WATERSNOOD. WATERSNOOD. De beide genoemde kerkvoogden zullen tegen het midden van April Rome verlaten. De vredes-onderliandelingen zijn beden middag officieel geopend. Tegen woordig •waren de I1H. v. Buol, Prokesh-Ostenvoor Oostenrijk, Russell, Westmoreland, voor Engeland, de Bourquency, voor Frankrijk, Arif-Eflendi Riza-Bey, voor Turkye, Gortschakoff en 'i'itoff, voor Rusland. Te Munchen is eene deputatie aangekomen van cene Belgische maat schappij welke wenscht zich te belasten met den aanleg van den spoorweg van Munchen naar Salzburg. Zij is bereids bij den Minister-President ten gehoore toegelaten. RIJSLAIV D. Bij eene Ukase heeft Keizer Alexander de betrekking op zich genomen van opperhoofd van alle regementen der garde en de overige waardigheden, welke door den overleden Keizer werden bekleed, met behoud van die, welke hij reeds als Czarewilch bezat, met uitzondering echter dat Keizerin Maria Alexan- drowna is benoemd tot Chef van het regiment kurassiers der garde van den Grootvorst Troonopvolger, en dat de Czarewilch Nicolaas is verheven tot Chef van het regement Uhlanen, dat vroeger onder de bevelen zijns vaders stond en tot Helman van alle legers kozakken. Men meldt, dat Vorst Menzikoff, een krijgsman met wonden overladen, op zijne eervolle militaire loopbaan bekomen, en tot 71-jarigen ouderdom geklommencenigen tijd voor den dood van Nikolaas aan dezen zijne vervan ging had gevraagd in het belang van de dienst in de tegenwoordige omstan- dighedendoor iemand van meer jeugdigen leeftijd, en meer in staat om bij voorkomende gelegenheden met kracht wederstand te kunnen bieden. Dit aanbod is door den Keizer niet dan onder leedbetuiging en onder erkenning van en dankbetuiging voor zijne aan zijn vaderland bewezene diensten aan genomen. Alle geruchten betreffende eene ongenade, waarin de grijze Veld heer bij den Czaar zou gevallen zijn, worden dus hierdoor gelogenstraft. De Grootvorsten Nikolaas en Michael keeren naar Petersburg terog. Prins Menzikoff begeeft zich naar Moskou. De Ukase, waarbij zijne ver vanging wordt^hepaaldis gedagteekend 4 Maart. Ten einde den oorlog met meer kracht voort te zetten, heeft de Keizer besloten de Krim te stellen onder het opperbevel van Prins Gortschakoff; het gedeelte van Theodosia tot Kcrtsch staat thans onder gezag van Generaal Chomaioff. liet Russische leger in Azie is onder de hevelen gesteld van den Gene raal Muravieff. Men verwacht dat deze, zoodra het jaargetijde het toelaat, voorwaarts zal rukken. Hij kent het land, en heeft in 1829 aldaar als Brigade-Generaal onder Prins Paskewitsch gediend. Volgens berigten uit Odessa van 27 Febr.was den 22sten de koude in de Krim zeer hevig. Tegen het midden van Maart zullen de troepen aldaar in 2 legercorpsen zijn verdeeld, waarvan een onder den Generaal Osten-Sacken in en bij Sebastopol zal staan, en het andere, onder den Generaal Read, Eupaloria zal moeten bewaken. De Generaal Pawloff, die voorshands met deze laak belast is, heeft eenige versterking nit Baktschisarai bekomen. De afdeeling ligte ruiterij van den Generaal Ruszoff was den 19<ien te Simferopol aangekomen en cene afdeeling dragonders was derwaarts op weg en Perekop gepasseerd. De Grootvorsten Nicolaas en Michael zijn den 21slen in Simferopol geweest. De Keizerlijke academie van wetenschappen alhier heeft een gevoelig verlies geleden door liet overlijden van den Staatsraad Ch. von Meijer, Di recteur van den Keizerlijken kruidtuin en bekend door zijne reizen in het Altaigebergte en de Kaukasische streken. TttJïSIi ÏE. De grondslagen van een Iractaat tusschen de Porte en Griekenland zijn in beginsel zoowel te Konstantinopel als te Athene gelegd. Omtrent 2 pun ten beslaat evenwel nog geschil; vooreerst omtrent de nationaliteit, daar de Grieksche Regering verlangt, dat elk Turksch onderdaan, die zich 3 jaren in Griekenland opgehouden heeft, de Grieksche nationaliteit zal verkregen heb ben, hetgeen de Porte niet wil toegeven. Het tweede pnnt betreft de vonnis sen ten aanzien van misdaden door Grieksche onderdanen jegens Turksche onderdanen bedreven. De Porte verlangt, dat deze misdaden in Turkye j vervolgd worden. Te Konstantinopel worden toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van Keizer Napoleon. Den 6den dezer was, volgens den Moniteur op verscheidene punten in Sebastopol brand ontstaan, ten gevolge der werking van vuurpijlen door de heb geraars in de vesting geworpen. Tijdingen uit Konstantinopel loopende lot den lsten Maart, behelzen de volgende herigten omtrent het gevecht, dat den 28stfn Feb. voor Sebastopol is geleverd. Een bataillon Zouaven had de hoogte van Malakoff ingenomen en 18 stukken geschut vernageld onder het kruisvuur van de batterijen der - vesting en der Russische schepen, doch trok terug op het aanrukken van een corps van 8000 man Russen. Het verlies der laatsten, is op 1000'man ge schat; de Franschen verloren 340 man. De Generaal Hanet is gedood. Bij den teruglogt hebhen de Zouaven eene Russische kolonne, welke hun den pas wilde afsnijdenover hoop geworpen. Aan eene Ooslenrijksche fint til Ie naar den Donau bestemd om de sche pen te beschermen, is door de Russen de doortogt geweigerd. De Graaf Xamiesky organiseert te Schumla een tweede regiment Turk sche kozakkenwaarbij vele Polen worden ingelijfd. Volgens nader berigt zonden door de aardbeving van Broessa vele mos keen vernield en 200 personen omgekomen zijn. Uit Athene wordt gemeld, dat de Admiraal Canaris in ongenade is vervallen. Koning Otto zou het door Maurocordato aangeboden ontslag heb ben aangenomen, die den Heer Kriesis, lid van het vorig Kabinet, als ambt genoot had verweigerd. In Epirus en Thessalie, heerschte veel gisting. Et was aangekondigd, dat Oostenrijk hij iedere Grieksche beweging zou lusschen- beide komen. KKAZILEE. In het laatst van Oct. 11. heeft eene maatschappij te Rio Janeiro eene com missie van 3 Ingenieurs met de noodige werklieden naar San Luis gezonden, tot onderzoek, of de goudmijnen in het dal Maracassumé tusschen de rivieren Tuyassn en Gurupy met vrucht zouden te bewerken zijn. Zij kwam daar 1 December aan en bad er binnen 6 dagen 3 mijnen onderzocht, de Donna Francisca, Monte Christo en Prata. Zij hebben ze zeer rijk en ter bewerking uitnemend geschikt geoordeeld; men vindt het goud in eene laag van quartz vermengd met ijzerachtige klei en de commissie meent, dat de goudaderen zich zoo verre uitstrekken, dat men den arbeid op verschillende punten zon kunnen aanvangen. ST A ES K BIGT *5 ft'. De BUPiGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat ingekomen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden een Kohier, voor de be lasting op het Personeel, dienstjaar 1854 en 1855, elfde gedeelte halfjaars aanslag, invorderbaar verklaard op den 14dcn dezer maand. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden 17 Maart 1855. VAN LIMBURG ST1RUM. Tweede Zitting van den Militieraadover liet Kanton Ley den, N". 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, dat de Tweede Zitting van den Militieraad, voor de dicnstpligtige I.otelingen dezer Gemeente, behoorende tot de ligting van het jaar 1855, zal plaats hebhen in de Lakenhal aan den Ouden Singelop MaandagDingsdag en Woensdag den 19 20 en 21 Maart aanstaande's middags ten 12 uremet vermaning, om op die dagen voor bovengemelden Militieraad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne ingediende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen, terwijl zij, hij gehreke hiervan, al ware het, dat bet biljet tot oproeping van ieder hunner in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 rler wet, van den 27 April 1820. zullen geacht worden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 13 Maart 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende eene aanschrijving van den Staatsraad-Commissaris des Konings in de Provin cie Zuidholland van den 14dcn dezer maand ProvBlad n°. 37), houdende mededeeling van Zr. Ms. besluit van den 12den dezer maand n°. 43, waarbij het Hoogstdcnzelve behaagd beeft te bepalen, dat er op Dingsdag den 20slen dezer maand, eene Algemeene Collecte, aan de huizen der Ingezetenen door bet gelieele Rijk zal worden gedaan, ten behoeve van de ongelukkige slagt- i offers der Watersnood in de onderscheidene Provinciën, doen te weten, dat deze Collecte zal worden gebonden op bovengenoemden dag 's morgens ten tien ure met eene opene Schaal, en worden de Ingezetenen bij deze verzocht alsdan op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders twijfelen niet aan de voortdurende milddadige I gezindheid van Leydens Inwoners ten allen tijde zoo uitstekend bewezen, maar houden zich verzekerd, dat bij deze groote ramp, die hel Vaderland heeft ge troffen en waarbij de nood van duizenden dringend is, ook Leyden in bet vcrleenen van hulp niet achter zal blijven. Een beroep op de liefdadigheid barer Ingezetenen was nimmer vergeefs en worde ook nu niet te leurgesteld. VAN LIMBURG STIRUM. Leiden, 15 Maart 1855. De Secretaris VAN PUTTKAMMER. Nog ontvangen voor de behoeftige zieken te Katwijk aan Zee: uit de Collecte in de Kerk der Ned. Herv. gemeente van X ƒ3.50. Onder dankbetuiging aan allen, die zich het lot dier ongelukkigen hebben aangetrokken, wordt hun berigt, dat bel gelieele bedrag der ontvangst lot ƒ429.03 aan de Commissie is overgemaakt. A. LIBRECHT LEZWIJN. Voor de noodlijdenden te Deil ontvangen: van M. P. ƒ5. Chr. KRABBE. Met dankzegging ontvangen, onder de let!. A. B. C. voor de Grebschc door braak ƒ10, voor den Tielerwaard f 10, voor de Protest, gemeente te IIer- 'waarden ƒ2voor Maas en Waal f 2.50door Ds. M YPiONIER. Bij de Vereeniging van den 11. Vincentius van Paulo alhier zijn weder ingekomen: Door tusscbenkomst van den Wel Eerw. lieer II. Klauwers, Pastoor te Bijpweteringvan F. V. 2.50J. C. V. 2.50; J. S. 0.25V. Js. 1S. V. E. 0.25; V. G. 2; Z. en R. 1J. C.1J. S. 1.50A. K. 0.25 W. B. 1.50; C. v. E. ƒ0.50; G. S. 0.50; J. S. v. E. 0.50; J. II. 0.50; A. E. ƒ0.25; N. J. ƒ0.20; v. D.f 1 J. Bo^ C. B./G; en van verschillende Ge- meentenaren ƒ65.80, dus van de Bijpwetering f 90. Verder van G. S. 6.50 II. \.f 2J. V. 1Lc. 2J. R. 2.50R. 0.25: A. C. 17.50door P. P. 6.25Vn. 3; V. D. S.f 2C. v. d.S. ƒ2.50; Gr./l; door Fr. 2.25M. ƒ0.25 K.ƒ0.25; R^2. Totaal 141.25 vorige opgaaf ƒ110.01 te zamen 251.26.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3