LEYDSCHE VRIJDAG, 23 MAART. BIMENLANDSCHE BEIilGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LF.YDEN, 22 Maart. Sedert de opgave van het bedrag der collecte voor de noodlijdenden ten ge volge van den watersnood, zijn bij het Gemeentebestuur nog ontvangen de volgende giften, als: van de manschappen van het Regiment Rijdende Ar tillerie 23.84; van een lloogleeraar ƒ12.50; van de Typographische Ver- eeniging Laurens Jansz. Coster 3.06 J.van de manschappen uit liet Invali denhuis ƒ20.25; door den Heer Baron Taels van Amerongen van R. 5; door den Heer J. B. de Moen ƒ3.15; door den Uitgever der Leydsche Courant van J. G. ƒ1; nog van de dienstboden van den Heer B. ƒ0.60; en van N. N. ƒ2.50; zoodat de gezamentlijke opbrengst is geklommen lot de som van ƒ8504.01 j. De opbrengst der algemeene collecte voor den watersnood is geweest: te Soelerwoude 608, te Utrecht 12,000, behalve de provinciale collecte die ƒ8,000 opbragtte Zwolle 4,035, te Schiedam 3,799, te Nijmegen ƒ3,560, te Deventer 2,923te Breda 2,277, te Alkmaar ƒ1,999, te's Her- togenbosch 1,514, te Purmerend ƒ911te Steenwijk 401te Zall-Bommel ƒ400, te Bergen-op-Zoom ƒ268, te Dordrecht 5,128te Gouda ƒ1,358, te Vlissingen ƒ700, te Wijk bij Duurstede ƒ215, te Schoonhoven ƒ135, te Kampen 1100 en te Delft ƒ3200. Door de artillerie te Utrecht in garnizoen is ƒ280 voor de noodlij denden bijeengebragt. De algemeene commissie te Amsterdam heeft ten behoeve van den wa tersnood, 11. Zaturdag aan den Commissaris des Konings in Noordbrabant de som van 4,000 en een menigte kleedingstukkenals gemaakte broeken, kousen enz. toegezonden; eenige dagen geleden, had gemelde commissie ook reeds cene som van ƒ1,000 overgemaakt. Van de Grebbe wordt van den 17Jen dezer aan de Utr. C. gemeld Heden is in eene algemeene vergadering van al de collegiën boven en bene den den Slaperdijk eenparig besloten, den geheelen Grebbedijk te verhoogen en te verzwaren, na alvorens de doorbraak, die eene diepte van 54 voeten heeft bij eene lengte van 170 el ongeveer, te hebben beringd. Uit Woudenberg wordt aan genoemd blad van den 19den gemeld: Het wa ter is hier mooi aan het vallen; de verwoesting van wegen, vooral straatwe gen, is deerniswaardig. Bij Scherpenzeel zijn 5 huizen genoegzaam geheel ingestort. Uit de kerk alhier, op den berg bij en voorbij de pyramide, zijn de zieken en arme gezonden, alsmede bij Scherpenzeel weder meest allen in hnnne woningen teruggekeerd; want de val van het water, heeft behalve eenige lage plaatsen, die gemeente voor een groot gedeelte weder droog ge maakt. Er zijn reeds ruim 370 personen te onderhouden. De gemeen schap met Amersfoort kan nog alleen over den grindweg over Leusden plaats hebben. Aangaande de overstrooming en hare gevolgen deelen wij o. a. nog het volgende mede: Ten aanzien van de doorbraken in de Neder-Betuwsche dijken, te Lienden, Ingen en Maurik wordt berigt, dat deze door kistdammen gesloten zijn, en dat aan het verder herstel der dijken met ijver gearbeid wordt. De toestand der landstreek Maas en Waal is allertreurigst. Het volgende kan ecnig denkbeeld geven van de verliezen en rampen, die de gemeenten Appeltern, Altforst, Maas-Bommel en Alphen troffen: In deze 4 gemeenten met 2872 bewoners, zijn 20 huizen geheel, 70 gedeeltelijk vernield; 902 per sonen hebben hunne woning moeten verlaten en 768 zullen nog voor een geruimen tijd moeten bedeeld worden. LI. Maandag vertrokken uit het eiland Zuid-Beveland 109 landverhuizers met bagaadje naar Rotterdamten einde naar New-York de reis te aanvaarden; morgen zullen dezen nog door een 70-tal gevolgd worden. Dezer dagen is te Daarlo, in Overijssel, het voltooide kerkgebouw inge wijd, en deze buurtschap lot eene zelfstandige Hervormde gemeente verklaard. In de afgeloopen week heeft de hondsdolheid zich te Middelburg ge openbaard, en is dien ten gevolge heden door het gemeentebestuur afgekon digd dat gcene honden op straat mogen losloopenzoo zy niet zijn voor zien van een ijzeren of koperen muilkorf. Ie Maastricht heeft de Heer Ploem bij testament o. a. vermaakt aan bet Gereformeerd weeshuis te dier stede 500, een gelijk bedrag aan de armen der Protcstanlsche en ƒ50 aan die dor Israëlitische gemeente. 's GRAVENHAGE, 22 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Loosdrecht, J. F. de Wit. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Officier van Justitie bij de Arrond. Regtbank te Groningen, Mr. T. II. Bondam. Z. M. de Koning heeft heden morgen in een bijzonder gehoor ontvangen den Staatsraad, Commissaris des Konings in Limburg, den Heer van Meeuwen. Gisteren heeft de nieuw benoemde Generaal, Baron van Geen het bevel over het reg. grenadiers en jagers overgedragen aan den nieuw benoemden Kommandant Luit.-Kolonel Scheltus. De collecte voor den watersnood, welke eergisteren alhier heeft plaats gehad, heeft de aanzienlijke som van ƒ62,739 opgebragtdaaronder zijn begrepen de volgende giften van het Kon. geslacht, als: van Z. M. den Ko ning ƒ5000, II. M. de Koningin ƒ1000, II. M. de Koningin-Moeder 1000 Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden ƒ1000; HII. KK. Hll. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden 6000. Het bestuur der Kon. Ned. Maatschappij, tol aanmoediging van den Tuinbouw, heeft, uithoofde der strenge en langdurige vorst, geoordeeld in het belang der inzenders en mededingers en tevens tot het welslagen van de 12dc alhier te houden tentoonstelling eenige wijzigingen te brengen in het vroegere programma, zijnde tevens daarbij de dagen voor de kennisgeving der voorgenomene inzendingen en van die inzendingen zelve, ieder met één dag vervroegd. Ten gevolge dier wijzigingen, zal de 12de tentoonstelling der bo venvermelde Maatschappij gehouden worden op Zaturdag, den 31sten dezer tot en met Dingsdag, den 3den April aanst. Aan den Secretaris der Maatschappij zal schriftelijk en postvrij vóór of uiterlijk op Maandag, den 26sten dezer, eene naauwkeurige en duidelijk geschrevene lijst moeten worden toegezonden, inhoudende de namen der in te zenden voorwerpen, henevens de verklaring, tot welk onderwerp van mededinging die bestemd zijn. Voorwerpen, waarvan de opgave, naamlijst of verklaring ontvangen is na 26 dezer, des avonds ten 11 ure, zullen worden beschouwd als bijdragen ter verfraaijing. Alle voor werpen moeten vrachtvrij worden ingezonden op Woensdag, den 28sten dezer, uiterlijk des avonds ten 10 ure. De beoordeeling en toewijzing der prijzen zullen geschieden op Donderdag 29 dezer. Aan inzenders van bekroonde ge wassen zal, des verkiezende, in plaats der gouden medaille, eene som van ƒ90, der zilveren cene som van 10 worden uitgereikt, mits zij zich dien aangaande uiterlijk 8 dagen na de bekrooning verklaren. Voor de fraaiste verzameling van 20 stuks bloeijende Cineraria's en voor de fraaiste verzame ling van 20 stuks bloeijende Calceolaria's en voor de grootste en schoonste verzameling bloeijende Heliotropen worden zilveren medailles uitgeloofd. AMSTERDAM, 21 Maart. De algemeene collecte heeft alhier opgebragt ƒ68,898.25*. Voorts zijn nog vreemde en gouden wisselspeciën en eenige sieraden enz., bij den Burgemees ter ingekomen, zoodat het geheele bedrag het cijfer van ruim ƒ70,000 be reikt heeft, welk cijfer, gevoegd bij dat door de algemeene commissie alhier ingezameld, voorde hoofdstad een totaal van anderhalve tonne gouds geeft. De openbare vergadering, welke de Rederijkerskamer alhier, ten behoeve van de noodlijdenden door overslrooming hield, heeft ruim 1850 opgebragt. De eerste voordragt, met het zelfde doel, van den lloogleeraar El. H. von Baumhauer, alhier, over de lucht, heeft opgebragt ƒ610. De geheele bemanning van 's Lands stoomschip Amsterdam heeft een dag traktement laten slaan voor de noodlijdenden door den watersnood. De opbrengst was ƒ115,60. De afdeeling alhier der vereeniging het Metalen Kruisheeft besloten uit de afdeelingskas eene som van ƒ100 af te zonderen voor de noodlijden den door den watersnood. Zijn wij wel onderrigtzegt de A. C.dan zal de hoofdstad nog in den loop dezer maand met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning vereerd worden. Onlangs is een berigt medegedeeld, betreffende den gelukkigen uitslag der zending van den Heer Fabius naar Japan, en de eer bij die gelegenheid in dat rijk aan de afgevaardigden onzes Konings en aan onze vlag bewezen, en dat Z. M. na de terugkomst des Ileeren Fabius in liet vaderland over diens bemoeijingen voldaan, besloten heeft den Keizer van Japan een geschenk aan te bieden als een bewijs van 1ID. vriendschap. Dit geschenk, zoo als be kend isde door onzen kunstschilder den Heer N. Picneman vervaardigde le- vensgroote heeldtenis van den Koning, in koninklijk gewaad en omringd van al de attributen zijner vorstelijke waardigheid, is thans gereed en wordt

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1