LEYDSCHE COURANT# WOENSDAG, 14 MAAKT. BIXXENLAXPSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. K? LEY DEN 13 Maart. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis van de belanghebben den gebragtdat voor de dienst van den Waterstaat 6 Opzigters van de 4d' klasse zullen worden benoemd, op eene bezoldiging van ƒ700; dat, voor het vergelijkend onderzoekmen zich vóór 1 April hij het Dep. van Binnen!. Zaken moet hebben aangemeld, met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkenrige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats, en met overlegging van verschillende bewijsstukken opgegeven in de Staats-Cour. van 8 dezer. De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt brengt ter kennis, dat voor de toelating als kweekeling bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen op den 9*100 Julij 1855 een vergelijkend examen zal worden gehouden, en dat vóór den lst'n J[e; 1855 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem Inspecteur zal moeten worden ingezondenvergezeld van onderscheidene bewijsstukken, welke in de Staats-Cour. van den I2'lcn dezer zijn opgegeven. De Amst. Cour. meldt, dat Zaturdag 11. door de Algemecne Commissie te dier slede voor de watersnood ƒ4000 aan de Commissarissen des Konings in de noodlijdende provinciën werd overgemaakt. En tot Maandag bedroeg de ontvangst 13,518.66 Z. M. de Koning heeft Zondag voormiddag de godsdienstoefening in de groote kerk te Arnhemonder het gehoor van den Wel-Ecrw. Heer Schouw Santvoort, bijgewoond. Onder de plaatsendie door den vreeselijken watersnood bijzonder zijn geteisterd, is ook het dorp Lith. Nadat de rivier al hoogcr en hooger over den dijk stroomde, brak deze midden in de gemeente door. De woedende stroom vernielde drie kapitale woningen, en nam verder in zijne vaart al mede wat tegenstand bood. Acht menschen zijn er bij omgekomen, en zoo niet cenigc schippersgaslcn uit Lithoyen ter hulp waren toegeschoten, zou dit getal veel grooter zijn geweest. Kerk en school zijn opgepropt met menschen. Het vee zwerft op den dijk en men heeft er geen voeder voor. De gegoeden trachten zoo veel in hun vermogen is in den dringendsten nood te voorzien, en hebben vele ongelukkigen opgenomen, maar dat alles is onvoldoende bij zoo veel jammer en ellende. Zoo ergens, hier is spoedige hulp noodig en men mag verwachten, dat zij die rijkelijk zijn gezegend, zich zullen beijveren om den hitteren nood dier ongelukkigen te helpen verligten. Zie de Adv. De Arnh. C. meldtdat Zaturdag de halve zijde van de spoorweghaan onder Vcenendaal, op de plaats waar de zuidzijde hersteld was, is weggezonken. 8 i 9 zandwagens waren in de diepte verdwenen. Gelukkig is er niemand bij omgekomen. De baan is op andere punten ook niet meer te gebruiken daar de grond onder de voeten wegzinkt. De gemeenschap met de provin ciën Utrecht en Holland is nu afgebroken. Ook kan de telegraaf tusschen hier en Utrecht en Amsterdam niet meer werken. Gelijk men vreesde, zijn alle ongelukken door het water veroorzaakt, nog niet bekend. Zoo verneemt men thans, dat ook bij Veenendaal 5 menschen zijn verdronken. Toen het water kwam aanrollen en een ieder vlugtte trachtte ook het huisgezin van v. Wijk zich te redden. De grootvader, een man van in de 60 jaren, de vader en 5 kinderen, begaven zich in een bootje, doch door een ongelukkig toeval werd het ligte vaartuig in eene ver keerde rigling gestuurd en sloeg het weldra, door het vloedwater overstelpt, om. De oude v. AVijk en 4 der kinderen werden door den vloed medege- sleept en vonden daarin hunnen dood. De vader en een zijner zoons wisten zich nog aan een boom vast te klampen en daar in te klimmen. Men slaagde er gelukkig inhen nog te redden. De Utr. Cour. meldt van den 114'», dat helaas ook de Slaperdijk is doorgebroken: daardoor is het onheil in onze provincie grootelijks vermeerderd; Scherpenzecl en Woudenberg slaan voor een groot deel onder water, en het is nog onbekend tot hoever het water thans zal doordringen. Dc ingezetenen van Scherpenzecl waren met hun vee op hel station Veenendaal aangekomen. De toevloed van geheel van alles beroofden is in de omstreken zoo groot ge wordendat men hier ter slede eenige honderden dezer ongelukkigen wacht, voor welker huisvesting onze Protestantsche Geerlekerk reeds is ingerigt. Uit Veenendaal meldt men nog, dat omstreeks 200 boeren-arbeldersvvonin- gen tot aan de daken onder water staan honderden inwoners zijn voortdu rend zonder huisvesting, terwijl velen hunne schamele woningen door de kracht des waters zien instorten met alles wat nog overgebleven was. Tus schen hier en Veenendaal is eene schuit, die bezig was met redden, met 12 personen omgeslagen; een man en 6 kinderen zijn daarbij verdronken. Den 10dcn heeft Z. M. de Koning zich van het station Veenendaal naar het Veen begeven om in persoon den treurigen staat van zaken op te nemen. Z. M. heeft last gegeven, om 400 der vlugtclingenwelke in de kerk waren gehorgen, naar Utrecht te zenden. Te Culemborg heeft men aan 1833 vlugtelingen levensmiddelen moeten uitreiken. Den 11 don ]iacl liet vloed water de stad Amersfoort nog niet bereikt. Dc Ecm stond nog omtrent 4 v. beneden den oever. Het gevaar, wordt van den llden Maart nit 's Hertogenboseh geschreven, is thans zoo ver gewekendat de inwoners van Orthen wederom hunne wo ningen zijn gaan betrekken. Heden zijn zij met hunne paarden en overig vee, dat in de ruiterij-stallen binnen deze stad was geborgen, per stoomboot naar Treurenburg onder Empel overgebragt, van waar zij langs den dijk en den groolen weg op Utrecht, naar Orthen gaan. De paarden en hel vee van het gehucht Gerwen blijven voorloopig nog hier in de stallen. Gisteren na middag is het gat gepeild, waar dc weggespoelde brug aan de Orlhenpoort gestaan heeft; het heeft eene diepte van 8 ellen; door deze opening gaat nog een sterke stroomvergezeld van veel ijs. De inbraak aan den dijk te Poederoijen bedraagt eene lengte van 90 Ned. ellen en eene diepte van 50 voet. Het ijs is ook aldaar met massa's op den dijk geschoven, zoodat ook daar de ellende groot is. Het binnenwater te Alphen aan de Maas, is vallende. Door de bewe ging van hel binnenlandsche ijs, zijn 3 woningen vernield en meer dan 100 huizen verlaten. Donderdag avond is te Maasbommel het binnenlandsch ijs in beweging geraakt en heeft 7 buizen omvergestoken; er bestaat groote vrees van meerdere. In de gemeente Wamel zijn 2 huizen weggedreven en 1 gedeeltelijk weggestoken. Een groot aantal huizen is onbewoonbaar geworden er. door de bewoners verlaten. Meer dan 60 huisgezinnen moeten verzorgd worden. Te Dreumel zijn ongeveer 50 huizen weggespoeld. Met een huis is een gansch buisgezin, bestaande uil eene oude vrouw van 90 jaren, met hare bejaarde zoons, meid en knecht, verongelukt, en tegelijk 7 stuks hoornvee en varkens. Geen spoor is nog van den een of ander gevonden. Alles wordt voorbereid om ten spoedigste tot dc beringing en dc latere digting van de doorbraken in den Neder-Betuwschen Rijndijk over te gaan. De doorbraak te Maurik is reeds beloopen; die van Ingen was den 10dcn nog werkende, doch de digting scheen niet moeijelijk te zijn. Te Lienden zijn twee gaten in den bandijk waarvan de onmiddellijke digting zeer moeijelijk schijnt. Op de Maas, die mede overal blank water vertoont, werd even als op al de overige rivieren val waargenomen. De berigten van Keulen deelen belangrijken va! mede. Het water stond aldaar eergisteren 16 voet en gisteren 14 voel 8 duim. Het was alzoo bin nen weinige dagen achtereenvolgens ruim 9 voet gedaald. Den 6Jcn Maart was, ondanks de ingevallen dooi, het ijs in de Zuider zee, door de aanhoudende nachtvorst nog zoo sterk, dat men met geladene sleden van Urk naar Kuinre en van daar naar Urk en Enkhuizen trok. Volgens het statistisch jaarboekje voor het Koningrijk der Nederlanden bestond de wettelijke bevolking, op den 31sten Dec. 1853 uit 3,160,107 zie len, waaronder 1,551,178 van het mannelijk en 1,608,929 van het vrou welijk geslacht. Zij bedroeg, met inbegrip der in den loop van het jaar voor het eerst in de bevolkingsregisters ingeschrevenen, 35,638 zielen, waar onder 19,793 rn. en 15,845 v. meer dan het vorige jaar. De feitelijke bevolking beliep op den 31sten Dec. 1853, 3,203,232 zielen, waaronder 1,579,631 m. en 1,623,601 v. Van de meest bevolkte provincie, namelijk Zuidholland was de feitelijke bevolking 591,493. 's GRAVENIIAGE 13 Maart. Z. M. heeft benoemd, bij het lste rcg. vesting-artillerie, tot lsten Luitenant den 2dcn Luitenant A. F. J. A. Baron van der Duyn van Maasdam, van het rPg. veld-artillerie. De Minister van Binnenl. Zaken zal spoedig weder zich naar Noord brabant begeven. Zoo men verneemt moet de toestand van 's Hertogenbosch en omstreken allertreurigst zijn. Ttoeede BCamer (iec Sfofen-Geaccriaf. Zitting van Maandag 12 Maart. In deze zitting zijn ingekomen: 1°. eene missive van Mev. de wed. Donker, berigtende hel overlijden van haren echtgenoot, lid der Kamer; 2°. eene van den lieer van AVinteishovcn, kennis gevende dal hij, wegens zijnen ongunsti-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1