aanst. Zaturdag reeds naar Londen ingescheept, om van daar overland naar Japan te worden gezonden. Z. M. heeft de prachtige schilderij in oogenschouw genomen en den ervaren kunstenaar zijne bijzondere tevredenheid er over betuigd. AmstCour.) Gisteren nacht omtrent 12 ure is er een felle brand ontstaan in 2 pak huizen, in de Rapenburgerstraat, waarin lijnzaad, kofïij turf en hout opge slagen was. Door het in werking brengen van 9 spuiten, was men den brand ten 6 ure meester; men berekent, dat 2 4 3000 balen kolïij, 15 4 16,000 turven en voor eene waarde van ƒ700 aan brandhout is vernield. De brand is ontstaan in de kelders van de pakhuizen, waar het hout en de turf gebor gen was. De beide pakhuizen zijn geheel uitgebrand. Aan de fabriekswerf van de HU. Paul van Vlissingen en Dudok van Heel alhier is de kiel gelegd van eene ijzeren schroefstoomboot, genaamd Burge meester Zijlstravoor rekening der te Harlingen gevestigde Friesche en Overijsselsche stoomboot-reederijin aanbouw en bestemd voor de vaart tus- schen Harlingen en Zwolle. HAARLEM, 21 Maart. De algemeene collecte heeft alhier opgebragt 11,632.62 Jbehalve nog cenigc weinige vreemde munten. De gezamentlijke bijdragen voor de hulpbehoevenden door den waters nood, van HH. Officieren, Onderofficieren en verdere manschappen van het 3de regiment dragonders, beloopen 278. Dezer dagen hebben Diakenen der Nederd. Herv. gemeente alhier het verblijdende berigt ontvangen van twee aan ben gemaakte legaten, ten be hoeve van de door hen bedeeld wordende armen, ieder groot 20,000 en f 1000, inschrijvingen op het Grootboek der Nat. Werk. Schuld, rentende 2j pCt. in het jaar. BUITEXLAXDSCHE BER3GTEX. BELGIË. BRUSSEL, 21 Maart. De Heer de Decker, wiens pogingen tot het zamenstellen van een nieuw Kabinet mislukten, beeft van deze hem opgedragen taak afgezien. Alhier is, volgens de Bott. Cour. bij het comité voor de noodlijdenden door de overstrnomingen in Nederlandreeds op den eersten dag der inschrij ving eene som van 2,000 fr. ingekomen. EXOELAXD. LONDEN, 21 Maart. Gisteren vroeg de Heer W. Graham in het Lagerhuis opheldering we gens eene zinsnede in de redevoeriug van Sir R. Peelwaarin deze te kennen scheen te gevendat de Koningrijken Hongarye en Polen behoorden hersteld te worden. Lord Palmerston gaf daarop te verstaan, dat Engeland en Oos tenrijk het ten opzigte van Hongarye volkomen eens waren, en dat, bijaldien de oorlog mogt voortdureneenige bepalingen bij de 4 waarborgpuntcn zullen moeten gevoegd worden, welke op Polen betrekking hebben. Eergisteren avond herhaalde Lord Lucan, in de Parlementszitting, zijn verzoek om openbaarmaking der officiële berigten over den slag bij Balaklava, waartoe dan ook besloten werd. In het Lagerhuis vroeg Sir J. Pakington vergunning tot bet indienen ccner bill tot verbetering en uitbreiding van het elementair onderwijs. Na gewezen te hebben op de onwetendheid van de groote massa der bevolking, welke als een der oorzaken kan worden beschouwd van het aantal misdrijven in het land, verklaarde de spreker, dat de Regering voornemens was om in elke stad een raad van ouderwijs te benoemen, die gekozen zal worden door de belastingschuldigen, waarvan de leden van het gemeentebestuur regtens deel zullen uitmaken. Die raad zou de scholen oprigten en de noodige be lastingen innen tot uitbreiding der volksopvoeding. Daar de vrijwillige bij dragen voor dit doel niet toereikend waren, zoo zou de Regering aan elke gemeente, waarin eene zoodanige school zal worden opgerigt, eene toelage ver- leenen. Het onderwijs in die scholen zal gratis zijn; de reeds bestaande zullen geeërbiedigd worden, hoewel de Regering het regt zal hebhen, om ze met de nieuwe inrigtingen te vereenigen. De kinderen van andere geloofs belijdenissen zullen in die scholen toegelaten, en in elk harer zal het gods dienstig onderwijs gegeven worden naar de kerkleer der meerderheid. Nadat verscheidene sprekers hierover het woord hadden gevoerd, is de vergunning tot het indienen dier bill toegestaan. Over de Oostzee-vlooluit stoomschepen bestaande, staat de Oppervloot- voogd R. S. Dundas, onder wien bevel voeren de Admiraals M. Seymour en B. L. Baynes en de Kapitein der vloot F. T. Pelham. Zij telt 1 schip van 131 stukken, de Wellington1 van van 102 st., de Royal George; 4 sche pen van 913 van 81, 1 van 70, 9 van 60, 2 van 51, 1 van 47, 1 van 34, 1 van 24, 4 van 21, 2 van 18, 2 van 16, 2 van 14, 1 van 9, 2 van 8, 7 van 6, 3 van 4, 5 van 3; 5 drijvende batterijen, ieder van 16 st. 7 mortier-schepen, 7 stoom-kanonneerbootenieder van 3 stukken, 21 idem, ieder van 2 stukken. Daarenboven bezit de vloot een hospitaal-schip van 24 st., een bodem van 42 st. als ammunitie-magazijnen een als voorraadschip ingerigt; een ander schip dier.t tol Ingenieurs-werkplaats. Bij bovengenoemde vloot zullen 50 Franschc stoom-oorlogschepenbatterijen en kanonneerbooten gevoegd worden benevens een aanzienlijke landmagt, in alles te zamen zou de vloot dus beslaan uit 150 oorlogsvaartuigen (waarvan 100 Engelsche) en bijna 2300 vuurmonden. Deze nimmer nog overtroffen vloot vereenigt zich van lieverlede te Spitheadvan waar een vliegend eskader zich naar de open wateren der Oostzee begeven zal. Er zijn met de Argo berigten uit Port-Philip (Australië) tot 7 Jan. ont vangen, benevens voor eene waarde van 310,913 aan stofgoud, specie en edele steenen; dit schip heeft ook 138 kisten met Australische producten voor de Parijsche tentoonstelling aan boord. Ook het schip Swartlimore heeft 60,000 oneen goud medegebragt. De rust was in de oproerige goudstreken zoover herstelddat de krijgswet weder was ingetrokken. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Maart. De Keizer heeft aan Horace Vernet opgedragen het vervaardigen van een schilderstuk, voorstellende: Napoleon I, omringd van al de Maarschalken en Generaals, die op de slagvelden den dood hebben gevonden. De schilderij is bestemd voor een der voornaamste zalen der Tuilleriën. De artillerie der garde en de Generaals Herbillon en Marquemat zijn te Marseille aangekomen en maken zich gereed om naar de Levant te vertrekken. In het begin dezer week is te Brest eene van de drijvende batterijen en te Cherbourg eene van de kanonneerbooten van stapel gelaten, die de Fransche Regering doet bouwen voor de aanstaande krijgsoperatien in de Oostzee. Beide zijn met een schroefstoomtuig voorzien, van 150 en van 110 paardckrachten. In een der hospitalen alhier bevindt zich een sergeant van de grena diers, Tonrvieille geheelen, die in de loopgraven voor Sebastopol de spraak en het gehoor heeft verloren. Deze Onderofficier had de wacht in de loop graven, toen eene vijandelijke bom nabij hem ncdervielhij trachtte de lont er uit te rukken, ten einde de losbarsting te voorkomen, doch zijne pogin gen waren vruchteloos. Tonrvieille had nog maar naauwelijks den tijd ge hadom zich op den grond neder te werpentoen de bom sprong, een daar nabij staand grenadier doodde en deze uitwerking op den sergeant bad, dat hij oogenblikkelij'k het gehoor en de spraak verloor. Alle pogingen, om den sergeant te genezen, zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Onze schilderschool alleen zal 13,000 schilderijen naar de groote tentoon stelling inzenden. 25 van Ingres, 40 van Horace Vernet, 150 van Gudin enz. De gang der zaken in Spanje mishaagt zeer aan het ultramontaansche Parijsche dagblad VUnivers. De Minister Madoz is bij dat blad in ongenade gevallen. Voorts deelt genoemd blad een verslag mede van Spanjes toestand, waarin o. a. vermeld wordtdat de Engelsche zendelingen in weerwil van alle beletselen in korten tijd 30,000 bijbels hebben weten te verspreiden. Te Tauber heeft men den 14dcn dezer een hevigen schok van aardbe ving gevoeldwelke zich over de geheele keten der Pyreneën heeft uitgestrekt. SPANJE. MADRID, 17 Maart. De kloosterzuster Patrociniadie door baren invloed bij de Koningin de staatkunde des bewinds tegenwerkte, is door een ministerieel bevel van het Hof verwijderd, en dienzelfden dag van bier vertrokken. De Regering heeft last gegeven, om nieuwe troepen naar het gebergte van Toledo te zenden, waar zich sedert eenigen tijd talrijke roovers ophouden. De circulaire, die de Regering dezer dagen in de provinciën heeft uit gevaardigd betreffende de wederinvoering der belastingen, heeft eene zeer goede uitwerking gehad. De ontvangsten gedurende de maand Februarij zijn veel grooter geweest dan die van Januarij 11. De jongste berigten uit Catalonie zijn zeer onrustwekkend; vooral onder de werklieden in de fabrieken heerscht veel gisting. De hoofdstad des rijks is rustig, ofschoon de toestand gespannen blijft. SARDINIË. TURYN19 Maart. De inscheping der expeditie-troepen naar de Krim zal denkelijk tusschen 1 en 10 April plaats hebben. Mazzini heeft eene proclamatie gerigt tot de troepen, die naar de Krim vertrekken. Verscheidene Officieren hebben dat stuk per post ontvangen. Mazzini beschouwt de zending dier troepen naar het Oosten als eene depor tatie, en hitst bijgevolg de soldaten op tot desertie en muiterij. FRANKFORT. 17 Maart. Men heeft onlangs in de groote metaalgieterij te Munchen het stand beeld van Beethoven gegoten, door den Amerikaanschen beeldhouwer Crawford voor de stad Boston vervaardigd. Deze kunstenaar houdt zich ook bezig met het kolossale ruiterstandbeeld van Washington, bestemd voor het groote mo nument, dat te Washington voor dien Staatsman wordt opgerigt. Nabij Bonn is dezer dagen in 75-jarigen ouderdom overleden, de land man Klein, die in den slag van Ansterlitz (1805) een kogel van een Rus sisch soldaat in het hoofd had ontvangenzonder dat het bekkenneel bescha digd werd, of zijne gezondheid er door leed; deze kogel, thans uit het hoofd gehaald zijnde, woog een ons 55 grammes. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 Maart. Bij gelegenheid van de bevalling der Keizerin, hebben de personen, die haar het naast omgeven, rijke geschenken ontvangen; de baker ontving 300ieder der kamerdienaressen 100 dukaten. Voor Dr. Sceburger en Professor Bartscb waren rijke brillantringen en andere geschenken bestemd. De Keizer heeft zijne gemalinbij deze gelegenheideen uiterst kostbaar geschenk in dia mantenuit eene diadeem, oorringen en broche bestaande, vereerd. De grijze diplomaat, Prins Metternich, wordt op dit oogenblik alge meen met groote achting behandeld. Hij ontving bezoeken van Lord West moreland, Lord Russell, Baron Prokesch, Baron Bruck, Graaf Buol-Schauen-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2