gen gezondheidstoestand, zijn ontslag neemt als lid der Kamer voor het hoofd kiesdistrict Maastricht. De Kamer heeft het wets-orilwerp tot aankoop van 2) of 3 pCts. nationale schnld tot vervanging der schatkistbiljetten in het depot der muntbiljetten in overweging genomen. Na eene door den Heer v. Bosse voorgestelde en met 46 tegen 7 stemmen aangenoincne wijziging in art. 4, is het wels-ontwerp met 37 legen 16 stemmen aangenomen. De commissien van rapporteurs voor de wets-ontwerpen1°. tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting van nitgaven voor 1855, voor de stich ting van een stoomgemaal op den IJssel, en 2". tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1853 hebben hare eindverslagen uilgebragt. De beraadslagingen over die ontwerpen zullen gehouden worden op aanst. Donderdag. HU IT EX LA i\ D SC IIK BÊKÏGT EN EUCJI K, BRUSSEL, 12 Maart. De Heer Tcschdoor den Koning Donderdag ten gehoore ontvangenmoet verklaren, dat de linkerzijde zich niet met het bestuur kan belasten, vermits zij in de Kamers de meerderheid niet heeft. De afgetreden Ministers vol harden bij hun besluit, out hunne portefeuilles niet weder aan te nemen. Er is sprake van een tijdelijk Ministerie buiten de Kamers zamengestelddat zich zon bepalen tot afdoening van de Ioopende zaken. ENGELA1VD. LONDEN10 Maart. In de laatste zitting van het Huis der Lords is andermaal gehandeld over do maatregelen tot het stuiten van Ruslands handel. Een der Ministers, Lord Granville, verdedigde wederom het besluit der verbonden Mogendheden, om geene andere maatregelen daartoe te werk te stellen, dan de sluiting der Russische havens, zeggende: In het begin des oorlogs is het Pruissische Hof door ons uitgenoodigd, om het vervoer van krijgsbehoeften en andere oor- logs-contrabande over Pruissisch grondgebied naar Rusland te beletten, en wij ontvingen de verzekering, dat men zich beijveren zou om aan dat verzoek te voldoen; doch ik vrees te moeten zeggen, dal men die belofte niet zeer volledig heeft nageleefd. Dezer dagen echter hebben wij berigt van Lord John Russell ontvangen, dat de Pruissische Regering op nieuw dezelfde ver zekering gegeven heeft, met verklaring, dat zij aan de Kamers wetsbepalin gen zou voordragen, waardoor zij in staat gesteld zou worden, om die be lofte te vervullen. Vrijdag avond heeft Lord Granville, op eene interpellatie van Graaf Derby, die zich over de afwezigheid van Lord John Russell beklaagde, ge antwoord, dat Lord John Russell uiterlijk tegen Paschen zal lerugkeeren, nadat te Wcenen de algemeene vredes-grondslagen zullen zijn gelegdin de hoop waarvan Lord John derwaarts is gezonden. Komt de Gezant spoediger terug, dan zal dit een bewijs zijn, dat zijne zending mislukt is. Sir Robert Peel heeft het ambt van Lord der Admiraliteit aangenomen, hetwelk vacant was geworden door de benoeming van den Heer W. Cowper tot Onder-Secretaris bij Binnen!. Zaken. De Generaal-Majoor Scarlette is benoemd tot voorloopig Bevelhebber der ruiterij in de Krim en de Kolonel Hodge tot Kommandant van de brigade zware ruiterij. Uit den Tower zijn Donderdag meer dan 500 kisten met buksen afge leverd oin naar de Krim gezonden te worden. Ook in havens aan het kanaal wordt bij voortduring veel geschut en krijgsbehoeften naar het tooneel des oorlogs ingescheept. Blijkens ecue nieuwe naamlijst, door het Departement van Oorlog open baar gemaakt, zijn van 19 tot 25 Febr. wederom in de hospitalen van Scutari of aan boord van transportschepen 406 zieke of gekwetste soldaten overleden. Woensdag nacht is in de wijk van Marylebone brand ontstaan, waarbij 4 personen het leven hebben verloren. Volgens de jongste beriglcn, per overlandmaal ontvangen, is de elec- trische telegraaf tusschen de verschillende hoofdsteden van Indie thans vol tooid en zijn die sleden daardoor in onmiddelijke gemeenschap met elkander gebragt, zoodat de met het stoomschip te Bombay aangebragte tijdingen binnen 2 of 3 uren ook te Madras, Calcutta, Agra en Lahore bekend zijn. Volgens latere berigtcn uit Melbourne lot 18 Dec. hadden in de kolonie geene verdere wanordelijkheden plaats gegrepen. De krijgswet was in de goudstreken van Balarat geproclameerd. De hoofdaanlegger van den opstand was in hechtenis genomenwaardoor de rust was hersteld en de goudgravers aan den arbeid waren teruggekeerd. Het schip Admiral was met 55,606 oneen goud en eene rijke lading wol naar Londen vertrokken. Volgens de laatste berigten uit Afrika, bevat in eenen brief van Dr. Vogel bij bet Engelsche Consulaat te Moersoek ontvangenzou de beroemde Duitsche reiziger, Dr. 11. Barlb, wiens dood is aangekondigd, zich nog in leven bevinden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Maart. De Moniteur bevat een Keizerlijk besluit, waarbij magtiging wordt ver leend tot de oprigting van toevlugtsplaatsen voor werklieden, die bij hun werk verminkt worden. Men verzekert, dat de bekende philoloog, de Heer Egger, voor eenige dagenbij het openen van een Egyptische papyrusroleene belangrijke ont dekking daarin gedaan heeft, namelijk hel vinden van een geheel onbekend fragment uit een treurspel van Euripides. Eerlang zal het in hel licht gege ven worden. Een aan het landbedrijf gewijd bladde Parijsche Echo Agricole deelt eenen staat mede van den aanvoer en verkoop op de Parijsche veemark ten. Daaruit blijkt, dat de aanvoer van slaglvee (naar het gewigt gerekend) in de beide eerste maanden dezes jaars grooter is geweest, dan in hetzelfde tijdvak van het jaar 1854, en dat de prijzen evenwel aanmerkelijk (IJ tot 16 pCt. naar de onderscheiden soort) hooger zijn. De gestadige rijzing van den prijs van het slagtvee, in spijt van al hetgeen door de hooge Regering daartegen gedaan wordt, is, volgens dat blad, een gevolg van de toeneming van het verbruik en de vermindering der betrekkelijke waarde van het geld. Men meldt, dat een commissionnair in effecten, met achterlating van een schuld van 500,000 francs gevlugt is. SPANJE. MADRID, 11 Maart. De Regering heeft bij de Cortes een wets-ontwerp ingediendwaarbij de Minister van Financien wordt gernagtigdom de nieuw uitgegeven schuld brieven welke volgens de laatste aangenomen wet bij de bank moesten be rusten, aan de kapitalisten af te geven die de leening hebben aangegaan. De F.aad magtigt den Minister om eene rente van 8 ten 100 te betalen. Men vreestdat deze maatregelen oneenigheid tusschen het Ministerie en de Cortes zullen veroorzaken. De Minister van Buitenl. Zaken heeft aan de Cortes medegedeeld, dat het geschil met de Ver. Staten over de aanhouding der Noord Amerikaatische handelsstoomboot Black Warrior op Cuba, zoo goed als vereffend is. Hij gaf daarbij te kennen, dat de eischen dier Regering ten deele gegrond be vonden en in zoo verre ingewilligd waren. Toen hierop eenig gemor in de vergadering ontstond, riep de Minister uit, »dat Spanje zijne eer nimmer buiten het regt zoeken moest." De Regering heeft aan de provinciale besturen de maatregelen voorge schreven, die zij te nemen hebben om mogelijke bewegingen te beletten, ter zake van den door de Cortes aangenomen godsdienstigen grondslag der constitutie. FR A1ÏKFORT. 10 Maart. De Wurlembergsche Eerste Kamer heeft op 6 Maart een wets-ontwerp goedgekeurd, waarbij aan de Regering een crediel van 3 rnilliocu florijnen wordt toegestaan voor oorlogskosten. Daarentegen werd met 19 tegen 10 stemmen het door de Tweede Kamer bereids aangenomen voorstel verworpen, waarin zou worden verklaard, dat Wurtemberg hoopt, dat de Oostenrijksche politiek in de tegenwoordige staatkundige verwikkelingen, door den Bond en al de Duitsche Regeringenzal worden ondersteund. Uit Munchen wordt langs ofïlcieelen weg gemelddat het door de Kamers goedgekeurde crediet van 6J milliocn florijnen gedekt zal worden door middel eener vrijwillige leening. Die leening zal den naam dragen van «militaire leening;" de stukken, die 4J pCt. rente dragen, zullen worden uitgegeven tot den koers van 94J pCt. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Maart. Dingsdag namiddag ten 2 ure heeft de plegtige doop plaats gehad van de jonge Aartshertogin. De Aartshertogin Elisabeth, gemalin van den Aartshertog Karei Ferdi nand is den te Ofen van een Prins bevallen. De Aartshertog Wilhelm is den 4den, vergezeld van den Baron von Sallaba, van hier naar Petersburg vertrokken. Ook hebben zich verscheidene Officieren van bet regement kurassiers Nikolaas derwaarts begeven, om de begrafenisplcgtigheid van den overleden Keizer bij te wonen. De Infant Don Carlos Graaf de Molina, Pretendent naar den Spaanschcn troon, is heden ochtend ten 9t ure te Triest overleden. Hij was in 1788 ge boren en dus in zijn 67ste jaar. Uit zijn eerste huwelijk met Dona Maria Francisca de Asis, van Portugal, laat hij 3 zonen na: De Infant Don Carlos Luis Maria (Graaf Montemolin), geb. in 1818; Don Juan Carlos Maria, geb. in 1822, en Don Fernando Maria, geb. in 1824. De overledene was in 1838 ten tweede male gehuwd met zijne schoonzuster, Dona Theresa, van Portugal, Prinses van Beiraweduwe van den Infant Peter van Portugal. Te Szepsi-Sz-Gyöng, in Zevenbergen, zal eene industrieschool met een kapitaal vaD ƒ100,000 opgerigt worden; er heeft zich reeds eene commissie voor deze zaak gevormd. RU LAN D. De plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Keizer Nicolaas zal den 20sten dezer plaats hebben, nadat het eene week in het winterpaleis en eene week in de Sb Peter en Paulskerk der citadel, waar bet Keizerlijk familiegraf is, zal zijn ten toon gesteld. De Keizerin van Rusland heeft zelve het ligchaam van haren gemaal naar de kapel vergezeld, waar de lijkdienst zal gehouden worden, zij zal daar 8 dagen blijven en 8 andere dagen op het kasteel. Een schrijven uit Kertsch, dd. 16 Febr. jl. opgenomen in het J. du Havre deelt mede, dat aldaar een beladen Nederlandsch vaartuig, ten ge volge vaneen commercieel verschil, dat bij de cargadoors ontstaan was, door de Russische overheid werd opgehouden, tot dat de blokkade was ingegaan en dat men de zeilen en ankers van boord had gehaald, om daardoor den Kapitein het vertrek te beletten. In dezen toestand werd het schip in eenen storm buiten de haven en op de kust gedreven, op het oogenblik dat het blokkerings eskader daar ter

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2