij niet van af doende pogingen om het dreigende voortschrijden der Russische schanswerken te sluiten, en om van de meerdere sterkte der bondgenooten partij te trekken. Stond er een ondernemend Veldheer, een origineel genie aan hun hoofd dan zou het lol van Sebaslopol buiten de wallen der vesting beslist worden. Een ieder weet, dat matrozen het in gevaren en ontberingen verdiende geld veelal in zeer korten tijd verbrassen, zoodra zij hier te lande terugkee ren en in de strikken dergenen vervallen, die gestaag er op uit zijn hen daarin te vangen. Om dit te keer te gaan hebben eenige menschlievcnde personen te Portsmouth een gebouw opgerigt, hetwelk nu reeds van 150 bedden is voorzien, doch vermits nog wel een 100-tal zeelieden den nacht op den kalen vloer doorbrengt, is men voornemens het gebouw te vergroo- ten. Tot dit einde hebben H. M. en Prins Albert gezamcnllijk 300 ge geven, met toezegging van nog 2C0 In andere zeeplaatsen zullen der gelijke verblijven worden ingerigl. Volgens een berigt van den 14'1 :n Februarij uit Canton blijven de op standelingen bij voortduring in eene dreigende houding. De Fransche vloot heeft bij herhaling een aanval op Sliangliae beproefd, die echter wederom mislukt is. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maart. Den 15dcn April vertrekken de Keizer en de Keizerin naar Londen, in gevolge eene van Koningin Victoria ontvangen uitnoodiging. De Moniteur van heden meldt dit, en voegt er bij, dat de lieer Drouyn de Lhuys bereids gisteren derwaarts is vertrokken en na zijne terugkomst zich naar Wecnen zal begeven om met Baron de Bourqucney Frankrijk bij de vredes-conferen- tien te vertegenwoordigen. De Keizer heeft aan 485 militairen, die kruiwagen- of gevangenisstraf ondergingen, geheele kwijtschelding of vermindering van straf verleend. De Commissie voor de groote tentoonstelling heeft de 1IH. Disderi en C°. tot photographen van de tentoonstelling benoemd. Zij zullen verscheidene werk plaatsen in bet palcis zelve oprigten, ten einde aldus alle voor nijverheid en kunst merkwaardige voorwerpen op de plaats zelve doorpbotographien af te beelden. De beroemde geschiedschrijver, de Heer Charles Lacretelle, Deken van de Fransche Akadeinie, waarvan hij sedert 1811 lid was geworden, in de plaats van den Heer Esménard, is in den ouderdom van 88 jaren overleden. Zijne voornaamste werken zijn eene geschiedenis van Frankrijk gedurende de 18de eeuw, in 6 deelen, en eene geschiedenis van Frankrijk gedurende de oorlogen der omwenteling, in 4 deelen. Hij laat twee zoons na, waarvan de oudste zich als dichter zeer gunstig bekend gemaakt heeft. Alhier duurt het in hechtenis nemen voort. Onder de zaken van staat kundigen aard, met wier onderzoek de justitie zich thans bezig houdt, zijn er verscheidene waarin geestelijken betrokken zijn:

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2