LEYDSCHE COURANTS WOENSDAG, 21 MAART. BIMENLAXDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. '7 LEYDEN, 20 Maart. De algeineene Collecte ten behoeve der Noodlijdenden door den Watersnood, op heden alhier gehouden heeft opgebragt de aanzienlijke sorn van ƒ8,407.31, waaronder begrepen is een gift ƒ70.40, door liet in bezetting liggend hatail- lon Jagers te zamen gebragt, benevens verschillende giften van de oude lieden en weczen in het Minnehuis, Lulh. Weesbuis, dat der Ned. Herv. en andere gestichten. Behalve deze som is met eene bepaalde bestemming ontvangen een bed, ledekant en toebehooren voor de noodlijdenden te Ede, en van A. B. C. vier giften te zamen bedragende ƒ24.50, voor de noodlijdenden door de Grebselie doorbraak, en den Tielervvaard, en het land van Maas en Waal, en voor de Protestanten te Herrewaarden. De algcmecne collecte heeft te Leyderdorp opgebragt ƒ304.95. Wij zijn verzocht de aandacht te vestigen op de aankondiging der medc- dcclingen van den lieer Paumier, Predikant te Parijs, [Zie Advertentie) die, in plaats van op Woensdag 21 Maartop Vrijdag 23 Maart zullen plaats hebben. Onze voormalige algemeen geachte en geliefde Stadgenoot Ds. v.d. Pot, te Rotterdam, gaf dezer dagen een Dichtstukje uit, ten voordeele der nood lijdenden door de ovcrslrooiniugen dezer dagen, getiteld Nood en llulp. Velen zullen bet gaarne koopen, om den Dichter eene bijdrage te bezorgen, bet gaarne lezen, omdat het van hem is, en na de lezing er geen rouw van hebben al ware 'l van een onbekende. Zie de Adv. Wij zijn verzocht het publiek opmerkzaam te maken, op de Advertentie rener Loterij door jonge lieden te Groningen, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood te houden. Zie de Adv. De jeugdige violisten Virginia en Carolina Ferni, zullen zich aanst. Don derdag hier doen hooren. Wij laten hier een uittreksel volgen van een be- rigt omtrent dit zusterpaar in de N. R. C.: Zij zijn in 1839 en 1837 in Como geboren en dus 17 en 15 jaren oud. Het eerste muziek onderwijs ont vingen zij van baren vader, die zich mede als vioolspeler onderscheidt en wien zij op zijne kunstreizen meermalen verzeldcn. Op een dezer togten, in Geneve, woonden de kleine Ferni's een concert bij, waarin het toen nog jeugdige zusterpaar Milanollo optraden dit was de aanleiding, die het kunst- vuur in hare jeugdige gemoederen deed ontbranden en haar in vervoering deed uitroepen: Noi pure siamo violoniste(Ook wij zijn violisten). Van dien tijd af riglte zich geheel haar denkeu en streven er naar, om zich in hare kunst te bekwamen; bare kinder-viooltjes werden door goede, voor den omvang harcr kleine handen geschikte instrumenten verwisseld en zij ge noten bet onderrigt en de raadgevingen harcr landgenooten Cianchi en Gamba. In 1851 begonnen zij hare eerste kunstreis. Haar talent verzekerde haar overal dien grooten bijval, waarnaar zij niet door speculatief uitbazuinen van verkregen roem hadden gestreefd. llaar Album bevat in vele gedichten, brieven en mnziekale souvenirs, waaronder van vele kunstnotabiliteiten de warmste uilhoezeiningcn van vriendschappelijke hoogachting. Het valt niet zeer gemakkelijk aan het talent van eene der znsters on voorwaardelijk de voorkeur toe te kennen; hoezeer ook het vuur, de fiksche streek en het humoristische spel der jongere zuster medeslepen en betooveren toch is de elegische, degelijke, ernstige voordragt en de groote zekerheid der oudere niet minder treffend: wat allerwege en algemeen de hoogste bewonde ring afdwingt, is het voortreffelijke zamenspel der beide kunstenaressen, dat in iederen streek, in iedere nuancering de volkomenste overeenstemming toont. Z. M. de Koning is in den avond van den 15den, na de dijkbreuken in de Neder-Betuwe in oogenschouw te hebben genomen, op Bronbeek terugge komen, en is in den ochtend van den 16den met den stoomboot Willem III van daar vertrokken, ten einde de doorbraken in den Maasdijk te gaan bc- zigtigen. Algemeen wordt de voorkomendheid en hulpvaardigheid van den Vorst ge roemd en wordt zijne goedhartigheid en milddadigheid geprezen, waar Hij zich dan ook in den algemeenen nood begeven heeft, heeft Hij in zeer ruime gif ten, die op de onderscheidene plaatsen, waar Hij zich bevonden heeft, reeds cenige duizenden bedragen van zijne belangstelling in het lot der ongeluk- kigen doen blijken. Z, M, heeft aan den Staatsraad Commissaris des Konings der provincie Noordbrabant de belangrijke som van ƒ2000 overgemaakt, ten behoeve der lijders van den jongsten watersnood. Ook heeft Z. M. eene som van ƒ750 aan de ongelukkigen te Veenendaal en ƒ300 aan die te Wageningen doen toekomen. Het plaatstelijk bestuur van Veenendaal laat zich over de toege zondene Koninklijke ondersteuning aldus uit: Bij deze gift echter bepaalde zich Zr. Ms. deelneming niet; tot tweemalen bezocht Hij de gemeente, bezag alles lot in de minste bijzonderheid, bezocht de armen en vertroostte de zie ken, en Veenendaal ondervond nu met nadruk, dat een Vorst uit het Huis van Oranje een deelnemend vader van zijn volk is." De verpleging der door do overstroorning ongelukkig gewordene inwoners van Veenendaal heeft in de Geertekerk te Utrecht voortdurend en geregeld plaats. Hun aantal is thans reeds tot 480 geklommen. Zondag II. heeft Ds. Bösken, voor genoemde verpleegden, eene godsdienstoefening gebonden. Het bijbelgenootschap heeft aan de Commissie ter verpleging een aantal van 200 bijbels verschaft. Men schrijft uit Beest het volgende: Van alle kanten leest men de berigten over den nood, door den watervloed in de provinciën of gemeenten veroorzaakt. Nergens leest of hoort men iets van deze gemeente, die, als de laatste van Gelderland, door ligging eerie der laagste, al het water ontvan gen moet, om het bij Gorcum te kunnen lossen. Alles, uitgezonderd ééne straat van de kom van het dorp, diep onder water staande, is dit oorzaak, dat er alleen in één toren bijna 300 menschen gehuisvest en verder in schoolgebouwen of vlugtzolders nog 300 opgehoopt zijn, en derhalve 000 men schen direct hulp behoeven, behalve zij, die door eergevoel nog worden te ruggehouden, doch door den nood zekerlijk volgen zullen: terwijl, als het water niet spoedig ontlast wordt, de helft der bevolking (bijna 2300 zielen) van de vruchten door handenarbeid op het veld geheel verstoken zijn. Al het land toch, 3000 bunders, is diep bedolven. Uit Thiel wordt gemelddat door den Baron van Scherpenzcel Hcusch van nu tot half Mei, aan de gemeenten Dreumel en Lilh wekelijks 1400 roggehrooden van 8 ffi zullen gegeven worden, waarvan er reeds 800 voor Dreumel en 600 voor Lilh zijn aangekomen. Door de Officieren, Onder-Officieren en jongelingen van het inslructie- bataillon te Kampen is bijgedragen eene som van ƒ166.40, ten behoeve van de noodlijdenden door den algemeenen watersnood. Te Vlijmen bij Waalwijk zijn ontzaggelijk veel goederen van het over stroomde land aangespoeld, die allen van wege het bestuur worden bijeen- gebragt en ten voordeele der noodlijdenden worden verkocht. De tapijIfabriek te Deventer heeft dezer dagen geheel onverwacht van Z. M. den Koning een schitterend blijk van tevredenheid en belangstelling ontvangen. Aan het bestuur der inrigting is namelijk daartoe van wege HD. toegezonden eene gouden medaille van de eerste grootte, met daarbij behoo- rende diplomata, terwijl een en ander vergezeld gaat van een vleijenden brief. Vrijdag 11. heeft de nieuw benoemde Gouverneur der Akademie te Breda zijne betrekking aanvaard, na eene inspectie over IIH. Officieren, Onder- Officieren, Kadets, enz., waartoe hij het geheel onder de wapenen heeft doen komen. HH. Officieren en burgerlijke beambten zijn daarna met den Gouver neur in onderhoud geweesten eindelijk had eene beschouw ing der localitei- ten en inrigtingen plaats. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Z. M. heeft bepaald, dat tol aanvulling der landmagt in de overzeesche bezittingen, in den loop van het jaar 1855 een getal van 1400 militairen zal worden uitgezonden, terwijl er levens een bepaald getal Onder-Officieren en Corporaals, die daartoe geschikt en genegen zijn, van het leger hier te lande, bij dat leger kunnen overgaan. Z. M. de Koning is gisteren namiddag ten ruiin 4 in de residentie te ruggekeerd. Een groot aantal ingezetenen, meenende dat Z. M. per spoor van Rotterdam zou aankomen, had zich tegen half 4 ure op den weg naar het slation begevendoch was na aankomst van den trein teruggekeerd. Het ge rucht verspreidde zich evenwel spoedig, dat Z. M. per reisrijtuig zou aanko men, hetgeen dan ook iets later plaats had. Langs den weg, dien Z. M. doorreed en ook in nabij gelegen stralenhadden vele ingezetenen 's lands vlag uitgestoken als een bewijs van hulde aan den Vorst, die niet geaarzeld heeft, om zich op de eerste tijding van het ontstaan van groot gevaar voor een groot deel zijner landgenooten zich naar die streken te hegeven, en door woord en daad het zijne toe te brengen tol leniging van de ramp, die zoo

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1