UTRECHT15 Maart. Z. Iff. heeft goedgevonden lol Rector Magnificus hij de Hoogeschool alhier voor liet Academiejaar 18551S5G, te benoemen den Hoogleeraar J. v. Hall. De collecte heden alhier aan de huizen der ingezetenen volbragt, alleen ten behoeve der in deze provincie gelegen en overstroomde plaatsen, heeft de aanzienlijke som van ruim ƒ7,600 opgebragt. Alhier heeft zich eene Commissie van de aanzienlijkste vrouwen ge vormd, ter verschaffing der noodwendigste kleedingstukken voor de noodlij denden door den watersnood. I'.UI TEAL A 1) SC llKliE RIG T O BKLGIE. BRUSSEL, 15 Maart. De Heer de Decker is heden bij den Koning ontboden en door Z. M. ten gehoore ontvangen. Te Luik heerscht in de wapenfabrieken groote levendigheid. Men be groot op minstens 150,000 geweren het bedrag der bestellingen, thans in bearbeiding; waarvan 60,000 voor Engeland, 40.000 voor Rusland, die eerst naar Pruissen zullen gezonden; de overige zijn voor Sardinië, Frankrijk enz. ENGELAK». LONDEN, 14 Maart. Iri de zitting van het Huis der Lords is de wet ter betere inrigting van al wat tol hel Dep. van Oorlog betrekking heeft voor de tweede maal gelezen. Bij deze gelegenheid is gebleken, dat van de militie op dit oogenblik 44,000 man onder de wapenen zijn geroepenwaarvan 34,000 in kazernen zijn gehuisvest. Het Dep. van Oorlog heeft 201 geregelde transportvaartuigen in gebruik gehad, waarvan 15 zijn verongelukt, zoodat thans nog 186 in dienst zijn. De commissie van onderzoek heeft eergisteren nog den Kolonel Wilson en den Kapitein Blnkely en gisteren den Kolonel Shapspeare gehoord allen schreven de sterfte van volk en paarden in de Krim toe aan onvoldoende ver zorging en overwerking. De nieuwe Bevelhebber der Ooslzcevlootde Schout-bij-Nacht R. S. Dundas, heeft zich gisteren begeven aan boord van het vlaggeschip Duke of Wellington en is met het gewone ceremonieel ontvangen. Den 17den moe ten alle schepen in Spilhead gereed liggen. Als stellig wordt in de dagbla den berigt, dat de vloot op, of omstreeks den 27sten dezer in zee zal steken. Aan hare bemanning ontbreken nog slechts 1200 man. Het Admiralileitsgeregtshof heeft weder 2 Russische schepen, de Klissova Constantine en Agos Isannes O'Bodelo, voor goede prijzen verklaard. De Regering heeft ruim 1000 ton buskruid te Antwerpen doen aankoopen. Volgens een alhier ontvangen brief uit Sidon, moet aldaar in den laat- sten tijd eene hoogst gevvigtige ontdekking gedaan zijn, te weten een sarko- phaag met 22 lange regels, in oud-Phoenicisch schrift. Op de openbare verkooping der rijke verzameling van schilderijen, kunstwerken zeldzaamheden enz.uit de nalatenschap van den Heer Ralph Bernal afkomstig, en die hier reeds sedert eenige dagen voortduurt, heeft het porseleinwerk alleen bijna 17,000 gegolden. Voor twee rooskleurige vazen werd 1942 en voor eene allerfijnste en zeldzaamste kop en bak 160 besteed1. Te Gosport bij Portsmouth worden thans levensmiddelen ingescheept voor de Oostzee, voor de dagelijksche behoeften van 14,000 man. Te New-Orleans is een groote goudklomp aangekomen, welke bestemd is voor de groote tentoonstelling te Parijs. Deze klomp is eerst oniangs in het Graafschap Calavera in Californië gevonden en weegt 160). waarvan slechts 15 ft! quarts, terwijl het overige zuiver goud is en de geheele klomp op eene waarde van 33,946 dollars geschat wordt. De tegenwoordige eige naar kocht hem van de 5 vinders voor 40.000 dollars. FRANHRIJK. PARIJS, 15 Maart. De Moniteur bevat een decreet, waarbij het kamp van het Noorden in twee corpsen wordt verdeeld. De Maarschalk Baraguay d'llilliers is lot Bevelhebber van het eerste; de Generaal Gueswiller lot Bevelhebber over het tweede benoemd. Heden zal in de Grieksche kerk eene plegtige lijkdienst gehouden wor den ter nagedachtenis van den overleden Czaar. De Vertegenwoordigers der Weslcrsche Mogendheden zullen deze dienst bijwonen, zoo ook Prins Napo leon, die door zijne moeder (eene Wurtembergsche Prinses) met het Russische Hof vermaagschapt is. De graanprijzen zijn in Frankrijk sedert eenigen tijd langzaam dalende; niet zoo de prijs van het slaglveesch. In 1852, zegt de Constitionnel gold het kilogram ossevleesch alhier gemiddeld 89 centimes, en in het afge- loopen jaar 1 fr. 25 c.dat is nagenoeg 40 per cent meer. Het genoemde blad somt verder de maatregelen op, die door de Regering genomen zijn om het vleesch goedkooper te maken, en zegt, dat de goede werking daarvan begint zigtbaar te worden, bepaaldelijk in den aanvoer van pckelvleesch uit de Vereenigde Staten, welks gebruik hier en daar in Frankrijk onder de mingegoede volksklassen in zwang schijnt te zullen komen. In de nabijheid van de hut, waarin Jeanne d'Arc, of de maagd van Orleans in 1410, geboren werd, is een museum opgerigt, waarin eene ver zameling van al de ter cere dezer heldin vervaardigde letterkundige- en kunst werken zal bewaard worden. Deze verzameling is reeds aanzienlijk en dage lijks komen nieuwe bijdragen in. Sommige commissien van weldadigheid hebben aan een denkbeeld ge- volg gegeven, hetwelk, naar men zegt, de beste gevolgen oplevert. Zij geven namelijk belooningen van 50 h 150 fr. aan de vrouw, die met de meeste zorg en ijver haar huishouden bestuurt, aan den werkman, die geen Maandag heeft gebonden, aan de echtelingendie in den loop des jaars geen twist met elkander hebben gehad en eindelijk aan den werkmandie zich gedurende het jaar niet in den drank te buiten gegaan is. De Heer Darius, oud eerste bas-zanger van den schouwburg te Rouaan en thans 102 jaren oud, zal zich den 25slCD dezer doen hooren op een con cert ten voordeele der werklieden, die geen arbeid hebben. Een onlangs overleden Heer Bréant heeft bij zijn testament eene som van 100,000 fr. gemaakt als prijs voor hem die een geneesmiddel voor de Aziatische cholera uitvindt, of hare oorzaken ontdekt. De HH. Magendie, Serres, Andral, Velpeau en Bernard zijn door de Akademie benoemd om de nadere bepalingen voor deze prijsvraag te regelen. Uit Corsika wordt gemeld, dat het lijk van den Bevelhebber van het fregat SemillanteKapitein-Jugonis terug gevonden. 60 lijken zijn op de kust aangespoeld. Uil Napels schrijft men, dat aldaar den 10(len dezer de Baron Karl Mayer v. Rothschild in den ouderdom van 67 jaren is overleden. Blijkens een berigt uit Turyn in den Conslitutionnelliggen thans in de haven van Genua 3 Russische schepen. De Sardinische Regering wilds deze niet dwingen in zee te steken op een oogenblik, dat zij onvermijdelijk den vijandelijken kruisers moeten in handen vallen en heeft den Kapiteins dier 3 bodems vergunning verleendvoor onbepaalden tijd in de Sardinischa Staten te vertoeven. SPANJE. MADRID, 13 Maart. Koningin Isabella, die ten vorigen jare aan Omer-Pacha het Grootkruis der orde van Isabella de Katholieke toezond, heeft thans den tegenwoordigen Opperbevelhebber des Turkschen Donau-legersIsmaïl-Pacha, met die onder scheiding vereerd. De Regering heeft Zaturdag II. eene tijding van haren Gezant te Rome de Heer Pacheco ontvangen, herigtende dat de Paus zich gereed betoont, om zijne goedkeuring te geven aan al de gevolgen der Julij-omwenteling, zelfs aan den grondslag der staatsregeling ten opzigte der godsdienst, maar op uit drukkelijke voorwaarde, dat de Minister Madoz aftrede. De Ministerraaddezen nacht vergaderd heeft zich hieromtrent verklaard met al de verontwaardiging, die dergelijke aanmatiging als hel voorschrijven van zulk eene vernederende voorwaarde met zich brengt. De Heer Madoz heeft de verklaring aan de Koningin overgebragt, en II. M. heeft hem zeer wel begrepen. De openbare meening loont zich ook onbewimpeld tegen alle toe gefelijkheid in dit opzigt. Anderen meenen, dat die nachtelijke bijeenkomst plaats had, ten gevolge van tegenwerking van houders van de vlottende schuld, waarom de Heer Madoz zijn ontslag had gevraagd, 't welk de Ko ningin echter stellig had geweigerd, en dat het Ministerie daarop zich naau- wer dan ooit had aaneengesloten. De Koningin heeft den Paus een nieuw geschenk gemaakt, bestaande uit 6 Andaluzische paarden. De Cortes hebben met 201 tegen 155 stemmen het beginsel aangeno men dat er 2 Kamers zouden zijn. Een voorstel om den Senaat zamen te stellen voor een gedeelte uit leden door de Koningin benoemd en voor een ander gedeelte uit leden door de kiezers gekozenis verworpen. Behalve Fransche en Engelsche bankiershuizen, moeten zich thans ook Brusselsche bankiers tot onze Regering gewend hebben met aanbod, om haar 500 millioen realen tegen 7 pCt. te willen leenen. De Regering heeft op nieuw last gegeven, dat 7000 man troepen naar Cuba zouden worden overgebragt. Eenige dagen geleden kwam hier een Protestantscli Leeraar, van het kerkgenootschap der Methodisten, en sloot met eenen boekdrukker eene over eenkomst, waarbij deze zich verbond om 20,000 exemplaren van den Bijbel, zonder aanleekeningen, te drukken. Hiervan onderrigt zijnde, heeft de bur gerlijke Gouverneur van Madrid, de Heer Sagaslidien boekdrukker bij zich ontboden en hem, met de wel in de hand, bewezen dat boeken van gods- dienstigen inhoud niet gedrukt mogen worden zonder verlof van de kerke lijke overheid. Het drukken van dien Bijbel is gestaakt, en de bedoelde Leeraar is vrijwillig (niet op bevel der Regering, gelijk uitgestrooid is) naar Barcelona vertrokken. De schipbrug van Béhobie is door den sterken was van het water der Bidassoa en een hevigen storm weggespoeld. De gemeenschap tusschen Spanje en Frankrijk is thans afgebroken. PIS. UI SEN. BERLIJN, 14 Maart. In een Ministerraad, onder het voorzitterschap des Konings den 85teD dezer gehouden, is besloten den wederuitvoer van vreemde oorlogswapenen te ver bieden, als wordende daardoor het verbod om voor Rusland bestemde wape nen over Pruissisch grondgebied te vervoeren, krachteloos gemaakt. Het Koninklijk besluit betreffende de invoering van het tiendeelig muntstelsel is afgekondigd. Men voorspelt alhier geen gunstig gevolg aan de zending van den Heer von Wedell. Men schijnt zelfs van gevoelen te zijn, dat het denkbeeld moet opgegeven worden, om Pruissen voorshands aan de Weener conferenlien deel te doen nemen. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Maart. Het door den Kardinaal Sehwarzcnberg en den Aartsbisschop opgestelde concordaat met Rome is reeds aan onzen Keizer toegezonden ter beoordeeling.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2