in eer» verschrikkelijken oorlog gewikkeld en hebben niet alleen de gele genheidmaar een edel leger half verloren, door het schandelijkste beheer. Wat de eerslc dezer rampen aangaat den oorlog deze is in zich zei ven de vijand moge groot of klein zijn een groot kwaad. Overwinning is het minste kwaad der twee, indien ook slechts het minste. Het was tot dusverre nimmer bevorderlijk aan het doel eener natie om een ander te overwinnen of te vernederen, tenzij haar eigen bestaan op het spel stond." En iets verder: »Er is inderdaad gecne zegepraal in de geschiedenis, die niet hare bittere herinneringen en zekere vergelding naliet. Met een nabunr te oorlogen is zich zei ven den oorlog aandoen. Doch onze ramp is zoo groot, dat het schijnt als of het kwaad van alle oorlogen in dezen éérien begrepen is. In den afstand, in het getal, in het verschil van natuur en ligging van het looneel des strijds, in het achtenswaardige van den vijand, in het onchris telijke, half barbaarsche en innig verlaagd karakter van den bondgenoot, dien wij beschermen, in den twijfelachligen aard der zaak, en in de duis ternis, die in alle geval over den uitslag zweeft, in dat alles is de krijg zoo ongelukkig voor ons als ooit een oorlog was, waartoe wij genoopt werden." »De politieke mocijelijkheden en persoonlijke ontberingen, die de krijg ons en onzen kinderen zal opleggen, behoeven niet uiteengezet te worden, want wij allen gevoelen ze maar al te zeer. Doch hetgeen de wezenllijke prikkel des oorlogs is, en wat op dezen dag de hoofdgedachte hij onze zelfvernedering en godsdienstige voornemens behoort te zijnis ditdal Engeland niet opregtelijk en in gemoede verklaren kan achterlijk te zijn bij zijne tegen- partij in den wedstrijd om vergrooting." »Wij mogen ons zei ven naar goeddunken behagen, doch wij kunnen aan onze mededingers niet voldoende bewijzen, dat wij hun geen voorbeeld gaven om hunne landpalen te verzetten, en trapsgewijze zwakkere en ruwere nabu ren in te lijven. Wij kunnen het ons niet verbergen, dat het pralen met ons overwigl Ier zee, en onze algemeene geest van tusscherikomst, in kleine slecht beheerde stalen genoegzaam is om een heilloozen ijver op te wekken. Ja, indien wij de geheimen van ons hart onderzoeken willen en ons zeiven toespreken met die verstaanbaarheid, welke wij in acht nemen bij het be- eordeelen van de zedelijkheid onzer naburen, dan kan Engeland zich niet vrij spreken van zekere veronderstelde belangen, zekere droomen van aanwin sten aan dezen oorlog verhonden en welke op geringen afstand zich aanslui ten hij die, welke wij in onzen vijand veroordeelen. Ieder neme zich voor, om geen oorlog te helpen bevorderen, die vergrooting len doel heeft, of geen oorlog hoegenaamdten zij deze dient tot zelfbehoudtot verdediging van vrienden en bondgenootenhandhaving van regt en van den vrede der wereld." De lieer Roebuck beklaagde zich in het Lagerhuis over de afwezigheid van een Minister aan het hoofd van het departement van koloniën, vooral met liet oog op den stand der zaken te Terre Nenve, aan de Kaap de Goede Hoop en in Australië. Deze klagten werden ondersteund door de Heeren Bright en Lowe. Sir G. Grey hield staande, dat de afwezigheid van Lord John Russell niet schaadde aan de koloniën en dat de Regering bezig was aan de voltooijing van ontwerp-constitutien voor sommige koloniën. De Heer Roebuck deelde alsnu zijn voornemen mede om eene formele motie te dien opzrgte te doen. Eene deputatie van 60 a 70 personen, met Sir R. Inglis aan het hoofd, heeft zich naar Lord Palmerston hegeven, ten einde bij dezen aan te drin gen, om aan de motie tot opening van het Britsche museum op Zon- en Feestdagen, die Sir J. Weltnalcy in liet Parlement zou doen, zijne goed keuring te weigeren. Lord Palmerston gaf aan de deputatie de verzekering, dat de Regering besloten had de motie tc bestrijden. Die openstelling is dan ook met overgroule meerderheid van stemmen (135 tegen 48) verworpen, als j sliekkende tol ontheiliging van den Zondag. Het werd ook door Lord Pal- merston bestreden »als aandruischende tegen eene eerbiediging en aanmoediging verdienende naauvvgezelhcid van een groot deel der bevolking." De Times deelt uit Odessa het berigt mededat Prins Mcnzikof aan typhus overleden is. Het stoorn-eskader der Oostzee-vloot heeft hevel ontvangen zich naar Kiel te hegeven en zoo ver mogelijk vooruit te stevenen, om te beletten dat Russische of andere schepen de blokkade der havens aldaar schenden. Dc KoninginPrins Albert en de Prins van Leiningen hebben eergisteren het vertrek van dit eskader bijgewoond. De Paus heeft, volgens een door Londensche bladen medegedeeld berigt, besloten een buitengewoon Gezant naar Petersburg te zendenom Keizer Alexander met zijne troonsbeklimming geluk tc wenschen en hem levens eene vredelievende staatkunde aan tc bevelen. De Admiraliteit heeft li. Dingsdag openhaar gemaakt, dat zij een aan tal ligte schepen van ongeveer 780 ton en geringen diepgang, voor den tijd van 6 maanden genegen is af te hurenten einde die vooreerst als drijvende depóts te gebruiken in de nabijheid van Farosnnd. De Kolonel Slirley, die het bevel zal voeren over de afdeeling der Turksche ruiterij, is te Dublin aangekomen, en maakt reeds toebereidselen, om naar zijne bestemmingsplaats te vertrekken. Het Admiraliteits-Hof heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Fiijver- dalwelk schip, onder Nederlandsche vlag varende en in ballast voltrokken naar Pernan, ten einde eene lading vlas in te nemen, den 18(lcn Junij door het Engelsche oorlogschip Cruiser was prijs gemaakt. Het schip is veroordeeld. Twee ten vorigen jare in de Oostzee prijsgemaakte Russische schepen de fiornen en Johanna Mariawerden eergisteren mei hnnne ladingen voor 1918 en 1250 verkocht. Te Deptford zijn eergisteren 400 houten hospitalen en 2000 ijzeren, legersteden naar Balaklava ingeladen. De gelieele Engelsche zeemagt is op dit oogenblik sterk 271 schepen, met 6370 stukken geschut en 62,000 koppen. Lord Aberdeen vertrekt eerlang naar Egypte, om zijn zoon, Lord IIaddor thans hij Kaïro wonende, te bezoeken. Uit China verneemt men, dat de stand van zaken te Canton dezelfde blijft, doch dc stemming was er minder ongunstig, daar de opstandelingen in den Iaatsten tijd zich rustiger gedragen hadden. Zij hielden echter den stroom nog immer zorgvuldig afgesloten en de gemeenschap dier stad met andere plaatsen werd door niet-Chinesche schepen onderhouden. Uit Amoy wordt geschrevendat twee schepen der Cliinesche zeeroovers-vloot door de Engelsche brik Bittern genomen zijn. Bij den aanval der Keizerlijke troepen en der Franschen op Shanghae bekwamen de Iaatsten 15 dooden, waaronder 2 Officieren, en 37 gewonden, waaronder 4 Officieren. De Keizer lijken telden 400 dooden en 300 gekwetsten. Dat der opstandelingen moet veel aanzienlijker zijn geweest. Laguerre wacht op de aankomst der Constan- tinetot hervatting van liet vnur. De Engelsehen en Amerikanen hebben zich onthouden van deel te nemen aan den strijddaar deze eene schending is der onzijdigheid, waartoe rnen overeengekomen was. De Cliinesche opstandelingen hebben in hunne eerste ontmoeting met de Europesche troepen niet minder dapperheid, dan haat tegen de buitenlanders aan den dag gelegd. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Maart. Keizer Napoleon heeft eergisteren alhier eene wapenschouwing gehouden over eenige naar de Krim bestemde bataillons en cscadrons der Keizerlijke garde. De daarbij door den Keizer gehouden toespraak, die volgens geruchten eene zinspeling op het hem toegeschreven reisplan zou inhouden luidde eenvou dig aldus: «Soldaten, het leger is de eigenlijke adelstand hier te lande; het bewaart ongeschonden, van geslacht tot geslacht, de beginselen van roem en nationale eer; uwe vaandels zijn dan ook uw geslachtsboom, welke op ieder nieuw geslacht eene nieuwe zege aanwijst. Ontvangt alzoo deze vaan dels; aan uw eergevoel, aan uwen moed, aan uwe vaderlandsliefde ver- tronw ik ze toe." Prins Napoleon heeft eergisteren de commissie ter beoordeeling van kunst werken, die voor de algemeene tentoonstelling ingezonden worden, met eene aanspraak geïnstalleerd, waarin hij o. a. zegt, dat het eerste denkbeeld, om op deze tentoonstelling van industrie ook schoone kunsten toe te laten, door de Keizerin geopperd is. Op den gedenkdag der terugkomst van Napoleon uit het eiland Elba, hebben eergisteren verscheidene Bonapartislische gastmalen plaats gehad. Een deel der Keizerlijke garde heeft zich te Toulon ingescheept. Naar men uit Lyon verneemt, hebben verscheidene jonge lieden van aanzienlijke fatnilien dier stad, het voorbeeld van eenige te Nancy volgende, vrijwillig dienst genomen voor de Krim. SPAIJE. MADRID, 19 Maart. Tc Cuba zijn bij eene ordonnantie van den Gouverneur-Generaalvan 12 Febr. jl., de kusten van dat eiland en aangrenzende wateren ver klaard in staat van blokkade door de Spaansche zeemagten dienvolgens kunnen van elk vaartuig de papieren en documenten worden gevorderd, om naauwkeurig te worden onderzocht. De Nacion schrijft de goede verstandhouding tusschen de Spaansche en Fransche Kabinetten toe aan de vriendschappelijke betrekkingendie Lo- dewijk Napoleon met Espartero aanknoopte, tijdens beiden in Engeland in ballingschap leefden. PRÜISSEN. BERLIJN, 21 Maart. Alhier is Dingsdag 11. uit Petersburg de tijding ontvangen, dat hel eerste der vier punten van waarborg door al de partijen op de Wecner con- ferentien definitief geregeld en aangenomen is. De Tweede Kamer heeft met 160 tegen 122 stemmen aangenomen het Regeringsvoorstelom een crediet van 80,000 thalcr voor geheime uitgaven te verlccncn. De commissie had voorgesteld die som op 50,000 th. te ver minderen. De commissie uit dezelfde Kamer, die belast was met het on derzoek van het wets-ontwerp, tot. intrekking van de artt. 42 en 114 der grondwet, waarbij de vrije beschikking over vaste goederen is bepaald en de heerlijke regten zijn afgeschaft enz., heeft tot verwerping van die wet geadviseerd. Het gerucht was verspreid, dat de Regering zou hebben afgezien van haar voornemen om eene oorlogshaven aan te leggen aan den Jahde-zeeboezem, alwaar het grondgebied door Oldenburg aan Pruisseri is afgestaan. Dit ge rucht wordt echter betwijfeld daar de Regering den 19tlcn aan de Tweede Kamer een wet ontwerp heeft ingediend, strekkende tot invoering van de Prtiissischc wetgeving op genoemd gebied. FRAN K F O K T. 18 Maart. In goed onderrigte kringen wordt verzekerd, dat in elk geval voor het eir.de der eerste week van de volgende maand eene bevestigende of ontken nende uitkomst der onderhandelingen te Weenen moet zijn verkregen. Oosten rijk en de Westersche Mogendheden zullen geene langere vertraging van de hoofdonderhandeling toelaten. Uit Polen wordt gemeld, dat aldaar streng toezigt wordt gehouden om de kuiperijen der propaganda te verijdelenmaatregelen zijn genomen om een opstand, indien deze rnogt w ordeir beproefdkrachtdadig bij den oorsprong

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2